okeey okeey komentáře u knih

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

Poslouchala jsem jako audioknihu a mohu jen doporučit! Výstižný hlas Jakuba Saice čte další Hunterovo pátrání. Tento případ se poslouchal jedna báseň, napětí se dalo krájet. Je to syrově vykreslený, místy lehce "nechutný" případ, což ke Cartovi zkrátka patří. Hunter mě vážně baví a už se těším na další jeho případy a vývoj postav jako takových. Rozhodně doporučuji všem, co mají rádi dektivky, thrillery a krimi příběhy!

02.06.2021 5 z 5

Milostný příběh jednoho života Milostný příběh jednoho života Beth Morrey

Krásný příběh, o tolik odlišný než příběhy, které se ke mně zatím dostaly. Missy, 80 leté sympatické osamělé babičce se souhrou náhod připletou do cesty dvě milé dámy a následně jedna velmi přátelská fenka. Missy donedávna nevěděla co se svým životem, jen už to nějak ,,doklepat", a teď se jí život obrátil vzhůru nohama. Najednou získá přátele, zvířecího parťáka a smutné dny se otočí ve šťastné. Missy přišla o manžela, s dcerou se rozhádala a syn se jí oženil na druhou stranu světa.
Opravdu krásný příběh jedné stařenky o osamělosti, malých radostech, přátelství, a o tom, co všechno vám jedno malé chlupaté stvoření může přinést do života.
Kniha se četla jedním dechem a po přečtení mám úsměv na rtech a je na tom světě tak nějak lépe. Tento titul si určitě pořídím do své knihovny.

20.05.2021 5 z 5

Ústav Ústav Stephen King

Jsi nadprůměrně chytrý, odmaturuješ ve 12 a chceš studovat dvě univerzity naráz, rodiče Tě podporují, chtějí se s Tebou přestěhovat blíž k univerzitám, aby sis mohl splnit svůj sen. Občas se Ti ale stane, že když jsi rozrušený tak pohneš s nějakým předmětem, aniž by ses ho dotkl, nevěnuješ tomu pozornost. No ale jednou se takhle vzbudíš, v pokoji, který vypadá jako ten Tvůj, ale není to on. Najednou jsi v ústavu s jinými dětmi, které mají schopnost telekineze a telepatie, existuje Přední polovina, ve které se právě nacházíš, a kde na Tobě budou dělat nejrůznější pokusy, jak Mengele v Osvětimi a až uvidíš skvrny, tak půjdeš do Zadní poloviny, odkud není návratu, co uděláš, jak se zachováš? To je to, co běhalo Lukovi v hlavě právě v tento moment.
Tohle byla naprosto skvělá kniha, dokonce bych řekla, že jedna z těch nejlepších od Kinga.
Není zvykem, že mě u Kinga chytne kniha od první strany a budu ji hltat tak, že ji chci dočíst na jeden zátah. Mělo to ten správnej drive, spád, gradaci až na vrchol čtení bez dechu a otevřenou pusou a nedočkavostí, jak to dopadne.
Za mě rozhodně jo a dokonce tak, že to je na víc než plnej počet. 6*/5*

09.03.2021 5 z 5

Na plný plyn Na plný plyn Joe Hill (p)

Joe Hill neboli Joseph Hillstrom King - ano správně, syn mistra hororu Stephena Kinga.
Četla jsem od něj Nosferatu, což bylo boží a o to víc mě mrzí, že mě tato kniha zklamala. Bohužel je to kniha, která neurazí, ale také nenadchne.
Jedná se o sbírku hororových povídek. Některé byly skvělé (čti: dvě) - Na plný plyn, Pozdní návraty.
Ale ten zbytek byl opravdu nic moc, až to bylo potom takové páté přes deváté.
Do sbírky ano, ale tím to bohužel končí. Bohužel.

27.02.2021 3 z 5

Naděje umírá poslední Naděje umírá poslední Halina Birenbaum

Poslouchala jsem ji jako audioknihu a rozhodně doporučuji.

20.02.2021 5 z 5

Vlastníci Vlastníci Jiří Havelka

Každý kdo je ve sdružení vlastníků, tohle naprosto chápe. Velmi vtipně pojatá schůze vlastníků a tak strašně pravdivá. Rozhodně doporučuji. Oddychovka, jak má být.

12.02.2021 5 z 5

Mezi dvěma ohni Mezi dvěma ohni Lucie Stošková

Příběh, který nás zavede do světa čar a kouzel. Zdá se Vám to povědomé? Ano, Harry Potter. Bohužel se srovnání nevyhnu, jelikož je do očí bijící. Nevím, jestli mě to víc mrzí nebo těší, protože mám srdce potterheada. Každopádně máme zde spoustu indicií: např. muž, v jehož těle se nachází část moci, kterou v něm černokněžník zanechal, poštolky místo sov, kouzelnický svět, škola, profesor nápadně podobající se Severusi Snapeovi, atd.
Je ale také potřeba říct, že příběh se čte jedním dechem a po dočtení jsem se, i přes všechny podobnosti se známým příběhem, cítila okouzlena a můj pocit byl zkrátka jako po absolvování jízdy na dobře zkonstruované horské dráze. Kniha se četla jedním dechem, nedovolí vám ji odložit a musím říct, že autorka si s některými charaktery postav poradila velmi dobře.
Jak už jsem zmínila, podobnost se světem Harryho Pottera se nedá popřít, ale je jen na vás, jak moc vám to bude ,,vadit”. Rozhodně ale odmítám označení ,,nepovedená fanfikce Harryho Pottera”, to mi přijde vskutku nevhodné.
Na závěr musím zmínit jeden neopomenutelný fakt, že je to vizuálně jedna z nejkrásnějších knih, které zdobí mou knihovnu, nemluvě o velmi vydařených ilustracích.
Už se nemohu dočkat druhého dílu.

12.02.2021 5 z 5

Poslední vlak do Londýna Poslední vlak do Londýna Meg Waite Clayton

Tento příběh je něčím neuvěřitelným. Jednak k sepsání tohoto příběhu autorku vedly silné citové pohnutky a za další, je to příběh především o jedné velmi statečné ženě, která na úkor vlastního štěstí zachránila nespočet životů.
,,Geetruida Wisjmullerová -Tante Truus - po celou dobu nacistické okupace zůstala v Nizozemsku a tajně převážela židovské děti do Švýcarska, Francie a Španělska. V jejím nekrologu se o ní psalo jako o ,,matce tisíce a jednoho dítěte, pro niž se stala záchrana židovských dětí celoživotním posláním.”
,,Zhruba deset tisíc dětí, z nichž tři čtvrtiny tvořili Židé, nalezlo útočiště v Anglii díky skutečným hrdinům zapojeným do organizace Kindertransportů. Z oněch zachráněných dětí se stali význační umělci, politici, vědci, a dokonce i nositelé Nobelovy ceny.”
Myslím, že tyto dvě citace z knihy mluví za hodně. Geetruida Wisjmullerová musela prokázat obrovské odhodlání, vynalézavost a sílu, aby to všechno dokázala. Jsem ráda, že jsem se o této ženě dozvěděla. Myslím, že by se o ní mělo všeobecně vědět, jelikož je to značně významná osobnost 2. světové války.
Historický román se mi velmi líbil, četl se dobře, druhá polovina knihy měla spád a dočetla jsem ji na jeden zátah. 4 dějové linky, které se prolínají a po pár stránkách dají do kontextu, mi ze začátku dělali problém v orientaci, ale potom se začaly prolínat a tvořit jeden úžasný příběh.
Myslím, že se s tím autorka poprala statečně, dala této osobnosti krásný příběh a doplnila ho o dějově zajímavou ,,omáčky”. Rozhodně doporučuji, je to příběh, který rozhodně stojí za přečtení a měl by stát na příčkách bestsellerů.

31.01.2021 5 z 5

Lidé Lidé Matt Haig

Velmi povedená kniha, ale naprosto chápu, že se nemusí zalíbit každému, je naprosto specifická a totálně odlišná od jiných knih, teda alespoň pro mě, protože já jsem nikdy nic takového nečetla.
Musím tedy říct, že jsem podle antoace čekala něco spiritistického, filisofického nebo psychologického, obsah naprosto změnil má očekávání, ale ve výsledku příjemně. Líbí se mi zpracování námětu, že cizí, řekněme mimozemská existence, řídí výzkum v naší zemi, potažmo objevení čehokoli, co už je na pomezí mezi lidskou existencí a jinými dimenzemi. Autor si s tím pěkně pohrál a velmi věrně tuto myšlenku přenesl na papír. Kniha se četla dobře, je pro mě velmi zajímavou zkušeností, ale určitě bych ji nezařadila do vyšší světové literatury. Řekněme, že je to příjemná oddychovka.

24.01.2021 5 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

V první řadě musím říct, že mi kniha dala dost zabrat. Má přes 1000 stran, takže je stejně tak obsáhlá jako TO. Svědectví je dílem celkem nadčasovým, vzhledem k tomu, že teď zažíváme také epidemii, která postihla celý svět, akorát je samozřejmě rozdíl v tom, že v knize má epidemie naprosto jiný rozměr.
Četla jsem ji víc jak dva měsíce, párkrát už jsem přemýšlela, že ji odložím, ale nedalo mi to a jsem za to ráda. Vzhledem k tomu, že první polovina knihy se docela táhne leckdy i zbytečně, tak druhá polovina stojí za to, konec se sice dal čekat, ale ne způsob a zpracování, s tím si King dost pohrál. Je tam dost pasáží, kdy budete napnutí, jak struna, ale taky tam je dost pasáží, kdy se budete nudit. Každopádně ale klady převládají nad zápory, takže hodnotím 4/5. Rozhodně stojí za přečtení, ale King má i lepší díla.

24.01.2021 4 z 5

Jak zemřít osamocen Jak zemřít osamocen Mo Welch

Tohle je rozhodně kniha, která se vymyká všem těm pozitivně naladěným, smyslu života hledajícím knihám dnešní doby. Velice humorně psaná a netradičně zpracovaná ,,příručka", jak se vymykat zavedeným a nepsaným pravidlům, zkrátka návod na to, jak se stát asociálem. Závěrem je třeba dodat, že kniha je velmi vtipně psaná. Rozhodně doporučuji, je přečtená opravdu za chvilinku.

02.12.2020 5 z 5

Než jsme se odcizili Než jsme se odcizili Renée Carlino

,,Jediný způsob, jak můžeme uskutečnit své představy, spočívá v tom, že si vychutnáme přítomnost."

Je to milostný příběh dvou lidí, kde se prolínají dvě časové linie - retrospektivní vyprávění a současnost. Dva lidé zdánlivě vyhlížející jako pár, který spolu vydrží navždy. Oni měli také ten dojem, bohužel po vysoké se jejich cesty rozcházejí a komunikace vázne, oba si vytvoří nějaké domněnky a je po vztahu. Po 15 letech se náhle setkají očima v metru. Matt to takhle nenechá, najde Grace?
On na ni totiž nepřestal myslet, i když byl 10 let ženatý s jinou ženou.
Přečtěte si to, je to neobyčejný příběh dvou lidí, kde není żádné boom, ale je to o náhodném setkání dvou spřízněných duší. Četla jsem se zatajeným dechem.

28.11.2020 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Krásný projekt, krásný příběh. Miluji knihy se psími příběhy a Gump je ještě ke všemu symbolem naděje pro útuláčky, pomáhá jim vybírat peníze a jak je správně uvedeno v podtitulu knihy - učí lidi žít. Já si stojím za tím, že život bez psa je prostě ochuzený o tu bezpodmínečnou lásku těchto stvoření. Kniha je kraťoučká, ale krásně napsaná. Nepůjčujte si ji, ale kupte si ji, výtěžek jde na správnou věc.

17.11.2020 5 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Knihy Julie Caplin mají své kouzlo a já jsem hrdou majitelkou této série. U jejích knih máte chuť se zabalit do deky, schoulit se do křesla s nějakým horkým nápojem. Knihy této autorky jsou jako pohlazení po duši a nejinak tomu bylo i u Hotýlku. Hlavní hrdinkou je Lucy, která spadla na úplné profesní i životní dno a na poslední chvíli dostala příležitost stát se ředitelkou v malém hotýlku na Islandu, i když o tuto práci nikdo nestojí a je na tuto funkci překvalifikovaná, bere to jako výzvu. Má to ale háček, je to jen na dobu dvou měsíců. Akorát přijede na hotel, nikde nikdo a jak tak hledá nějaký další vchod, skončí v bazénu (v zimě), krásné ántré, takhle si to nepředstavovala. Ustojí první krok vedle? Jak se jí povede?
Je to hezký příběh o tom, že když se vám zavřou jedny dveře, další se otevřou a možná vedou na mnohem lepší místo, kde najdete spoustu přátel a možná i svou lásku.
Knihu jsem měla přečtenou za dva večery, čte se sama. Rozhodně doporučuju, určitě se k ní zase vrátím.

16.11.2020 5 z 5

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

Tohle je kniha, která mě provází už od dětství. Ale pravdou je, že jsem ji pořádně pochopila až teď, v dospělosti. Příběh má hluboké poselství a věřím tomu, že každý se v něm najde. Rozhodně doporučuji všem čtenářům, jak malým tak velkým, je pro každou věkovou kategorii. Kdo nečetl, tak s chutí do toho a kdo četl, tak si koukejte dát rereding, Fantázie už na vás čeká.

21.10.2020 5 z 5

Tajemství osudu Tajemství osudu Miriam Thun-Hohenstein

Jedná se o skutečný a velice silný příběh muže, jehož činy, především druhé světové války, jsou mnoha lidmi haněny a jeho vnučky, která ho celý svůj život hledala. Je to spletitý příběh tří generací z jedné rodiny. Kniha začíná otevřenou výpovědí hlavního hrdiny Erweina, který čeká ve své cele na smrt. Následuje retrospektivní vyprávění jeho života, důležitých okamžiků i zásadních rozhodnutí a děj volně přechází přes vyprávění jeho prvorozeného syna Miroslava, jež chtěl svého otce už odmalička poznat a pátral po něm celý svůj život, jako Miriam po svém dědečkovi, a to nás dostává až k vnučce Miriam, která tuto knihu napsala a rozmotala příbuzenské vztahy a osudy jednotlivých členů její rodiny.
Musím říct, že jsem se ze začátku dost ztrácela, hlavně tedy ve jménech, kterých bylo až moc, ale chápu, že byla pro příběh stěžejní. Kniha mi také z počátku nepřišla moc zajímavá. Ale s přibývajícími stránkami příběh dostával spád a velmi dobře se četl, ke konci knihy už jsem „hltala“ každou stranu. Kniha je členěna do krátkých kapitol, což urychluje čtení a mě tento styl velice vyhovuje.
Líbí se mi, že Miriam, přes veškeré útrapy a neúspěchy, v hledání pokračovala a nenechala se odradit. Díky tomu si můžeme přečíst příběh její rodiny, který vážně stojí za to. Opravdu jsem se cítila jako bych byla součástí této rodiny a po dočtení knihy jsem měla nutkání si vyhledat fotografie lidí zmíněných v příběhu. Dále si cením také toho, že vyšla s příběhem na světlo, věřím, že to nebylo jednoduché. Děkuji za tuto knihu, nejen nakladatelství moba, že mi ji poskytlo na recenzi, ale také autorce, že se s námi čtenáři podělila o svůj příběh a dala nám kus sebe. Knihu rozhodně doporučuji.

19.10.2020 5 z 5

Dolanův cadillac Dolanův cadillac Stephen King

Tohle jsou opravdu noční můry. Opravdu skvělej nápad číst před spaním, jako jsem to právě udělala já (řekla ironicky). V knize jich je několik a z některých mi opravdu běhal mráz po zádech, hlavně z té poslední. Jsou ale rozmanité, střídají se psychologické noční děsy s těmi, které jsou, jak bych tak řekla až nechutné. Dejme tomu TO a Misery, jestli mi rozumíte, ochromující strach a scéna, z níž se vám chce zvracet. Tohle King prostě umí, vyvolat protichůdné pocity a nechat vás číst bez dechu. Ale ne všechny povídky se mi líbily, proto hodnotím 4*/5*, ale bez diskuze tato kniha stojí za přečtení, každý si v tom najde to své.

11.10.2020 4 z 5

Bojovnice za lásku Bojovnice za lásku Glennon Doyle

Tohle je kniha, která má obrovský přesah. Neměla jsem žádná očekávání a o to víc jsem z ní nadšená. Je to citově náročná kniha s hlubokým poselstvím.
Vážím si autorky za to, že se otevřela a ukázala se světu taková, jaká je, jak vnímá svět a jaké jsou její pocity. Musela v sobě najít obrovskou odvahu, není lehké vyjít na světlo se svým pravým já se všemi osobními, rodinnými či manželskými problémy.
V knize nalezneme několik vážných témat, a to bulimii, alkoholismus, depresi a mnoho dalších. Ale také cestu k sebe sama přes psychology, psychoterapeuty, pastory až k pochopení, že musíme hledat především v sobě, ne u jiných. Jiní nás mohou maximálně nasměrovat, ale tím to končí.
Příběh na čtení lehký rozhodně nebyl, ale v tomto případě je to dobře. Tohle je kniha, kterou je nejlepší si dávkovat, odkládat a přemýšlet nad ní. Ale stojí za to, vystihuje problémy každé ženy, která se sebou není spokojená. Dovíme se co vůbec znamená být krásná, být hezká, být sexy. Připomeneme si, co je opravdu důležité. A uvědomíme si, že každá situace má mnoho řešení a je jen na nás, jaké si vybereme.
Rozhodně doporučuji všem ženám, ale i mužům, protože ti se v ní také najdou. A rozhodně nemusíte být věřící, jak se jistě v jiných recenzích dočtete. Mě se kniha velmi líbila, bude součástí mé knihovny a ráda se k ní zase znovu někdy vrátím.

09.10.2020 5 z 5

Maminko, nezpívej Maminko, nezpívej Jana Makovcová

Je 00:10 a právě jsem dočetla tento silný příběh a chlapečcích s autismem, obrnou, a dalšími postiženími. Vždycky jsem obdivovala rodiče, kteří se starají o postižené dítě a jsou stále silní a nevzdávají se. Ale mít dvě postižené děti? To teda klobouk dolů, ano je jasné, že nemáte na výběr a prostě musíte, ale obrovsky obdivuji s jakou vervou chlapečky učíte novým věcem, jak jste trpělivá a že jste se ještě nezbláznila. Kniha se čte jedním dechem, na jeden zátah a nutí k zamyšlení nad tím, čeho všeho si v životě nevážíme. Děkuji za tuto knihu a doufám, že to bude jen lepší a lepší!

30.08.2020 5 z 5

Růže a čokoláda Růže a čokoláda Teresa Simon (p)

Miluju knížky, po jejichž přečtení si řeknu: ,,ano, proto čtu, kvůli takovým knížkám a kvůli takovým příběhům", a tohle byla právě jedna z nich. Mé měřítko na dobrý historický román je 50 stran, pokud mě nechytne do 50 stran, už to moc dobrý nebude. A tohle dámy a pánov3 mě chytlo od první strany. Růže a čokoláda bal stejně tak dobrá jako Krása a jed oleandru, ne-li lepší. 2 časové roviny, současnost a první polovina 20. století, 3 ženy zastupující tři generace troje deníkové zápisky, a na druhé straně Anna, která to všechno našla a začetla se do toho a prožívá to s nimi. No a to ještě ke všemu odkrývá spoustu tajemství, které její dědeček tak urputně skrýval. Je to fakt hezký, přečti si to.

29.08.2020 5 z 5