Nekonečný příběh

Kniha je velkou klasikou mezi německými knihami. Není to kniha jen pro děti. Odborníci se nemůžou shodnout, zda se jedná o román či o pohádku, zda je to fantasy či není. To však není důležité. Důležité je to, že v této knize si najde své téměř každý. Michael Ende dokázal ve svých dílech ztvárnit realitu i fantazijní svět. Do češtiny byla kromě Nekonečného příběhu přeložena i kniha Děvčátko Momo, která za Nekonečným příběhem rozhodně nezaostává. Nutno upozornit, že Michael Ende radikálně nesouhlasil s tím, jakým způsobem byl natočen film, neboť film zcela nevystihl to, co chtěl Ende knihou říci. O dalších dílech ani nemluvě. Kniha začíná tím, že se Bastián dostane ke tajuplné knize a ukryje se s ní na půdu školy. Zde začíná příběh reálného světa. Text knihy je psán červeně. Jakmile se přeneseme s Bastiánem do světa Fantázie (jak je v knize psáno), text se změní na černou barvu (v něm. originále někdy zelená). Podle těchto barev můžeme v knize sledovat, v jakém světě se právě nacházíme. Za nedlouho však tyto světy začnou splývat......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/67_/679/nekonecny-pribeh-IAW-679.jpg 4.4618

Die Unendliche Geschichte (1976)

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Albatros

Nelli84
předevčírem

milujem nekonečný príbeh..bohužial nie knihu,ale film..toto je presne tá z kních ktorej filmové spracovanie sa mi páči viac ako samotná kniha..

any333
09. listopadu

Moje první setkání s Nekonečným příběhem proběhlo asi v páté třídě, kdy jsme na podobný motiv, kde by byla v hlavní roli knížka, měli vymyslet sloh. Docela mě tehdy oslovily ukázky a navíc se všichni dušovali, jak je i film magický, já se však zařekla, že se nejprve dostanu ke knížce. Uteklo několik roků a já to stále nesplnila. Jednou, byl zrovna nějaký svátek, myslím, to dávali v televizi, a i když jsem se snažila odolat, nakonec mě to do sebe vtáhlo. Od té doby jsem se na tištěný příběh těšila ještě víc než předtím, takže když konečně přišel, byla jsem u vytržení.
Musím však říct, že přestože obě zpracování obsahují pro ně typický punc zamyšlení se nad některými věcmi, co lidé dělají a co z toho plyne, přišlo mi několik prvních kapitol jako zrada, protože jsem čekala něco jiného. Ocenila jsem jinak zvolené barvy písma a skutečně pořádně se začetla až tehdy, když se na scéně objevil Átreju a později i Fulgar(u kterého nevím, jestli je to mnou čteným vydáním a nebo proč ho jinak přejmenovali na Falca), a zpovídal vyslaného vlka. Tehdy jsem začala vnímat příběhové hodnoty a ušklíbala se, když Bastián vstupoval do Fantázie a nerozuměl, co se mu to dělo.
Později, když se v něm začínala probouzet jeho sobeckost, jsem se místy musela pozastavit nad myšlenkou, jak bych já sama naložila s tím, kdybych dostala to, co on. A je pravdou, že ty možnosti by bez předchozího uvědomění o následcích asi dopadly stejně. Nejvíce mi připadaly absurdní části s 'osvobozeným' národem. Posloužilo mi to jako dobrý příklad pomíjivosti krásy a nevděčnosti, ať už se jedná s dobrým úmyslem, či ne.
Přiznám se, že mě mnohdy Bastiánova rozhodnutí ničila a musela jsem si dávat od knihy pohov, abych se k pořádnému čtení vrátila zase ve chvíli, kdy si uvědomí své chyby, co ho stahují dolů. Stáváme se svědky takového malého převratu a dostáváme se ke konci, co mě zase donutil se trochu povznést. Ta symbolika je úžasná.
Jinak si myslím, že jsem knihu pojala spíš jako oddechovku, ke které se možná, při vhodné příležitosti, zase někdy vrátím. Tuším, že mi kvůli zavírání očí nad Bastiánovým jednáním určitě unikla nějaká zajímavá myšlenka. Ovšem musím vyzdvihnout, že bych někdy sama Fantázii taky ráda navštívila; a že už se nedivím všem, které tohle téma tak oslovilo, protože to má své kouzlo.

minde
08. listopadu

Když jsem jako malá poprvé viděla film,byla jsem z Nekonečného příběhu nadšená, a od té doby jsem ho několikrát viděla. Taky jsem o to víc byla zvědavá na knížku. Když už se blížil moment toho, že Bastián dá Dětské císařovně jméno a zachrání Fantázii, byla jsem v polovině knihy, a říkala jsem si co tam dál bude, když už má být konec? Ve filmu na konci se říká: "Bastian ještě prožil mnohá dobrodružství, ale o tom už vypráví jiný příběh..." Takhle první část knihy mě bavila hodně, stejně jako film. Když se pak do Fantázie dostane Bastian, a my se dovídáme o těch jeho dobrodružstvích, je to už trochu slabší a myslím, že to knihu už zbytečně moc natahuje. Ale zase ta proměna, kterou musel Bastian projít, aby poznal sám sebe, svou vlastní hodnotu... to všechno se muselo stát, aby člověk pochopil, že je příjemné čas od času vydat se do Fantázie, ale umět se z ní zase včas vrátit a mít radost ze života :-)

Zuzka12627

Už od svých dětských let jsem koukala na film podle této knihy a teď se mi konečně do rukou dostala i kniha..S filmem toho nemá mnoho společného.Kniha se mi líbí vice, už jen pro podrobné popisky, mnoho detailů a dobrodružství. Přečetla jsem jí jedním dechem a moc se mi líbila.

Marekh

Dlouho jsem uvažoval, jestli si mám tuto knihu přečíst, poněvadž jsem viděl film Nekonečný příběh, který mám rád už od dětských let a už jsem jej viděl několikrát. Byl natočen i 2. díl, který se mi také líbí a byl také natočen 3. díl, který mne příliš neoslovil. Říkal jsem si, že mne v knize asi už moc nic nepřekvapí, ale byl jsem na omylu. Kniha se v některých částech odlišuje od filmu a v knize se nachází mnohem více než ve filmech, takže jsem byl příjemně překvapený. Při čtení jsem pořád srovnával filmy a knihu, později jsem se od toho snažil odpoutat.

Kniha se mi moc líbila a určitě knihu doporučuji. Kniha je docela obsáhlá, nicméně jsem knihu přečetl během dvou dnů, protože jsem se od ní nemohl odtrhnout. Byla napínavá, smutná, měla originální námět, vyskytovalo se v ní hodně myšlenek. V knize se vyskytuje červené a černé písmo a to na základě toho, kdo je vyprávěčem (Bastián nebo Átrej), což je určitě fajn pro zpřehlednění, ve kterém světě se zrovna vyskytujeme.

Oblíbil jsem si Bastiána i Átreje, oblíbil jsem si také další postavy z říše fantazie, zejména draka Falca, skřítky, Kamenožrouta, Černomůrku. V knize se nachází řada dalších postav z říše fantazie, které mi mnohdy nahnaly strach.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Lidské vášně jsou záhadná věc a jakmile jde o ně, tak dětem se nevede o mnoho jinak než dospělým. Když se někoho taková vášeň zmocní, neumí ji vysvětlit druhým, a kdo nic podobného nikdy nezažil, ji zas nedokáže pochopit.

Ovšem Bastián chtěl být jednotlivec, chtěl být někdo, a ne jen jeden z mnoha, stejný jako všichni ostatní. Chtěl, aby ho měli rádi právě proto, že je takový, jaký je.

Ve světe existují tisíce různých radostí, ale v podstatě je to pořád jen jedna jediná radost, totiž radost z toho, že umíme mít rádi. Mít radost a mít rád je jedno a totéž.

Jsou lidé, kteří se nikdy nemohou dostat do Fantázie, a jsou lidé, kteří se tam mohou dostat, ale pak tam zůstanou navždy. A pak se najde několik takových, kteří odejdou do Fantázie a znovu se vrátí. Jako ty. A ti pak uzdravují oba světy.

Rawen616

Přečteno jako audio:-) Ani nevím kolik let jsem si chtěl tuhle knihu přečíst, nejspíš už od doby kdy jsem jako dítě viděl film. Z nějakého důvodu se mi to povedlo až teď. A jsem z ní malinko rozčarovaný. Respektive celý příběh je trochu jako jízda na horské dráze. První polovina s Atrejovým putováním a bojem proti nicotě je excelentní. To množství nápadů a fantazie, jaké do nás autor valí je neskutečné a opravdu jsem si říkal, že tohle je fantasy s velkým F. Celá ta myšlenka proč fantazie umírá a k čemu to vede je skvělá a člověk z toho cítí tu osudovost. Pak je ale fantazie v půlce knihy zachráněna a do jejího světa se dostane Bastian, který je malinko nesnesitelný. Tedy, ono to má svůj důvod, autor prostě ukazuje jak snadno se člověk stává zlým když rychle získá nějakou moc. Tahle část knihy zabírající její střed ale rozhodně není kdovíjak zábavné čtení. Zlepšovat se to začne až v části poslední, kdy se Bastien rozhodne polepšit a vydá se na zajímavou, dalo by se říci až iniciační cestu za návratem do reálného světa... Jak už jsem řekl, jestli kniha v něčem exceluje, je to autorova fantazie, která nemá mnohdy daleko k hodně kvalitnímu tripu po halucinogenech. Druhou věcí kterou musím ocenit, je filozofická rovina knihy. Z příběhu si odnesete vždy něco jiného podle toho, v kterém věku jej čtete. Celé je to takové temně melancholické, filozofující podobně jako Malý princ. Rozhodně patří k fantasy klasikám, které je dobré znát.

Jarmila97

byla to opravdu úžasná kniha začátek se táhl a pak najednou mě to vtahlo do děje a nemohla jsem se od knihy odpoutat takže mohu jen doporučit ♡

kykiryki28

Jako malá holka jsem zbožnovala film Nekonečný příběh, proto jsem si hrozně přála přečíst si tuto knihu. Bohužel, nakonec jsem knížku nedočetla celou a musím ji hodnotit pouhými 3 body. První polovina knihy (kdy si Bastián čte tuto knihu a Átrej zažívá samá dobrodružství) mě kniha velmi bavila. Od té části, kdy je Bastián povolán do Fantázie, mě příběh již tolik netěšil a nakonec jsem se rozhodla knihu odložit.

I přes tuto skutečnost mi ale Átrej a jeho věrný kůn Artex zůstanou v srdci a nikdy nezapomenu na jejich úžasná dobrodružství, která zažili v zemi jménem Fantázie.

hu_87

Knížka mého dětství, u které mi nevadilo si jí přečíst třeba 3x,4x,5x... autor barvitě popisuje jednotlivá prostředí, postavy a nutí vás číst dál a dál. Ke konci mě přepadla lítost, že není kniha ještě obsáhlejší.

Andi

Nevím, jak začít, ani jak pokračovat. Nemám slov, protože tenhle skvost se slovy popsat nedá. Nevěřícně kroutím hlavou nad fantazií autora, nad všemi těmi vymyšlenými "pohádkovými" bytostmi. (nejednou jsem vyjeveně zírala - i s otevřenou pusou). Samozřejmě také smekám nad příběhem, který M. vymyslel.
Přiznám se, že první část knihy (známe z filmu), kde byl hlavní postavou Atrej se mi zamlouval mnohem víc, než další části s Bastienem aneb kam se na Atreje hrabe Vinnetou nebo Superman ...
Všichni jsme plakali u scény, kdy Atrej přijde o svého koně v bažině (kam se hrabe Titanic) ... Vezmeme-li to kolem a kolem, jako celek, včetně poselství, jde o velmi originalní příběh, který si čtenáře vždy najde. Je to přece nekonečný příběh ...

Denisa153

Nejkrásnější příběh mého dětsví... Ještě před tím než vyšel Harry Potter jsem dostala k narozeninám tuto knihu a okamžitě jí propadla. S nostalgií stále vzpomínám na dny kdy jsem jí četla v noci pod peřinou s baternou, kdy jsem si ji vzala na prázdniny a kniha zmokla, kdy jsem našeho labradora přejmenovala na Fanka... Ač je můj výtisk už značně ohmatán, dokonce i polit je na ní vydět, že byla hodně čtená a že si měl někdo rád, má v mé knihovně své čestné místo.

jengibre

Moc hezká kniha, ke které jsem se dostala až v dospělosti, ale i přes to mě dokázala okouzlit. První část, kterou jsem znala z filmu, je naprosto úchvatná. U druhé části jsem měla strach, že bude vyumělkovaná a natažená, ale zbytečně. Obdivuji autorovu bohatou fantazii a schopnost popsat věci tak živě a barvitě.

mentoska

Mám vydání z roku 1987. Starý překlad, vazba knihy ( detail - první kapitola začíná písmenem A a tak to jde dál až po písmeno Z, kde kniha končí) je nádhera. Překvapující ubírání děje, filozofickou pouť malého chlapce, jenž si své představy o sobě věcech kolem sebe prostřednictvím Aurynu plní hned a reflexe svých přání přichází záhy. Vidět film znamená nevědět nic. Knihu doporučuji maximálně. Mne absolutně vtáhla a nezatížila. Přeci jen je to stále jen kniha pro děti.

Teron

První polovina je parádní, druhá má hodně přeskakovatelná místa, protože je dost patrné, co a jak se podělá. Celkově?

Slabikář fantastiky, takový karetní balíček toho, co dělat s hrdinou i čtenářem, nádherně propletená struktura možnosti říše a zároveň studie lidské mysli. A jako by to nestačilo, tak i jedna velká alegorie pro samotnou schopnost snít a tvořit a umění vyprávět. Mnoho kapitol je na sobě nezávislých a šlo by je dost prohazovat, aniž by celek jakkoli utrpěl, protože jsou vlastně samostatnými zkouškami jak pro postavy, tak pro čtenáře...

Trixina

Bible mého dětství... Asi tři roky zpátky jsem jí oprášila když jsem ležela s chřipkou a velice mě překvapilo, že jsem v ní po letech našla hodně vět k zamyšlení.

stepankoby1

Příběhu, který vyvrcholil v půlce celé knihy, bych napálil třeba 6 hvězdiček, ale to, co přišlo potom, bylo vrchol otřesu. Ze sympatického Bastiána se najednou stal egoistický "krásný" rytíř, který si dělá, co se mu zlíbí. Když mě zrovna nenudil, tak mě svými projevy štval. Nakonec jsem ani nebyl schopný dočíst. Za první půlku 10/10, za druhou tak 4/10. Průměrem tedy 7 a opravdu jsem musel hodně přihlížet k nostalgii k filmu, abych dal ještě čtyřku. Teď si ho budu vážit ještě víc, tvůrci věděli přesně, kdy přestat.

jana4920

kniha mého dětství, díky příběhům jako je tento se děti do čtení zamilují

Nomia

Kniha mého dětství, netřeba víc dodat. Na Átreje a Falka nikdy nezapomenu.
A pak, že Němci nemají fantazii!

Makaja

Možná jsem příliš ovlivněna filmem, jako dítě jsem naprosto milovala Falca s hlasem pana Cupáka a Atreje samozřejmě. Ne, že by mě druhá půlka vyloženě nebavila, ale přišla mi tam divná a Bastien ještě neschopnější.... a souhlasím s názorem, že by jí víc slušela samostatná kniha. Oceňuji barevné odlišení textu a čtivost, stejně jako fantazii autora. Pro mě povedený návrat do dětství.

cvaldik

Velké zklamání. Kniha se mi vlekla, Bastiána jsem nemohla ke konci knihy vystát. Nejraději bych ji odložila v půlce. Ale nerada nechávám knihy nedočtené. Každopádně si myslím, že někoho komu je 13 uchvátí.

TERRORDROME
28.12.2017

Po milión rokoch od prvého videnia filmu som konečne dal aj knihu a stretnutie s klasikou vyšlo takmer bez výhrad na výbornú. Je to proste divoká jazda fantáziou, doslova aj obrazne. V prvej polovici ide o záchranu ríše fantázie pred ničotou. Bavila ma nihilistická Morla, vedátorský škriatok, vymleté postavičky hádžuce sa dobrovoľne do ničoty aby sa z nich v našom svete stali zombíci v hlavách ľudí a skvelé vypointovanie so starcom ktorý to celé zapisuje. Vôbec mi prišlo veľmi zaujímavé všetko to krkolomné a ľahko absurdné, ale funkčné ( aspoň v rámci sveta fantázie ) filozofovanie keď zisťujeme zmysel nezmyslu alebo to že minulosť v príbehoch vzniká až v prítomnosti a od tej chvíle existuje odjakživa. Medzičas po záchrane Fantázie je značne surrealistický, čo dokáže čitateľa zneistiť a druhá polovica kde sa hrdinom stáva Bastián je všeobecne hodnotená ako slabšia, ale mňa to furt bavilo ako chudák chlapec vyfasuje božské schopnosti a len z toho magorí a každý pokus niekomu pomôcť končí fiaskom, ako keď najprv stvorí najnešťastnejšie bytosti na svete čo ustavične plačú a potom z nich v rámci nápravy urobí vrieskajúcich trotlov ktorý sa nakoniec idú zblázniť sami zo seba. No a končí to cisárskym komplexom, megamasakrom, vypálenou slonovinovou vežou a návštevou fantazijského cvokhauzu. Koniec mi ale prišiel slabší, lebo po tom čo Bastián padne na úplné dno a zabudne aj vlastné meno, je k šťastnému koncu doslova dostrkaný všetkými naokolo a pôsobí to zrazu až moc jednoducho rozprávkovo. Ale inak paráda.

18.12.2017

Nádherný příběh pro všechny čtenáře bez rozdílu věku. Poslouchala jsem jako audioknihu a interpretace byla vynikající. A toto absolutně strhující podání ještě víc umocnilo zážitek z knihy. Před mnoha lety jsem viděla i film. Ten je sice dobrý, ale na knihu ani zdaleka nemá ;-).

M-arta
10.12.2017

Někde jsem zaslechla, že jsme ještě "vyrůstali na dětských knížkách svých rodičů", ale u současných dětí už je to nějak jinak (aktuálně totiž boduje hlavně fantasy literatura). Každopádně toto je tak trochu průnik pro obě naše generace - nádherně kultivovaně a pečlivě vypravená knížka, která nadchla i naše dítě natolik, že ji nějakou dobu bralo všude s sebou.

DuncanIdaho
08.12.2017

Opravdu fantazijní příběh. Knihu bych rozdělil na Átrejovu půlku a Bastienovu půlku. První z nich byla opravdu pro děti. Ta druhá už tak ne, tam už se dají najít i určitá poselství, která děti nemusí pochopit. Druhá půlka mi však přišla v této knize dost zbytečná. Prostě bych ji ukončil záchranou Fantázie. Tu bastienovu část bych dal do další knihy. Hlavním hrdinou je někdo jiný. Celkově je kniha ale nádherná, krásně se při jejím čtení sní a fantazíruje. Živě jsem si představoval ty lesy, hory, rokliny a pouště. Stejně si tak člověk může vyfantazírovat i různé postavičky z Fantázie. Knihu vřele doporučuji všem, kteří mají alespoň zbytky fantazie, snad tím zachráníme Fantázii.

Godvind
25.11.2017

K mému velkému překvapení kniha odvyprávěla děj slavného filmu dříve, než jsem se dostal k polovině svazku. Ta druhá část, po trochu táhnoucím se začátku, byla částí napínavější a zajímavější. Když už jsme dostali "Zachránce" do Fantazie, musíme mu pomoci zase zpět. Cesta to bude neméně obtížná... Knížka pro všechny, kdo se nestydí zabořit tvář do Falcovy nadýchané hřívy. Bez ohledu na věk.

nicolettkaa
24.11.2017

Jako většina jsem byla hodně ovlivněna filmovou verzí příběhu (který patří mezí mé oblíbené). Ještě než jsem začala číst, myslela jsem, že kniha skončí, tak jak film. Bude zachráněn svět Fantazie. Jaké překvapení, že svět byl zachráněn a já byla teprve v půlce knihy! Děj druhé půlky byl pro mě tudíž naprostá novinka. Některé pasáže mě příliš nebavily a byly moc zdlouhavé. Navíc mě rozčilovala věta "toto s příběhem nesouvisí, povíme si o tom jindy". Ke konci mi ale bylo smutno, že už příběh končí a já se musím vrátit ze světa Fantázie do realného světa.
Nekonečný příběh určitě není knihou jen pro děti a mládež! I dospělí v ní najdou spoustu zajímavých mouder a poselství.

Gustik5
10.11.2017

Ač jsem poprvé viděl film, kniha je, jak tomu ostatně zpravidla bývá mnohem obsáhlejší. A zkrátka a jednoduše dějově barvitější. Velmi zajímavé dílo, ke kterému se rád vrátím, a to díky jeho originalitě a nevšednosti, díky níž nemá mezi ostatními srovnání.

stepan8730
04.11.2017

Jedna z knih, kde jsem nejdřív dostal televizní/filmovou masáž a teprve po ní měl možnost si knihu pročíst. A měl jsem velkou radost, že knížka je v mnoha ohledech o něčem jiném, než o čem byla natočena pokračování filmu. Knížku jsem ocenil jako puberťák a několikrát jsem se k ní znovu vrátil. Taková ... trochu pohádka pro odrostlejší, která ale fanoušky fantasy rozhodně nezklame.

Jane007
03.11.2017

Začátek knížky napínavý a čtivý, konec se mi trochu vlekl. Proto hvězdička dolů. Každopádně je to milionkrát lepší než film.

havranice
26.09.2017

Knihu jsem četla až jako dospělá a líbila se mi moc. Je to velmi kvalitně napsaná fantasy- jak jazykově, tak strukturou příběhu a myšlenkově. Pokud jste viděli jen onen známý film - tak zfilmována je jen polovina kniha, druhá polovina je ovšem neméně zajímavá, i když jiná. Jediné slabší místo pro mě byl v knize právě začátek té druhé půlky, kdy mě Bastienovo putování ve Fantázii chvíli nebavilo, ale to byly snad jen tři kapitoly a pak už to zase bylo super. V knize je mnoho pravdivých principů ohledně toho, jak lidé reagují na svá vnitřní zranění - např.když je někdo často v dětství outsiderem a navíc mu chybí láska a zájem rodičů, tak pak nemusí zvládnout touhu být slavný a mocný a může mít nakročeno k tomu stát se ne zrovna dobrým člověkem - a zastavit ho třeba může to, když ho někdo mateřskou láskou dosytí - pak mu může dojít, že to hledání slávy a moci byla jen slepá cesta, která v jeho srdci měla vykompenzovat deficity, které může opravdově zahojit jen něco docela jiného. A pokud se takové uzdravení a pochopení udá, tak ten člověk může pomoct k uzdravení i dalším. Je to podle mě o zrání osobnosti - o cestách k tomu zrání, které leckdy nemusí být přímé, ale hodně klikaté, nakonec se ale v knize poskládají ve srozumitelný Bastianův přerod. Tak třeba i o tomhle tato kniha je, kromě toho, že je to také super fantasy dobrodružný příběh....Je to podle mě z hlediska myšlenek, hutnosti a hloubky příběhu mnohem vyšší level než třeba Hobbit, který je také o putování a vypořádávání se s tím, co se na cestě objeví. Knihu jsem četla také proto, abych ji znala dříve, než ji dám svým dětem. Po jejím přečtení mi přišlo, že pro mou 9ti letou dceru to přeci jen ještě není. Určitě by si to užila a rozuměla by tomu dostatečně na to, aby to četla ráda, ale přijde mi, že mnoho rovin by jí v tomto věku ještě uteklo, a to by byla škoda. Vidím to tak nejdřív na 11 let.