Nekonečný příběh

Nekonečný příběh

Kniha je velkou klasikou mezi německými knihami. Není to kniha jen pro děti. Odborníci se nemůžou shodnout, zda se jedná o román či o pohádku, zda je to fantasy či není. To však není důležité. Důležité je to, že v této knize si najde své téměř každý. Michael Ende dokázal ve svých dílech ztvárnit realitu i fantazijní svět. Do... celý text

Michael Ende dokázal ve svých dílech ztvárnit realitu i fantazijní svět. Do češtiny byla kromě Nekonečného příběhu přeložena i kniha Děvčátko Momo, která za Nekonečným příběhem rozhodně nezaostává. Nutno upozornit, že Michael Ende radikálně nesouhlasil s tím, jakým způsobem byl natočen film, neboť film zcela nevystihl to, co chtěl Ende knihou říci. O dalších dílech ani nemluvě.

Kniha začíná tím, že se Bastián dostane ke tajuplné knize a ukryje se s ní na půdu školy. Zde začíná příběh reálného světa. Text knihy je psán červeně. Jakmile se přeneseme s Bastiánem do světa Fantázie (jak je v knize psáno), text se změní na černou barvu (v něm. originále někdy zelená). Podle těchto barev můžeme v knize sledovat, v jakém světě se právě nacházíme. Za nedlouho však tyto světy začnou splývat... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/67_/679/nekonecny-pribeh-IAW-679.jpg 4.4487

Die Unendliche Geschichte (1988)

Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Albatros

MOu598

Když jsem měla přečtenu polovinu příběhu, dávali zrovna v TV film. Mohla jsem tedy srovnávat. Každé je trošku jiné a obojí se mi líbí.
Druhá půlka zfilmována není (alespoň myslím). A mně se moc líbila.
Knížka je plná fantazie, s Bastienem se bojíme, i o něj se bojíme.
Supr knížka nejen pro děti.
"Fantazie nemá hranic."

makynka911

Jako mnoho jiných i já viděla první filmová zpracování a až nyní, po dlouhé předlouhé době, jsem se dostala ke knize.
Bylo pro mne velmi náročné představit si postavy a okolní svět tak, jak ho interpretuje pan Ende, ale nakonec jsem se s Fantazií docela poprala a po prvních stránkách jsem se do příběhu "zažrala".
Překvapením bylo (ne nesmějte se) pokračování příběhu, protože jsem si celou dobu myslela, že kniha bude rovna pouze prvnímu filmovému dílu. Byla jsem nadšená, že příběh nekončí. Ale to mě po pár stranách přešlo.
Vykreslování postav a okolí se stalo ještě náročnějším, Bastiena bych zakopala tak deset sáhů pod zem (tak tomu bylo i ve filmu) a líto mi bylo jedině Atreje a toho, že příběh záchranou Fantazie neskončil.
Nicméně šlo o docela pěkné zpracování námětu, líbilo se mi také rozdělení knihy barvami a také to, že čtenář vlastně četl komentáře dalšího čtenáře, no kdo četl tak mě chápe. Za mě nic co bych četla znovu, ale také mi nijak nevadí, že jsem knihu četla, i když jsem od ní očekávala větší zážitek :)

withoutchild

Překvapivě pro mě velice náročné čtění. První polovina knihy, kdy se Atrej snaží zachránit Fantazii před Nicotou je dobrá (i když film mi připadá lepší), bohužel s druhou polovinou kdy je Bastián ve Fantazii jsem neskutečně moc zápasil. Asi nemám tak dobrou představivost, abych si dokázal vyobrazit všechny ty bizarní postavy a scenérie, a proto mě po každé kapitole rozbolela hlava. Navíc namistrovaný Basitán by zasloužil ránu pěstí, a upřímě jsem ho nesnášel. Co mě ale šíleně štvalo, tak to, že v každé kapitole je alespoň 2x nějaká odbočka, za kterou pak následuje "ale to je jiný příběh, a budeme si ho vyprávět jindy". Mám pocit, jakoby autor plánoval napsat ohromný epos nebo další díly, ale pak se na to vykašlal. Dám tomu tak 10 let, a pokusím se to přečíst znovu... ale to je jiný příběh...

Hoshi

Opravdu nádherná kniha, která mi mnoho dala... "Každý opravdový příběh je Nekonečný příběh."

Bruka

Jeden z největších budičů inspirace, příjemné zahloubanosti a troufalých mozkoidních skopičin v historii literatury. Od první strany dětské knihy do poslední strany filozofického díla postupně přečtete komplexní alegorie lidství a zažijete totální retrospektivní katarzi svého dosavadního žití.
Pokud ne, pomůže asi jen velký kámen.
Za pět! Sednout!

Pepča12

super kniha

Atanone

„Mluv potichu,nebo se obrazy,které schraňuji,rozpadnou v prach "

Petrstik

Hezký a čtivý příběh o Bastiánovi, nesmělém a všemi spolužáky vysmívaném chlapci, zavede čtenáře do zvláštního světa. Je jím Fantazie a Bastián se do ní dostane skrze stránky neméně zvláštní knihy.

trynitrix

Těšila jsem se na tuto knihu, jako malá jsem film zbožňovala kdo by taky ne. :-D

MorriconeTheGod

Pro mě opravdu výjimečný případ, kdy se mi víc líbí film než kniha. Ze začátku to ještě celkem šlo, ale pak už mi to přišlo natahované a furt v podstatě dokola. Taky sloh je dost otřesný, školácký, nevím, jestli je to mizerným překladem nebo čím, ale to mě nebaví - když už se výjimečně pustím do čtení beletrie, tak si chci užít krásu jazyka.

postrach

Kniha i film,jsou mé oblíbené.Přečetla jsem ji,už třikrát.Simpatizuju s hlavním hrdinou Bastianem.Ráda se aspon na chvíli,vracím do Říše fantazie.

Zornaddie

Naprosto úžasná a milá kniha pro děti, ale ani dospělí by nad příběhem nepohrdli.

pipetka5566

Nekonečný příběh jako film je moje citovka, takže sem neodolala ani knize. A nezklamala. Krásný příběh, který čtenáře totálně vtáhne:-) 5 hvězdiček bez přemýšlení!

anibeni

Nádherná fantasy, kterou by si snad měl přečíst každý, kdo miluje knihy...

hellena1523

Absolutně srdeční záležitost! Navíc! Kniha o čtení knihy? No, nechtěl každý z nás být na chvíli Bastienem? Krásné, čtivé, moudré, citlivé, dojemné...

Varvara

Skvost. Velmi milá a ještě víc moudrá kniha. Krása. Jednou přečíst nestačí.
Druhá polovina je úchvatná. Celý příběh. Má velkou hloubku.

dia.riedl
27.12.2016

Je to nejkrásnější fantasy kniha a příběh!! Už od mala miluju film, tedy jen první díl. Před týdnem jsem si konečně koupila knihu a s radostí se do ní začetla. Chyba byla porovnávat první část knihy s filmem, ale po pár kapitolách jsem film pustila z hlavy, protože příběh v knize je poněkud jiný a naprosto kouzelný! Občas mi připadalo, že autor některé scény zbytečně uspěchal.
Souhlasím s většinou, že setkání s Uyulálou je jedna z nejkrásnějších scén. A hodně mě dostal závěr první části s Vládkyní a Starcem z Putující hory, krásně do sebe všechno zapadá!
Knihu jsem zatím nedočetla, ale pracuje se na tom.
Osobně nevím, proč se tolika lidem nelíbí druhá část knihy o Bastiánovi. Já jsem novým světem naprosto okouzlena!! Je to přímo oáza pro fantazii. A nová povaha Bastiána je mi mnohem sympatičtější než obtloustlý ufňukánek.
Uvidím, jak se vše bude vyvíjet dál. Zatím jsem do knížky naprosto zamilovaná a tenhle příběh a všechno a všechny v něm budu nosit v srdci snad navždy!

Arya26
03.12.2016

Nekonečný příběh jsem viděla jako film, když jsem byla velmi malá. Nemohla jsem odolat a nepřečíst si knižní předlohu. Tu bych přirovnala k Malému princi, jelikož obsahovala spoustu mouder a skrytých poselství. Nic dobrého nedokáže existovat bez toho špatného a naopak. Tak to je, a tak to má i být. Byl to krásný magický příběh plný ponaučení a to se mi na této netradiční knize tak líbilo :) !

Sofí.
16.11.2016

Příběh co by si asi měli zejména přečíst dospělé! Dojemný do poslední věty!

Vicusss
22.09.2016

Prekrásna kniha. Zbožňujem film, ale kniha je ešte podrobnejšia, výborne spracované farebné rozlíšenie deja v našom svete a vo svete fantázie. Naozaj niečo úžasné. Škoda sa tu rozpisovať, príbeh väčšina ľudí pozná z filmu, ale neváhajte a prečítajte si to :)
PS: čítala som slovenskú verziu, lebo som chcela aby všetky mená a názvy boli ako vo filme. Nemám ako porovnať s českou verziou, ktorú veľa ľudí chváli viac, no bola som spokojná :) Len škoda že obálka nie je ako v tej českej :)

lushi
16.09.2016

Nádherný pohádkový příběh pro každého milovníka knih. Zapomeňte na to, co jste viděli ve filmu, kniha je jiná, některé postavy jsou docela jiné... a příběh vlastně taky.

tsal
13.09.2016

První polovina knihy je láskou mého dětství. Kouzelný příběh, který čtenáři ukazuje, že i on může být hrdinou a součástí něčeho velkého a krásného. Fantazie je zde popsaná lákavě a půvabně, jak jen krajina složená ze snů může být. Cesta za její záchranou pak plná zvratů, překvapení a nebezpečí hodných největších reků. Autorova a i čtenářova představivost jedou na plno.

Jenže pak se vše zlomí, hlavním hrdinou se stane někdo jiný než Atrej a Bastian mi přestal být sympatický. I putování a přetváření fantastického světa mi už v druhé polovině přišlo nezajímavé a měla jsem problém knihu dočíst. Nekonečný příběh je pro mě tedy velkou láskou i velkým zklamáním zároveň.

Putnas
10.09.2016

Nejdokonalejší fantasy kniha, kterou znám. Hra o Trůny je odteď až na druhém místě.

Dorian
08.09.2016

Příběh který nikdy nekončí občas hřeší na to že je to dětská knížka, některé pasáže jsou dětinské a naivní a nejvíc do řve do očí na konci. Vyznění příběhu působí že problém vztahu s jeho otcem byl pouze nedostatek lásky.

Ale jako celek je to mnohovrstevnaté dílo, které má k naivnosti daleko vyprávěcí přerod v „celého člověka“ s obrovskou dávkou poesie, často dost tragické. Dvojznačnost nápisu „Dělej si co chceš“, čímž je myšleno „Poznej co skutečně chceš“ dělá z příběhu knihy iniciační cestu k naučení se přijetí imaginárna k plnému životu v reálném světě. Což film naprosto obrací a klíčovou druhou část nahrazuje útěkem od reality. Jinak pasáž kdy Gmork vysvětluje podstatu Nicoty byla jediná příležitost kdy jsem u knihy natvrdo brečel. A to je také podle mě poselství Nekonečného příběhu, lidí kteří nahradili fantasii prázdnotou by nám mělo být líto.

kusma
01.09.2016

Při čtení první (filmové) části jsem byla nadšená. Bylo to sice poněkud jiné než film, ale já se bavila. Pak přišel ten zlom a mě strašně zklamal - kapitoly mě nebavily. Ztratil se děj... To trvalo asi tři/čtyři kapitoly. A pak to přišlo - já se opět od toho světa nemohla odtrhnout. Škoda, že kniha neokračovala dál. Byla to nádhera.

Ruzaaa
05.08.2016

Po přečtení knihy se nedivím, že autor nebyl spokojen s filmovým zpracováním. Kniha se krásně četla, z nostalgie párkrát málem slzička ukápla - jako malá jsem neustále brečela, když se Artax utopil :D. Příběh se dá číst dvěma způsoby, buď jen jako fantastické dobrodružství, které přečtete a tím to pro vás končí, nebo způsobem druhým a daleko hlubším, než je jen přečtení textu. A pokud se vám podaří tuto knihu uchopit tím druhým způsobem, pak ve vás nechá znatelnou stopu ve způsobu náhledu na svět jako takový.

Nigol
02.08.2016

Četl jsem tak pětkrát. Když čtete knihu, je pokaždé o něčem jiném. Má nejoblíbenější pasáž je Átrejovo setkání s Uyulálou.

Zednář
22.07.2016

Něžná filozoficko-pohádková fantasie prosta patosu. Dle prototypu Exupéryho Malého prince si z něj vezmete něco jako dítě a něco úplně jiného jako dospělý. (Kniha je psána v době kdy ještě děti četly, uvažovaly samy a vůbec žily jako Bastien) Pokud vás zajímá jen Átreiova část tak tohle není kniha pro vás (stejně jako ostatní zfilmované knihy).

AllyKumari
09.07.2016

Tak jako 90% populace jsem znala filmy (z nichž všechno kromě prvního dílu byl odpad) a netušila, že předlohou je kniha. Michael Ende však vytvořil něco úžasného, co si zaslouží mnohem víc pozornosti. Krom toho české vydání z roku 2001 je prostě nádhernou knihou i fyzicky, od hladkých desek s medailonem ke snovým ilustracím na začátku každé kapitoly.

3nitka
10.05.2016

Kniha sa mi páčila, ale skôr prvá časť. Druhá časť, venovaná Bastienovi,je viac na zamyslenie. A pre mňa dosť prekombinovaná. Ale som rada, že som sa k nej dostala.