Nekonečný příběh

Nekonečný příběh https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/679/bmid_nekonecny-pribeh-I6L-679.jpg 4 1092 222

Kniha je velkou klasikou mezi německými knihami. Není to kniha jen pro děti. Odborníci se nemůžou shodnout, zda se jedná o román či o pohádku, zda je to fantasy či není. To však není důležité. Důležité je to, že v této knize si najde své téměř každý. Michael Ende dokázal ve svých dílech ztvárnit realitu i fantazijní svět. Do češtiny byla kromě Nekonečného příběhu přeložena i kniha Děvčátko Momo, která za Nekonečným příběhem rozhodně nezaostává. Nutno upozornit, že Michael Ende radikálně nesouhlasil s tím, jakým způsobem byl natočen film, neboť film zcela nevystihl to, co chtěl Ende knihou říci. O dalších dílech ani nemluvě. Kniha začíná tím, že se Bastián dostane ke tajuplné knize a ukryje se s ní na půdu školy. Zde začíná příběh reálného světa. Text knihy je psán červeně. Jakmile se přeneseme s Bastiánem do světa Fantázie (jak je v knize psáno), text se změní na černou barvu (v něm. originále někdy zelená). Podle těchto barev můžeme v knize sledovat, v jakém světě se právě nacházíme. Za nedlouho však tyto světy začnou splývat...... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Die undendliche Geschichte , 1979

Hesiona
10.07.2020 4 z 5

četla jsem v originále, abych si obohatila slovník. Příběh je pořád stejně kouzelný.

Mars333
18.06.2020 5 z 5

Jsem nadšený z této klasiky, která krásně vypadá navenek i uvnitř. Obálka, kresbičky. Je to promakaný a zábavný. Už jen úvod vás skvěle vcucne do děje, aby vás po jemném zaváhání v prostřední části, (vnik Bastiána do světa Fantázie) vyplivnul až závěr díla. Zážitek.
První film Nekonečného příběhu také nestárne, navíc je obohacen dokonalým soundtrackem, stojí za vidění.

HerrPilot
16.05.2020 5 z 5

Naprostá a neskutečná bomba.
Famózní koktejl fantazie a poučení, který jsem si užil tak, že ještě po třech letech na něj s láskou vzpomínám (což se mi u knih zas tak často nestává).
Ende zde buší jeden skvělý nápad za druhým, a co jeden to skvostnější (sfingy, knihovny, oblačné vesnice,...). Neuvěřitelná směsice, která se výtečně čte (ano, i druhá část), má úžasnou atmosféru, a navíc má hlubší podtext (někdo snad najde i podtextY).
Velice se mi líbí, jak vkusně autor pracuje s jednotlivými vý-mysly (trochu jako Tolkien s meči- každá vesnička, či jiná finesa, má nějaký svůj význam/dějiny, tedy neslouží jen jako obyčejná ukázka autorovy imaginace- „jó, to jsem si dokázal představit, čtenářskej, tak koukej, aby ti spadla čelist až do spoďárů“).

Někdo tady porovnával tuhle knihu s „lepší“ Středozemí. Jsem toho názoru, že tyhle světy prostě porovnat nejde. Žánrově možná, ale každý plní tak trochu jiné účely, a podle toho je vybaven- Středozem vznikla prakticky jako pocta starým heroickým eposům (a např. v předmluvě ke Společenstvu prstenu Tolkien říká, že jeho kniha nemá daný přesah, nemá být alegorií na druhou světovou, a že čtenář si tam může vidět, co chce), Endeho Fantázie však pohádkou poukazuje na konkrétní problémy minulosti i nynějška- např. využívání představivosti k trestné činnosti, lhaní, etc. Každá překážka tady má něco ilustrovat. Osobně mám rád oba světy (ale pokud budeme chtít být důslední, můžeme říct, že Středozemě je podjednotkou Fantázie :)).

Mé asi nejoblíbenější pohádce prostě nemůžu dát méně, než 5 v-závislosti-na-výši-imaginace-potenciálního-čtenáře-barvoměňavých *. Knihu pak doporučuji spíše odrostlejším dětem, ty skutečně malé by možná pobraly tak první část, propracovanější druhá by je mohla kapku nudit. A přečíst jen tu první by byla škoda...

P.S. Ačkoliv ten film z poč. 80. let osobně moc nemusím, přece jen adaptovat takovouhle knihu je dosti těžké, a proto bych na něj nenadával. Ke zpracování téhle knihy by se spíše hodila seriálová forma, ale to by ten rozpočet byl astronomický (už tak to je nejdražší německý poválečný film). Na svou dobu to má alespoň výborné triky (aspoň něco, když už tedy museli ty knižní přesahy očesat).

P.P.S. Vydání od Albatrosu je opravdu skvostné.

jirka9453
15.05.2020 5 z 5

Kouzelný příběh provázející mě od dětství. Literární poklad, který mě nadchl v dětství - a po mnoha letech v dospělosti mě pohltil úplně stejně. Poklona umění pana Endeho.

Luigi1
01.05.2020 5 z 5

Jsem moc rád,že jsem tuto knihu sehnal,tento děj mě zavedl do světa snad fantazie nebo současnosti?

ComicGuy899
25.04.2020 4 z 5

(SPOILER) [Menšie porovnávanie medzi knihou a filmom]

Príbeh, ktorý si po prečítaní knihy vo filmovej verzii zhnusíte.

Ako neberte ma doslovne, filmová adaptácia je skvelá...ale je to tak hrozne osekaný príbeh, že to knihu pripomína len okrajovo.
Je to naozaj super príbeh, ktorý ja beriem za poriadne nedocenený.

Nekonečný príbeh je prekrásne fantasy zabudnuté časom, ktoré vynikalo svojim rozprávkovým podaním a búraním štvrtej steny. Ak ste sa s príbehom ešte nespoznali, teraz máte tu možnosť ako ho spoznať kompletný. Pokiaľ ale ľpiete na starom filme potom vám nechcem kaziť spomienky. Mne samému sa mi ten film po dočítaní originálu nepodarilo zhnusiť. A to už je úspech.

V podstate je príbeh rovnaký ako vo filme, lenže tu veľa odbočiek a detailov, ktoré ho menia na nepoznanie. Postavy sa volajú inak, majú väčšiu hĺbku, máte tu postavy, ktoré sa do filmu nezmestili, alebo sa tu skrátka dozviete mená postáv, ktoré vo filme neboli, ale ani za nič na svete by ste nevyslovili ich pôvodné meno (viz. Pyornkrachzark - meno kameňožrúta, ,ktorý je vo filme bez mena).

Druhá časť knihy (resp. jej druhá polovička) sa nikdy nedočkala solídneho sfilmovania a tak beriem, že vznikla len tá prvá časť. A i keď sa film zameral hlavne na tú prvú časť knihy je tých zmien ako ovocia v čase dozrievania. Nové rasy, ktoré z filmu nepoznáte, totálne zmenený charakter postáv (hlavne Morly), Artax (vo filmovej verzii Artex) vie rozprávať, čo robí tú nemenovanú smutnú scénu o to horšiu, alebo fakt, že je film prehnane oproti knihe sprimitivizovaný, aby to pochopil aj čitateľ Twilight ságy zatiaľ, čo kniha je obrovské high fantasy.

V druhej polovičke knihy nám prichádza do fantázie aj Bastián (oproti filmu z donútenia) a stáva sa z neho mierna sviňa. Zbytok príbehu vám už ale nepoviem.

Je tu síce veľa zmien a priveľa špiny som už nahádzal na značku, čo ale nemôžem filmu vytknúť je fakt, že je súčasťou môjho detstva ( a je fakt super, ale miestami deravý).
Kniha naopak posúva žáner detského fantasy na novú úroveň a pán Ende ma dokázal svojím prostým opisom situácií veľmi rýchlo k sebe pripútať a knihu som zhltol jedným dúškom.

Len je škoda, že to bola od pána spisovateľa takpovediac "jednoaktovka" a podobného experimentu sme sa už nikdy nedočkali, čo je fakt škoda.

Pán spisovateľ mal na takéto vyumelkované a prosté fantasy zároveň fakt talent. A to prevedenie reálneho sveta a príbehu si fakt cením....

C. S. Lewis mal pravdu: Jedného dňa budeš zase natoľko starý, aby si znova začal čítať rozprávky :) ...

JIVaJaH
19.04.2020 4 z 5

Zajímala mě kniha po dlouhém čase znovushlédnutí filmu. Nadchla jsem se jím. První část téměř věrně kopírovala příběh filmu. Zklamaná jsem byla novým jménem Dětské císařovny...ve filmu daleko hezčí. Jinak stejně, ne -li víc kouzelný příběh.
Chybou na kráse pro mě byla ale druhá polovina knihy, kdy se Bastian dostal do příběhu...pohádková krása byla tatam...není to škoda? Právě jsem si říkala, jak je krásné, že něco zůstalo tak milé v drastickém světě H.Pottera a jeho několika dílů...

Eridan
01.04.2020 4 z 5

Ende mi svým stylem připomněl pár mých oblíbených autorů a knih. Svým imaginativním světem Zeměplochu Terryho Pratchetta nebo Tolkienova Hobita. Cílovou skupinou dětského čtenáře zase Letopisy Narnie a lehkým filozofickým přesahem Malého prince. Chápu, že se lépe filmovala akční a přímočará první polovina knihy, ale mě více oslovila právě ta druhá. Tím, že jsem nevěděl, co přijde. Tím, že příběh byl daleko hlubší a psychologičtější. Závěr mě dojal a pohladil. Myslím, že dnes v době virtuální reality a jejich hrdinů má kniha další přesah. A sice kvůli virtuálnímu světu počítačové hry (Fantázie), kde můžu být kýmkoliv chci (odvážný, hezký, svalnatý hrdina na levelu 52) nezapomenout na sebe sama a hlavně nezanedbávat vztahy v reálném světě.

Hyaenodon
29.03.2020 5 z 5

První byl film. Nadšení z Falca, strach z Bažin smutku, pláč nad utonutím filmové Artaxe. Pak jsem se někdy v patnácti dostal ke knize a možná ji ani nedočetl, už nevím. Teď jsem si ji koupil a šňupl si jedním dechem. Nádherné podobenství o vědomí si odpovědnosti, ale i o neochotě vzdát se moci. A bezpočet neskutečných míst - poušť Goab, důl na těžbu lidských zapomenutých snů, Město starých císařů... Nádhera.

Jeynna
22.02.2020 5 z 5

Kniha skvělá,četla jsem ji jedním dechem,nemohla jsem se od ní odtrhnout...dlouho ve mě zústala

Lili
07.02.2020 3 z 5

Začnu trochu obráceně.
Film miluju! Byl tu první. Ta nekonečná odpoledne strávená ve školní družině, díky Nekonečnému příběhu utekla jako voda. A jak je něco první, dokonalé a tak zažité, těžko to druhé nahradí. Jenže nebyla bych to já, abych si Nekonečný příběh nechtěla taky přečíst a vidět jej očima autora.
Knížka je neuvěřitelně podrobná a obsahuje spoustu neznámých dobrodružství, kdežto ve filmu je hodně Átrejových cest zjednodušených. Druhou polovinu už z filmu neznáme a to, když se Bastián dostane do říše Fantázie. Musím říct, že těch dvěstě stránek bylo skoro celých protrpěných, protože se postupem času stal z Bastiána namyšlený spratek, vystupující jako spasitel celé Fantázie, který začal pohrdat i svými přáteli, Átrejem a Falcem. Díky bohu za ten konec, kdy se všechno vrátí na správnou cestu.
Mrzelo mě, že i některá z filmu zažitá jména byla jinak - když měl Bastián dát dětské císařovně nové jméno, ve filmu ji pojmenoval Maminka, v knížce naopak Měsíčnice. Něco možná byla chyba jen dabingu. Ve filmu obří želva Morlor, v knize ale Morla. Filmový Falco jako rychlodrak, v knižní podobě ovšem šťastný drak.
Moc se mi líbil autorův květnatý sloh i to, že text byl tištěný ve dvou barvách: červenou svět lidí a černou říše Fantázie. To celý příběh tak krásně ozvláštnilo.

FejKýý
23.01.2020 5 z 5

Kniha mého dětství, paradox je, že filmy mě nebavili vůbec jako malou ale ten seriál, ten jsem milovala a proto jsem pak hned chtěla tu knihu samozřejmě, zjistila jsem že málo lidí, zná ten seriál a většinou jen filmy. Je to léta, co jsem knihu četla a filmy i seriál viděla ale rozhodně doporučuji, jak mrknout na seriál, tak i přečíst tuhle knihu! :)

eva-lupen
20.01.2020 4 z 5

Poslechnuto jako audiokniha načtená Janem Vlasákem.
Ze začátku jsem nechápala, proč se autor knihy k filmu nehlásil, když to bylo skoro stejné. Až v druhé půlce, která ve filmu chybí, jsem pochopila. I když... I film se mi stále líbí, o čemž jsem se přesvědčila i letos o Vánocích :-). Jenže teprve v té druhé půlce knihy je to NĚCO jako třeba v Malém princi. Jenže to NĚCO asi většina dětí nepochopí, takže doporučuji pro děti spíš film a pro velké děti i knihu.
4* dávám proto, že třeba na Narnii nebo Středozem to prostě nemá :-).

Ametymka
13.01.2020 5 z 5

Jak nerada odkádám tuto knížku. Ovšem nedá se nic dělat.. I když poslední stránka proklouzla mi mezi prsty, tak ani náhodou mě nepropustila z onoho světa. Děkuju

Lady.Lucrezia
06.01.2020 5 z 5

Jedna z těch kouzelných knih, které nám ukazují, že chybovat je lidské a odpouštět božské, že každá akce, má svou reakci a že to nejcennější co nám mnohdy zbývá jsou vzpomínky, které definují to, čím jsme. Pokud platí to, že přání je otcem myšlenky, tak to mé bude "Více takových kouzelných knih".

Nekonečný příběh jsem přečetla poprvé až jako dospělá a film jsem naposledy viděla, když mi bylo deset. Tehdá mě nezaujal a i přes pár pokusů mě nebere dodnes. Mám ovšem pocit, že lepší film, než jsem měla před očima, při čtení, by asi natočit stejně nešel.

siikorka
28.12.2019 5 z 5

Film byl mým nejoblíbenějším příběhem, když jsem byla malá. Celý rok jsem čekala na vánoce z velké části proto, že ho o Štědrém dnu vysílali. Knížku jsem četla až v dospělosti a zamilovala jsem si ji neméně. Je napsaná tak akorát jednoduše, abyste se neztráceli ve složitých popisech, a přesto se do světa, o němž právě čtete, propadli a živě ho viděli kolem sebe. Vůbec není na škodu číst Nekonečný příběh až později, protože je do něj velmi citlivě vsunuta spousta inteligentních zamyšlení přesahujících vlastní děj a knížka Vás tedy obohatí nejen explodující obrazotvorností. Všechny originální světy říše Fantazie, které se v autorově hlavě zrodily, se do hlavního děje nevešly, ale M. Ende si je přesto nechtěl nechat jen pro sebe. Epická část děje končí v půlce knížky, pak už se stává spíš průvodcem po Fantazii, do kterého je děj trochu uměle naroubován a už se rozhodně nečte jedním dechem jako první část knížky. Přesto jste v té druhé části do knížky už tak zamilovaní, že ji sice pomaleji, ale přesto s láskou dočtete a v každé kapitole žasnete nad novým nárůdkem říše Fantazie a autorovou představivostí.

zdencaaa
21.12.2019 5 z 5

Krásná. Hodně mi připomněla Malého prince. Což bude asi tím, že není taktéž primárně určena pro děti, ale svým poselstvím přesahuje do světa dospělých. Jedna ze srdečních záležitostí.

Gibis
04.12.2019 5 z 5

Krásný příběh plný fantazie, který většina z nás zná ve filmové podobě. Jen kniha nekončí ve chvíli, kdy Bastian dá jméno dětské císařovně, ale pokračuje dál a dál líčením všech nových Bastianových příběhů, kterými vytváří nový svět Fantázie. Příběh, který bude existovat dokud děti budou číst a snít :)

Ticiana
20.10.2019 4 z 5

První půlka se mi líbila. Druhá půlka a některé rozhodnutí Bastiana mi přišli až strašný. Ale kniha je to dobra i kdyz postav je tam strašně moc.

Alexxxka
10.09.2019 4 z 5

Pohlazení pro duši.... Moc se mi to líbilo! Nekonečný příběh miluju. Jak film tak aj kniha super.