Nekonečný příběh

Nekonečný příběh https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/679/bmid_nekonecny-pribeh-I6L-679.jpg 4 1093 222

Kniha je velkou klasikou mezi německými knihami. Není to kniha jen pro děti. Odborníci se nemůžou shodnout, zda se jedná o román či o pohádku, zda je to fantasy či není. To však není důležité. Důležité je to, že v této knize si najde své téměř každý. Michael Ende dokázal ve svých dílech ztvárnit realitu i fantazijní svět. Do češtiny byla kromě Nekonečného příběhu přeložena i kniha Děvčátko Momo, která za Nekonečným příběhem rozhodně nezaostává. Nutno upozornit, že Michael Ende radikálně nesouhlasil s tím, jakým způsobem byl natočen film, neboť film zcela nevystihl to, co chtěl Ende knihou říci. O dalších dílech ani nemluvě. Kniha začíná tím, že se Bastián dostane ke tajuplné knize a ukryje se s ní na půdu školy. Zde začíná příběh reálného světa. Text knihy je psán červeně. Jakmile se přeneseme s Bastiánem do světa Fantázie (jak je v knize psáno), text se změní na černou barvu (v něm. originále někdy zelená). Podle těchto barev můžeme v knize sledovat, v jakém světě se právě nacházíme. Za nedlouho však tyto světy začnou splývat...... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Die undendliche Geschichte , 1979

Aivinka
17.12.2018 5 z 5

Kniha mě neskutečně bavila. Nikdy předtím jsem neviděla ani film, ale mohu říct, že kniha je úžasně napsaná a pro fantazii dokonalý ráj.

pejty
13.12.2018 3 z 5

Musím říct, že to už nebyla kniha pro mě. Přece jenom už mi bylo třicet a ta kniha je určena spíše pro čtenáře ve věku kolem deseti let. Což je asi důvod proč mě ty krásné fantazie autora už nedokázali tolik nadchnout a nežasl jsem nad nimi.

Ale musím říct, že smekám před autorem klobouk, neboť si myslím, že na stránky v této knize dokázal zanést jedno krásné poselství, které dokáže podle mě nejednomu malému čtenáři navodit vášeň pro četbu. Vždyť pravda je taková, že každý čtenář prožívá s každou další knihou nový nekonečný příběh a poznává nové hrdiny.

vlkodlaq
13.12.2018 4 z 5

Měl jsem chuť na něco ryze pohádkového a přestože film jsem viděl od dětství mnohokrát, na knihu jsem sáhl až teď. Nepatří zrovna do mé typické četby posledních let, nicméně známé postavy a část děje mě příjemně vtahují do světa, který vlastně díky filmu už dávno znám. Tak docela nerozumím, proč Ende nebyl se zpracováním filmu spokojený, jak já to vidím, film je nejlepší, jak mohl podle knihy vzniknout a atmosféra i svět příběhu byl ve filmu vystihnut poměrně věrně. Drobný nedostatek snad má kniha jen v tom, že některé části jsou poněkud rozvláčné, zdlouhavé a ztrácí spád. První, zfilmovaná část je skvělá, druhá a delší část je už o poznání méně zajímavá.

malpet
03.12.2018 4 z 5

4 hvězdičky. Jako první jsem viděl kdysi jako děcko film, a ten se stal jedním z mých nejoblíbenějších filmů vůbec, až mnohem později jsem se dozvěděl, že existuje i kniha. Teď se mi konečně dostala do ruky, našel jsem jí v knihobudce na náměstí, je to vydání z roku 1987, název knihy je Příběh, který nikdy nekončí a Falco není Falco ale Fuchur, Vládkyně je Císařovna anebo Děvčátko, zásadní scéna filmu, ledové sfingy Sandonorico, které řeknou Atrejovi o léku pro vládkyni, zde vůbec nejsou. zkrátka je to všechno tak nějak trochu jinak a neřekl bych, že zrovna lépe než ve filmu. Tak nějak mně překvapilo, že film končí v polovině knihy, a upřímně, ta druhá půlka mně už moc nebavila a příběh se tak pro mně stal skutečně nekonečným... nakonec to ale stejně všechno dobře dopadlo a to jediné je opravdu důležité :-)

Govrid
25.11.2018 5 z 5

Opravdu nekonečný příběh, do poloviny to utíká, poté zpomaluje, ale i tak je to pěkné dobrodružství.

Kikulka97
17.11.2018 2 z 5

Film jsem nikdy pořádně neviděla, ale chtěla jsem vyzkoušet knížku. Pár myšlenek tam bylo opravdu dobrých, ale styl psaní mě upřímně moc nezaujal

Nelli84
12.11.2018 3 z 5

milujem nekonečný príbeh..bohužial nie knihu,ale film..toto je presne tá z kníh ktorej filmové spracovanie sa mi páči viac ako samotná kniha..

any333
09.11.2018 5 z 5

Moje první setkání s Nekonečným příběhem proběhlo asi v páté třídě, kdy jsme na podobný motiv, kde by byla v hlavní roli knížka, měli vymyslet sloh. Docela mě tehdy oslovily ukázky a navíc se všichni dušovali, jak je i film magický, já se však zařekla, že se nejprve dostanu ke knížce. Uteklo několik roků a já to stále nesplnila. Jednou, byl zrovna nějaký svátek, myslím, to dávali v televizi, a i když jsem se snažila odolat, nakonec mě to do sebe vtáhlo. Od té doby jsem se na tištěný příběh těšila ještě víc než předtím, takže když konečně přišel, byla jsem u vytržení.
Musím však říct, že přestože obě zpracování obsahují pro ně typický punc zamyšlení se nad některými věcmi, co lidé dělají a co z toho plyne, přišlo mi několik prvních kapitol jako zrada, protože jsem čekala něco jiného. Ocenila jsem jinak zvolené barvy písma a skutečně pořádně se začetla až tehdy, když se na scéně objevil Átreju a později i Fulgar(u kterého nevím, jestli je to mnou čteným vydáním a nebo proč ho jinak přejmenovali na Falca), a zpovídal vyslaného vlka. Tehdy jsem začala vnímat příběhové hodnoty a ušklíbala se, když Bastián vstupoval do Fantázie a nerozuměl, co se mu to dělo.
Později, když se v něm začínala probouzet jeho sobeckost, jsem se místy musela pozastavit nad myšlenkou, jak bych já sama naložila s tím, kdybych dostala to, co on. A je pravdou, že ty možnosti by bez předchozího uvědomění o následcích asi dopadly stejně. Nejvíce mi připadaly absurdní části s 'osvobozeným' národem. Posloužilo mi to jako dobrý příklad pomíjivosti krásy a nevděčnosti, ať už se jedná s dobrým úmyslem, či ne.
Přiznám se, že mě mnohdy Bastiánova rozhodnutí ničila a musela jsem si dávat od knihy pohov, abych se k pořádnému čtení vrátila zase ve chvíli, kdy si uvědomí své chyby, co ho stahují dolů. Stáváme se svědky takového malého převratu a dostáváme se ke konci, co mě zase donutil se trochu povznést. Ta symbolika je úžasná.
Jinak si myslím, že jsem knihu pojala spíš jako oddechovku, ke které se možná, při vhodné příležitosti, zase někdy vrátím. Tuším, že mi kvůli zavírání očí nad Bastiánovým jednáním určitě unikla nějaká zajímavá myšlenka. Ovšem musím vyzdvihnout, že bych někdy sama Fantázii taky ráda navštívila; a že už se nedivím všem, které tohle téma tak oslovilo, protože to má své kouzlo.

minde
08.11.2018 5 z 5

Když jsem jako malá poprvé viděla film,byla jsem z Nekonečného příběhu nadšená, a od té doby jsem ho několikrát viděla. Taky jsem o to víc byla zvědavá na knížku. Když už se blížil moment toho, že Bastián dá Dětské císařovně jméno a zachrání Fantázii, byla jsem v polovině knihy, a říkala jsem si co tam dál bude, když už má být konec? Ve filmu na konci se říká: "Bastian ještě prožil mnohá dobrodružství, ale o tom už vypráví jiný příběh..." Takhle první část knihy mě bavila hodně, stejně jako film. Když se pak do Fantázie dostane Bastian, a my se dovídáme o těch jeho dobrodružstvích, je to už trochu slabší a myslím, že to knihu už zbytečně moc natahuje. Ale zase ta proměna, kterou musel Bastian projít, aby poznal sám sebe, svou vlastní hodnotu... to všechno se muselo stát, aby člověk pochopil, že je příjemné čas od času vydat se do Fantázie, ale umět se z ní zase včas vrátit a mít radost ze života :-)

Zuzka12627
29.10.2018 4 z 5

Už od svých dětských let jsem koukala na film podle této knihy a teď se mi konečně do rukou dostala i kniha..S filmem toho nemá mnoho společného.Kniha se mi líbí vice, už jen pro podrobné popisky, mnoho detailů a dobrodružství. Přečetla jsem jí jedním dechem a moc se mi líbila.

Marekh
28.10.2018 5 z 5

Dlouho jsem uvažoval, jestli si mám tuto knihu přečíst, poněvadž jsem viděl film NEKONEČNÝ PŘÍBĚH (1984), který mám rád už od dětských let a už jsem jej viděl několikrát. Byl natočen i 2. díl, který se mi také líbí a byl také natočen 3. díl, který mne příliš neoslovil. Říkal jsem si, že mne v knize asi už moc nic nepřekvapí, ale byl jsem na omylu. Kniha se v některých částech odlišuje od filmu a v knize se nachází mnohem více než ve filmech, takže jsem byl příjemně překvapený. Při čtení jsem pořád srovnával filmy a knihu, později jsem se od toho snažil odpoutat.

Kniha se mi moc líbila a určitě knihu doporučuji. Kniha je docela obsáhlá, nicméně jsem knihu přečetl během dvou dnů, protože jsem se od ní nemohl odtrhnout. Byla napínavá, smutná, měla originální námět, vyskytovalo se v ní hodně myšlenek. V knize se vyskytuje červené a černé písmo, a to na základě toho, kdo je vyprávěčem (BASTIÁN nebo ÁTREJ), což je určitě fajn pro zpřehlednění, ve kterém světě se zrovna vyskytujeme.

BASTIÁN je mladý kluk, kterému zemřela mamka. Bydlí jen s tátou. Jeho spolužáci ho šikanují a také jsou na něj stížnosti ze školy, protože místo toho, aby v hodinách dával pozor, tak si maluje jednorožce. Jeho táta by si přál, aby navštěvoval plavecký kroužek, ale Bastián se s tímto nápadem neztotožňuje. Bastián jednoho dne navštíví antikvariát a "vypůjčí" si knihu NEKONEČNÝ PŘÍBĚH. Začte se do této knihy a všechny příhody prožívá společně s ÁTREJEM, který je v říši fantazie.

ÁTREJ musí najít lék pro pohádkovou císařovnu. Pro všechny obyvatele je jedinou nadějí, aby nezanikla říše fantazie. Musí bojovat s NICOTOU, která je čím dál tím mocnější. Pokud se v některém místě objeví Nicota, tak nezůstane na tomto místě vůbec nic. Átrej obdrží také medailon ORIN, což je znamení vládkyně. Átrej se vydává na cestu a zažívá různá dobrodružství. Měl jsem rád také jeho koně, který se jmenuje ARTEX.

Oblíbil jsem si také další postavy z říše fantazie:

RYCHLODRAK FALCO (má krásné oči, umí rychle létat a má rád děti)

SKŘÍTCI (muž je vědcem a odborníkem na Sandonoriko, jeho žena se stará o domácnost)

KAMENOŽROUT (pošmákne si na vápenci s příchutí krevele)

ČERNOMŮRKA

Mezi méně oblíbené postavy patřily:

MORLOR (nejstarší obyvatel říše fantazie, má rýmu a neustále kýchá, je netečný k nastalé situaci)

GMORK (vlk, přidal se na stranu Nicoty)

Zajímavá je také postava ptáka NIMBLYHO, která se vyskytuje v druhé části knihy.

Kromě filmů jsem viděl také DOKUMENT O FILMU, z něhož jsem se dozvěděl hodně nových informací. V dokumentu bylo řečeno, že režisér vložil do filmu všechny svoje úspory a modlil se, aby měl film úspěch. Naštěstí film byl přijat pozitivně jak v USA, tak také v Evropě. Bohužel MICHAELU ENDEMU se film nelíbil a měl k němu řadu připomínek. Scény z močálu byly natočeny v interiéru, což mě překvapilo. Domníval jsem se, že tyto scény byly natočeny v exteriéru. Zajímavé bylo se podívat na Kamenožrouta, ve kterém se nacházel člověk, kterému bylo velké horko. Film má skvělou hudbu.

CITÁTY:

Lidské vášně jsou záhadná věc a jakmile jde o ně, tak dětem se nevede o mnoho jinak než dospělým. Když se někoho taková vášeň zmocní, neumí ji vysvětlit druhým, a kdo nic podobného nikdy nezažil, ji zas nedokáže pochopit.

Ovšem Bastián chtěl být jednotlivec, chtěl být někdo, a ne jen jeden z mnoha, stejný jako všichni ostatní. Chtěl, aby ho měli rádi právě proto, že je takový, jaký je.

Ve světe existují tisíce různých radostí, ale v podstatě je to pořád jen jedna jediná radost, totiž radost z toho, že umíme mít rádi. Mít radost a mít rád je jedno a totéž.

Jsou lidé, kteří se nikdy nemohou dostat do Fantázie, a jsou lidé, kteří se tam mohou dostat, ale pak tam zůstanou navždy. A pak se najde několik takových, kteří odejdou do Fantázie a znovu se vrátí. Jako ty. A ti pak uzdravují oba světy.

Rawen616
25.10.2018 4 z 5

Přečteno jako audio:-) Ani nevím kolik let jsem si chtěl tuhle knihu přečíst, nejspíš už od doby kdy jsem jako dítě viděl film. Z nějakého důvodu se mi to povedlo až teď. A jsem z ní malinko rozčarovaný. Respektive celý příběh je trochu jako jízda na horské dráze. První polovina s Atrejovým putováním a bojem proti nicotě je excelentní. To množství nápadů a fantazie, jaké do nás autor valí je neskutečné a opravdu jsem si říkal, že tohle je fantasy s velkým F. Celá ta myšlenka proč fantazie umírá a k čemu to vede je skvělá a člověk z toho cítí tu osudovost. Pak je ale fantazie v půlce knihy zachráněna a do jejího světa se dostane Bastian, který je poněkud nesnesitelný. Tedy, ono to má svůj důvod, autor prostě ukazuje jak snadno se člověk stává zkorumpovaným když rychle získá moc. Tahle část knihy zabírající její střed ale rozhodně není kdovíjak zábavné čtení. Zlepšovat se to začne až v části poslední, kdy se Bastien rozhodne polepšit a vydá se na zajímavou, dalo by se říci až iniciační cestu za návratem do reálného světa... Jak už jsem řekl, jestli kniha v něčem exceluje, je to autorova fantazie, která nemá mnohdy daleko k hodně kvalitnímu tripu po halucinogenech. Druhou věcí, kterou musím ocenit, je filozofická rovina knihy. Z příběhu si odnesete vždy něco jiného podle toho, v kterém věku jej čtete. Celé je to takové temně melancholické, filozofující podobně jako Malý princ a dá se v tom vyhledat hromada inspirací z Junga i Freuda. Rozhodně patří k fantasy klasikám, které je dobré znát.

Jarmila97
22.09.2018 4 z 5

byla to opravdu úžasná kniha začátek se táhl a pak najednou mě to vtahlo do děje a nemohla jsem se od knihy odpoutat takže mohu jen doporučit ♡

kykiryki28
19.09.2018 3 z 5

Jako malá holka jsem zbožnovala film Nekonečný příběh, proto jsem si hrozně přála přečíst si tuto knihu. Bohužel, nakonec jsem knížku nedočetla celou a musím ji hodnotit pouhými 3 body. První polovina knihy (kdy si Bastián čte tuto knihu a Átrej zažívá samá dobrodružství) mě kniha velmi bavila. Od té části, kdy je Bastián povolán do Fantázie, mě příběh již tolik netěšil a nakonec jsem se rozhodla knihu odložit.

I přes tuto skutečnost mi ale Átrej a jeho věrný kůn Artex zůstanou v srdci a nikdy nezapomenu na jejich úžasná dobrodružství, která zažili v zemi jménem Fantázie.

hu_87
06.09.2018 5 z 5

Knížka mého dětství, u které mi nevadilo si jí přečíst třeba 3x,4x,5x... autor barvitě popisuje jednotlivá prostředí, postavy a nutí vás číst dál a dál. Ke konci mě přepadla lítost, že není kniha ještě obsáhlejší.

Andi
24.06.2018 5 z 5

Nevím, jak začít, ani jak pokračovat. Nemám slov, protože tenhle skvost se slovy popsat nedá. Nevěřícně kroutím hlavou nad fantazií autora, nad všemi těmi vymyšlenými "pohádkovými" bytostmi. (nejednou jsem vyjeveně zírala - i s otevřenou pusou). Samozřejmě také smekám nad příběhem, který M. vymyslel.
Přiznám se, že první část knihy (známe z filmu), kde byl hlavní postavou Atrej se mi zamlouval mnohem víc, než další části s Bastienem aneb kam se na Atreje hrabe Vinnetou nebo Superman ...
Všichni jsme plakali u scény, kdy Atrej přijde o svého koně v bažině (kam se hrabe Titanic) ... Vezmeme-li to kolem a kolem, jako celek, včetně poselství, jde o velmi originalní příběh, který si čtenáře vždy najde. Je to přece nekonečný příběh ...

Denisa153
31.05.2018 5 z 5

Nejkrásnější příběh mého dětsví... Ještě před tím než vyšel Harry Potter jsem dostala k narozeninám tuto knihu a okamžitě jí propadla. S nostalgií stále vzpomínám na dny kdy jsem jí četla v noci pod peřinou s baternou, kdy jsem si ji vzala na prázdniny a kniha zmokla, kdy jsem našeho labradora přejmenovala na Fanka... Ač je můj výtisk už značně ohmatán, dokonce i polit je na ní vydět, že byla hodně čtená a že si měl někdo rád, má v mé knihovně své čestné místo.

jengibre
11.05.2018 4 z 5

Moc hezká kniha, ke které jsem se dostala až v dospělosti, ale i přes to mě dokázala okouzlit. První část, kterou jsem znala z filmu, je naprosto úchvatná. U druhé části jsem měla strach, že bude vyumělkovaná a natažená, ale zbytečně. Obdivuji autorovu bohatou fantazii a schopnost popsat věci tak živě a barvitě.

mentoska
08.05.2018

Mám vydání z roku 1987. Starý překlad, vazba knihy ( detail - první kapitola začíná písmenem A a tak to jde dál až po písmeno Z, kde kniha končí) je nádhera. Překvapující ubírání děje, filozofickou pouť malého chlapce, jenž si své představy o sobě věcech kolem sebe prostřednictvím Aurynu plní hned a reflexe svých přání přichází záhy. Vidět film znamená nevědět nic. Knihu doporučuji maximálně. Mne absolutně vtáhla a nezatížila. Přeci jen je to stále jen kniha pro děti.

Teron
04.05.2018 5 z 5

První polovina je parádní, druhá má hodně přeskakovatelná místa, protože je dost patrné, co a jak se podělá. Celkově?

Slabikář fantastiky, takový karetní balíček toho, co dělat s hrdinou i čtenářem, nádherně propletená struktura možnosti říše a zároveň studie lidské mysli. A jako by to nestačilo, tak i jedna velká alegorie pro samotnou schopnost snít a tvořit a umění vyprávět. Mnoho kapitol je na sobě nezávislých a šlo by je dost prohazovat, aniž by celek jakkoli utrpěl, protože jsou vlastně samostatnými zkouškami jak pro postavy, tak pro čtenáře...