Nekonečný příběh

Nekonečný příběh https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/679/bmid_nekonecny-pribeh-I6L-679.jpg 4 1093 222

Kniha je velkou klasikou mezi německými knihami. Není to kniha jen pro děti. Odborníci se nemůžou shodnout, zda se jedná o román či o pohádku, zda je to fantasy či není. To však není důležité. Důležité je to, že v této knize si najde své téměř každý. Michael Ende dokázal ve svých dílech ztvárnit realitu i fantazijní svět. Do češtiny byla kromě Nekonečného příběhu přeložena i kniha Děvčátko Momo, která za Nekonečným příběhem rozhodně nezaostává. Nutno upozornit, že Michael Ende radikálně nesouhlasil s tím, jakým způsobem byl natočen film, neboť film zcela nevystihl to, co chtěl Ende knihou říci. O dalších dílech ani nemluvě. Kniha začíná tím, že se Bastián dostane ke tajuplné knize a ukryje se s ní na půdu školy. Zde začíná příběh reálného světa. Text knihy je psán červeně. Jakmile se přeneseme s Bastiánem do světa Fantázie (jak je v knize psáno), text se změní na černou barvu (v něm. originále někdy zelená). Podle těchto barev můžeme v knize sledovat, v jakém světě se právě nacházíme. Za nedlouho však tyto světy začnou splývat...... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Die undendliche Geschichte , 1979

Trixina
02.05.2018 5 z 5

Bible mého dětství... Asi tři roky zpátky jsem jí oprášila když jsem ležela s chřipkou a velice mě překvapilo, že jsem v ní po letech našla hodně vět k zamyšlení.

stepankoby1
21.04.2018 4 z 5

Příběhu, který vyvrcholil v půlce celé knihy, bych napálil třeba 6 hvězdiček, ale to, co přišlo potom, bylo vrchol otřesu. Ze sympatického Bastiána se najednou stal egoistický "krásný" rytíř, který si dělá, co se mu zlíbí. Když mě zrovna nenudil, tak mě svými projevy štval. Nakonec jsem ani nebyl schopný dočíst. Za první půlku 10/10, za druhou tak 4/10. Průměrem tedy 7 a opravdu jsem musel hodně přihlížet k nostalgii k filmu, abych dal ještě čtyřku. Teď si ho budu vážit ještě víc, tvůrci věděli přesně, kdy přestat.

jana4920
23.03.2018 5 z 5

kniha mého dětství, díky příběhům jako je tento se děti do čtení zamilují

Nomia
17.03.2018 4 z 5

Kniha mého dětství, netřeba víc dodat. Na Átreje a Falka nikdy nezapomenu.
A pak, že Němci nemají fantazii!

Makaja
06.02.2018 4 z 5

Možná jsem příliš ovlivněna filmem, jako dítě jsem naprosto milovala Falca s hlasem pana Cupáka a Atreje samozřejmě. Ne, že by mě druhá půlka vyloženě nebavila, ale přišla mi tam divná a Bastien ještě neschopnější.... a souhlasím s názorem, že by jí víc slušela samostatná kniha. Oceňuji barevné odlišení textu a čtivost, stejně jako fantazii autora. Pro mě povedený návrat do dětství.

cvaldik
01.02.2018 2 z 5

Velké zklamání. Kniha se mi vlekla, Bastiána jsem nemohla ke konci knihy vystát. Nejraději bych ji odložila v půlce. Ale nerada nechávám knihy nedočtené. Každopádně si myslím, že někoho komu je 13 uchvátí.

TERRORDROME
28.12.2017 4 z 5

Po milión rokoch od prvého videnia filmu som konečne dal aj knihu a stretnutie s klasikou vyšlo takmer bez výhrad na výbornú. Je to proste divoká jazda fantáziou, doslova aj obrazne. V prvej polovici ide o záchranu ríše fantázie pred ničotou. Bavila ma nihilistická Morla, vedátorský škriatok, vymleté postavičky hádžuce sa dobrovoľne do ničoty aby sa z nich v našom svete stali zombíci v hlavách ľudí a skvelé vypointovanie so starcom ktorý to celé zapisuje. Vôbec mi prišlo veľmi zaujímavé všetko to krkolomné a ľahko absurdné, ale funkčné ( aspoň v rámci sveta fantázie ) filozofovanie keď zisťujeme zmysel nezmyslu alebo to že minulosť v príbehoch vzniká až v prítomnosti a od tej chvíle existuje odjakživa. Medzičas po záchrane Fantázie je značne surrealistický, čo dokáže čitateľa zneistiť a druhá polovica kde sa hrdinom stáva Bastián je všeobecne hodnotená ako slabšia, ale mňa to furt bavilo ako chudák chlapec vyfasuje božské schopnosti a len z toho magorí a každý pokus niekomu pomôcť končí fiaskom, ako keď najprv stvorí najnešťastnejšie bytosti na svete čo ustavične plačú a potom z nich v rámci nápravy urobí vrieskajúcich trotlov ktorý sa nakoniec idú zblázniť sami zo seba. No a končí to cisárskym komplexom, megamasakrom, vypálenou slonovinovou vežou a návštevou fantazijského cvokhauzu. Koniec mi ale prišiel slabší, lebo po tom čo Bastián padne na úplné dno a zabudne aj vlastné meno, je k šťastnému koncu doslova dostrkaný všetkými naokolo a pôsobí to zrazu až moc jednoducho rozprávkovo. Ale inak paráda.

85098211
18.12.2017 5 z 5

Nádherný příběh pro všechny čtenáře bez rozdílu věku. Poslouchala jsem jako audioknihu a interpretace byla vynikající. A toto absolutně strhující podání ještě víc umocnilo zážitek z knihy. Před mnoha lety jsem viděla i film. Ten je sice dobrý, ale na knihu ani zdaleka nemá ;-).

M-arta
10.12.2017 5 z 5

Někde jsem zaslechla, že jsme ještě "vyrůstali na dětských knížkách svých rodičů", ale u současných dětí už je to nějak jinak (aktuálně totiž boduje hlavně fantasy literatura). Každopádně toto je tak trochu průnik pro obě naše generace - nádherně kultivovaně a pečlivě vypravená knížka, která nadchla i naše dítě natolik, že ji nějakou dobu bralo všude s sebou.

DuncanIdaho
08.12.2017 5 z 5

Opravdu fantazijní příběh. Knihu bych rozdělil na Átrejovu půlku a Bastienovu půlku. První z nich byla opravdu pro děti. Ta druhá už tak ne, tam už se dají najít i určitá poselství, která děti nemusí pochopit. Druhá půlka mi však přišla v této knize dost zbytečná. Prostě bych ji ukončil záchranou Fantázie. Tu bastienovu část bych dal do další knihy. Hlavním hrdinou je někdo jiný. Celkově je kniha ale nádherná, krásně se při jejím čtení sní a fantazíruje. Živě jsem si představoval ty lesy, hory, rokliny a pouště. Stejně si tak člověk může vyfantazírovat i různé postavičky z Fantázie. Knihu vřele doporučuji všem, kteří mají alespoň zbytky fantazie, snad tím zachráníme Fantázii.

Godvind
25.11.2017 5 z 5

K mému velkému překvapení kniha odvyprávěla děj slavného filmu dříve, než jsem se dostal k polovině svazku. Ta druhá část, po trochu táhnoucím se začátku, byla částí napínavější a zajímavější. Když už jsme dostali "Zachránce" do Fantazie, musíme mu pomoci zase zpět. Cesta to bude neméně obtížná... Knížka pro všechny, kdo se nestydí zabořit tvář do Falcovy nadýchané hřívy. Bez ohledu na věk.

nicolettkaa
24.11.2017 4 z 5

Jako většina jsem byla hodně ovlivněna filmovou verzí příběhu (který patří mezí mé oblíbené). Ještě než jsem začala číst, myslela jsem, že kniha skončí, tak jak film. Bude zachráněn svět Fantazie. Jaké překvapení, že svět byl zachráněn a já byla teprve v půlce knihy! Děj druhé půlky byl pro mě tudíž naprostá novinka. Některé pasáže mě příliš nebavily a byly moc zdlouhavé. Navíc mě rozčilovala věta "toto s příběhem nesouvisí, povíme si o tom jindy". Ke konci mi ale bylo smutno, že už příběh končí a já se musím vrátit ze světa Fantázie do realného světa.
Nekonečný příběh určitě není knihou jen pro děti a mládež! I dospělí v ní najdou spoustu zajímavých mouder a poselství.

Gustik5
10.11.2017 5 z 5

Ač jsem poprvé viděl film, kniha je, jak tomu ostatně zpravidla bývá mnohem obsáhlejší. A zkrátka a jednoduše dějově barvitější. Velmi zajímavé dílo, ke kterému se rád vrátím, a to díky jeho originalitě a nevšednosti, díky níž nemá mezi ostatními srovnání.

stepan8730
04.11.2017 5 z 5

Jedna z knih, kde jsem nejdřív dostal televizní/filmovou masáž a teprve po ní měl možnost si knihu pročíst. A měl jsem velkou radost, že knížka je v mnoha ohledech o něčem jiném, než o čem byla natočena pokračování filmu. Knížku jsem ocenil jako puberťák a několikrát jsem se k ní znovu vrátil. Taková ... trochu pohádka pro odrostlejší, která ale fanoušky fantasy rozhodně nezklame.

Jane007
03.11.2017 4 z 5

Začátek knížky napínavý a čtivý, konec se mi trochu vlekl. Proto hvězdička dolů. Každopádně je to milionkrát lepší než film.

havranice
26.09.2017 5 z 5

Knihu jsem četla až jako dospělá a líbila se mi moc. Je to velmi kvalitně napsaná fantasy- jak jazykově, tak strukturou příběhu a myšlenkově. Pokud jste viděli jen onen známý film - tak zfilmována je jen polovina knihy, druhá polovina je ovšem neméně zajímavá, i když jiná. Jediné slabší místo pro mě byl v knize právě začátek té druhé půlky, kdy mě Bastienovo putování ve Fantázii chvíli nebavilo, ale to byly snad jen tři kapitoly a pak už to zase bylo super. V knize je mnoho pravdivých principů ohledně toho, jak lidé reagují na svá vnitřní zranění - např.když je někdo často v dětství outsiderem a navíc mu chybí láska a zájem rodičů, tak pak nemusí zvládnout touhu být slavný a mocný a může mít nakročeno k tomu stát se ne zrovna dobrým člověkem - a zastavit ho třeba může to, když ho někdo mateřskou láskou dosytí - pak mu může dojít, že to hledání slávy a moci byla jen slepá cesta, která v jeho srdci měla vykompenzovat deficity, které může opravdově zahojit jen něco docela jiného. A pokud se takové uzdravení a pochopení udá, tak ten člověk může pomoct k uzdravení i dalším. Je to podle mě o zrání osobnosti - o cestách k tomu zrání, které leckdy nemusí být přímé, ale hodně klikaté, nakonec se ale v knize poskládají ve srozumitelný Bastianův přerod. Tak třeba i o tomhle tato kniha je, kromě toho, že je to také super fantasy dobrodružný příběh....Je to podle mě z hlediska myšlenek, hutnosti a hloubky příběhu mnohem vyšší level než třeba Hobbit, který je také o putování a vypořádávání se s tím, co se na cestě objeví. Knihu jsem četla také proto, abych ji znala dříve, než ji dám svým dětem. Po jejím přečtení mi přišlo, že pro mou 9ti letou dceru to přeci jen ještě není. Určitě by si to užila a rozuměla by tomu dostatečně na to, aby to četla ráda, ale přijde mi, že mnoho rovin by jí v tomto věku ještě uteklo, a to by byla škoda. Vidím to tak nejdřív na 11 let.

DeKo1996
13.09.2017 5 z 5

Úžasná kniha.. Daleko lepší než filmové zpracování.. Krásně se to četlo. Vůbec se mi ji nechtělo dočítat..
Na ten příběh jen tak nezapomenu.. ♥

MOu598
15.08.2017 5 z 5

Když jsem měla přečtenu polovinu příběhu, dávali zrovna v TV film. Mohla jsem tedy srovnávat. Každé je trošku jiné a obojí se mi líbí.
Druhá půlka zfilmována není (alespoň myslím). A mně se moc líbila.
Knížka je plná fantazie, s Bastienem se bojíme, i o něj se bojíme.
Supr knížka nejen pro děti.
"Fantazie nemá hranic."

makynka911
06.08.2017 4 z 5

Jako mnoho jiných i já viděla první filmová zpracování a až nyní, po dlouhé předlouhé době, jsem se dostala ke knize.
Bylo pro mne velmi náročné představit si postavy a okolní svět tak, jak ho interpretuje pan Ende, ale nakonec jsem se s Fantazií docela poprala a po prvních stránkách jsem se do příběhu "zažrala".
Překvapením bylo (ne nesmějte se) pokračování příběhu, protože jsem si celou dobu myslela, že kniha bude rovna pouze prvnímu filmovému dílu. Byla jsem nadšená, že příběh nekončí. Ale to mě po pár stranách přešlo.
Vykreslování postav a okolí se stalo ještě náročnějším, Bastiena bych zakopala tak deset sáhů pod zem (tak tomu bylo i ve filmu) a líto mi bylo jedině Atreje a toho, že příběh záchranou Fantazie neskončil.
Nicméně šlo o docela pěkné zpracování námětu, líbilo se mi také rozdělení knihy barvami a také to, že čtenář vlastně četl komentáře dalšího čtenáře, no kdo četl tak mě chápe. Za mě nic co bych četla znovu, ale také mi nijak nevadí, že jsem knihu četla, i když jsem od ní očekávala větší zážitek :)

withoutchild
30.07.2017 3 z 5

Překvapivě pro mě velice náročné čtění. První polovina knihy, kdy se Atrej snaží zachránit Fantazii před Nicotou je dobrá (i když film mi připadá lepší), bohužel s druhou polovinou kdy je Bastián ve Fantazii jsem neskutečně moc zápasil. Asi nemám tak dobrou představivost, abych si dokázal vyobrazit všechny ty bizarní postavy a scenérie, a proto mě po každé kapitole rozbolela hlava. Navíc namistrovaný Basitán by zasloužil ránu pěstí, a upřímě jsem ho nesnášel. Co mě ale šíleně štvalo, tak to, že v každé kapitole je alespoň 2x nějaká odbočka, za kterou pak následuje "ale to je jiný příběh, a budeme si ho vyprávět jindy". Mám pocit, jakoby autor plánoval napsat ohromný epos nebo další díly, ale pak se na to vykašlal. Dám tomu tak 10 let, a pokusím se to přečíst znovu... ale to je jiný příběh...