Dolanův cadillac

kniha od:

Dolanův cadillac https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1148/bmid_nocni-mury-a-snove-vyjevy-1-dolanuv-efa-1148.jpg 3.9 547

Noční můry a snové výjevy série

1. díl >

Povídky a novely série

6. díl

Z odpadu umyvadla v koupelně vykoukne prst a zaútočí. Zuby na klíček z obchodu se suvenýry se promění v krvežíznivého dravce. Dálnice v Nevadské poušti pohřbí luxusní cadillac i s jeho majitelem. Americká letiště terorizuje upír s pilotním průkazem a špičky tenisek vykukující zpod dveří kabinky na toaletě neznamenají, že nohy v nich patří živému člověku. A Janis Joplin by na vás už dávno neměla promlouvat z reálu, tím méně vám proslulým chraplákem nabízet účast na koncertě pekelně dobré kapely... Podle Kinga hororová povídka má být něco jako zlý pes ze skládky, který vás kousne, když se k němu přiblížíte moc blízko. Tyhle povídky koušou důkladně, jak už to strach a napětí dokážou, ale autor se vám za to rozhodně nepůjde omlouvat. Správně předpokládá, že právě riziko kousnutí je jedním z důvodů, proč jste si jeho knížku vybrali. Povídky uveřejněné v této knize jsou první polovinou rozsáhlého povídkového souboru, který na začátku devadesátých let v USA vyšel pod názvem Nightmares & Dreamscapes. Druhou polovinu vydalo nakladatelství Beta pod názvem Pátá čtvrtina.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Horory , Povídky

Vydáno: , Beta-Dobrovský
Originální název:

Nightmares & Dreamscapes , 1993


více info...

Komentáře (56)

Komentáře 56 Recenze 6

Luigi1
Luigi1
12.06.2023 5 z 5

Knihy od Kinga jsou chytlavé a dobře se čtou

LittleAndy
LittleAndy
27.01.2023 4 z 5

Poviedky v tejto zbierke sú o niečo rozsiahlejšie než v predchádzajúcich dvoch zbierkach (Nočná zmena; Hmla). Vzniká tak viac priestoru pre rozvoj postáv i samotného deja. Autor často načrtáva príbehy, ktoré by bolo vhodnejšie spracovať až do románovej podoby. V poviedkach niekedy pôsobia zbytočne a zdĺhavo. Autor opisuje život postavy, vzťahy s ostatnými postavami a potom sa dostane k tej časti, ktorá robí poviedku zapamätateľnou. A potom je koniec. Ten úvod slúžil iba ako pekné rozprávanie a kontext, ale záver prichádza akosi náhle.
Napriek tomu sú však poviedky kvalitné, obsahujú množstvo dobrých nápadov a nie sú vôbec na jedno kopyto. Niektoré sú strašidelné, iné humorné, podaktoré dramatické a zvyšné sa čisto hrajú s rozprávačským umením.
Zopár poviedok bolo slabších a príliš ma nebavili, ale žiadna nebola vyložene hrozná. Mnohým by podľa môjho názoru prospelo jednoduché skrátenie o zopár strán, prípadne by si zaslúžili plnohodnotné rozpracovanie do románov.
Najlepšie poviedky: Dolanův cadillac; Konec celé patálie; Prst; Věnování; Víte, že tam mají pekelně dobrou kapelu?; Zuby.


Paja11.11
Paja11.11
10.10.2022 4 z 5

Některé povídky mi nesedly, některé byly šílené a fascinující, ale dohromady to stvořilo velice příjemně čtivou sbírku povídek.

cube6
cube6
16.09.2022 4 z 5

Ale jo, ušlo to. Další Kingova povídková sbírka, kde najdeme povídky různé kvality.
Nejlepší kousky jsou titulní 'Dolanův cadillac' (klasická revenge story) a 'Nechte dítek jíti ke mně' (správné psycho) a pak je tu ještě pár slušných, občas trochu vtipných/ bizarních povídek jako Zuby, Prst, Noční letec a třeba ještě Tenisky.

Hodnocení : 7/10

Hotovson
Hotovson
14.06.2022 5 z 5

Až na dvě povídky se mi líbily všechny, ať už to byl titulní Dolanův cadillac (nějak mam rád příběhy o pomstě s dobrym koncem) nebo bizarní Prst a Zuby (to mi fakt bavilo). Skvělá byla i "Pekelně dobrá kapela", kde člověk čte, řiká si otoč to, nejezdi dál, ale ne, takže to dopadne jako vždy, ovšem v pekelně ospalym městečku.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka
30.04.2022 4 z 5

Takže dnes tady máme pár povídek. Pár skvělých povídek a pár, no...ne tak skvělých...

Tři z nich jsem už četla jinde:
Nechte dítek jíti ke mně ve sbírce Hlas krve pod názvem Trápení s dětičkami, 5/5.
Tenisky (tam jako Kecky) a Věnování v majstrštichu Temné vize, 4/5 a 2/5.

Hlavně u těch dvou posledních je to už nějaká doba, tak mě zajímalo, zda se moje rozhodnutí změní během druhého čtení v době, kdy mám Kinga načtenějšího.

("Už tehdy jsem věděl, že na světě žijí lidé - a je jich až příliš mnoho -, jejichž smysl pro představivost je buď otupělý, nebo úplně umrtvený, a kteří žijí ve stavu jakési duchovní barvosleposti. Vždycky mi jich bylo líto a ani mě nenapadlo (alespoň tehdy), že mnozí z těchhle lidí bez fantazie litují mě nebo mnou dokonce pohrdají nejen proto, že trpím iracionálními strachy, ale taky proto, že téměř všem a všemu hluboce a bezvýhradně věřím.")

Věnování futr stejně, ale "místní" Tenisky se mi napodruhé líbili víc, takže jsem jim změnila hodnocení :)

Přemýšlela jsem na tím, co povídky ve sbírce spojuje. Ano, zapojila jsem tu věc, kterou mám v hlavě. A musím uznat, že mi to dávalo dohromady docela smysl. Ne, že bych se úplně bála (noční můry), ale splnilo to očekávání mojí pomatené mysli (snové výjevy). A přestože se většinou snažím hodnotit povídky, dnes udělám výjimku a budu hodnotit knihu jako celek, ne jako průměr povídek. Protože já po dočtení měla strašně dobrý pocit. Tak dobrý, že jsem Mistrovi odpustila i něco, co mě úplně nedostalo. Pocitově tedy 4,5 z 5 :)

Napsala i něco jako názor k jednotlivým povídkám :)

CharlesWard
CharlesWard
07.01.2022 4 z 5

Stejně jako i v jiných unikátních sbírkách i zde vyniká několik povídek, jmenovitě pak Dolanův Cadilac, Prst, Tenisky či Zuby.

soukroma
soukroma
31.08.2021

Titulní povídka byla skvělá, i další dvě v pořadí nového vydání mne taky zaujaly, ale pak následoval sešup dolů jak tématicky, žánrově, ale hlavně zajímavostí, a už nic dalšího se mi prostě nelíbilo. Těžko tedy hodnotit jako celek, ohodnotila jsem samostatně každou z povídek.

karol.cadex
karol.cadex
09.01.2021 5 z 5

Povídky jsou krátké, ale velmi intenzivní, hihi. Moje nejoblíbenější? Jasně že Zuby. Tuhle číst jako dítě, tak jsem poznamenaná víc než doposud, to bych byla už úplnej magor.
Dolanův cadillac má zase skvěle propracovanou psychologii - krásně se vleze až na kost zoufalýmu chlapovi.
A Prst bych si moc přála zfilmovaný jako béčko, vidím ten osmdesátkovej feeling s růžovým plyšovým potahem na záchodovém prkýnku.
Popravdě ten růžový plyšový potah na prkýnko je taková metafora těhle povídek - když jsme to jako děti měli doma, nešlo to pořádně docenit, a teď v dospělosti je to totální skvost, co potěší a hlavně pobaví.

ArwenAragorn
ArwenAragorn
09.01.2021 4 z 5

80%

Přečetla jsem si tyto povídky znova a hodnotím je každou samostatně.
Dolanův cadillac *****
Konec celé patálie***
Nechte dítek jíti ke mně**
Noční letec*****
Taťka*****
Přerůstá vás**
Zuby*****
Věnování****
Prst*****
Tenisky***
Víte, že tam mají pekelně dobrou kapelu?****
Povídky od Kinga mám ráda a tyto až na drobné výjimky jsou skvělé. Nejvíc se mi líbily Dolanův cadillac, Zuby, Prst a Taťka. Doporučuji nevynechat autorovo vyjádření k povídkám.

venda99
venda99
14.11.2020 2 z 5

Já nevím... Se mnou příběhy od Kinga ani nehnou. Strach jsem necítil vůbec spíš nuda. Kdyby se mi přihodilo to, co jsem v některých povídkách četl, tak bych se asi i dobře zasmál např. prst ve výlevce. Od Kinga jsem přečetl už více knih a todle byla poslední kapka. Nebaví mě to.

Astonius
Astonius
08.11.2020 4 z 5

(SPOILER) Nečetla jsem na jeden zátah, ale jak k tomu povídky přímo vybízejí, prokládala jsem si jimi jiné knihy. Vyloženě špatná nebyla žádná z nich, v každé jsem si něco, co bylo napsané jen pro mě, našla, ale vyloženě topky pro mě byly tři. Nejlepší "Nechte dítek jíti ke mně" - tohle byla síla, pro každou matku dětí školou povinných je to psycho... Ale bylo to napsané tak, že jsem prostě musela vědět, co za tím je a nemohla jsem knihu odložit... A další dvě nejlepší byl "Dolanův cadillac" a "Taťka". Při první z nich jsem obdivovala Kingovu přípravu a promyšlenost všech detailů a při druhé fikanost, s jakou byla napsána - začátek jako klasická povídka o únosu dítěte, ale následně obrat zcela jinam, z oběti se stává útočník a z povídky o únosu povídka upírská.... Bezvadné to bylo :-)

okeey
okeey
11.10.2020 4 z 5

Tohle jsou opravdu noční můry. Opravdu skvělej nápad číst před spaním, jako jsem to právě udělala já (řekla ironicky). V knize jich je několik a z některých mi opravdu běhal mráz po zádech, hlavně z té poslední. Jsou ale rozmanité, střídají se psychologické noční děsy s těmi, které jsou, jak bych tak řekla až nechutné. Dejme tomu TO a Misery, jestli mi rozumíte, ochromující strach a scéna, z níž se vám chce zvracet. Tohle King prostě umí, vyvolat protichůdné pocity a nechat vás číst bez dechu. Ale ne všechny povídky se mi líbily, proto hodnotím 4*/5*, ale bez diskuze tato kniha stojí za přečtení, každý si v tom najde to své.

SeanFifield
SeanFifield
23.09.2020 3 z 5

Abych napsal pravdu filmové zpracování se mi líbilo víc. Vlastně jen díky filmu jsme si tuto knihu pořídil. Tak nějak mě to však celkem zklamalo. Je to jen průměr. Nejvíce mě oslovila povídka podle které je sbírka pojmenovaná a pak ještě Zuby. Jinak nejhorším příběhem bych označil povídku Taťka.

bookcase
bookcase
24.08.2020 4 z 5

Je to jako s výběrovou bonboniérou, některé bonbóny vám chutnají víc, jiné míň. Stejně to bylo i u těchto povídek.

Anushka1
Anushka1
10.08.2020 3 z 5

King má určitě lepší sbírky povídek. Tahle je takový průměr. Některé povídky byly super (Nechte dítek jíti ke mně, Noční letec, Zuby, Prst, Víte, že tam mají pekelně dobrou kapelu?), některé průměr a zbytek rychle zapomenu, o čem byl.

jan37
jan37
08.08.2020 3 z 5

Některé povídky skvělé (cadillac, noční letec, zuby, pekelne dobrá kapela), některé slabší (konec celé patálie, přerusta vás, ). 70%

Blaufik
Blaufik
14.06.2020 3 z 5

I přes některé drahokamy, které v knize jsou, se asi nebude jednat o úplně nejlepší autorův počin. Alespoň v to doufám. Bohužel toto byla má první povídková kniha, takže nemám úplně s čím porovnat.
Nicméně i tak si myslím, že za přečtení stojí. Alespoň já jejího přečtení nelituji a jsem zvědavá na Pátou čtvrtinu.

n.ezn.amy
n.ezn.amy
19.05.2020 4 z 5

Další z povídkových knih Stephena Kinga, které si stále udržují svoji kvalitu. Baví mě jeho nápady, např. na pomstu, kdy vdovec originálně nechá zemřít vraha své ženy anebo o psychickém zhroucení učitelky v povídce Nechte dítek jíti ke mě. Už jsem asi četl lepší povídky od Mistra, ale přesto si každou rád přečtu a najdu si v ní to svoje, čím mě zaujme.

petrarka72
petrarka72
03.05.2020 4 z 5

Jedna z nejslabších Kingových povídkových sbírek - ale stejně je její četba jako návrat domů. Pravda, ten domov se tak trochu mění, jak přerůstá, za zvuku pekelně dobrých kapel si v něm podávají dveře mstitelé, spasitelé, upíři a proměnlivé děti, zuby s nožičkama, tenisky s mrtvou mouchou na špičce a prst číhající z výlevky se chovají trochu nevypočitatelně - ale co se dá dělat? Domov je domov - a návyk je návyk, že, Mr. King?

zahadum
zahadum
29.04.2020 3 z 5

Veľmi nevyvážená antológia poviedok v ktoréj sú len tri vynikajúce ( Zuby, Dolanov cadillac a samozrejme prst) až po vyslovene odpad ktorý je nudný a miestami o ničom čomu by sme vedeli dať hlavu a pätu.

Pitbullka
Pitbullka
21.04.2020 4 z 5

Musím říct,že se mi to líbilo a bylo to čtivé. Některé povídky byly lepší než jiné, ale to se dá čekat.

karinga
karinga
17.04.2020 3 z 5

11 vesměs hororových povídek se mi sice nelíbilo tolik, jako ty v Noční směně, ALE!!! našly se tam klenoty, na které se jen tak nezapomíná. Takže pro mě je číslem jedna Prst, dvojka Zuby a trojka Tenisky. Možná jsou na podobné téma, ale já jsem zřejmě cílovka ♥ Nočního letce jsem četla už pětkrát v různých sbírkách, takže mě zas tak nepřekvapil. A Víte, že tam mají pekelně dobrou kapelu, to byla královská třešnička na konec :)

eraserhead
eraserhead
17.09.2019 3 z 5

King je dobrý vypravěč, to se mu nedá upřít, ale třeba tahle kniha už občas ukazuje, že (mu) to ne vždy stačí. Např. povídka PŘERŮSTÁ VÁS mi přišla takřka nekonečná a nedočitelná, DOLANŮV CADILLAC chápu, že se mu válel dlouho v krabici, nechápu, že něco takového ultra nekonečně popisného dostalo filmovou adaptaci. Trochu zajímavější je trojice povídek ZUBY, PRST a TENISKY, kdy mi přijde, že zpracovávají jeden jediný námět. Ale zajímavě (ze zmíněné trojice mám nejradši asi TENISKY, i když ZUBY jsou taky hodně fajn). Hodně rád mám povídku VĚNOVÁNÍ a fakt se mi líbí Kingovo povídání k té povídce v závěru knihy, protože se s ním a s tím, co tam píše, zcela ztotožňuji. Nejvíce z celé sbírky se mi líbil NOČNÍ LETEC (i přesto, že se dočkal zřídkavé výjimky, kdy je filmová adaptace lepší než literární předloha), TAŤKA a VÍTE, ŽE TAM MAJÍ PEKELNĚ DOBROU KAPELU? Obecně knihu považuji za solidní průměr.

Ivan Kučera
Ivan Kučera
14.09.2019 2 z 5

Pôvodne to v Amerike vyšlo ako jedna gigantická zbierka obsahujúca viac ako 20 poviedok, ale český vydavateľ si podľa mňa povedal, že z toho by nemal veľa peňazí a tak to rozsekol na dva diely, lebo veď kto si kúpi prvý, určite si kúpi aj druhý, že? Žiaľ, zbierka je to dosť biedna. A to hovorím ako niekto, kto zbožňuje Kingove poviedky (mnohé sú lepšie, ako jeho romány). Najviac sa mi páčili Zuby (o jednom veľmi zvláštnom spojenectve, snáď môžem povedať priateľstve) a Ocko (teoreticky spin-off Nočného letca).

petraj30
petraj30
15.08.2019 1 z 5

Knihy od Kinga mám velice ráda, ale tohle mě vůbec nenadchlo, vím že kniha obsahuje povídky, ale odložila jsem hned po té první

ArwenAragorn
ArwenAragorn
12.06.2019 4 z 5

Kniha povídek a povídky od Kinga mám ráda.

Reat
Reat
19.10.2018 3 z 5

Už ani nevím, kdy jsem tuhle knížku začal číst, opravdu ne. Důvod, proč jsem jí odkládal bylo (pokud si matně pamatuji) to, že mě prostě moc nebavila. A tak to u Kinga občas mám....patří mezi mnou uctívané polobohy, ale nezřídka se u jeho knížek nudím tak, že je ani nedočtu. Není jich samozřejmě moc, převažují díla na úrovni geniality, ovšem neplatí to, s čestnou výjimkou titulní povídky, pro tento soubor. Sem tam záblesky (Zuby, Tenisky), jinak to celé připomíná takové nemastné neslané jednohubky z Ramy, okoralého sýra a levného salámu. Hlad ukojí, ale nechutnají.....

evickakyticka
evickakyticka
09.08.2018 4 z 5

Kinga mám ráda. Dokáže nabídnout všelijaké chutě. Tady jsem si pochutnala:)

Arisu
Arisu
07.02.2018 2 z 5

Ne. Nuda. Hodiny by mi lépe ubíhaly v Rockenrolovém nebi než při čtení tohoto výboru z (nejen) Kingových nočních můr. Avšak dočteno. Odškrtnuto.