okeey okeey komentáře u knih

Ztracená historie snů Ztracená historie snů Kris Waldherr

Příběh zahalený pod rouškou tajemství, spletitých vztahů a rozmanitou rodinnou historií. Líbilo se mi, jak je tu rozebrán zármutek, ztráta nejbližšího člověka. Co se týče postav, tak se mi nejvíce líbila paní Chilversová, kterou si představuji jako takovou tu dobrosrdečnou ,,babičku hospodyni", ta mi byla asi nejsympatičtější. Krásně byla kniha prolnuta poezií, které vkusně doplňovaly příběh.
Ale co už se mi líbilo méně, byla hlavní postava Isabelly, na konci mi ta její linka přišla až moc překombinovaná, myslím, že to autorka mohla trošku zjednodušit, úplně se to nabízelo.
Každopádně knihu hodnotím kladně, četla se hezky, ale vůbec by mi nevadilo, kdyby v tomto případě bylo o 100 stran méně.

29.03.2022 4 z 5

Tohle je něco tak syrového, vtipného i smutného zároveň. Příběh opravdu obdivuhodného člověka, který pracuje s autistickými dětmi ve stacionáři. Proč obdivuhodného? Protože pro mě je to člověk nesmírně trpělivý s nervy ze železa, překypující pozitivismem a nekonečným humorem, tím jsem vlastně shrnula celou knihu.
Ne každý na to má, aby mohl takovou práci dělat, a o to víc si važme lidí, kteří tuto práci vykonávají a tyto děti vedou k určité samostatnosti a alespoň trochu normálnímu životu, protože si to ty děti zkrátka zaslouží. 11/10 Myslím, že více slov není potřeba.

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Ne každý na to má, aby mohl takovou práci dělat, a o to víc si važme lidí, kteří tuto práci vykonávají a tyto děti vedou k určité samostatnosti a alespoň trochu normálnímu životu, protože si to ty děti zkrátka zaslouží. Myslím, že více slov není potřeba.

Proč spíme Proč spíme Matthew Walker

Spánek, to je něco, co je životně důležité a co potřebujeme k tomu, aby naše psychická i fyzická stránka fungovala správně. Málokdo si to uvědomuje a dost ho ,,fláká" nebo spánek bere jako ztrátu času, protože pořád někam spěcháme. Myslím si, že tato kniha by měla být povinnou četbou, jelikož jsem se tu dozvěděla tolik důležitých informací, o kterých jsem neměla vůbec tušení. Poslouchala jsem tento titul jako audioknihu a nelituji, protože Borek Kapitančik⁸ má příjemný hlas, poutavě knihu čte a vůbec vás to neunavuje, jako u jinných monotónních čtení. Určitě si tuto knihu pořídím i do své domácí knihovny, protože by měla být neustále po ruce. Jestli jsi ji ještě nečetl nebo neslyšel, tak to koukej napravit! Troufnu si říct, že je to životně důležité.

Čaroděj ze země Oz Čaroděj ze země Oz Frank Lyman Baum

Absolutně nechápu, jak mi mohl tento příběh uniknout! Je to krásná pohádka, místy mi připomínala Petra Pana, někdy zase Nekonečný příběh. Ale jsem ráda, že jsem knihu poslouchala prostřednictvím příjemného a zkušeného hlasu Kláry Sedláčkové Oltové, protože mě do příběhu úplně vtáhl a všechny radosti i strasti jsem prožívala s Dorotkou.
Určitě doporučuji nejen jako pohádku dětem před spaním. Vážně to stojí za to.

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Třetí díl ze série Josie Quinnová a musím říct, že parádní. Audiokniha je děsivá, skvěle vymyšlená a napínavá, kolikrát jsem u poslechu ani nedýchala. Jsem ráda, že jsem se dozvěděla o ,,strašácích" Josiina dětství.
Naprosto nepředvídatelné zvraty jsou v celé této audioknize a hlas Vandy Hybnerové byl naprosto trefný! Rozhodně doporučuji!

17.03.2022 5 z 5

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

Jako hele, to, že King umí, to si asi tady nemusíme povídat. To, že King umí sáhodlouhý vyprávění, to asi taky všichni víme, ale tyhle skvělý paperbacky mají taky dost do sebe a tahle kniha rozhodně není výjimkou!
Skvěle se četla, měla slušný spád a vůbec celé to bylo promyšlené až do posledního detailu.
Musím pochválit a vyzdvihnout originální námět hry o život, kdy se vlastně musíte umět dobře schovat a dobře utíkat, jinak zemřete a když přežijete, čeká vás pohádková výhra, kterou samozřejmě zatím nikdo nevyhrál a v utopickém světě, to všechno má ještě větší rozměr.
Celý to vlastně bylo hrozně nespravedlivý, ale! To už je můj komplex, který sem úplně nepatří. Za mě rozhodně výborná kniha, kterou mohu jen doporučit!

09.02.2022 5 z 5

Největší záhady kriminalistiky Největší záhady kriminalistiky Jaroslav V. Mareš

O kriminalistiku se zajímám už delší dobu, takže mě tahle kniha rozhodně nemohla minout! Děkuji za ní! Je strašně zajímavá a líbí se mi ten jiný pohled. Dozvěděla jsem se spoustu informací k dosud nevyřešeným zločinům z pohledu novináře a člověka, který je do této tématiky stejně tak zapálený. Děkuji autorovi za jeho rozsáhlou práci, za všechna svědectví, která dokázal dát dohromady a hlavně, že těm příběhům dal hlavu a patu. Pan Mareš nám dal nahlédnout trochu za "oponu" doslova Největších záhad kriminalistiky a velmi se mu to povedlo! Rozhodně doporučuji.

30.01.2022 5 z 5

O kousek šťastnější O kousek šťastnější Derren Brown

Hned jak jsem dostala nabídku na to, si knihu přečíst, neváhala jsem, ráda čtu literaturu osobního rozvoje, ale zároveň jsem se trochu bála, protože asi v tomto žánru je z mého pohledu nejvíce braků. Jsem ráda, že kniha mě kniha mile překvapila. Četla se dobře, nejsou tam takové ty profláknuté "afirmační bláboly" (jestli mi rozumíte), je dobře psaná a musím vyzdvihnout i úpravu textu, i proto se kniha četla lehce a ubíhala stránka za stránkou. Další věc, která stojí za zmínku je přístupnost obsahu, není to žádná odborná kniha, ve které se po chvíli začnete ztrácet a zívat po jedné stránce. Celkově bych knihu zhodnotila dobře. Každopádně všechny knihy, které jsem od nakladatelství ocelot četla jsou takové trochu z jiného světa, ale to se mi na nich právě líbí, ta jinakost. Doporučuji.

30.01.2022 5 z 5

Pohlednice bez podpisu Pohlednice bez podpisu Imogen Clark

Rozhodně se jedná o originální námět. Ve dvou letech jí měla umřít maminka, ale po letech najde na půdě pohlednice, které jsou evidentně od mamky a jsou datované i po ,,její smrti", co to znamená? Je maminka stále naživu?
Příběh se odehrává ve dvou časových rovinách, jednu vypráví Annie (matka) a druhou Cara, ústřední postava příběhu. Jedná o lyricky laděný příběh, se spoustu smutku a nespravedlnosti, ale také o rodinných vztazích a naději.
Příběh se četl hezky, lehce plynul, stránky ubíhaly ani nevím jak. Kniha mi toho spoustu dala a ráda se k ní zase někdy vrátím.

27.01.2022 5 z 5

Nejšťastnější muž na Zemi Nejšťastnější muž na Zemi Eddie Jaku (p)

,,Kdekoliv můžeš narazit na laskavost, i u cizích."

Tato kniha vám vezme dech. My v dnešní době řešíme strašné malichernosti, absolutně si nedokážeme představit, čím si autor, a dalších 6 milionů lidí, musel projít. Ta nespravedlnost, ta zlost, nenávist a krutost. Kniha plná emocí, ale psána realisticky očima stoletého člověka, který si tím prošel na vlastní kůži a přežil, člověka, kterého tyto události udělaly silnějším. Nepromarnil svou šanci na život, pomohl spoustě dalších lidí, protože se tak zařekl v koncentračním táboře a tak také udělal.
Knihu jsem četla jako eknihu v Bookportu, ale musím si ji pořídit do vlastní knihovny. Vždy, když si budu myslet, že jsem na tom zle, přečtu si, že může být daleko daleko hůř a že z toho Eddie vyšel se ctí a nikterak se nehroutil.
Doporučuju naprosto a úplně všem!

03.01.2022 5 z 5

Příběh Arthura Truluva Příběh Arthura Truluva Elizabeth Berg

A: ,,Nejsem zbytečný. Už jste někdy někoho slyšela říct, že by chtěl být spisovatelem?"
L: ,,Ano, slyšela jsem to říkat spoustu lidí."
A: ,,Každý chce být spisovatelem."
L: ,,Vypadá to tak."
A: ,,My ale potřebujeme především čtenáře. Není to tak? Kde by všichni ti spisovatelé byli, kdyby neměli čtenáře? Pro koho by psali? A herci, co by si počali bez diváků? Herci, malíři, tanečníci, komici, dokonce i obyčejní lidé, kteří dělají obyčejné věci, i oni potřebují nějaké publikum. A to dělám já. Já jsem to publikum. Jsem svědek. Jsem ten, kdo to dokáže ocenit. To dělám a nechci nic víc než v tom pokračovat. Nepřipadám si zbytečný. Připadám si jako šťastlivec."

Naprosto dechberoucí příběh opravdové lásky ve více podobách. Poslední dobou mi jsou velmi blízké příběhy lidí v důchodovém věku. Proč by měly být knihy jen o mladých a krásných lidech? Vždyť ve spoustě příbězích jde o to, co nejvíce se přiblížit realitě a proto jsem tyto duše začala vnímat v úplně jiném světle. To, že už za sebou mají pár desetiletí přece neznamená, že jsou zbyteční a neužiteční, naopak... mají nám toho tolik co předat a často si toho jejich děti a vnoučata neváží. Tento příběh je tak čistý, plný lásky a oddanosti, že si ho pořídím do své knihovny a s radostí se k němu budu vracet.

03.01.2022 5 z 5

Pařížská knihovna Pařížská knihovna Janet Skeslien Charles

Kniha, která je plná emocí. Dvě časové roviny, 2. světová válka a současnost. Promyšlený příběh, který s ubývajícími stránkami graduje až dospěje do bodu, kdy všechno začne dávat smysl. Zbožňuju knihy a knihách a knihovnách, natož pak když je příběh prolnutý s historií. Stejně si to prostě nedokážeme nikdo představit, jak to v těch 40. letech minulého století bylo. Ale díky těmto knihách jsme k pochopení o krůček blíže. Krásná kniha, která vás vtáhne do děje, nepustí a nedá vám spát. Děkuji autorce za tu práci, kterou si s knihou dala, je to znát. Rozhodně doporučuji!

13.12.2021 5 z 5

Deník pro vysoce citlivé lidi Deník pro vysoce citlivé lidi Judith Orloff

Tady budu stručná. Jedná se o krásnou záležitost. Jelikož patřím mezi velmi citlivé lidi, tak jsem si tento deník nemohla nechat ujít. Naprosto vás nabudí, zvedne vám náladu, naučí, jak o sebe pečovat a potěší naše smysly. Deník nám pomůže porozumět daru zvýšené citlivosti. Opravdu vřele doporučuji!

07.11.2021 5 z 5

Povědomá temnota Povědomá temnota Amy Engel

Boží thriller! Příběh mě vtáhl od první strany, stejně tak jako Dívky z Roanoke, což je předešlá kniha této autorky. Opět další důkaz jaké má naše dětství vliv na naši dospělost. Konec naprosto překvapivý, buď nejsem úplně detektiv, anebo se to opravdu čekat nedalo. Kdyby měla kniha ještě o 100 stran víc, vůbec bych se nezlobila, prožívala jsem s Eve každou vteřinu, ji a její odhodlání najít vraha její 12leté dcerky. Rozhodně doporučuji!

07.11.2021 5 z 5

Můžete mít všechno, jen ne vše najednou Můžete mít všechno, jen ne vše najednou Romi Neustadt

Tato kniha je pro všechny moderní ženy, které si libují v motivační a seberozvojové literaruře. Také mám ráda tématiku duchovního rozvoje, ale tato kniha mě bohužel neoslovila. Obsah mi přišel překombinovaný, přehnaně ,,líbivý" nebo alespoň se tak tvářící. Je to o jedné ženě, nevychází ze zkušenosti dalších lidí, je to celé jen o ní a její představě, jak by ten život asi měl vypadat.
Nechci, aby to působilo, že je kniha vyloženě špatná, to rozhodně ne, ale já jsem sáhla vedle a není to můj šálek kávy. To neznamená, že se nemůže líbit všem ostatním.

01.11.2021 2 z 5

Kdo je bez hříchu Kdo je bez hříchu Bo Svernström

Děkuji za tuto knihu, jelikož mi opět připomněla, jak moc je důležité dětství k utváření naší osobnosti v dospělosti, zážitky, chování rodičů... V této knize je to jako učebnicový příklad, kam až to může zajít, když se k vám rodiče v dětství nechovali tak, jak by měli. A pak se to s vámi vleče celý život.
Kniha nebyla vůbec jednoduchá na čtení, o to víc byla zajímavá a o to víc mě vtáhla do děje. Geniální gradace napětí celým příběhem, tu je třeba vyzdvihnout a promyšlenost celého děje. Klobouk dolů před autorem, velmi povedený severský thriller. Rozhodně máte mé plné doporučení.

31.10.2021 5 z 5

Pozvala mě dál Pozvala mě dál Lucy Clarke

Thriller, který vás nenechá chvíli v klidu. Napětí od začátku do konce, totálně jsem se vžila do Elle a taky už jsem si začínala připadat jako blázen a nakonec? Naprostý zvrat, který jsem netušila ani trochu. Za mě naprostá paráda, příběh má vše, co by měl pořádný psychothriller mít. Rozhodně doporučuji.

10.10.2021 5 z 5

Píseň oceli Píseň oceli Michaela Merglová

Knihu jsem poslouchala jako audioknihu a řekla bych, že to pro mě mělo větší význam, než kdybych knihu četla, jelikož pan Meduna ví, kde má přidat, kde ubrat, aby to na posluchače zanechalo ten správný dojem.
Hodně jsem četla o tom, že se tato kniha srovnává, přirovnává k Zaklínačovi, k němu jsem se bohužel ještě nedostala, ani seriálově, natož knižně, ale chystám se fakt!
Ze začátku na mě kniha působila dost "přepatlaně", draci, čarodějnice, trollové atp.
Zkrátka se příběh tváří, jako amatérská splácanina, ale opak je pravdou, po pár minutách mě audiokniha vtáhla do děje, nejraději bych si ji poslechla naráz, byla jsem pak samozřejmě překvapená, že už je konec, protože mi rozhodně nepřišlo, že už těch 600 tak uteklo a že to vlastně asi bylo čtené moc rychle (no nebylo).
Těším se na další díl, jednak se mi líbily postavy, ale také vtipné pasáže, kterými se zde opravdu nešetřilo. Rozhodně doporučuji, věřím, že kniha se musí číst sama.

06.10.2021 5 z 5

Smrtelný hřích Smrtelný hřích Maria Grund

Bohužel, tento příběh mě vůbec neoslovil. Chtěla jsem trochu změnu a zkusit příběh s náboženským podtónem, ale tohle opravdu nebyla dobrá volba. Ověřila jsem si, že tyto příběhy nejsou nic pro mě. Bylo to takové klišé, minimálně co se vyšetřovatelek týká - postavy, které nemají vyřešenou minulost, jsou osamělé a žijí pouze pro práci. Kniha se mi četla těžko a bohužel jsem se už nemohla dočkat konce a ani ten mě moc nenadchl. Věřím, že kniha má své čtenáře, které jsou z ní nadšené, já k nim ale nepatřím.

05.10.2021 2 z 5