Čaroděj ze země Oz

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Malou Dorotku jednoho dne odnese tornádo i s domem jejího strýčka a tety, kteří ji vychovávají, do podivné kouzelné země. Najde zde věrné a neobvyklé přátele - Plecháče, Hastroše a Zbabělého lva a setká se i s tajemným čarodějem ze země OZ. Ten přátele pověří náročným úkolem oplátkou za to, že Dorotce pomůže najít cestu zpět do jejího domova v Kansasu, Hastrošovi slíbí mozek, po kterém moc touží, Plecháčovi srdce a lvovi že přičaruje odvahu, kterou by rád měl. Věci však nemusí být přesně tak, jak se někdy zdají.........celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89266/big_carodej-ze-zeme-oz-S8g-89266.jpg 4.1171
Série:

Země Oz 1.


Žánr:
Literatura světová, Pro děti a mládež, Pohádky

Vydáno: , Aventinum
Originální název:

The Wonderful Wizard of Oz, 1900


více info...
Nahrávám...

Komentáře (31)

Kniha Čaroděj ze země Oz

havranice
27. června

Kniha je fantastická. Četla jsem ji až jako dospělá. Je napsaná moc pěkným stylem, příběh je zajímavý, neotřelý, stále mě zajímalo, co bude dál a moc se mi líbily všechny hlavní postavy. V knize je určitá humorná absurdní logika, která je ale krásně dětská a třeba šestileté dítě by v tom vůbec absurdity nemuselo vidět, protože to svým způsobem odpovídá dětskému chápání a logice. Příběh je přehledný, napsaný velmi konzistentně. Myslím to tak, že v jiných knihách jsou často úseky, které stylem humoru, stylistikou, nebo myšlenkově vůbec neodpovídají věku, pro který jsou psané. Zde je text v tomto ohledu krásně konzistentní, vše je jakoby psáno s pochopením pro dětskou duši, aby to chápala, orientovala se v tom. Napjaté a nebezpečné situace se tu vždy krásně vyřeší, příběh tedy spíše hladí a čtenáře zajímá, než že by napětím drásal duši. Nějak mě postavy a celý příběh úplně okouzlily, občerstvily. Věkově to vnímám nejlépe cca 6-10 let, u nás to četla dcera (8) a velmi to sedlo. Kniha podle mě opravdu patří do klasiky dětské literatury. Je v ní mnoho milého, lidského, zároveň krásně dětsky nevinného, naivního, pohádkového. Příběh je kompaktní, zajímavý, pěkně ucelený, celkově uspokojující.

okeey
17. března

Absolutně nechápu, jak mi mohl tento příběh uniknout! Je to krásná pohádka, místy mi připomínala Petra Pana, někdy zase Nekonečný příběh. Ale jsem ráda, že jsem knihu poslouchala prostřednictvím příjemného a zkušeného hlasu Kláry Sedláčkové Oltové, protože mě do příběhu úplně vtáhl a všechny radosti i strasti jsem prožívala s Dorotkou.
Určitě doporučuji nejen jako pohádku dětem před spaním. Vážně to stojí za to.


Štěpinambura
31. ledna

Nádherná vzpomínka na Dorotku a spoustu dalších postav, hlavně na věrného psa Tota. Nádherný děj z úplně nové země. Moc doporučuji!

HerrPilot
28. ledna

Na Čaroděje ze země Oz jsem začal číhat od doby, co jsem coby drobotina uslyšel o jeho pornografické parodii (Čaroděj ze země Koz byl ale pouhým výmyslem scénaristů sitcomu Comeback). Udice už byla i tak nahozena, a tak posléze přišel na řadu legendární film s Judy Garland, Disneyovský prequel Mocný vládce Oz s Jamesem Francem a Milou Kunis v latexových gatích – můj filmový guilty pleasure. Bylo načase seznámit se s vyprodanou knihou.
A tak když vyšlo vydání od Drobku, zaplesal jsem jako slaměný Strašák/Hastroš nad erekcí, koupil a rovnou se začetl. No a nic moc teda...
Přijde mi to takové dějově řídké. Navíc autor by se uplatnil spíše jako DJ, protože mixování různých existujících věcí mu fakticky jde. Zkrátka taková Narnie (či Harry Potter) s kolísavou čtivostí. Co ale kvituju je a) fakt, že Baum se nezalekl výzvy, a v knize se to místy rube hlava nehlava (doslovně), b) že kniha je snad první, která popisuje virtuální realitu a VR brýle, které jdou do módy teprve teď.
Tři hvězdy dávám za čtivější pasáže, délku knihy a Čarodějův příběh. A taky za skvělý sequel v podobě gamebooku(!) Oz.

České vydání od Drobku je zvláštní... vybaveno je pěkně, nicméně kromě překlepů a (pokud se dobře pamatuju) občasného problému se skloňováním se tu najdou i nějaké chyby v (těch několika málo) ilustracích (např. čáp má Hastroše chytit nohami, ne do zobáku, u všech do mrtě rozbitých čarodějek!!)

iveta3689
05. ledna

Milý a magický příběh.

Rade
18.11.2021

Omylem jsem komentář v roce 2015 zařadila k vydání zjednodušené verze, byť vyšlo pod stejným titulem. Tak nyní napravuji, moje srdcovka je právě původní, ten „pravý“ Čaroděj ze země Oz…
-------
Tuhle knihu jsem jako dítě milovala a četla jsem ji mockrát. Bohužel se mi pak ztratila - a já měla stále v paměti tehdejší vydání (z roku 1962) s trochu zvláštními, tajemnými a hodně působivými ilustracemi, jejichž autorem byl Arnošt Karásek. Vzpomínala jsem na Plechového drvoštěpa, Slaměného Hastroše...
Když jsem pak mnohem později viděla animovaný film, byla jsem moc zklamaná. Z Plechového drvoštěpa byl Železňák, ze Slaměného Hastroše Strašák... A z poetického a něžného příběhu plného fantazie, jehož hlavním poselstvím se mi jevilo to, že lidi mají být k sobě dobří a vzájemně si pomáhat, se stal potřeštěný příběh komických postaviček a divného humoru.
A šťastný závěr? Knížku jsem nedávno po dlouhých letech našla v zadní řadě knih doma v knihovně. S jakým dojetím jsem se po tak dlouhé době začetla - a je to stejně krásné, stejně čtivé, stejně napínavé i dojemné... Tahle knížka nestárne, a to jí je již více jak 100 let...
Až v dospělosti jsem ocenila výborný překlad Jakuba Markoviče.

A ještě jeden aktuální dodatek: Nyní čtu se čtyřletou vnučkou, a přestože běžně u knížek dlouho nevydrží, vše čteme s přestávkami, tady seděla jak zařezaná s otevřenou pusou a vykulenýma očima. Naráz jsme přečetly skoro půl knížky, a to se u naší akční vrtulky fakt nestává… Moc jí to chytlo.

Radoľa
21.06.2021

Vynikajúca klasická rozprávka. Baum nehľadá zaujímavosť fantazijnej krajiny v jazykolamoch a logických paradoxoch, ani v matematických teóriách pravdepodobnosti a hier, podobne ako Lewis Caroll v Alici v krajine zázrakov. Naopak Čarodejník z krajiny Oz sa nesie na vlne dobrodružného príbehu s jasným cieľom. Logika deja je prispôsobená prostrediu, no nie je lámaná cez koleno, je podaná jasne a zrozumiteľne. Niet divu, že spisovateľ siahol po tvorivom pere a vytvoril následne niekoľko ďalších pokračovaní osvedčeného konceptu.

Little.deer
20.05.2021

Nevím, po tom, jak tu všichni tuhle pohádku hodnotí vysoce, je mi až blbý říct, že mě to nijak moc neoslovilo, ale zkusím to někdy ještě jednou...

1