okeey okeey komentáře u knih

Od knihy jsem měla opravdu velká očekávání, ale jestli to tak můžu říct, tak jsem tak skvělé a pokorné počtení nečekala. Tom má obrovský dar slova, spoustu pasáží v knize bylo vtipných, ale našly se i části knihy, kde mi ho bylo vyloženě líto.
,,Sláva je vrtkavá dáma." Tento citát je až moc pravdivý, nic není jen černobílé.
Každý správný potterhead by si měl knihu minimálně přečíst, nejlépe vlastnit, protože něco tak lidského, pravého, vřelého jsem už dlouho nečetla.
Rozhodně doporučuji!

02.01.2023 5 z 5

Vrah je v každém z nás Vrah je v každém z nás Lucie Bechynková

Tak tohle byla slušná nálož, za to ale skvěle napsaná.
Podcast Opravdové zločiny, jehož spolumoderátorkou je Lucie Bechynková, poslouchám už dlouho a když jsem se dozvěděla, že vyjde další kniha na tyto motivy, tak jsem bez váhání objednávala. Ještě ke všemu, když se jedná o rozhovor s elitním pražským kriminalistou Janem Štočkem, který určité pasáže v knize sám napsal.
Kniha mě zaujala tak moc, že jsem samozřejmě nemohla chybět ani na křestu, který se konal v Policejním muzeu v Praze, kam bych se jinak jen tak nepodívala, to byl taky úžasný zážitek.
Ale teď už k samotné knize. True crime mě naprosto pohltilo a hltám každou knihu, která vyjde, fascinuje mě psychika zločinců a snažím se přijít na to, co je k určitým činům vede a s touto knihou jsem zase o krok blíž. Kniha je psaná syrově, bez příkras a osobních dojmů, četla se sama, ale je pravda, že místy jsem si ji musela opravdu dávkovat, není úplně pro, řekněme, citlivější povahy, každopádně to se dá od knihy tohoto formátu očekávat. Jak pan Štoček tak i Lucka Bechynková mají čtenářsky přívětivý projev, takže stránky ubíhaly opravdu velmi rychle.
Knihu doporučuji každému, kdo se o kriminalistiku zajímají nebo jsou Zločinožrouti jako já.

23.12.2022 5 z 5

Vůbec o nic nejde Vůbec o nic nejde Barbora Vajsejtlová

Musím přiznat, že podle obálky bych si knihu nevybrala, je moc hezká, ale nijak mě na první pohled neupoutala.
Každopádně ,,nesuď knihu, podle obalu" že?
Autorka čerpala inspiraci, na příběhy ukryté v knize, v MHD! Chápete to? Co všechno se tam člověk nedozví a nevyslechne.
Povídky měly opravdu říz a u spousty z nich jsem se dost nasmála, u některých jsem měla pocit zadostiučinění, ale musím vyzdvihnout hlavně jednu a tou je Nedělní oběd. Povídka mě zasáhla a je smutné, že tohle se opravdu v dnešní době děje opravdu běžně.
Kniha mi zabrala chviličku a četla se krásně.
Paní Vajsejtlová, tohle se Vám opravdu povedlo!

08.12.2022 5 z 5

Američanka v Paříži Američanka v Paříži Kerri Maher

Tohle je opravdu výjimečná kniha.
Paříž, knihy, známý francouzští a angličtí spisovatelé a navíc se autorka inspirovala skutečností.
Je pravda, že jsem knihu četla (na můj vkus) poměrně dlouho, ale za to jsem si vychutnala každou stranu.
Příběh o jednom unikátním knihkupectví v Paříži, jehož majitelka pocházela z Ameriky a zasloužila se o rozšíření knih v anglickém jazyce v Paříži. A k tomu si vzala ,,na hrb" vydání knihy Jamese Joyce, která byla ve státech zakázaná. Nejen toto vážné téma v knize najdeme, také nás celou knihou provází pojetí homosexuality v první polovině 20. století a vzájemné vztahy knihkupectví a dobových autorů.
Kniha se mi líbila moc, je mou prvničkou ve spisovatelském tématu. Rozhodně doporučuji všem knihomolům!
Navíc na konci knihy najdete autorčinu poznámku, co a kdo je v příběhu podle skutečných událostí.

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Tahle audiokniha dlouho čekala na poslech, nevím proč jsem to tak oddalovala, protože se mi velmi líbila.

Jedná se o úžasný náhled na prostý život ve Slezsku v letech 1894-1921. Vilma Cibulková, která knihu čte, příběhu dodává tu správnou atmosféru.
Líbí se mi, že je v knize část historie, která není až tak známá a odlišuje se tím všem těm knihám o koncentrácích, i když ty je samozřejmě také důležité si připomenout, aby se historie neopakovala.
Opět jsem si uvědomila, jak dobře se dnes máme a že to, na co si stěžujeme si většinou opravdu malichernosti.
Vřele doporučuji, více takových příběhů!

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Tohle bylo tak praštěný až to bylo skvělý!
Nic víc absurdnějšího ani vtipnějšího jsem neslyšela. Ano, není to žádná vrcholně složitá, vážná světová literatura, ale zaručuji vám, že se u této audioknihy nejen pobavíte, ale také si oddychnete od problémů všedních dní. To totiž Fredrik Backman umí více než dobře. Četla a poslouchala jsem od něj více příběhů a všechny do jednoho se mi moc líbily. Tento autor se právem řadí do mých nejoblíbenějších.
A nesmím zapomenout na proměny hlasu pana Otakara Brouska ml., ty jsou prostě bravurní!
Skvělá oddychovka.

Žhářka Žhářka Stephen King

Tak tahle kingovina mě dost bavila!
Originální námět, přečteno jedním dechem, patří k nejlepším knihám, které jsem od Stephena Kinga četla.
Vláda chce zneužít dar dcery hlavního hrdiny. Vše začalo jedním podstoupením vědeckého pokusu, za který účastníci obdrží 200 dolarů, což samozřejmě mělo nějaké následky, které jsou jak darem, tak i prokletím a nakonec i bojem o život.
Perfektní kniha, jsem z ní naprosto nadšená.
Doporučuji všem příznivcům Kinga, detektivek nebo čtenářům, kteří se Stephen Kingem teprve začínají.

23.11.2022 5 z 5

Richard Ramirez: Night Stalker Richard Ramirez: Night Stalker Philip Carlo

Tak tohle byla teda slušná jízda!
Měla jsem o Ramirezovi nějaké povědomí z podcastu @opravdovezlociny a už tam jsem měla husinu ze všech těch zločinů, které spáchal, ale tohle (holky prominou) byl teda úplně jiný level. Hlavně ve všech detailech, na které v podcastu prostě není místo.
Poslední dobou mě tematika vrahů a zločinů obecně velmi zajímá, z této edice (True crime) jsem četla už o Tedu Bundym, ale kam se hrabe na přezdívaného Night Stalkera. Počet vražd z nejhrůznějšími detaily, myšlenkami vraha, detaily vražd a zločinů spáchaných na obětech jsou neskutečné. Husina od začátku do konce.
Kniha se četla vyloženě sama, až teda na část, kdy byl popisován soudní proces, který se vyloženě vlekl, ale při tak početných zločinech, několika desítkách svědků a důkazů věřím, že to nešlo jinak.
Doporučuji všem, které tato tematika zajímá, protože od té chvíle, kdy knihu dočtete, už budete navždycky ve střehu. Tento příběh ve mně bude ještě dlouho rezonovat.

22.11.2022 5 z 5

Chovejte se jako malý princ Chovejte se jako malý princ Stéphane Garnier

Knížečka, kterou potřebuje každý milovník Malého prince!
Krásné dílko k zamyšlení, které nám vysvětluje jednotlivé citáty z knihy Malý princ. Není to kniha, kterou byste přečetli na jeden zátah a pokud ano, tak si z ní nic nevezmete. Já jsem ji postupně četla 2 měsíce, i když je malá a útlá, tak jsem se nad každou kapitolou zamýšlela a nechala ji v sobě rezonovat. To nejdůležitější poselství je: ,,Nechte v sobě znovu probudit Malého prince." Buďte zase dětmi s fantazií, kouzly a všemu, co k tomu patří. Tohle je prostě krása s nádherou. To musíš mít!

23.10.2022 5 z 5

Radosti a strasti single ženy Radosti a strasti single ženy Eva Dolejšová

Knížečka pro každého člověka, ať už je single nebo ne, protože se zaručeně pobaví. Já jsem se smála několikrát, protože některé historky vám nedovolí udržet vážnou tvář. Je to takové uklidnění a zadostiučinění, že nejste single sami a co pozitivního to přináší a že všechno má svůj čas. Pokud si chcete vyčistit hlavu, nebo si přečíst něco pozitivního, tak tato kniha je přesně pro vás.

22.10.2022 5 z 5

Zátiší s kousky chleba Zátiší s kousky chleba Anna Quindlen

Svým způsobem se mi kniha líbila, ale celkový dojem je takový nemastný neslaný. Příběh má prvky melancholie, pojednává o fotografce, která už není dávno tak slavnou jako bývala. Líbilo se mi, že je tu vykreslený život starší osamělé ženy a jak se s tím vyrovnává, ale jinak mám dojem, že je kniha o ničem. Bohužel.

21.10.2022

Deníček psychiatričky Deníček psychiatričky Anna Moricová

Skvělá oddychovka, u které se zasmějete a můžete u ní s klidem vypnout hlavu. Po této knize si ještě o to víc vážím psychiatrů a celkově lékařů, protože ukazuje radosti i strasti studia a běžného dne této profese. Různé výstřelky jsou jen třešničkou na dortu. Nezapomínejme, lékaři jsou taky lidi!

16.10.2022 5 z 5

Vazač vzpomínek Vazač vzpomínek Bridget Collins

Tak krásná obálka a o to dechberoucí příběh v knize ukrytý!
Knihu jsem nějakou dobu měla v seznamu ,,must read", ale rozhodně jsem nečekala to, co jsem od knihy dostala. Neutuchající odvahu, empatii, oddanost, odhodlání, ale také nespravedlnost, zlobu, zkrátka velkou horskou dráhu emocí a pocitů.
Co takhle žít ve světě, kde existují tzv. vazači knih, ke kterým dorazíte a za poplatek vám svážou ty vzpomínky, které si přejete vymazat z hlavy, do knihy, která už nikdy nespatří světlo světa? Šli byste do toho? Já teda ne, jsem vděčná za všechny lekce, vzpomínky, vzestupy i pády. Ale co když zažijete opravdu nějaké trauma, bez kterého by bylo lepší se obejít? Těžko říct. Jedná se i o svět, kde jsou knihy předmětem pohrdání a ne úplně věc, jež se jejich vlastníci chlubí. Každopádně vše má své pro a proti, protože v tomto příběhu existují i vazači, kteří zrovna tu vaši knihu s klidem prodají, i když je to nelegální.
Příběh pro mě byl něco neskutečného a tajně doufám, že bude další díl, protože tohle mi opravdu nestačilo. Klobouk dolů před autorkou, tohle se vážně povedlo!

16.10.2022 5 z 5

Straky Straky Zoe Sugg

Takhle to přeci nemůže skončit! Nutně potřebuju další díl!!!
Kniha vypráví o prestižní internátní střední škole ve dvou rovinách - z pohledu Ivy, studentky, která je nejlepší snad ve všem a je dost oblíbená a Audrey, krásnou američankou, která se do Británie přestěhovala se svými bohatými rodiči a tak na ní i Ivy pohlíží, jako na nafrněnou američanku, naneštěstí spolu ale sdílí jeden pokoj a nějak by spolu vyjít měly.
Celý příběh provází neštěstí, které se stalo na závěrečné párty před prázdninami - moře vyplavilo tělo studentky, která měla údajně skočit z útesu. Ale jak to opravdu bylo? Na to se snaží přijít jak Ivy, tak i Neznámý hlas, který dal vzniknout podcastu, jenž se celou záhadou zabývá a chce ji vyřešit.
Kniha mě naprosto vtáhla, byla jsem ve středu dění. Líbily se mi popisy historie a prostředí školy, která je zahalena rouškou tajemství. Všechny ty tajné chodby a Společenství strak, které má možná co dočinění se smrtí studentky, jenž se našla mrtvá s tetováním straky na zádech, dokreslují celou atmosféru příběhu.
Tohle se mi líbilo moc a jak už jsem psala, nemůžu se dočkat pokračování!

08.10.2022 5 z 5

Zajímavé čtení o tématu, které nám není zrovna moc známé a o to víc si cením toho, že se mu autorka věnovala. Jedná se o příběh o jedné z kentuckých pojízdných knihovnic, která má navíc modrou kůži, také o hladomoru a poměrech nižších vrstev, hlavně teda horníků.
Autorka vychází ze skutečných událostí a opírá se o kentucké apalačské zdroje.
Nejvíc mě překvapilo, že lidé s modrou kůží opravdu existovali, to jsem vůbec netušila a přišlo mi to velmi zajímavé. Neméně důležité je téma pojízdných knihoven, moc se mi líbilo vykreslení toho, jak moc byly knihy pro lidi důležité, hlavně pro chudé, aspoň v tomhle se nedělaly sociální a rasové rozdíly.
Kniha mě naprosto uchvátila, četla se lehce, i když témata v knize lehká nejsou ani náhodou. Doporučuji s úsměvem na tváři.

03.10.2022 5 z 5

Klíč Klíč Kathryn Hughes

Předně musím říct, že mě obálka moc nezaujala, ale to se rozhodně netýká obsahu! Příběh mě vdechl na první stránce a "vyplivl" až na té poslední, plnou dojmů a emocí.
Kniha vypráví příběh ve dvou časových rovinách, okolo poloviny 20. století a převážně rok 2006.
Celým dějem nás provází ohromná nespravedlnost (to je něco na mě) a nemůžu jinak, ale dost mi to připomínalo hon na čarodějnice - někdo si usmyslel, že ta a ta je čarodějnice a mučili ji tak dlouho, dokud se nepřiznala nebo nebyla odsouzena k popravě. A tady je to tak, že si (rodiče, příbuzenstvo,...) usmysleli, že jste šílenec a nechali vás zavřít do ústavu pro duševně choré, kde na vás nečekalo nic jiného než léčba elektrošoky nebo tlumícími prášky a podobně. Ve většině případů byli chovanci odsouzeni strávit zbytek života za branami Ambergate, pár šťastlivcům se podařilo dostat ven, ale většina šla ven nohama napřed.
Tohle byla vážně úžasná kniha plná různých pocitů, jak už pozitivních, tak negativních a velmi si vážím autorky za to, co dala dohromady, už teď vím, že to od ní nebyla má poslední kniha. Doporučuji všemi deseti!

13.09.2022 5 z 5

Černý telefon a další příběhy Černý telefon a další příběhy Joe Hill (p)

Další povídková kniha nesená v duchu "domysli si dám". Nejsem úplně člověk, kterému by se líbily povídkové knihy, ale musím říct, že Joe Hill a Stephen King prostě umí! Jedna lepší než druhá, stránky pod rukama ubíhají a najednou jste na konci. Nejvíce se mi líbila povídka Černý telefon a Poslední dech, ty jsou za mě nejlepší. Vřele doporučuji nejen pro fanoušky hororu.

12.09.2022 5 z 5

Z Buicku 8 Z Buicku 8 Stephen King

Opět se zde setkáváme s tím, že první polovinu knihy se seznamujeme s dějem, dáváme si dohromady souvislosti a pak přijde "boom" a hltáte kapitolu za kapitolou, jestli se Stephen King něčím vyznačuje, tak právě tímhle. Znovu naprosto originální námět, já absolutně nechápu, kde se to v něm bere, Kingovo umění je něco neuvěřitelného.
Jsem si vědoma toho, že na knihu jsou rozporuplné názory a je to tak správně, není člověk ten, aby se zavděčil lidem všem. Za mě tedy rozhodně doporučuji!

12.09.2022 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

To, co hlavní hrdinka zažila si nikdo nezaslouží, bylo mi jí hrozně líto, chtěla jsem ji vytáhnout z knihy a obejmout, až tak na mě kniha zapůsobila.
Příběh provází poetické popisy přírody, které vám vykouzlí úsměv na tváři.
Kniha se krásně čte, je napsána tak, že slova jsou jako pohlazení, palec nahoru za jazyk a práci, kterou autorka odvedla. V mé knihovně má titul čestné místo. Vřele doporučuji k přečtení, ale věřím tomu, že ne každému sedne.

10.09.2022 5 z 5

Nalezenec Nalezenec Stacey Halls

Od autorky jsem četla i knihu Naděje pro Fleetwood a byla jsem z ní opravdu nadšená, takže jsem měla velká očekávání a jsem ráda, že mi byla naplněna. Úžasný popis dobového Londýna, oblečení a poměrů ve společnosti.
Nádherný příběh vztahu matky s dcerou, který je psán nejprve z pohledu Bess a poté je prokládán i částmi z pohledu Alexandry.
Skvěle je zde popsána i duševní nemoc - posttraumatický stres, a jak moc dokáže ovlivnit váš život, hlavně v tehdejší době, kdy se to vážně vůbec neřešilo.
Další věc je, že se jedná o další knihu, u které si postupně začínáme opět uvědomovat, co všechno v dnešní době máme a jak "snadný" máme život.
Pro mě byla kniha naprosto úžasná ve všech ohledech, vřele doporučuji!

08.09.2022 5 z 5