okeey okeey komentáře u knih

Penzion Penzion Robin Morgan-Bentley

Tak tohle byla taková emocionální smršť, že vůbec nevím, jestli se mi podaří ji dostat do slov.
Jedná se o opravdu kvalitní psychologický thriller, který vás ani na jedné stránce nenechá vydechnout. Vyprávění je ve dvou časových rovinách - retrospektivní a současné a jak z pohledu Victorie, tak Jamieho, a to nám dává pohled na celou událost z více úhlů a o to víc mi kniha přijde propracovanější. Autor nás stále nechává na škále napětí od 1 do 10 někde mezi 8 a 9 a v poslední třetině knihy je to snad 11! Hlavně díky, pro mě totálně nečekanému, zvratu.
Dále musím ocenit, že byl Jamie vykreslen jako postižený, nemocný člověk po mozkové obrně, který na pozadí celého příběhu se svou nemocí bojuje a snaží se žít tak normálně, jak jen to jde.
Musím říct, že celá léta ve mně příběh nevyvolal tolik emocí. Kniha mi dala po psychické stránce dost zabrat, což je samozřejmě, troufnu si říct, účel psychologických thrillerů. Rozhodně doporučuji!

20.03.2023 5 z 5

Víkend plný viny Víkend plný viny Sandie Jones

Fantastický thriller!
Příběh plný intrik, přetvářek, lží a tajemství, ale také odvahy, pravého přátelství a kostlivců z minulosti. Hlavně opět a zase, není vše tak, jak se na první pohled zdá. Vůbec nechápu, že jsem knihu přečetla tak rychle, vždyť jsem předevčírem začala a četla jen po večerech, ale stránky ubývaly a najednou konec. Klobouček autorce! Promyšlený příběh do posledního detailu.

15.03.2023 5 z 5

Láska nadivoko Láska nadivoko Christina Lauren

Příběh, který kombinuje romantiku, napětí i dobrodružství. Celý ten nápad v honbě za pokladem je jak ze starých filmů a krásně to rezonuje celým příběhem. Napětí v poslední čtvrtině knihy by se dalo krájet a musela jsem ji dočíst na jeden zátah.
Co mě ale dost rušilo, a pak už jsem musela obracet oči v sloup, bylo, že každá část Leova těla byla božská, dokonalá, vytesaná a že po několika dnech bez sprchy si úžasně vzájemně voněli apod. To mi přišlo dost přitažené za vlasy, proto hodnotím 4*, ale jinak to bylo pěkné, čtivé a originální. Rozhodně stojí za přečtení.

13.03.2023 4 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Děj je samozřejmě dalekosáhlejší než anotace, pohltil mě od první stránky. Neznalce Kinga by možná mohl odradit jeho, téměř vždy, pomalejší počátek knihy, kdy se postupně seznamujeme s postavami a zdánlivě se toho v knize moc neděje. Kniha se točí hlavně kolem rodiny Trentových a několika dalších postav. Děj byl reálný, uvěřitelný a tentokrát se zde nevyskytuje žádné nadpřirozeno, ale všichni víme, že v Castle rocku se toho děje daleko víc (mrk, mrk). Další plus vidím, že tu bylo i pár scén z pohledu Cuja a jeho přemýšlení. Nicméně musím hodnotit opět skvěle vydařenou a gradující atmosféru, kdy jsem ke konci téměř ani nedýchala. Shrnout by se to dalo tak, že se svět a celý vesmír spikl proti vám, kdy jste ve špatném čase na špatném místě.

12.03.2023 5 z 5

Vlaštovčí kopec Vlaštovčí kopec Donna Everhart

Pracovní tábor Vlaštovčí kopec odříznutý od zbytku světa v Georgii, USA, roku 1932. Totální nespravedlnost, žádná práva, mizerná mzda a vzhledem k tomu, že potřebujete aspoň trochu jíst, tak si jídlo kupujete na dluh za nehorázné ceny a tím pádem nemůžete odejít, jinak by vás mohli ,,po právu" zastřelit. 3 hlavní hrdinové, 3 osudy, které jen čekají na to, až se protnou a taky se tak stane, svede je dohromady náhoda a jejich špatná rozhodnutí.
Uff, tohle nebylo ale vůbec lehké čtení, ale takovým ,,hezkým" způsobem, protože jsou zkrátka potřeba knihy, které vás ,,nakopnou do zadku", abyste si uvědomili, že často to, na co si stěžujeme, jsou opravdu maličkosti. Mám ráda knihy tohoto typu, protože si opět uvědomím, že se mám opravdu dobře a že ne vždy to bylo samozřejmostí, mít střechu nad hlavou, teplo domova, nepracovat 16 hodin denně a vybírat si, co si dám k jídlu. Myslím si, že takovéto knihy by měli být povinnou četbou, aby si to alespoň někteří uvědomili.

09.03.2023 5 z 5

Uteč, dokud můžeš Uteč, dokud můžeš Rebecca Zanetti

Á děkuju! Konečně thriller/detektivka, kde nehraje hlavní roli detektiv - ztroskotanec, který své deprese utápí v alkoholu. Lauren a Huck mě dost baví, napětí mezi nimi i v nevyřešeném případu by se dalo krájet.
Tato kniha se u mě řadí k nejlepším ve svém žánru. Chytla mě od první strany a po slušné jízdě mě vyplivla na konci a já už se těším na pokračování. A vůbec se nedivím, že to tak je, když má autorka na svém kontě už více jak 60 knih.
Tohle bylo vážně super, čtivé, promyšlené, s gradací až do samého konce. Rozhodně doporučuji!

06.03.2023 5 z 5

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Tak tohle bylo jedním slovem HUSTÝ! Jsem nadšená!
Kniha začíná nevinným partnerskou dovolenou na kolech do Luhačovic.
Oliver se celou dobu chová divně, stále telefonuje, smskuje, ale Monika tomu nepřikládá důležitost. I přesto, že cestovali přes 300km vlakem, tak Oliver trvá na tom, že musí jet ještě týž den na kole po cyklostezce do Vizovic, kde na Moniku má čekat překvapení, jenže ze slunečného dne, se stane sychravý, mlžný podvečer v lese, kde se najednou ztratí a narazí na dům, který ale vůbec není na mapě a Oliver najednou zmizel.
Absolutně jsem nečekala takovou pecku a už vůbec jsem nečekala tak překvapivý závěr, vůbec by mi nevadilo, kdyby měla kniha klidně o 100 stran víc, protože napětí by se dalo krájet. Titul je útlý a za jeden večer ho budete mít přečtený. Doporučuji! Tohle rozhodně stojí za to!

01.03.2023 5 z 5

Vůně medu Vůně medu Susan Wiggs

Příběh, který vás zachumlá a pohladí po duši.
Rodinné a milostné vztahy, zdrženlivost, velkorysost, odvaha, vystoupení ze své komfortní zóny, to vše zde najdete. Kniha je členěná do částí a ty pak následně do kapitol. Na začátku každé části je zajímavost o včelách či medu a poté nás čeká recept na pokrm nebo nápoj s medem spojený.
Med a včely podkreslují celý příběh hlavní hrdinky Isabel, plnění jejího snu i tajemství, které ji neustále pronásleduje a straší.
Kniha se mi velmi líbila, četla se lehce, stránky jen ubíhaly, skoro mě mrzí, že jsem knihu dočetla. Ale dočetla jsem ji s úsměvem na rtech, byť je v knize jedno klišé za druhým.

28.02.2023 5 z 5

Obřad Obřad Carmen Mola

Chtěla bych vyzdvihnout obálku, která je opravdu líbivá a lákává pro čtenáře. Zaujala mě hned na první pohled.
Ovšem příběh už bohužel tolik nezaujal. Díky španělštině se mi dost motala jména a hrozně se to táhlo, čekala jsem více napětí. Veškerá akce je vlastně na posledních 50 stranách. Námět jako takový není vůbec špatný, ale mohlo být klidně o 100 stran méně. Kniha mi nepadla do noty a dočetla jsem ji vlastně proto, abych věděla, kdo je vrah. Asi je to tím, že poslední dobou detektivky moc nečtu. Věřím, že si kniha najde své čtenáře, námět je originální a konec překvapivý. U mě je to tak 60% za obálku, provedení vraždy a konec. I přes můj názor kniha stojí za přečtení.

20.02.2023 3 z 5

Skutečné zločiny po Česku Skutečné zločiny po Česku Miloš Vaněček

Obsahem této knihy jsou skutečné české zločiny (jak už nám říká název), které vstoupily do dějin kriminalistiky. Zpracovala je dvojice známých policistů - Miloš Vaněček (major ve výslužbě, policejní rada, policejní historik a publicista) a Radek Galaš (podplukovník ve výslužbě, český policista, historik, kurátor, publicista a ředitel Policejního muzea v Praze).
V knize najdeme jedny z nejvýznamnějších, ale už ne tak známých českých případů 20. století a ne všechny se staly na území dnešního Česka.
Dočteme se třeba o vraždě Josefa Kajetána Tyla, o které jsem neměla ani ponětí nebo jaký byl konec ,,Princezny noci" Cecílie Barákové a mnoho dalšího.
Neméně důležitou je také bohatá a velmi detailní obrazová příloha a slovo závěrem - jak pracovala policie dříve.
Kniha je velice zajímavá a dozvěděla jsem se spoustu věcí, jako například sedm základních kriminalistických otázek - kdy, kde, kdo, co, jak, čím, proč - jež se učí na každé policejní škole.
S každým dalším příběhem se mi tajil dech víc a víc, jelikož páni autoři rozhodně nešetřili detaily u jednotlivých zločinů, tak bych ráda upozornila na to, že kniha není pro slabší povahy. Ale pokud vás zajímá true crime, jste zločinožrouti (podcast Opravdové zločiny), sledujete kdejakou detektivku, tak věřím, že se vám bude kniha líbit tak jako mně.
Hodnotím titul velmi kladně a myslím si, že by kniha neměla chybět v knihovně žádného kriminalisty, policisty či člověka, který se o toto téma zajímá, stejně jako já.

14.02.2023 5 z 5

Sklouzni se v dešti Sklouzni se v dešti Lenka Parýzková

,,Protože dokud jen trochu věříš, vždycky je naděje."
Příběh napsán s takovou lehkostí, že ač byste třeba nechtěli, tak se u značné části knihy budete určitě usmívat.
Knihu jsem si vybrala proto, jelikož řeší téma duševních nemocí a já jsem si jednou takovou prošla, respektive stále procházím, troufnu si říct, že nikdy úplně nezmizí. Tento příběh je mi velkou útěchou, protože si myslím, že téma psychických nemocí ještě stále dost nerezonuje společností a pak mnohdy dochází k odsuzování a zlehčování od lidí, kteří nemají ani ponětí o těchto problémech.
Příběh se odehrává v psychiatrické léčebně, kde narazíte na lecjaké pacienty, ale je zde velmi výstižně popsáno, jak to v takovém ústavu funguje, jakým stylem se pacienti léčí a jaké metody personál používá.
Lenka - hlavní hrdinka si prochází obdobím rozvodu a vůbec to pro ní není jednoduché, manžel očkuje dceru proti ní, de facto ji vyštve z jejich společného domu a jako návdavek si tam přistěhuje svou milenku. Nedivím se, že je toho na ni moc a že po množství sezení u psychologů a psychiatrů už nevidí jinou cestu než psychiatrickou léčebnu.
Děkuji za tuto knihu paní Parýzková, myslím si, že kniha pomůže nebo pohladí po duši spoustu lidí.
Vřele doporučuji tuto knihu, která má velký význam, jak pro lidi s duševní poruchou, tak pro lidí ,,zdravé'', kteří si neuvědomují, jaké peklo to pro danou osobu může být.

11.02.2023 5 z 5

Skutečné zločiny po Česku Skutečné zločiny po Česku Miloš Vaněček

08.02.2023 5 z 5

Štvaná zvěř Štvaná zvěř M. A. Bennett

Thriller, který vás nenechá chladnými!
Přesně tato slova se hodí pro Štvanou zvěř, která nám ukazuje, jak naivní dokážeme být, když si nasadíme růžové brýle a jak sami sebe dokážeme přesvědčit o tom, co chceme vidět.
Strhující příběh, který nás zavede do Anglie na internátní střední školu a do společnosti ,,Středověkých", což je elitní skupinka posledního ročníku, která každoročně pořádá víkendový hon, střelbu, rybolov a pozve jen pár ,,vyvolených" z předposledního ročníku, jež by mohli nastoupit v příštím roce na jejich místo, nebo si to alespoň myslí. Ale co když je to všechno trochu jinak a štvanou zvěří jste najednou vy?
Skvělý příběh, který (když budete mít čas) s přehledem dáte na jeden zátah. S každou další stranou dýcháte míň a míň.
To si nenechte ujít!

08.02.2023 5 z 5

Poslední měsíční dívka Poslední měsíční dívka Barbara Davis

Nic nevystihuje knihu tak dobře, jako poslední slova Althey své vnučce Lizzy:
,,Učili mě, že milovat znamená vzdát se sebe sama. Ale tak to není. Nikdy nemůžeme nic ztratit, když milujeme. Proto jsme přišli na tento svět - abychom milovali. Protože to je vše, co ve skutečnosti existuje. Všechno je láska - láska je jediným kouzlem."
Je to příběh, který vás očaruje, ukáže vám, že odpouštět je lidské a jaká kouzla vám mohou přinést bylinky a výrobky z nich.
Kniha zdánlivě oddychová, s prvky fantasy, romantiky, detektivky, celá zahalená vůní parfému, který nevytvořil nikdo jiný než Lizzy.
Myslím, že to naprosto stačí k této knize. Líbila se mi moc a vám nepřeji nic jiného než abyste po ni sáhli až příště nebudete vědět co číst a věřím, že mi dáte za pravdu.

30.01.2023 5 z 5

Mlha Mlha Stephen King

Bohužel mě tato kniha moc neslovila.
Je to další z Kingových souborů povídek. Já mám zkrátka smůlu, že jakmile se jedná o povídkovou knihu tohoto autora, tak se mi tam líbí tak 2-3 povídky a tím to hasne. Další mínus je také to, že se povídky opakují ve více sbírkách. To si myslím, že by se dít nemělo. Ale já zkrátka věřím, že to jednou zlomím a najde se sbírka, kde se mi budou líbit všechny, nebo alespoň většina povídek.
Není to tak, že by kniha byla špatná, to určitě ne. Jen se zatím nepovažuji za cílovou skupinu. Myslím si ale, že se najde spousta příznivců Kingových povídek, jen já jsem zkrátka ještě nenarazila na tu správnou.
P.S. Ale ta obálka nového vydání je naprosto skvělá!

26.01.2023 2 z 5

Blaze Blaze Richard Bachman (p)

Další tzv. "jednohubka" od Richarda Bachmana (Stephena Kinga).
Tyhle malé Kingovy paperbacky jsou zárukou kvality, tedy alespoň pro mě. Příběh byl napínavý, plný akce, ale taky smůly hlavní postavy. Opět King mistrně vykreslil charakter hlavní postavy. Autor má zvláštní schopnost vás přesvědčit o tom, že vám bude líto i zločince, s tím jsem se ještě i jiných knih tohoto typu nesetkala. Každá Kingovka mi něco dá a u této to nebylo jinak.
Doporučuji!

26.01.2023 5 z 5

Evropané Evropané Orlando Figes

Studovala jsem historii na vysoké škole a tohle byl krásný návrat do minulosti.
Kniha je psána přístupnou formou i pro laiky, nejedná se o nějakou nesrozumitelnou odbornou literaturu.
Celým příběhem nás provází kouzlo devatenáctého století. Dozvěděla jsem se spoustu nových věcí a vždy jsem se těšila až se ke knize vrátím, protože se četla s neuvěřitelnou lehkostí.
Vřele doporučuji.

26.01.2023 5 z 5

Bokovka Bokovka Barbora Vajsejtlová

Tak tohle bylo naprosto skvělé čtení plné napětí!
Občas mi teda přecházel zrak a nevěřícně jsem kroutila hlavou nad některými pasážemi, ale o to víc si autorky vážím za to všechno, co dokázala vymyslet.
Ale mrzí mě konec, doufám, že bude pokračování, protože by rozhodně stálo za to.
Kniha, kterou jsem od půlky nemohla odložit a která mě vrátila zpět nohama na zem, protože jsem zažila něco podobného, i když v mnohem menší míře. Rozhodně doporučuji a pomyslně smekám klobouk před autorkou.

24.01.2023 5 z 5

Následuj bílého králíka …do světa filozofie Následuj bílého králíka …do světa filozofie Philipp Hübl

Filosofie mě zajímá už od nepaměti, proto když jsem tuto knihu viděla, tak bylo jasné, která bude další na čtení.
Autor nám zde nabízí vhled do nejpalčivějších otázek života: Jaké by to bylo žít bez citů? Jak je to s Bohem? apod.
Líbí se mi, že je kniha psána lehkou formou, kde i nezasvěcený laik textu rozumí. Není to žádný odborný text a to je dobře, jelikož otvírá svět filosofie i ostatním, ne jen odbornému publiku.
Rozhodně doporučuji.

23.01.2023 5 z 5

Drobná potěšení Drobná potěšení Clare Chambers

Z knihy mám takové rozporuplné pocity. Na jednu stranu se mi líbil námět a zpracování příběhu, na druhou stranu mi ale přišlo, že je příběh spíš popisný než vyprávěný. Každopádně ale jsem zvyklá, že knihy od nakladatelství Ocelot jsou jiné, zajímavé a řekněme melancholické, i proto jsem si knihu vybrala k recenzi. Příběh se četl hezky, plynul, charaktery postav byly skvěle zpracovány. Bohužel ale ty popisné části mě rušily a zápletka mi v některých pasážích přišla až moc přitažená za vlasy, takže bych knihu hodnotila jako lepší průměr.

20.01.2023 3 z 5