Blaze

Nová kniha Stephena Kinga napsaná pod pseudonymem Richard Bachman. * Claytonu Blaisdellovi mladšímu, přezdívanému Blaze, to kvůli dávnému úrazu hlavy (otec ho totiž kdysi jako malého shodil ze schodů) moc dobře nemyslí. Protřelý kriminálník George Rackley, s nímž se po svém útěku z chlapeckého ústavu seznámí, mu nasadí do hlavy „ohromný“ nápad unést dítě z bohaté rodiny. Že to zní jako tuctová kriminálka? Autor však, jak je jeho zvykem, dál míchá karty. Než se parťákům podaří plán, který by mohl vynést miliony dolarů, uskutečnit, kápo George zemře (nebo snad ne?). Blaze, odkázaný teď sám na sebe, si ve sněhové bouři odnáší dítě jako rukojmí, policajti jsou mu v patách a celý ten „do detailu promyšlený zločin“ se v bílém pekle lesů v Maine najednou mění v závod s časem. King v novém románu se strhujícím dějem a napětím oživil rukopis z raného „bachmanovského“ období. Hromotluk Blaze je sice zločinec, ale málokterý románový hrdina budí tolik soucitu a sympatií....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/894/big_blaze-sLq-894.jpg 3.9704
Literatura světová, Thrillery

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Blaze, 2007

Kniha Blaze

BookDowner
předevčírem

Při hledání Prokletí Salemu jsem místo toho dostal doporučení na tuto jednohubku. A na takovou šuplíkovku je to mrtě četba. Líbí se mi psychologie, strach, realita a taky vážnost. Nebojí se to ani být sprostá knížka, tak jak normální lidi mluví. I ta zápletka byla zajímavá a hlavni postava je osvěžením od typických perfektních bláznů, co vše svedou. Nesmí vám v knihovně chybět.

Blaufik

Za sebe tuto jednohubku rozhodně doporučuji. Je to příběh, který baví a díky způsobu, jakým je vyprávěný, opravdu čtenáře vtáhne do děje - bez zbytečných keců nebo hluchých míst. Navíc, Blaze je postavou, která má co nabídnout, i přes to, že jeho IQ je jen o něco málo vyšší než jeho věk.

Česneksmedem

Ríša Bachman. Jak slyším nebo čtu Bachman, hned si vzpomenu na skupinu Bachman Turner Overdrive a v uších mi zní jejich pecka You Ain't Seen Nothing Yet.
Ke knize. Každý máme v hlavě svého Jiříka, který nám neustále napovídá. Samozřejmě ho má i Blaze. O lidech jako je on nehodní lidé říkají, že jsou vylízaní jak ešus v hladomorně. Fuj. Na takové se tvářím pochmurně jako tlaková níže. A to samé, pokud se něco nekalého děje dětem. A zde jde o únos. Fakt je ten, že Ríša to napsal tak, abychom měli v kebulce maglajs, jestli Blaze nenávidět nebo ho zároveň i litovat. Prostě umí ten psavec.

opic 12

Sráči seš sráč.
Bachmanovka jak víno !
Znovu se mi potvrzuje co od něj nebo od Kinga je tu hodnoceno modře tak mám opačně.
I když slušných současných 77%.Na tom však nesejde.
Cokoliv o příběhu vyzrazuje anotace (navíc děsně provedená) takže cokoliv uvádět je zbytečné.
Útlejší knížečka a o to lepší.Opět Bachmanovsky bez okecávání.Přímočaré.Bez mystična atd.Mé oblíbené vnitřní hlasy a střídání vzpomínek a života před tím ...
Vypravěčství vyzrálé.Psychologie prokreslenáTen popis a Blazeho charakter.Čím hlavní postava prochází a co tomu předcházelo.
Je to jak zip kterej zatáhnete.Sice se vám dělá vedro ale až do konce nerozepnete.Až to skončí tak vás to doslova vyplivne.Ted se s tím vyrovnejte sami.Zase vás dostal že jo ? Autore jsem doslova na lopatkách.
A abych nezapoměl.Blaze má kamaráda.Panečku ten je.
Jednoduše budete v dobré společnosti.Kladas to sice není to ne.Zase na druhou stranu : nic není černobílé ...
King sice v úvodu uvádí a podotýká že to sice vyhrabal ze šuplíku dříve napsaných.Něco ve smyslu mladické nerozvážnosti a rebelství autorovo.Rané dílko bez příkras ale o to lepší.
Načež se svojí vrozenou skromností připouští něco o braku a podobně.
Mistře nepodcenujte se.Je to zbytečné.Víc než dobré je to.
Ba přímo skvěle čtivé.
Obálka zdařilá u nového vydání.Úplně jsem se zabořil nejenom do závějí.Ale přirozeně samozřejmě i do děje a pozvolna vtahujícího příběhu.

FraGyver

Krapet jsem se v knihkupectví zmátnul a namísto nejnovější Kingovky si odnesl domů toto. Naštěstí jsem to dřív nečetl, takže vlastně prd zle. :) Důvod, proč to zahrnuji k hodnocení knihy je, že ona vlastně sleduje podobnou logiku něčeho, co ze začátku vypadalo jako omyl, ale pravda byla jinde.
Blaze není John Coffey. Navzdory vší paralele. Coffey však byl čistou obětí, což o sobě Blaze říci nemůže. Především ze začátku knihy na mě Blaze víc než cokoliv jiného působil jako karikatura. Zhruba jak si asi představuje mentální retardaci dítě v pubertě. Jak ale člověk poznává nejen jeho samotného, ale především nepěkný osud, který ho provází již od dětství, stává se Blaze víc a víc lidštějším a prokresleným charakterem, se kterým nelze než soucítit. ALE. Přes to vše špatné a smutné, co Blaze potkalo, přes smutné dětství, přes retardaci, přes využívání jeho osoby ostatními a nakonec i přes schizofrenní poruchu osobnosti má Blaze dostatek "fištrónu", aby ho člověk snadno mohl činit odpovědným. Lze ho tedy litovat, ale nelze se slitovat.
Právě ta komplexnost postavy na (v tomto případě) tak málo stránkách, ten fakt, že většina knihy připravuje půdu pro procítěné a dramatické finále - posledních pár stránek jsem skoro zapomněl dýchat :) - mi dává vzpomenout, proč jsem se svého času do Kingovek zamiloval. Tenhle drajv prostě moderní Kingovky postrádají. Ne, že by byly špatné, jsou jen jiné. Posledním románem, který mi připomínal starou školu, byl Ostrov Duma Key, ten byl vynikající. Od té doby jsem takový přívlastek nepoužil. Dobrý, dobrý, super, dobrý, super,... ale nic vynikající. :) Je tam prostě vidět, že se jedná o šuplíkovku a ne něco z tohoto tisíciletí.
Toto byl prostě při nákupu šťastný omyl. Rozhodně doporučuji.

MichelleKing

Čím víc o knize přemýšlím, tím víc se mi líbí. Velmi dobré vyprávění a tempo knihy. Jedna z mých oblíbených Bachmanovek.

Ajuszka

Kdybych měla tuhle knihu bez obálky a někdo mi řekl, že ji napsal Stephen King, asi bych mu nevěřila.
Každopádně, opět válí. Je sice mimo svůj styl, ale přečetla jsem to opravdu rychle.
Příběh může jménem Blaze prožíváme od jeho dětství az do dospělosti, kdy provede únos půlročního dítěte. No, opravdu si nežil blaze tenhle Blaze.. Nevím, kde nechal můj letošní knížíšek hlavu, neboť doma neustále poslouchám co to jako čtu za knihy.. A pak mi nadělí tuhle knihu o únosu dítěte, během kterého to nebohé miminko provázejí různé útrapy.. No nic, konec dobrý, všechno dobré. Mě se kniha líbila moc.

MamaKnihomolka

Blaze, celým jménem Clayton Blaisdell mladší je ohromný chlap se zvláštní prohlubní na čele a minimem IQ. S jeho bývalým společníkem Georgem měli plán. Jednoduchý, snadno proveditelný a Georgem promyšlený. Jenže George zemře a slabomyslný Blaze se plán rozhodne uskutečnit sám. Unese dítě z bohaté rodiny a bude požadovat výkupné. Blaze, kterému to moc nemyslí dělá jednu chybu za druhou a policie už mu je na stopě.
•••
Klasická Bachmanovka, které nemůžu upřít čtivost. Děj plyne rychle, bez hluchých míst a s čím dál větší gradací.
Blaze je chlap, z kterého jde strach a věřím, že v reálném světě by si ho nikdo nemohl splést. V knize je to záporná postava – padouch, ale věřte nebo ne svým způsobem mi ho bylo líto. Co si takový podivín a ještě k tomu, kterému to moc nemyslí počne sám, aniž by ho někdo vedl?
Musím říct, že King ho skvěle vykreslil a líbilo se mi, jak se v postavě odrážela i jeho minulost a vše co si prožil.