Blaze

Blaze https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/894/mid_blaze-sLq-894.jpg 4 840 108

Nová kniha Stephena Kinga napsaná pod pseudonymem Richard Bachman. * Claytonu Blaisdellovi mladšímu, přezdívanému Blaze, to kvůli dávnému úrazu hlavy (otec ho totiž kdysi jako malého shodil ze schodů) moc dobře nemyslí. Protřelý kriminálník George Rackley, s nímž se po svém útěku z chlapeckého ústavu seznámí, mu nasadí do hlavy „ohromný“ nápad unést dítě z bohaté rodiny. Že to zní jako tuctová kriminálka? Autor však, jak je jeho zvykem, dál míchá karty. Než se parťákům podaří plán, který by mohl vynést miliony dolarů, uskutečnit, kápo George zemře (nebo snad ne?). Blaze, odkázaný teď sám na sebe, si ve sněhové bouři odnáší dítě jako rukojmí, policajti jsou mu v patách a celý ten „do detailu promyšlený zločin“ se v bílém pekle lesů v Maine najednou mění v závod s časem. King v novém románu se strhujícím dějem a napětím oživil rukopis z raného „bachmanovského“ období. Hromotluk Blaze je sice zločinec, ale málokterý románový hrdina budí tolik soucitu a sympatií.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Blaze , 2007

Leslie739
18.12.2013 4 z 5

Prvních 18 kapitol mě vážně bavilo, ty vzpomínky na dětský domov a dospívání příběh pěkně oživovaly, snad se mi líbily i víc, než samotná zápletka knihy, počínaje 19. kapitolou jsem měla chutě přeskakovat odstavce, protože jsem už konečně chtěla vědět, jestli Blazeho chytí, nebo jestli uteče. Přišlo mi totiž, že s každou udělanou chybou se stával rozumnějším, jako by se léčil z blbounství.
Četlo se to pěkně a určitě si hodlám někdy přečíst další Kingovo dílo, a sem tam vulgárnější výrazy děj taky pěkně opepřily.
Je to téměř dokonalé dílo.

Ruxandra
12.11.2013 3 z 5

Ačkoli se mi Blaze líbil a s hlavní postavou jsem soucítila, je to nejslabší příběh, který jsem od Kinga četla.

Layss
11.10.2013 3 z 5

Moje první bachmanovka, teprve druhá kingovka. Kniha se mi celkem líbila, ale jak už bylo níže řečeno, na konci mi něco trochu chybělo. Jinak mě četba bavila, nemusela knížku z nudy nad dějem zavírat. Na konci mi bylo hlavního hrdiny líto, ale asi to pro něj takto dopadlo nejlépe. Knížku klidně doporučím dál

anetka11
16.09.2013 3 z 5

Nápad na děj není špatný. Bohužel je to psáno poněkud nezáživně.

Patw
14.08.2013 3 z 5

Průměrná Kingovka, trochu nadprůměrná Bachmanovka. Nemohu hodnotit více jak třemi hvězdami. Je to hořko sladký příběh. Dobře propracovaná psychologie hlavní postavy, dobře předvídatelná ke konci. Kdybych to četl jako první knihu od Kinga asi bych hodnotil jinak, avšak po tom co jsem od autora už přečetl mě toto přijde průměrné.

Hanyuu-hime
23.07.2013 4 z 5

Nemám autorovi za zlé předvídatelný konec jako jiní, kteří se tím neustále ohání. Kdo u Kinga nečeká něco podobného?
Co se mi ale už moc nezdálo, byla jakási nedotaženost samotného završení. Všechno to skončilo tak najednou. Čekala jsem od toho prostě něco trochu víc. Určitě by pomohl epilog nebo něco na ten způsob, takhle to bylo jako by mi někdo vytrhl poslední stránku. Dočkala jsem se sice toho, jak to všechno skončilo, ale maličký kousek tam stále chyběl.
Vcelku je Blaze ale moc dobrá kniha. Příběh se odehrává ve dvou liniích, kde v jedné čteme o Blazovi v současnosti, druhá je jeho dětství a dospívání. Obě části jsou úžasně napsané a výtečně se prolínají. Četbu jsem si vážně užila, a tak mohu knihu jen doporučit dál.

Thanyss
18.06.2013 4 z 5

Typický Bachman, příběh bez jakýchkoli příkras. Až mi bylo Blaze na konci vlastně líto, i když bylo od počátku jasné, že to ani jinak dopadnout nemohlo.

Christo
28.04.2013 3 z 5

Průměrná Kingovka bez překvapení, ale o to s větším prokreslením "charakteru" hlavní postavy, která je v jistém smyslu v pozici oběti, stejně jako unesené dítko...

sheylka
11.04.2013 4 z 5

Tahle kniha se jistě nestane mojí nejoblíbenější Kingovkou (potažmo Bachmanovkou), ale nelituji toho, že jsem si ji přečetla. Smutný příběh Blazeho, který opravdu neměl v životě štěstí, ukazující na to, jak ohromný vliv na člověka má prostředí ve kterém vyrůstá a okruh lidí se kterými se stýká... Blaze je tu sice popisovaný jako negativní osoba, ale každému čtenáři přiroste k srdci jeho životní příběh. Na pět hvězdiček to ovšem nevidím, jelikož jsem vytušila jak to dopadne a doufala v jiný (možná komplikovanější) konec.

bara8686
03.04.2013 5 z 5

smutný příběh,který mě velmi zasáhl,slaboduchý zločinec,který neměl v životě štěstí, výborně napsané a s chutí jsi tento příběh přečtu v budoucnu znova

doktorking
11.01.2013 4 z 5

Blaze je vlastně takový triller s odvracené strany,tady je hlavní hrdina záporná osoba které život nenadělil zrovna lehkou ulohu ale on se nám postupně dostává pod kuži a i když vzhledem k lehce předvídatelnému konci je velice zdařilou Bachmanovkou s perfektním dějem a velice smutným lidským osudem.

dearkiki
22.10.2012 4 z 5

Blaze byla moje první kniha tohoto autora a určitě ne poslední.

Blaze dostal od svého tvůrce opravdu nevděčnou úlohu. Jeho strašné dětství mu nikdo nemůže závidět. Vlastně není divu, že se dal na špatnou cestu. Jakkoli s ním život zametá, Blaze si přesto uchovává v srdci tu trochu soucitu a lásky a pod jeho slupkou "blba" občas probleskne jiskřička ubitého intelektu. Myslím, že není nic smutnějšího než vidět ten zničený talent, uvědomit si, co by všechno mohlo být, kdyby...

Knihu doporučuji k přečtení. Přesto do pěti hvězdiček tam ještě něco malého chybí.

MM_Master
28.09.2012 5 z 5

"V špinavom labyrinte srdca." /John D. MacDonald/

Gerret
25.09.2012 4 z 5

Tak tohle dílo se vážně povedlo, moc se mi líbily části kde se dozvídáme minulost hlavního hrdiny. Blaze je výborně napsaná postava, která mi prostě přišla velice sympatická a i když je to vlastně zločinec a únosce, tak jsem mu po celou dobu přál, aby mu plán vyšel. Závěr byl dobře napsaný, ale ke konci měla kniha strašně rychlý dějový spád, vůbec bych se nezlobil, kdyby byla kniha delší a mohl se více vžít do Blazeovi kůže. Hodnocení 75%.

pistalka
24.09.2012 3 z 5

Bachmanovka ze šuplíku, v jehož tmě trávila více jak tři desítky let, jak Stephen King přiznává ve zdařilém úvodu. Krátký román je napsán mistrovým nezaměnitelným rukopisem, perfektně jsou zvládnuty retrospektivní pasáže, zaobírající se mladistvou minulostí hlavního hrdiny, jakožto i situace, kdy se mentálně zaostalý Blaze stará o dítě. Přestože knížka nepostrádá spád, vtip a čte se velmi příjemně, nemohu se ubránit výslednému pocitu, že je až příliš obyčejná a přímočará. Už od poloviny vycítíte, jak všechno dopadne, což se bez jakéhokoliv překvapení potvdí, přesto je zcela očekávaný konec lepší než pokažený. Text by se spíše hodil jako "dlouhá novela" do některé povídkové sbíky (ostatně, takoví 'Ničemní muži ve žlutých pláštích‘ jsou ještě delší), jako samostatný román je však Blaze vesměs průměrný, s přihlédnutím k autorovým ostatním pracím podprůměrný. Ohlédnu-li se zpátky za dílky již zemřelého Richarda Bachmana, jako nejzdařilejší mi přijde román Dlouhý pochod, což bylo mimochodem mé úplně první poprvé s autorem.

(22. září 2012 – 23. září 2012)

Posi
02.09.2012 4 z 5

skvělé. Pochopení druhé mince není na škodu :-)

katka101
14.08.2012 5 z 5

Další naprosto úžasná Kingovka,měla jsem ji přečtenou jedním dechem a na konci mi i slzička ukápla...

evickakyticka
23.05.2012 5 z 5

Takového "dobráka" aby pohledal..... Pěkné, ale s předvídatelným koncem:)

mi-380
24.04.2012 5 z 5

Hořkosmutné vyprávění o muži, kterému život rozdal mizerné karty. King ve dvou rovinách jako vždy poutavě popisuje jeho zoufalou současnost i tragickou minulost a dokazuje, že je nejen výborný vypravěč, ale i brilantní psycholog. I přes pseudonym jeden z nejlepších Kingových románů. 95 %.

Jack Bauer
27.02.2012 5 z 5

Sám Stephen King alias Robert Bachman hned v předmluvě napsal: „Když jsem to psal, připadal mi skvělý a když jsem to po sobě četl, byla to sračka. Nesouhlasím. Nechápu jak tak skvělý román mohl nechat ležet v šuplíku 30 let!!! Už to není Bachman, ale klasickej King. Tolik emocí a rozporuplných pocitů co tahle kniha ve mě vyvolala se nedá popsat. Nejlepší Bachman.