okeey

Přečtené 553Moudrost starých psů
? - květen 2022
Moudrost starých psů 2018, Elli H. Radinger


Když teče krev
duben - květen 2022
Když teče krev 2021, Stephen King

Povídková kniha, v níž některé povídky baví více než jiné, tak to zkrátka je. Příběhy se mi četli dobře, dobrá polovina mě vážně bavila, bohužel už druhá půlka už zase tak super nebyla. Tahle kniha u mě patří mezi ty slabší. Od Kinga mě baví ty bichle, kde má spoustu prostoru pro celý příběh se všemi detaily. Ale to je jen můj pohled. Za mě je to 3/5, ale možná je to tím, že zkrátka povídky asi nejsou můj šálek kávy.


Cesta za tebou za 80 dní
duben 2022 (06.-17.)
Cesta za tebou za 80 dní 2021, K. C. Dyer

Tohle je milá oddechovka, ano, tohle si myslím, že přesně vystihuje celý příběh. Už několikrát jsem psala, že mám moc ráda knihy o knihách a tady je nejen knihkupectví, ale hlavní hrdinka se také vydává po stopách hlavního hrdiny Philease Fogga z knihy Julese Verna, což je více než zajímavé. Celé to provazí troška klišé, ale je to hezký příběh, u kterého si krásně vyčistíte hlavu, rozhodně stojí za přečtení.


Amari a Noční bratři
březen - duben 2022
Amari a Noční bratři 2021, B. B. Alston

Ve svém věku stále zbožňuji ,,tak trochu pohádky" a ještě ke všemu, když jsou prolnuté kouzly a fantastickým světem. Moc se mi líbilo, že se v této knize řeší i vážná témata, jako je rasismus nebo sociální postavení ve společnosti. Příběh se mi četl krásně, lehce a těšila jsem se na to, až si zase budu moci číst. Sice je tato kniha srovnávána s Harrym Potterem, ale mě to přijde jako naprosto autentický a originální svět. Doporučuji naprosto všem. Je to krásný příběh a ta obálka? Wow. Potřebuji nutně další díl.


Ztracená historie snů
únor - březen 2022
Ztracená historie snů 2020, Kris Waldherr

Příběh zahalený pod rouškou tajemství, spletitých vztahů a rozmanitou rodinnou historií. Líbilo se mi, jak je tu rozebrán zármutek, ztráta nejbližšího člověka. Co se týče postav, tak se mi nejvíce líbila paní Chilversová, kterou si představuji jako takovou tu dobrosrdečnou ,,babičku hospodyni", ta mi byla asi nejsympatičtější. Krásně byla kniha prolnuta poezií, které vkusně doplňovaly příběh. Ale co už se mi líbilo méně, byla hlavní postava Isabelly, na konci mi ta její linka přišla až moc překombinovaná, myslím, že to autorka mohla trošku zjednodušit, úplně se to nabízelo. Každopádně knihu hodnotím kladně, četla se hezky, ale vůbec by mi nevadilo, kdyby v tomto případě bylo o 100 stran méně.


Autismus & Chardonnay 2: Pozdní sběr
? - březen 2022
Autismus & Chardonnay 2: Pozdní sběr 2019, Martin Selner

Tohle je něco tak syrového, vtipného i smutného zároveň. Příběh opravdu obdivuhodného člověka, který pracuje s autistickými dětmi ve stacionáři. Proč obdivuhodného? Protože pro mě je to člověk nesmírně trpělivý s nervy ze železa, překypující pozitivismem a nekonečným humorem, tím jsem vlastně shrnula celou knihu. Ne každý na to má, aby mohl takovou práci dělat, a o to víc si važme lidí, kteří tuto práci vykonávají a tyto děti vedou k určité samostatnosti a alespoň trochu normálnímu životu, protože si to ty děti zkrátka zaslouží. 11/10 Myslím, že více slov není potřeba.


Autismus & Chardonnay
? - březen 2022
Autismus & Chardonnay 2017, Martin Selner

Tohle je něco tak syrového, vtipného i smutného zároveň. Příběh opravdu obdivuhodného člověka, který pracuje s autistickými dětmi ve stacionáři. Proč obdivuhodného? Protože pro mě je to člověk nesmírně trpělivý s nervy ze železa, překypující pozitivismem a nekonečným humorem, tím jsem vlastně shrnula celou knihu. Ne každý na to má, aby mohl takovou práci dělat, a o to víc si važme lidí, kteří tuto práci vykonávají a tyto děti vedou k určité samostatnosti a alespoň trochu normálnímu životu, protože si to ty děti zkrátka zaslouží. Myslím, že více slov není potřeba.


Proč spíme
? - březen 2022
Proč spíme 2018, Matthew Walker

Spánek, to je něco, co je životně důležité a co potřebujeme k tomu, aby naše psychická i fyzická stránka fungovala správně. Málokdo si to uvědomuje a dost ho ,,fláká" nebo spánek bere jako ztrátu času, protože pořád někam spěcháme. Myslím si, že tato kniha by měla být povinnou četbou, jelikož jsem se tu dozvěděla tolik důležitých informací, o kterých jsem neměla vůbec tušení. Poslouchala jsem tento titul jako audioknihu a nelituji, protože Borek Kapitančik⁸ má příjemný hlas, poutavě knihu čte a vůbec vás to neunavuje, jako u jinných monotónních čtení. Určitě si tuto knihu pořídím i do své domácí knihovny, protože by měla být neustále po ruce. Jestli jsi ji ještě nečetl nebo neslyšel, tak to koukej napravit! Troufnu si říct, že je to životně důležité.


Čaroděj ze země Oz
? - březen 2022
Čaroděj ze země Oz 2004, Frank Lyman Baum

Absolutně nechápu, jak mi mohl tento příběh uniknout! Je to krásná pohádka, místy mi připomínala Petra Pana, někdy zase Nekonečný příběh. Ale jsem ráda, že jsem knihu poslouchala prostřednictvím příjemného a zkušeného hlasu Kláry Sedláčkové Oltové, protože mě do příběhu úplně vtáhl a všechny radosti i strasti jsem prožívala s Dorotkou. Určitě doporučuji nejen jako pohádku dětem před spaním. Vážně to stojí za to.


Běh o život
leden - únor 2022
Běh o život 2011, R. Bachman (pseudonym)

Jako hele, to, že King umí, to si asi tady nemusíme povídat. To, že King umí sáhodlouhý vyprávění, to asi taky všichni víme, ale tyhle skvělý paperbacky mají taky dost do sebe a tahle kniha rozhodně není výjimkou! Skvěle se četla, měla slušný spád a vůbec celé to bylo promyšlené až do posledního detailu. Musím pochválit a vyzdvihnout originální námět hry o život, kdy se vlastně musíte umět dobře schovat a dobře utíkat, jinak zemřete a když přežijete, čeká vás pohádková výhra, kterou samozřejmě zatím nikdo nevyhrál a v utopickém světě, to všechno má ještě větší rozměr. Celý to vlastně bylo hrozně nespravedlivý, ale! To už je můj komplex, který sem úplně nepatří. Za mě rozhodně výborná kniha, kterou mohu jen doporučit!


Největší záhady kriminalistiky
prosinec 2021 - leden 2022
Největší záhady kriminalistiky 2018, Jaroslav V. Mareš

O kriminalistiku se zajímám už delší dobu, takže mě tahle kniha rozhodně nemohla minout! Děkuji za ní! Je strašně zajímavá a líbí se mi ten jiný pohled. Dozvěděla jsem se spoustu informací k dosud nevyřešeným zločinům z pohledu novináře a člověka, který je do této tématiky stejně tak zapálený. Děkuji autorovi za jeho rozsáhlou práci, za všechna svědectví, která dokázal dát dohromady a hlavně, že těm příběhům dal hlavu a patu. Pan Mareš nám dal nahlédnout trochu za "oponu" doslova Největších záhad kriminalistiky a velmi se mu to povedlo! Rozhodně doporučuji.


O kousek šťastnější
? - leden 2022
O kousek šťastnější 2021, Derren Brown

Hned jak jsem dostala nabídku na to, si knihu přečíst, neváhala jsem, ráda čtu literaturu osobního rozvoje, ale zároveň jsem se trochu bála, protože asi v tomto žánru je z mého pohledu nejvíce braků. Jsem ráda, že kniha mě kniha mile překvapila. Četla se dobře, nejsou tam takové ty profláknuté "afirmační bláboly" (jestli mi rozumíte), je dobře psaná a musím vyzdvihnout i úpravu textu, i proto se kniha četla lehce a ubíhala stránka za stránkou. Další věc, která stojí za zmínku je přístupnost obsahu, není to žádná odborná kniha, ve které se po chvíli začnete ztrácet a zívat po jedné stránce. Celkově bych knihu zhodnotila dobře. Každopádně všechny knihy, které jsem od nakladatelství ocelot četla jsou takové trochu z jiného světa, ale to se mi na nich právě líbí, ta jinakost. Doporučuji.


Pohlednice bez podpisu
leden 2022 (03.-27.)
Pohlednice bez podpisu 2020, Imogen Clark

Rozhodně se jedná o originální námět. Ve dvou letech jí měla umřít maminka, ale po letech najde na půdě pohlednice, které jsou evidentně od mamky a jsou datované i po ,,její smrti", co to znamená? Je maminka stále naživu? Příběh se odehrává ve dvou časových rovinách, jednu vypráví Annie (matka) a druhou Cara, ústřední postava příběhu. Jedná o lyricky laděný příběh, se spoustu smutku a nespravedlnosti, ale také o rodinných vztazích a naději. Příběh se četl hezky, lehce plynul, stránky ubíhaly ani nevím jak. Kniha mi toho spoustu dala a ráda se k ní zase někdy vrátím.


Nejšťastnější muž na Zemi
prosinec 2021 - leden 2022
Nejšťastnější muž na Zemi 2021, E. Jaku (pseudonym)

,,Kdekoliv můžeš narazit na laskavost, i u cizích." Tato kniha vám vezme dech. My v dnešní době řešíme strašné malichernosti, absolutně si nedokážeme představit, čím si autor, a dalších 6 milionů lidí, musel projít. Ta nespravedlnost, ta zlost, nenávist a krutost. Kniha plná emocí, ale psána realisticky očima stoletého člověka, který si tím prošel na vlastní kůži a přežil, člověka, kterého tyto události udělaly silnějším. Nepromarnil svou šanci na život, pomohl spoustě dalších lidí, protože se tak zařekl v koncentračním táboře a tak také udělal. Knihu jsem četla jako eknihu v Bookportu, ale musím si ji pořídit do vlastní knihovny. Vždy, když si budu myslet, že jsem na tom zle, přečtu si, že může být daleko daleko hůř a že z toho Eddie vyšel se ctí a nikterak se nehroutil. Doporučuju naprosto a úplně všem!


Příběh Arthura Truluva
prosinec 2021 - leden 2022
Příběh Arthura Truluva 2021, Elizabeth Berg

A: ,,Nejsem zbytečný. Už jste někdy někoho slyšela říct, že by chtěl být spisovatelem?" L: ,,Ano, slyšela jsem to říkat spoustu lidí." A: ,,Každý chce být spisovatelem." L: ,,Vypadá to tak." A: ,,My ale potřebujeme především čtenáře. Není to tak? Kde by všichni ti spisovatelé byli, kdyby neměli čtenáře? Pro koho by psali? A herci, co by si počali bez diváků? Herci, malíři, tanečníci, komici, dokonce i obyčejní lidé, kteří dělají obyčejné věci, i oni potřebují nějaké publikum. A to dělám já. Já jsem to publikum. Jsem svědek. Jsem ten, kdo to dokáže ocenit. To dělám a nechci nic víc než v tom pokračovat. Nepřipadám si zbytečný. Připadám si jako šťastlivec." Naprosto dechberoucí příběh opravdové lásky ve více podobách. Poslední dobou mi jsou velmi blízké příběhy lidí v důchodovém věku. Proč by měly být knihy jen o mladých a krásných lidech? Vždyť ve spoustě příbězích jde o to, co nejvíce se přiblížit realitě a proto jsem tyto duše začala vnímat v úplně jiném světle. To, že už za sebou mají pár desetiletí přece neznamená, že jsou zbyteční a neužiteční, naopak... mají nám toho tolik co předat a často si toho jejich děti a vnoučata neváží. Tento příběh je tak čistý, plný lásky a oddanosti, že si ho pořídím do své knihovny a s radostí se k němu budu vracet.


Pařížská knihovna
? - prosinec 2021
Pařížská knihovna 2021, Janet Skeslien Charles

Kniha, která je plná emocí. Dvě časové roviny, 2. světová válka a současnost. Promyšlený příběh, který s ubývajícími stránkami graduje až dospěje do bodu, kdy všechno začne dávat smysl. Zbožňuju knihy a knihách a knihovnách, natož pak když je příběh prolnutý s historií. Stejně si to prostě nedokážeme nikdo představit, jak to v těch 40. letech minulého století bylo. Ale díky těmto knihách jsme k pochopení o krůček blíže. Krásná kniha, která vás vtáhne do děje, nepustí a nedá vám spát. Děkuji autorce za tu práci, kterou si s knihou dala, je to znát. Rozhodně doporučuji!


O dívce Grace
? - listopad 2021
O dívce Grace 2017, Anthony Doerr


Deník pro vysoce citlivé lidi
? - listopad 2021
Deník pro vysoce citlivé lidi 2020, Judith Orloff

Tady budu stručná. Jedná se o krásnou záležitost. Jelikož patřím mezi velmi citlivé lidi, tak jsem si tento deník nemohla nechat ujít. Naprosto vás nabudí, zvedne vám náladu, naučí, jak o sebe pečovat a potěší naše smysly. Deník nám pomůže porozumět daru zvýšené citlivosti. Opravdu vřele doporučuji!


Povědomá temnota
? - listopad 2021
Povědomá temnota 2020, Amy Engel

Boží thriller! Příběh mě vtáhl od první strany, stejně tak jako Dívky z Roanoke, což je předešlá kniha této autorky. Opět další důkaz jaké má naše dětství vliv na naši dospělost. Konec naprosto překvapivý, buď nejsem úplně detektiv, anebo se to opravdu čekat nedalo. Kdyby měla kniha ještě o 100 stran víc, vůbec bych se nezlobila, prožívala jsem s Eve každou vteřinu, ji a její odhodlání najít vraha její 12leté dcerky. Rozhodně doporučuji!


Kdo je bez hříchu
říjen 2021 (10.-31.)
Kdo je bez hříchu 2021, Bo Svernström

Děkuji za tuto knihu, jelikož mi opět připomněla, jak moc je důležité dětství k utváření naší osobnosti v dospělosti, zážitky, chování rodičů... V této knize je to jako učebnicový příklad, kam až to může zajít, když se k vám rodiče v dětství nechovali tak, jak by měli. A pak se to s vámi vleče celý život. Kniha nebyla vůbec jednoduchá na čtení, o to víc byla zajímavá a o to víc mě vtáhla do děje. Geniální gradace napětí celým příběhem, tu je třeba vyzdvihnout a promyšlenost celého děje. Klobouk dolů před autorem, velmi povedený severský thriller. Rozhodně máte mé plné doporučení.


Pozvala mě dál
říjen 2021 (05.-10.)
Pozvala mě dál 2020, Lucy Clarke

Thriller, který vás nenechá chvíli v klidu. Napětí od začátku do konce, totálně jsem se vžila do Elle a taky už jsem si začínala připadat jako blázen a nakonec? Naprostý zvrat, který jsem netušila ani trochu. Za mě naprostá paráda, příběh má vše, co by měl pořádný psychothriller mít. Rozhodně doporučuji.


Smrtelný hřích
? - říjen 2021
Smrtelný hřích 2021, Maria Grund

Bohužel, tento příběh mě vůbec neoslovil. Chtěla jsem trochu změnu a zkusit příběh s náboženským podtónem, ale tohle opravdu nebyla dobrá volba. Ověřila jsem si, že tyto příběhy nejsou nic pro mě. Bylo to takové klišé, minimálně co se vyšetřovatelek týká - postavy, které nemají vyřešenou minulost, jsou osamělé a žijí pouze pro práci. Kniha se mi četla těžko a bohužel jsem se už nemohla dočkat konce a ani ten mě moc nenadchl. Věřím, že kniha má své čtenáře, které jsou z ní nadšené, já k nim ale nepatřím.


Psí hrdinové
září 2021 (18.-20.)
Psí hrdinové 2019, Laura Greaves

Tohle byla tak krásná kniha! Jsem pejskař tělem i duší, psy zbožňuju, jejich čisté duše, které neumí lhát a jen bezpodmínečně milují. 16 příběhů psů, kteří zachránili život svým majitelům a to doslova a do písmene. Je to zkrátka neuvěřitelné, jak jsou tato zvířata chytrá a oddaná. Příběhy se četly naprosto samy, ale musím říct, že to leckdy bylo dost emočně náročné. Knihu bych nedoporučila jen pejskařům, ale všem milovníkům zvířat, nebo i lidem, kteří si chtějí přečíst, něco hezkého. Rozhodně doporučuji všemi deseti.


Rodina z podkroví
? - září 2021
Rodina z podkroví 2021, Lisa Jewell

Ohledně tohoto příběhu mám takové rozporuplné pocity, na jedné straně je temný, záhadný a originální, na straně druhé je ale dost předvídatelný. Líbila se mi zápletka v první třetině knihy, ale co se domu týče, to bylo takové nijaké. Nelituji toho, že jsem knihu četla, ale už se k ní pravděpodobně nevrátím.


Knihkupectví ztrát a nálezů
září 2021 (02.-16.)
Knihkupectví ztrát a nálezů 2021, Susan Wiggs

Budu se asi opakovat, ale ráda čtu knihy s knižní tematikou. Příběh jednoho knihkupectví a jedné ženy, kterou zasáhne obrovská ztráta a to matky a přítele. Najednou stojí před rozhodnutím, zda zděděné knihkupectví, její domov, půjde z dluhů zachránit a bude v něm žít a prodávat knihy, nebo ho prodá, ale to by znamenalo, že o střechu nad hlavou přijde i její dědeček, který v domě taktéž vyrůstal a žije. Život Natalii připravil nejeden problém, se kterým se musí popasovat. Kniha se četla lehce, vtáhla mě do děje a příběh se mi rozhodně moc líbil, najdeme tu spoustu problémů ze života ať už s láskou nebo stářím. Rozhodně doporučuji všem na pěkný podzimní večer po dekou s teplým nápojem.


Z deníku dočaskářky – Ten pes je chuligán!
srpen - září 2021
Z deníku dočaskářky – Ten pes je chuligán! 2020, Olga Minaříková

Totální nutnost pro každého pejskaře, člověka, který se chce u knihy ze srdce zasmát a trochu si posmutnit, jak je život pro tyto čtyřnohé bytosti nespravedlivý a jak moc důležitá a prospěšná je práce dočaskářů. Krásná knížka. Mám ráda knihy s tematikou psů, ale tato všechny předčila. Je to útlá knížečka o 150 stranách, ale chytne vás za srdce pokud nejste citliví asi jako pařez. Dej na mě, přečti si ji, nebudeš litovat. NUTNOST!


Krásné věci
srpen 2021 (16.-30.)
Krásné věci 2021, Janelle Brown

Tato kniha byla pro mě obrovským překvapením, nečekala jsem toho moc, většinou, když je nějaká kniha označená "bestseller deníku New York Times", tak je to záruka toho, že z ní pravděpodobně zas až tak moc nadšená nebudu, a když ano, tak je to nějaká oddychovka, která nenadchne ani neurazí. Tento příběh mi toho dal tak moc! Jednak je tu krásně vidět, že co se ukazuje na instagramu za "módními influencerkami", je pouhá póza, která má s reálným životem společného velmi málo, další věc je, že na každého jednou dojde, prostě a jednoduše co do života dáš, se Ti dříve či později vrátí, ať už v jakékoli podobě. Další věc je, že každý si zaslouží druhou šanci a krásně se tu ukazuje, že nic není tak horké, jak se uvaří. V knize bylo spoustu naprosto nečekaných zvratů. Příběh se četl sám, jediné, co mě mrzí je, že jsem neměla více času, protože bych knihu měla za den, maximálně dva, přečtenou, ale zase je pravda, že bych si jí tak neužila. Mě tohle sedlo (promiňte mi ten výraz) "jak prdel na hrnec". Je to něco božího, co si musíš přečíst! Rozhodně doporučuji všemi deseti!


Mlýn
? - srpen 2021
Mlýn 2018, Michal Vaněček

,,Mnoho se změnilo, ale lidé zůstávají stejní, jenomže teď víme líp, kdo je kdo. Kdo je slušný, byl slušný vždycky, kdo byl věrný, je věrný i teď. Kdo se točí s větrem, točil se s větrem i dřív, kdo myslí, že teď přišla jeho chvíle, myslel vždycky jen na sebe. Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky, kdo mění víru, nemá žádnou. Národ nepředěláš, ledaže bys měl na to staletí, jenom davy můžeš vést tak a zítra tak. Kdo nenávidí, měl v sobě tu nenávist vždycky, kde by se v něm tak najednou vzala! Kdo sloužil, bude sloužit dál, kdo chtěl dobré, bude zase chtít dobré. Ani vůle se nemění. Nedívej se do tváře, která se změnila, nikdo se nestane krásnější tím, že změní tvář." (Josef Čapek) . Krásný historický román dle skutečné události. Příběh bratrů Hadrbolců, kteří dali tátovi slib, že se budou starat o mlýn. Místy smutný příběh, ale v některých pasážích jsem se od srdce smála, hlavně v pasáži s panem Balabánem. Každopádně děkuji autorovi za tuto knihu, jež byla průletem 20. století a životním příběhem dvou bratrů a jejich životních radostí a strastí a v neposlední řadě popisem života pod nadvládou komunistů. Tohle se mi moc líbilo. Vřele doporučuji!


Hodná holka, zlá krev
srpen 2021 (02.-16.)
Hodná holka, zlá krev 2021, Holly Jackson

Pipa je prostě borka! Druhý díl ze série Návod na vraždu pro hodné holky je tu! Filipa se pouští do dalšího pátrání, protože policie pohřešování jejího 24 letého kamaráda nebere vážně. Čeká na vás kniha plná napětí, emocí a nečekaných konců! Tento díl byl snad lepší než ten první. Četl se sám, stránky ubíhaly ani nevím jak. Neskutečně promyšlený příběh, díky za něj! Naprostá bomba.


Návod na vraždu pro hodné holky
červenec - srpen 2021
Návod na vraždu pro hodné holky 2020, Holly Jackson

Absolutně jsem netušila, co mám od knihy čekat, jediné, co jsem věděla bylo, že je to young adult příběh. Musím smeknout před autorkou, protože takhle bravurně všechno promyslet, aby to do sebe na konci klaplo, jak poslední dílky skládačky, to chce obrovskou odvahu a hlavně trpělivost, inteligenci a spoustu času. Četla jsem jedním dechem a stále se mi měnili podezřelí, nakonec to dopadlo ale úplně jinak než jsem čekala. Děkuju za tuto knihu, protože to byla jízda!


Letní sázka
červenec - srpen 2021
Letní sázka 2021, Emily Henry

Tohle byla příjemná letní oddychovka s motivem knih a dvou spisovatelů. Je tedy pravda, že v knize bylo spoustu klišé, ale na druhou stranu jsem si u krásně vyčistila hlavu a četla s úsměvem. Jsou to tyhle letní lásky, které ve vás stále udržují naději, že i vás to jednou potká, v ten čas, kdy to budete nejmíň čekat. V této knize vás čeká dobře vymyšlený námět a několik překvapivých zvratů. Příběh se mi moc líbil. Ideální čtení na léto.


Zelená míle
červenec 2021 (13.-22.)
Zelená míle 2001, Stephen King

Tohle byl opravdu Kingův majstrštyk! Čekala jsem od toho hodně, protože vím, že i film je klasika, kterou zná dnes už pomalu každý a slyšela jsem samé dobré ohlasy. Ale kniha, ta je tedy opravdu neskutečná, velmi se mi líbila. Má všechno, co bych od příběhu tohoto žánru čekala - napětí, emoce, nespravedlnost. A já si nespravedlnost beru osobně, tak si asi dokážete představit, jak jsem se při čtení rozčilovala. Každopádně ale o tom to je, tohle v nás má kniha vyvolat - emoce. Hltala jsem stránku za stránkou a nemohla se dočkat dalšího vývoje, až byl najednou konec. Mistrně promyšlené, charaktery postav a prostředí barvitě popsané. Znovu kloubouk dolů mistře! Děkuji za to, že jste pane Kingu.


Muž bez tváře
? - červenec 2021
Muž bez tváře 2019, Caimh McDonnell

Miluju hlas Martina Stránského, to je prostě dané, ale teď se k němu přidal i Filip Švarc! Jeho hlas hladí po duši a ví, kde má přidat a kde naopak ubrat. Pro mě to byla bohužel ale co do obsahu průměrná kniha, není to úplně můj šálek kávy, nemusím moc černý humor a některé rádoby vtipné scény mi přišly spíše překombinované. Postavy byly vcelku sympatické, ale to je bohužel tak vše. Ne každá kniha sedne každému, to je jasné. 3/5 za výborné načtení pana Švarce a vykreslení charakteru postav.


Cesta ven ze šíleného světa
červen - červenec 2021
Cesta ven ze šíleného světa 2017, Jan Menděl

Úžasná kniha, která Vám otevře oči ve všech směrech. Mám ji půjčenou, ale rozhodně si ji koupím domů. Do teď jsem měla panickou hrůzu ze smrti, ale tato kniha mi ukázala nový pohled, jiný úhel. Není to jednoduché čtení, nutí vás neustále přemýšlet, ale to je v tomto případě jedině dobře, doporučuji, určitě by měla být součástí vaší knihovny.


Dejte dětem svobodu
červen - červenec 2021
Dejte dětem svobodu 2021, Lenore Skenazy

Tohle je kniha, kterou by měl každý rodič mít doma v knihovně. Příručka na to, jak se z rodičovství a obav o dítě, s prominutím, nepos*at. Dá vám klid a ukáže vám, že se nemusíte nechat strhnout módními trendy ve výchově a hysterickými matkami, které si myslí, že všechno znají a dělají nejlépe, opravdu ne. Každopádně na konci každé kapitoly máte cvičení, jak postupně uvolnit dítěti ,,řetěz" podle vašich možností. Nemusíte být úzkostlivý rodič, už ne. Přečtěte si to. Myslím, že až budu jednou máma, tak tuhle knížku doma ocením.


Babičky na tahu
červen 2021 (04.-12.)
Babičky na tahu 2021, Judy Leigh

Tohle byla naprosto skvělá, vtipná, romantická, ze života oddechovka. Díky za to, že si Judy Leigh vzala jako hlavní hrdinky sedmdesátnice. Nemusí být přeci všechny knihy o mladých a krásných. Ale pozor těchto pět hlavních hrdinek krásných opravdu je! Každá má něco, ostatně jako každý v životě, ale je to jako sex ve městě po 30 letech. Takže ještě jednou, vtipný, oddechový a jedním dechem přečtený příběh, rozhodně doporučuji každému bez výjimky, abyste věděli, že být v duchodu neznamená čekání na smrt.


Ukradený příběh
? - červen 2021
Ukradený příběh 2021, Elizabeth Coleman

Hodnotím jako knihu ve své kategorii oddychové knihy a romány pro ženy. V tomto směru je to jedna z nejlepších knih, které jsem v tomto žánru četla. Příběh mě hned vtáhl do děje a za dva večery bylo přečteno. Byl to klasický scénář podle rčení "není všechno zlato, co se třpytí". Ale mě se to líbilo a moc. Vanessa je místy dost naivní, ale to k takovému příběhu zkrátka patří. A příběhy, které se týkají knih úplně zbožňuju, takže volba knihy byla jasná. Kniha se četla opravdu jedním dechem, rozhodně doporučuji!


Vlk chce dovnitř
březen - červen 2021
Vlk chce dovnitř 2020, Laura McHugh

Velmi dobře zpracovaný psychologicko-sociální thriller. Autorka si s postavami opravdu vyhrála. Nejde tu o děj jako takový, ale spíše o psychologii postav a událostí jako takových. Naprosto rozumím tomu, že kniha není pro každého, nenajdete tady žádný "boom", při kterém vám tuhne krev v žilách a čtete bez dechu. Tohle je spíš kniha, u které přemýšlíte a zajímá vás, jak se postavy budou dál vyvíjet. Jak píšu, kniha není pro každého, ale mě se líbila. Byl to takový závan čerstvého vzduchu mezi těmi "stejnými" knihami, které se objevují stále více.


Víno a čáry
? - červen 2021
Víno a čáry 2021, Luanne G. Smith

Strhující fantasy příběh plný čar a kouzel. Má v sobě všechno, co od fantasy očekávám, smutek, radost, kouzla, rodinné vztahy, vymyšlený svět, láska a ke všemu jako bonus je to příběh z historie, kdy auta byla teprve v začátcích a každá vinice, která se chtěla svým vínem prosadit, musela mít také svou vinnou čarodějku, která to skvělé víno zajišťuje. Kniha se četla jedním dechem a mrzí mě, že jsem ji nemohla přečíst na jeden zátah. Rozhodně doporučuji všem fantasy milovníkům jako já!


Sochař smrti
březen - červen 2021
Sochař smrti 2017, Chris Carter

Poslouchala jsem jako audioknihu a mohu jen doporučit! Výstižný hlas Jakuba Saice čte další Hunterovo pátrání. Tento případ se poslouchal jedna báseň, napětí se dalo krájet. Je to syrově vykreslený, místy lehce "nechutný" případ, což ke Cartovi zkrátka patří. Hunter mě vážně baví a už se těším na další jeho případy a vývoj postav jako takových. Rozhodně doporučuji všem, co mají rádi dektivky, thrillery a krimi příběhy!


1 ...