Rose Madder

Příběh mladé ženy Rose, provdané za sadistického policistu-detektiva, který s ní nesmírně brutálně zachází. Jednoho dne se Rose rozhodne od svého muže utéct a začít nový život. V malém antikvariátu spatří podivný obraz starověké kněžky v růžovém rouchu na pozadí pohanského chrámu. Při pohledu na obraz pocítí zvláštní, silné pohnutí a rozhodne se ho koupit. Když jej doma pověsí na zeď, obraz se stane branou do tajemného světa......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/5431/big_rose-madder-ewc-5431.jpg 3.9808
Literatura světová, Horory

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Rose Madder, 1995

Kniha Rose Madder

jfialova

Od Kinga jsem četla lepší knihy, i když ani tato není vyloženě špatná. Obraz a jeho svět mi ale tak nějak nesedí, sice čtenář nemusí vědět vše a nějaké otazníky můžou dodat na šťávě, tady mi ale přijde, že jsem až do konce zůstala jaksi mimo. Líbilo se mi zpracování hlavní hrdinky Rose, vcítění se do pocitů, myšlenek a nálad týrané ženy bylo parádní. Bill mi ale přišel tak nějak do počtu a Norman-ať shnije v pekle, ale vykreslený byl teda skvěle.

eraserhead

Kingův příspěvek k feministickému a wiccanskému románu. Se zajímavými příběhy, ale nesourodým a ne úplně lehce plynoucím příběhem. A s pomalu již skoro tradičním Kingovským přetaženým a zbytečně nataženým závěrem. Tady někde zřejmě bych měl hledat počátek mého klesajícího zájmu o jeho tvorbu (byť ještě poté napsal několik výborných románů). Tohle je takové, prostě, průměrné.

Sabča817

Kniha není takový zázrak ale ani brak. Je až neuvěřitelné, jak se King dokáže vcítit do týrané ženy.Rosie jsem fandila, nešlo to jinak. Ten záhadný obraz mě celkem zklamal, myslela jsem, že bude strašidelnější nebo nevím. Čekala jsem víc. Konec byl zvláštní a možná bych ho kapku zkrátila.

Rade

Možné spoilery, tady bez nich neumím knihu okomentovat.

To, co na Kingovi asi obdivuju nejvíc, je reálnost jeho postav. Jsou tak skutečné a uvěřitelné, stejně skutečné a uvěřitelné jsou sondy do jejich myšlení. Pokorná, nejistá, psychicky zdeptaná Rose, která se jen pomalu učí žít, šílený záporák Norman, na jehož mánii v kousání hned tak nezapomenu, pochody jeho úchylné mysli jsou opravdu hrůzostrašné. Když jsem si představovala scény s gumovou maskou - býčkem Ferdinandem na Normanově ruce a jejich temné rozhovory, mrazilo mě.
Tajemný, zprvu jen poněkud měnící se obraz byl působivě znepokojivý, vstup do obrazu je podán tak, že ten svět „za obrazem“ - snový nebo skutečný? - sami cítíme; vůně trávy, cvrkot cvrčků, vánek… Nicméně pozdější určitá nesrozumitelnost dějů v obrazovém světě mě už trochu rušila a reálnost, resp. hmotnost světa za obrazem mi už v závěru nesedla, víc bych ocenila, kdyby se přece jen závěrečné scény s Normanem odehrály v našem reálném světě, takto mi zůstaly malé otazníky…

Mám výhrady k obálce z roku 1997 (Beta-Dobrovský).

Disease

Podobně jako u Clive Barkera, i tady mi ten "fantastický svět" přišel poněkud rušivý, i když rozhodně ne samoúčelný. Příběh tradiční King, jak ho máme rádi.

zbožňuju_knihy

Mně se to docela líbilo :-), jen jsem od toho obrazu čekala tak nějak více..

Šimon_

Jedna z těch méně typických kingovek; komornější, intimnější, na ploše několika málo postav. O to víc ale vyniká hlavní hrdinka Rose, které nelze než fandit. Po slibném začátku román v polovině trošku ztrácí dech, ale opět se probere do strhující poslední třetiny. Kontroverzní motiv magického obrazu mi vůbec nevadil, na druhou stranu by příběh skvěle fungoval i bez něj. Kolem a kolem jde o slušný thriller z pera mistra hrůzy, který sice nepatří k jeho nejlepším dílům, ale i tak předčí většinu jiných žánrovek.

Atanone

Panu Kingovi se opět povedlo napsat horror už jen tím, že nás vzal na exkurzi do jednoho manželství. Ty příšerky, co se v příběhu objevují potom, nejsou nic ve srovnání s tím, co má v hlavě policista Norman. Jako ve většině autorových knih, nejstrašidelnější příšery dovedou být lidé.
V tomhle příběhu jsou vůbec některé věci naruby, stejně jako na obraze Rose Madder. Pomyslná „poslední kapka“, kterou většinou vnímáme obrazně, je tady fyzická, zatímco obrana je psychická, na úrovni vnitřních monologů a změněného stavu vědomí. Protože tohle ten obraz pro Rosie dělá. Jsou to dveře. Odpověď na volání o pomoc. Pro někoho to může být obraz, pro jiného náhodně zaslechnutá věta a někomu může obrátit život vzhůru nohama postava z knihy. Prostě když se věci mají stát, stanou se. Otevřete dveře (cokoli to je) a vejdete jinam. A tam jinde se můžou dít věci, které se vám potom někdy objeví i v reálném životě. Někdy to nebývá zadarmo, protože takový zážitek vás prostě trochu změní. Už víte, že tam něco je. A víte, že by to tam i mělo zůstat.