Rose Madder

Rose Madder https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/5431/bmid_rose-madder-ewc-5431.jpg 4 940 124

Příběh mladé ženy Rose, provdané za sadistického policistu-detektiva, který s ní nesmírně brutálně zachází. Jednoho dne se Rose rozhodne od svého muže utéct a začít nový život. V malém antikvariátu spatří podivný obraz starověké kněžky v růžovém rouchu na pozadí pohanského chrámu. Při pohledu na obraz pocítí zvláštní, silné pohnutí a rozhodne se ho koupit. Když jej doma pověsí na zeď, obraz se stane branou do tajemného světa...... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Rose Madder , 1995

bedkniha
10.03.2020 5 z 5

Já Kinga moc nemusím, ale mě se tato kniha moc líbila

Greenfingers
10.03.2020 4 z 5

V knize Rose Madder odvedl Stephen King svůj standard. Dokázal v optimální míře namíchat tajemno s napětím tak, aby z toho vznikl příběh, který je čtivý. Rozhodně však nepokládám román za vrchol jeho tvorby.

cube6
08.10.2019 3 z 5

Celou dobu jsem se těšil, až se o obraze dozvím víc. Byl jsem zvědav, co si na nás mistr opět nachystal a nakonec to byl nejslabší článek celé knihy. Co však King zvládl excelentně, byla psychologie postav a jejich myšlenkové pochody. V tomhle je prostě maestro, ale i tak se, z mého pohledu, jedná o jednu z těch slabších knih od mistra.

Hodnocení: 6/10

verjan2
01.09.2019 4 z 5

Kniha svým pojetím a dramaturgií podobná Cizincovi (Outsider, 2018). Část odehrávající se v reálném světě je působivá, skvěle vyprávěná a se spoustou otazníků, jak vše dopadne. Fiktivní část zase dává prostor pro rozvoj vaší fantazie.
Velkou výhradu mám ovšem k překladu. Paní Bushka Bryndová, bojovnice za legalizaci konopí, si mohla odpustit ponechání těch anglosaských měr. Proč v češtině používat pro délku, výšku a hmotnost yardy, couly, inche, libry? To si to mám pro představu, jak je ta postava těžká nebo vysoká, nebo jak je to daleko, přepočítávat? Rád bych si o tom s ní popovídal.... pěkně zblízka.

Arev122
24.08.2019 3 z 5

První část knihy o týrané ženě Rose, která uteče ze svého domova a je však pronásledována svým šíleným manželem mě vtáhl do děje. Ale v druhé části knihy převládá příliš mnoho fantazie a neskutečnosti, která snižuje úroveň napětí a vytváří dojem nějakého tragického bájného příběhu.

petraj30
15.08.2019 5 z 5

Velmi zajímavý námět, kniha byla plná zvratů, vůbec jsem se nenudila. Norman byl opravdu lidská stvůra, ale dostal, co si zasloužil

ArwenAragorn
12.06.2019 3 z 5

Slabší, příběh zneužívané ženy a obrazu, nebavilo mě to tak, jako ostatní knihy.

Viviana-Mori
18.03.2019 4 z 5

Tento komentář píšu hodně zpětně, neb jsem tuto knihu četla před čtrnácti lety. Tenkrát mi bylo 12 let a máma měla knihu půjčenou od kamarádky. Četla jsem jí víceméně tajně, protože mi to máma nechtěla dovolit a já se vlastně nedivím, ta kniha opravdu není vhodná pro děti. Ale možná proto, že jsem předtím nic takového nikdy nečetla, mne kniha opravdu vzala a dodnes ji mám v živé paměti - všechny ty Normanovy úchylnosti, krutosti, obraz ženy, Rose jako takovou a její ne zrovna lehký život. Možná už tenkrát jsem si uvědomovala, že ta fantasy, či mytologická linka je tam poněkud navíc a mimo mísu, kdyby se v knize vyskytovala jen realita, dala bych pět hvězd. Máma si ze mě pak dělala srandu, že od té doby, co jsem tu knihu četla, jsem se poněkud zbláznila. Pamatuji si ten pocit po dočtení, byla jsem sama na verandě chaty, letní večer a já vstřebávala dojmy a ptala se sama sebe, jak po tom mám vůbec usnout. A ačkoli má King určitě lepší knihy, nikdy nezapomenu na Rose Madder, jakožto moje první hodiny strávené s Kingem a všechno to napětí, co jsem u toho prožívala a které mám v sobě ukotvené dodnes, tak moc na mě kniha tenkrát zapůsobila.

gryntz
21.01.2019 5 z 5

vím,že nepatří k nejoblíbenějším od Kinga ,ale mě celkem vzala 8))

bukiet
19.12.2018 4 z 5

Kniha motivicky navazuje na předešlý román Nespavost, protože v obou dílech King využívá ozvuk antické mytologie. V Nespavosti to byly sudičky a v Rose Madder zase mýtus o Minotaurovi. Pokud se budeme věnovat hlavnímu motivu v reálné části románu, pak je to dovršení myšlenek, které začal King promýšlet už v románu To, kde téma domácího násilí je užito jako popisný motiv pro vykreslení jedné z hlavních postav. V Nespavosti je domácí násilí na ženách určujícím momentem, který otevírá celou zápletku románu a v románu Rose Madder je to téma hlavní. Pro spoustu čtenářů je román rozporuplný s ohledem na téma obrazu a světa v něm a raději by měli čistý román o domácím násilí bez prvků fantastiky, ale je otázkou, zda by to byl román, který očekáváme od Kinga. Pro naši cestu Velkým cyklem Temné věže by pak neexistence obrazu a jeho světa znamenala vyškrtnutí tohoto románu z cyklu samotného. Neboť Rosie se prostřednictvím obrazu s tajemnou Rose Madder nepochybně přenáší do Rolandova Středosvěta, o čemž svědčí mimo jiné zmínka o městě Lud. A není náhodou sama Rosie dvojencem Rose Madder, čímž se dostáváme k tématu z románu Talisman? Pozorný čtenář si také zajisté všimne zmínek o Ka. Za pozornost také stojí proměna jedné z postav v jakousi pavoučí stvůru, což nám asi odhaluje, z čeho má sám autor strach, neboť pavoučí podobu na sebe bere To a také Karmínový král. King evidentně pavoučky nemusí.
Cesta k Temné věži:
1. Temná věž I: Pistolník
2. Přemístění – povídka (Temné vize)
3. Dračí oči
4. Temná věž II: Tři vyvolení
5. Svědectví
6. Talisman
7. Temná věž III: Pustiny
8. Nezbytné věci
9. Temná věž IV: Čaroděj a sklo
10. Prokletí Jeruzalémské – povídka (Noční směna)
11. Prokletí Salemu
12. Na dobrou noc – povídka (Noční směna)
13. Mlha – povídka (Mlha)
14. To
15. Nespavost
16. Rose Madder
17. Beznaděj a Strážci zákona

jana3866
31.08.2018

Totalni blbost. Nechapu, jak muze autor takhle kolisat v kvalite knih.

JelloBiafra
27.08.2018 4 z 5

Menej známy Kingov román je tentoraz vydarený fantasy horor, ktorý má však kolísavé tempo rozprávania a hlavne prvých 100 strán sa veľmi vlečie. Až v polovici kedy nastupuje na scénu psychopat Norman začne kniha gradovať a našťastie sa nezastaví do konca. A aj keď niektoré pasáže s tajomnou "Rose Madder" pôsobia ujeto, cez to všetko to King dokázal uhrať do pôsobivej roviny a tak som ako jeho oddaný fanúšik nakoniec nezostal sklamaný. Najväčšie ovácie však King odo mňa dostáva za postavu hlavného záporáka Normana. Tak odpornú a sadisticky založenú postavu som v knihe dlho nezažil, možno tak naposledy Annie Wilkesovú z Misery. Už od prológu som Normanovi želal krutú a bolestivú smrť. Je pozoruhodné aj ako hlavná postava Rose prechádza zaujímavým vývojom. Od ustrašenej "žienky domácej" sa mení na silnú bojovníčku proti krutému osudu. Dlhé 3 roky od zakúpenia tejto knihy som otáľal s jej prečítaním, ale teraz zisťujem že to bola chyba. Rose Madder je rozhodne pôsobivý príbeh a aj keď patrí medzi menej známe Kingovky, stojí za prečítanie.

Nikolas0311
13.08.2018 4 z 5

Příběh o ženě Rose, která je týrána svým šíleným manželem Normanem. Jednoho dne od něho uteče a začne noví život, jenže aby to nebyla nuda, Norman ji začne hledat a jako detektiv je na toto zvyklí, k tomu si připočteme jeho šílenost a máme zabijáckou mašinu před kterou Rose není v bezpečí. Do poloviny knihy Thriller, ale pak se to zvrtne do žánru fantazi, co Rose najde podivný obraz, který ji ihned uchvátí. Tentýž obraz je jedinou její nadějí před Normanem.
Kniha se mi líbila. Reálné postavy atd. komentovat nebudu byly prostě dokonalé, ale u toho jsme u Kinga zvyklý. Žánr Fantazi mi moc nevadil, i když si myslím, že by se mi kniha líbila malinko víc bez toho, ale to by byla kniha zase jiná, takže nevím, každopádně Rose Madder ano, ale prostě na plný počet to není. To však nic nemění na tom, že Rose Madder je jedna z těch lepších kingovek, které nejsou až tak známé.

Winchester
13.07.2018 5 z 5

Jedna z prvních knih které jsem od Kinga četla. Perfektní vybarvení postav, běhá vám mráz po zádech z jejich reálnosti. Strašně ráda se k ní znovu a znovu vracím.

danny_21
21.03.2018 3 z 5

Áčkový námět s béčkovým mystickým zpracováním, asi tak nějak bych tento román o týrané Rosie prchající od skvěle sadisticko-psychopatického Býčka Normana zhodnotil. První polovina mě bavila, ale jakmile ale přijde na řadu únik do světa tajemného obrazu a následná metafyzická dobrodrůža za plátnem, dochází v mým očích ke strmému pádu směrem k průměru - 60 %

petrarka72
22.02.2018 3 z 5

To namíchání drasticky reálného a magického s mytickou (hlavně egyptskou?) inspirací mě hodně baví... K Rose Madder se tu a tam vracím. Navzdory tomu, že překlad je přímo ukázkově příšerný.

Alix
24.08.2017 5 z 5

Mne kniha vyděsila už na prvních stránkách a musela jsem se přemáhat, abych ji dokázala číst dál. Ne proto, že by byla špatná, ale protože všechno bylo tak živé a pravdivé, že mne mrazilo v zádech. Vždycky jsem si myslela, že King by se hravě uživil jako psycholog, protože jeho postavy jsou reálné, uvěřitelné a často i strašné. On přesně ví, co a proč píše. Dokáže se vžít do duše puberťačky stejně jako do duše masového vraha, malého dítěte nebo zubožené a naprosto podrobené ženy. Všechno, o čem píše, má promyšlené a všechno má nějaký smysl. Proto mi nevadil obraz a svět za ním. Nechápala jsem třeba, proč tolik psal o gumové masce. Proč asi? Já už to vím ...

oleg121
14.07.2017 3 z 5

Príbeh by si vedel perfektne vystačiť aj bez línie s obrazom, ktorá celkovú kvalitu deja dosť zhadzuje.

Sarkyss
11.07.2017 2 z 5

Čekala jsem víc. Námět dobrý, ale nemohla jsem se do knihy pořádně začíst. Děj se mi zdál nezáživný, dlouho se nic nedělo, spíš jen takové ukolébavé vyprávění, kde nic tu nic. Ještě se mi nestalo, že jsem jednu knihu četla skoro 4 týdny a snad než závěr knihy mě potěšilo to, že už ji mám za sebou a nikdy víc ji nemusím otevřít.

Lutziana
11.05.2017 4 z 5

Rose Madder je skutečně jiná než ostatní "kingovky". Hodně prvků by se dalo porovnat s "odlesky Temné věže", jež podbarvovaly nesmrtelný Talisman a Černý dům. Závěrečná fantasy pasáž se mi louskala docela obtížně, ale jinak to byl perfektní zážitek a tak trochu jiný King, než je obvyklé. Takhle závažné téma dokáže málokdo zpracovat tak realisticky a přitom čtivě a bohužel i uvěřitelně. Za nejlepší dvě části knihy považuji první návštěvu "snového světa obrazu" a piknik na hrázi, kdy úžasně vygradovala ta nejakčnější část knihy. Pak už to jelo jako po másle. Jen ten epilog bych asi vypustila, trochu mi kazil celkový dojem příběhu. Bývalo by bylo lepší, kdyby to celé skončilo "hapyendem" po oné finální hrůzné noci. Nicméně mě Rose Madder uchvátila na dlouho.

domácí násilí

Stephen King