Nebe v kleci

Hluboký a zneklidňující příběh o lásce, která dokáže ničit. Literární inspirace filmu Králíček Jojo. Johannes, nadšený a zanícený člen Hitlerovy mládeže, žije ve velkém domě ve Vídni. Jednoho dne zjistí, že jeho rodiče ukrývají za falešnou zdí židovskou dívku jménem Elsa. Johannes je upřímně otřesen. Postupně se ale jeho počáteční hrůza mění v zájem, následně v lásku a nakonec v posedlost. Jeho rodiče ale jednoho dne zmizí a Johannes si uvědomí, že je jediný, kdo o Elsině přítomnosti v domě ví, a je tudíž zodpovědný za její přežití. Mezi mladými lidmi vzniká zvláštní vztah, jsou si navzájem manipulátory i manipulovanými. Johannes se obává konce války, protože s ním by přišel o Elsu i jejich vztah. O vztah, jenž se zmítá mezi vášní a posedlostí, závislostí a lhostejností, láskou a nenávistí. Toto poutavé mistrovské dílo zkoumá otázky pravdy a lži a odhaluje ta nejtemnější zákoutí lidské duše. Kniha se stala literární inspirací pro film Králíček Jojo se Scarlett Johanssonovou v hlavní roli, který se natáčel i v České republice a do kin bude uveden 23. 1. 2020. Film získal šest nominací na prestižní cenu Oscar....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/43_/431091/nebe-v-kleci-Ri5-431091.jpg 3.912
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno, Jota

Caging Skies, 2008

Kniha Nebe v kleci

Blazule
předevčírem

Styl psaní autorky mi přišel zvláštní, chvílemi jsem se musela do čtení nutit a některé pasáže číst dokonce několikrát. Vadila mi neurčitost v některých částech knihy - Jak dopadl otec? Vývoj vztahu s Elzou? Občas mi nebylo úplně jasné, co vlastně mezi jimi je. Johannes jako hlavní hrdina mi nebyl vůbec sympatický, jeho posedlost Hitlerem mě rozčilovala a potom mi vadil jeho handicap. To, že nestudoval, nehledal aktivně práci. Ve své “dokonalosti” se stal nedokonalým a posedlost Elzou to jen dokreslovala. Znovu bych si knihu nevybrala.

okeey
předevčírem

Jelikož jsem jako první viděla film - Králíček Jojo, tak se srovnání nevyhnu ani kdybych chtěla. Z filmu jsem měla rozporuplné pocity, hlavní myšlenka se mi líbila, mělo to hloubku, co mě ale od této myšlenky rušilo byly zdánlivě ,,vtipné" scény. Přišlo mi to přitažené za vlasy a rozhodně to nesplnilo účel, jaký to evidentně mělo mít. Doufala jsem, že se autorka v knize tomuto nešvaru vyhne a jak to bylo? Vyhnula se tomu a díky bohu za to.
Film je asi tak do třičtvrtě knihy jakž takž autentický, ale poslední část byla naprosto jiná. V knize je toho samozřejmě mnohem víc a konec je dotažený a oproti filmu protažený a to je dobře. Kniha je vážným vyprávěním o zakázané lásce, zasazené do doby 2. světové války, a příběh je velmi povedeně zpracován. Jak film, tak kniha na mě udělaly naprosto odlišný dojem a v knize ten příběh má úplně jinou hloubku, stejně tak i dopad na čtenáře. Knihu vřele doporučuji.

JanaDor

Kniha se velmi dobře četla. Nejdřív mě Johannes ve své posedlosti Hitlerem fascinoval, a když změnil svůj idol, přešel na Elsu, už to bylo zvrácené, že se mi místy až hnusil. Vztah Johannese a Elsy nebyl normální. Takže autor skvěle vylíčil psychiku postav. Je to zvláštní příběh, ale ve své upřímnosti je opravdu zajimavý. Poválečná Vídeň mě také překvapila. Je tu ukázaná krutost lidí v obyčejném životě.
Kniha stojí za přečtení.

Luna7

Viděla jsem film Králíček Jojo, který se touto knihou prý inspiroval, což je správně zvolené slovo, protože mají společnou pouze hlavní myšlenku. Film je navíc inspirován pouze první polovinou knihy a druhá polovina už vypráví Johannesův a Elsin společný život po válce.
Jako plusy této knihy musím zmínit, že se jedná o zajímavý pohled na válku a taky je tu spousta informací o poválečné době a životě ve Vídni. Třeba já jsem vůbec nevěděla, že Vídeň byla rozdělena na čtyři okupační zóny jako Berlín (o tom se nám ve škole asi zapomněli zmínit nebo jsem to jenom zapomněla :) ).

PetraN17

Lyricky až něžně psaná kniha o brutalitě války a lásky. V tomto případě jsem opravdu zvědavá na film...
Knížku určitě doporučuji k přečtení, z tohoto úhlu pohledu jsem ještě o válce nečetla

zfilmováno novozélandská literatura

Christine Leunens