Natty Natty komentáře u knih

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Velmi brutální kniha plná násilí, krutosti a zvěrstvech o malém chlapci protloukajícím se světem během 2. světové války. Věřím, že pro mnoho lidí nedočtitelné dílo, sama jsem měla chuť knihu odložit - a to mám zásadu, že dočítám všechno. Nutno uznat, že bravurně napsaná. Taková nejlepší nejhorší kniha, kterou jsem kdy četla.

13.04.2024 4 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Takové literární nepříliš reálné porno z 19. století, víceméně bez příběhu, s postavami, kde je každý svolný úplně ke všemu, co vás napadne i nenapadne. Vyzdvihnout ale určitě musím rozsáhlou zásobu výrazů pro obě přirození a sex samotný

13.04.2024 1 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Velmi silná kniha o první světové válce, která si nebere servítky a vše čtenáři předkládá ve vší surovosti, kterou toto období přinášelo. Při čtení jsem hluboce prožívala všechny útrapy společně s mladičkými německými vojáky a velmi mne vtáhla psychologická linka o vlivu vojenského prostředí na psychiku a problémy se začleněním se zpět do všedního života.

*** Jakýsi rozkaz udělal z těchto tichých postav naše nepřátele; jakýsi rozkaz by je mohl proměnit v naše přátele. U nějakého stolu podpíše pár lidí, které nikdo z nás nezná, kus papíru, a po celé roky je našim cílem to, co je jinak trestáno opovržením světa a jeho největšími tresty. ***

Během povinné četby jsem se jí vyhýbala a tak přišla na řadu během letošní čtenářské výzvy. Jsem ráda, že jsem se k ní konečně dostala.

07.04.2024 4 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Na knihu jsem se chystala velmi dlouho, díky letošní knižní výzvě se k ní konečně dostala a vcelku i splnila má očekávání. Těžké téma rakoviny uchopené za ten správný konec s kapkou černého humoru, který nikdy nevyzní lépe než právě z úst nemocných, kteří s ní mají zkušenost. Kniha o nevšední mladé lásce mezi Hazel a Augustem, rodině, přátelství, nemoci, zklamáních a ztrátách.

06.04.2024 4 z 5

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Skvěle propracovaná kniha s několika časovými linkami různých osob, přičemž mě každá z nich bavila a nikdy jsem se nenudila. Nejvíce mě vtáhla ta "Baťovská" část a těší mě, že jsem se dozvěděla něco nového i z této historie. I přes všechny rodinné tragédie a traumata mi přišlo, že každá postava měla až neuvěřitelné štěstí a konec byl na můj vkus až moc sladký, i tak se mi kniha nepředstavitelně moc líbila a doporučila bych jí k přečtení všem.

Zajímalo by mě, kdo byl ten chlápek s šátkem a kytarou, to mi nedá spát. :D

06.04.2024 5 z 5

Nádech Nádech Penelope Douglas

Čtivá kniha o náctileté lásce a nenávisti. Hlavní hrdinka Tate mi byla občas protivná, nechápala jsem její vyhrocené pohnutky a zbytečně přehnanou agresi. Příběh se pak se všemi eskapádami a klidovými částmi vinul jako na horské dráze, jak to u podobných titulů často bývá a užila jsem si ho, byť to často bylo opravdové klišé.

29.03.2024 4 z 5

Šílené výčitky Šílené výčitky Liane Moriarty

Příběh i zápletka jsou na takovou oddechovku dobré, ale je to rozvleklé a po chvíli už i trochu nudné čtení. Člověk už není ani tak napjatý z rozuzlení, spíš už jen čeká, co se tedy stalo, ať už to má za sebou. Kdyby byla poloviční a svižnější, vůbec by to knize neuškodilo.

29.03.2024 2 z 5

Čekání na kocoura Čekání na kocoura Michaela Klevisová

Milé nenáročné povídky, mnohdy s hlubším posláním, které jistě osloví i nekočkomily.

29.03.2024 4 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Velmi originální kniha, nic podobného jsem doposud nečetla. Jelikož nejsem znalá historie Číny ani pokročilý fyzik, (maximálně vím něco víc o nanovláknech než běžný smrtelník) nedokázala jsem občas rozpoznat, co je ještě pravda a co už sci-fi, budu si muset rozšířit znalosti v obou oblastech. Naštěstí je zde popis natolik skvělý, že i obyčejný čtenář je schopný jednotlivé fyzikální teorie pochopit.

Během čtení jsem měla chvíle, kdy mě to ukrutně nebavilo a pak takové, kdy jsem hltala každé slovo. Měla jsem až příliš velká očekávání, takže jsem maličko zklamaná, ale i tak mě to opravdu bavilo a chystám se sérii dočíst celou.

25.03.2024 4 z 5

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Smutná, temná a někdy až absurdně veselá kniha z prostředí protialkoholní léčebny z pohledu čtyř pacientů a jejich bojem s jedním z největších démonů. V knize jsem se občas ztrácela, což mi trochu kazilo zážitek.

Toxin Toxin Robin Cook

Fajn odreagování s netypickou zápletkou nekalých praktik v masném průmyslu s tragickými následky. Tato kniha mě opravdu bavila, i když se postavy někdy nechovaly úplně logicky.

Po přečtení jsem si říkala, že už nikdy nenavštívím žádný fastfood s hamburgery.. :D

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

No, četlo se to rychle a samo, ale bylo to asi stylem vyprávění a tím, že nad tím člověk nemusel vůbec přemýšlet a ani nic hlubokého neočekával. Znovu jí už otevírat nebudu.

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Knihu jsem četla jako dítě ještě předtím, než mi byla uložena za povinnou četbu a doteď si pamatuji, jak se mi drtivá většina básní líbila. Asi to bylo tím, že to byla jedna z prvních ponuřejších knih, ke kterým jsem se dostala. Recitování Kytice pak neminulo ani mě.

Svět vědy a techniky Svět vědy a techniky Simon Adams

Jedna z mých prvních encyklopedií, která mě mnohé naučila již jako malé dítě.

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Klasika mého dětství. Milovala jsem to. :)

Z deníku kocoura Modroočka Z deníku kocoura Modroočka Josef Kolář

Milé pohádky mého dětství, které ve mně jen podnítily celoživotní kočkomilku.

23.03.2024 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Ne všechno, co na první pohled vypadá jako z pohádky, je pravdou. Někdy je naopak trýznivým hororem. V tomto žánru poněkud slabší, ale i tak čtivá kniha.

Není úniku Není úniku Taylor Adams

Čtivé a napínavé, i když trochu překombinované béčkové drama, které se odehrává na odpočívadle uprostřed sněhové bouře. Jedna unesená holčička a hned několik možných pachatelů. Konec měl super rozuzlení.

Popravdě, to okénko mě už pěkně rozčilovalo.. :D

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Zpočátku jsem si myslela, že to kvůli stylu psaní vzdám - ještě, že jsem to neudělala! Nakonec jsem totiž musela uznat, že krásně vystihoval jednoduchost hlavní postavy. Všechny tři části vyprávění byly zajímavé, ať už matčino mládí a uvíznutí v sektě, nikdy nic neřešící otec, který každou neděli odpoledne někam zmizí, tak i samotný život Tea, nehledě na jejich společné velké tajemství. AHA moment přišel docela brzy, nepokazil však dočtení k oficiálnímu rozuzlení.

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Autorčin styl psaní mi velice vyhovuje, a i když se mi Houbařka líbila o něco více, i tady jde o podařený příběh. Nazvala bych to celé hledáním mateřské lásky. Musím přiznat, že Julie mě již od začátku svým chováním, přemýšlením a ignorantstvím opravdu rozčilovala, na druhou stranu jsem ale chápala, proč je v nitru taková. Konec by si zasloužil o trochu více lásky, nevadí mi jeho otevřenost, ale přišel mi zbytečně uspěchaný. Proto o hvězdičku méně.