Povídání o pejskovi a kočičce

Koupit

Jak spolu hospodařili a ještě o všelijakých jiných věcech. Veselá vyprávění o dvou nerozlučných kamarádech, která potěšila již několik generací čtenářů. Povídání o tom, jak pejsek a kočička myli podlahu, jak pekli dort nebo o tom, jak si pejsek roztrhl kalhoty a kočička mu je zašila dešťovkou, si čítávali už prarodiče dnešních dětí. Autorův laskavý humor, kterým si bere na mušku drobné dětské nectnosti, jeho vcítění do dětského myšlení a krásný vroucný jazyk tvoří tuto milou knížku nesmrtelnou....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/123048/big_povidani-o-pejskovi-a-kocicce-PNf-123048.jpeg 4.62485

Kniha Povídání o pejskovi a kočičce

jitka7326

Po dlouhé době znovu přečteno v rámci Čtenářské výzvy 2022. Milé a laskavé. Nejoblíbenější jak pekli dort.

cukrovka

Klasika dětské literatury. Nádherné poetické příběhy pro pobavení i poučení. Jako dítě jsem byla příběhy zaujata, jako dospělá při čtení dětem nadšená a teď jsem moc natěšena až budu číst vnoučatům.

rilajaan

Stále stejně výborné. Nikdy se neomrzí.

Ivanule

Tak jsem si tuhle knížku přečetla se synem, krásně jsme se střídali při čtení, je to milé povídání od pana Čapka:)

alef

Povídání o pejskovi a kočičce mám strašně moc ráda, jednoduché, a přitom nesmírně poetické jsou už kresby samy o sobě, a prosté pohádkové vyprávění, které není tak úplně pohádkové, a taky to není tak úplně vyprávění, ale právě POVÍDÁNÍ, to je naprostá lahůdka – jak si pan Čapek s dětmi prostě povídá, o tom, jaké to bylo …, jaké to bylo, když spolu kočička a pejsek hospodařili. A že to je laskavé a veselé povídání, to mi dáte určitě za pravdu! Navíc, pejsek s kočičkou panu spisovateli pravidelně „radí“, co má o nich psát .

„Pejsek s kočičkou seděli na pohovce […]. Někdo zaklepal, oni řekli ,Dále´ a vešel pan Čapek.
,I heleďme,´ řekl pejsek, ,vás už jsme dávno neviděli. To vy asi ani nevíte, že mě tuhle bolela noha. Šlápl jsem totiž na střep a poranil jsem si tlapičku.´
,I vím,´ řekl pan Čapek, ,vždyť jsem to přece všecko napsal.´“

A tak si povídají a povídají … jak spolu pejsek a kočička bydlí v malém domku u lesa, jak se snaží dělat všechno tak, tak to dělají velcí lidé, no a taky jak to jejich společné hospodaření občas podle toho vypadá … no trochu popleteně … třeba, když společně myjí podlahu a oba se tak zašpiní, že se pak musí sami vyprat a usušit, jako prádlo; nebo jak si pejsek roztrhne kaťata a kočička mu je zašije žížalou; a nebo (a to je moje oblíbené), jak psali děvčatům z Nymburka, možná si to taky pamatujete, jak to jejich psaní začíná (samozřejmě oslovením, tak jak má správné psaní začínat):

„Velectěné slečni z Nimburka, …

… a samozřejmě, končí úplně stejně správně, závěrečným pozdravem …

„Fuctě písek a kočička“

… kdo by si lámal hlavu s těmi pár drobnými chybičkami :-), navíc, když mají pejsek a kočička úplně jiné starosti, protože chumelí tak moc, že nemůžou najít cestu zpátky domů do vyhřátého domečku.
A takhle bych mohla pokračovat dál a dál, ale víte co, radši si to přečtěte, nebo líp, čtěte vašim dětem, vnoučátkům, anebo pro radost i jen tak sobě … o přátelství dvou odlišných zvířátek, která si poradí s každičkým problémem … svým vlastním, originálním způsobem, přesně tak, jak to má být …

Víte, jak se dělá dort? Že ne? Tak poslouchejte …

„ ‚Jenomže nevím, jak se takový dort dělá.‘ “
A pejsek jí na to odvětil: „ ‚To nic není, (…) to já vím, jak se takový pravý dort dělá.‘

„ ‚Dort musí být sladký,‘ řekla kočička a nasypala do toho cukr.
‚A trochu slaný taky,‘ řekl pejsek a dal tam sůl.“

… a jak to dopadlo? Však víte, krásně úsměvně, laskavě humorně … a pro někoho, ne úplně přívětivě :-).

theale

Mimo notoricky zmáných a totálně skvělých příběhů (Jak dělali dort, Jak myli podlahu,...) je zbytek vlastně celkem podprůměr, ale ty skvělé dělají knížku prostě jedinečnou a nezapomenutelnou!

a304

(+ SPOILER) Josef i Karel , jak Ti uměli šířit pohodu, aby děti šťastně vyrůstaly a dospělým postytovali informace. To byla demokracie za Masaryka.
Knihu doporučuji všem dětem.

tlllk

Jednotlivé príbehy majú ideálnu dĺžku na čitanie pred spaním, tie príbehy sú legenda, ale s odtupom času som sa neubránil pocitu že pán Čapek potreboval nafúknuť počet slov , občas to vyzerá ako by dostal zadanie na počet písmen na príbeh.