Natty Natty komentáře u knih

Ochráním tě Ochráním tě Peter May

Příběh z prostření textilního průmyslu ve Skotsku mě od tohoto autora (po přečtení původních detektivek) vcelku překvapil, ale neurazil. I když to bylo takové pozvolné, a ve výsledku by knize neuškodilo, kdyby byla o kousek kratší, velmi dobře se četla, May ten popis prostě umí dokonale a na Hebridy bych se nyní moc ráda podívala. Konec byl trochu přitažený za vlasy, ale jako oddechovka vlastně fajn kniha.

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

Velmi silná a smutná kniha o nenaplněných představách, snaze o úniku a hledání sebe sama. Příběh je o dívce čínsko-americké národnosti Lydii, která je vystavována vysokému tlaku ze všech stran - od matky, která se skrze dceru snaží uskutečnit své nedosažené kariérní sny, ze strany otce, který se bojí, že se jí nepodaří zapadnout tak, jako se to nikdy nepodařilo jemu samotnému. Oba to myslí dobře a přitom dceru vnitřně deformují a ostatní děti ve výsledku opomíjejí, nespatřujíc následky, dokud nedojde k tragédii. Smutná a přesto vcelku častá realita. Výborný příběh.

Kocour Bob Kocour Bob James Bowen

Další ukázka toho, že kočky dokážou k člověku velmi přilnout a pozitivně ovlivnit celý koloběh života. Zde například pomoci od závislosti a přispět k nápravě člověka na okraji společnosti. Je to fajn (občas i napínavá) oddechovka založená na skutečných událostech.

Boba jsem již dříve sledovala na sociálních sítích a tento příběh byl příjemným prohloubením celého příběhu. Byl to opravdu unikátní kocour a fešák. ;)

Louh na báby Louh na báby Zbyněk Černík

Abych řekla pravdu, moc jsem toho od knihy neočekávala, takže mě nakonec příjemně překvapila. Jsou to takové jednoduché ryze české humorné sci-fi povídky, plné trefně umístěných češtinářských obratů, delikátních výrazů a neotřelých nápadů. Celé je to trochu absurdní - ale v tom správném slova smyslu! Prostě fajn oddechovka na jeden večer.

Takový louh na báby bych časem rozhodně neodmítla. :D

26.04.2024 4 z 5

Jak přicházejí sny Jak přicházejí sny Richard Matheson

Kniha mi byla doporučena a četla jsem ji s velkým očekáváním - možná právě proto jsem nyní trochu zklamaná.

Posmrtný život a jeho jednotlivé sféry bylo rozhodně zajímavé prozkoumávat, děj "lásky až za hrob" příjemně plynul a zajímalo mě, jak to celé dopadne, ale zároveň to bylo ploché, nevtáhlo mě to tak, jak jsem doufala a mrzel mě ten ztracený potenciál příběhu. Jsem docela cíťa, která všude, kde se to jen trochu nabízí, uroní slzu, a tady to nějak, bohužel, nestačilo, byť by se to zrovna u tohoto titulu dalo očekávat.

Trochu hlubší péče by si to rozhodně zasloužilo, ale špatné čtení to není.

26.04.2024 3 z 5

Neodpovídej Neodpovídej Lucie Bechynková

Kniha je čtivá, ale to je tak vše. Je veliká škoda, že se v ní věnovalo tolik času ve výsledku úplně zbytečné zápletce - chápu tu pointu, ale tady se to moc nepovedlo. Kdyby se to takto v polovině neukončilo a příběh si tu původní zápletku ponechal, věřím, že by to byla kvalitní detektivka, která by mě bavila o něco více. Také nemám moc ráda, když se vrah objeví "zničehonic" a čtenář nemá šanci pátrat, kdo by to z dosavadních postav mohl být. Popletení jmen a překlepy taky do vínku moc nepřidaly.

23.04.2024 3 z 5

Ztracené vzpomínky Ztracené vzpomínky Lin Rina

(SPOILER) Velmi zajímavé tak trochu YA sci-fi (nebo budoucnost za pár desítek let?), které mě rychle připoutalo a po třech dnech propustilo s příjemným pocitem po dočtení.

Velmi mne bavila myšlenka budoucí medicíny za několik desítek let, screeningu našich myšlenek a celková zápletka s „ukradenými“ vzpomínkami a možnou implementací umělých vjemů. Opravdu originální příběh, ve kterém nechybělo drama, dobrodružství, ryzí přátelství ani láska. Klidně bych se rovnou vrhla na další díl, pokud by existoval.

V knize sice jsou některé pasáže, které by si zasloužily trochu péče, a hrdinka se občas chovala nepochopitelně a všechno vnímala jako naprosto normální, i když to občas moc nedávalo smysl, ale ani tak to nenarušilo běh příběhu. Co mě tedy ale opravdu zarazilo, bylo to, že se po ničem moc nepídila, byť bych čekala, že se už z principu bude ptát všech úplně na všechno. A na rodiče nějak moc často zapomínala - na to, že ani jeden z nich nebyl zrovna moc v pohodě.

Jediné co bych vytkla, je ta neustále opakující se posedlost kávou.... Klidně bych zmínku o kávě tak 50x vynechala a i tak by toho bylo moc.

16.04.2024 4 z 5

Klub rváčů Klub rváčů Chuck Palahniuk

Velmi zvláštně psaná skvělá kniha. Opravdu mě to rychle chytlo a celé od začátku do konce hodně bavilo, primárně pak ono postupné odhalení hlavní zápletky. Tyler Durden už vždycky bude jednou z mých oblíbených postav. Řekla bych vám více, ale nerada bych porušila první pravidlo. ;)

14.04.2024 4 z 5

Vodník Vodník Tereza Bartošová

Česká detektivka, ve které figuruje hned několik obětí - jedna ztracená žena a jedna mrtvola úplně jiné ženy nalezená ve vodě u náhonu. Dvojice policistů byla docela fajn, ale čekala jsem asi nějaké větší šetření a zvraty, nevím, něco tomu zkrátka chybělo. Po začtení se však příběh utíkal rychle a byla to příjemná napínavá oddychovka, zamotaná zápletka tak akorát, jak to mám ráda a žádný krvák. Rozhodně lepší než Klekánice.

14.04.2024 4 z 5

Odkaz lidské mysli Odkaz lidské mysli Radek Sterakdary Starý (p)

Kniha se mi opravdu moc líbila, velmi se mi zamlouvá celá myšlenka s Gory, Arbitry, myslitem a celkové zasazení tohoto sci-fi světa. Většinu postav jsem si oblíbila - a to se všemi jejich pozitivy i nedostatky. A co se týče Atyho, tak toho naprosto zbožňuju!

13.04.2024 5 z 5

Odkaz lidské rasy Odkaz lidské rasy Radek Sterakdary Starý (p)

Kniha se mi opět velmi líbila a užila jsem si ji stejně, jako první díl. Začátek byl sice takový pozvolný, ale postupně se přehoupl ve velmi dobře rozvinutý příběh s dějem, který rychle odsýpal. Nutno říci, že jedna pasáž popustila uzdu i mým slzným kanálkům. Konec pak opět potěšil a už netrpělivě vyhlížím finální díl.

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Krásný vánoční příběh o ponaučení, nápravě charakteru a lásce. Nikdy nic není ztraceno, vše se dá napravit i na stará kolena. :)

13.04.2024 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Příběh o silných ženách zasazený do období protektorátu, druhé světové války a následujících let, se všemi problémy týkajících se těchto dob. Irma je skvělá žena a Editu, i když částečně chápu, tak i trochu odsuzuji. Na konci knihy je příjemné odhalení velkého tajemství. Doporučuji.

Medvěd nechce jít spát Medvěd nechce jít spát Oksana Bula

Miloučký příběh o medvědovi, kterému se nechce v zimě spát. Naprosto zbožňuji ty ilustrace!

Zkrocení zlé ženy Zkrocení zlé ženy William Shakespeare

Knihu jsem si přečetla v rámci čtenářské výzvy 2023. Shakespeara mám v úctě za všechna jeho díla, mám ráda jeho styl psaní, ale toto nebyl úplně můj šálek kávy.

13.04.2024 3 z 5

Osudný okamžik Osudný okamžik Suzanne Redfearn

První díl Ve vteřině mě bavil velmi, druhý díl z pohledu Mo a Chloe už mě nebavil tolik, neodsýpalo to tak dobře, ale i přesto jsem si knihu přečetla s chutí. Příběh o sexuálních predátorech, silném přátelství, lásce a odplatě. Konečné rozuzlení mi bylo jasné celkem brzy, ale nepokazilo to děj.

13.04.2024 3 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Už od začátku knihy bylo cítit, že je tam něco špatně. Kniha je o sebepoznání, vnitřních démonech a nepochopení. Oceňovala jsem to vlastní sebeodsouzení a snahu o sebenápravu - a díky tomu se následně s hlavní postavou i trápila, když byl ostatními odsuzován _vlastně neprávem_. Zpětně se mi zdá až neuvěřitelné, že jsem dokázala s takovým člověkem soucítit a litovat za úděl, který mu byl do vínku vložen, už jen to značí, jak dobře je kniha napsána.

Ve vteřině Ve vteřině Suzanne Redfearn

Velmi netradičně pojatá kniha, u které jsem si nejdříve říkala, že nebude úplně pro mě, ale nakonec se děj příjemně rozvinul a nemohla jsem se odtrhnout. Bob mě strašně rozčílil. Bylo to velmi mrazivé čtení a styl vyprávění z pohledu Finn velmi zajímavý. :)

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Velmi smutná krátká kniha o rodinných traumatech, až nechutně mizerné výchově, snaze po pochopení a tíživém osamocení v kruhu vlastní rodiny. Mámu bych propleskla, Katuška mi byla více než protivná a o tátovi ani nevím, co říci.. Konec jsem tušila a ani se tomu nedivila. Přečteno za jedno odpoledne.

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Velmi brutální kniha plná násilí, krutosti a zvěrstvech o malém chlapci protloukajícím se světem během 2. světové války. Věřím, že pro mnoho lidí nedočtitelné dílo, sama jsem měla chuť knihu odložit - a to mám zásadu, že dočítám všechno. Nutno uznat, že bravurně napsaná. Taková nejlepší nejhorší kniha, kterou jsem kdy četla.