Nasko Nasko komentáře u knih

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Knihu jsem přečetla v podstatě kvůli filmu, který mě zaujal… Načež mi pak kamarádka říkala, že kniha jde víc do hloubky a oproti filmu tu je i více postav a že mi to rozhodně doporučuje. Byla jsem tedy zvědavá.

Obecně jsem příjemně překvapená, na ženské romány moc nejsem, ale Bábovky jsou napsané čtivě a poutavě, Třeštíková chrlí vtipná přirovnání a celé je to takové strašně milé a úsměvné, navzdory místy tíživým tématům. Prolínání osudů mi přišlo originální a navzdory velkému množství postav jsem vůbec neměla problém si pamatovat, kdo je čí příbuzný/kolega/kamarád atd., vše bylo velmi přehledné a nenucené.

Mrzí mě, že ve filmu jsem si zamilovala postavu teenagerky Nikoly, která byla na plátně velmi lidská, sympatická a kvůli rodičům mi jí bylo fakt líto, zato v knize byla strašně otravný spratek a nemohla jsem ji vystát.

Dávám 4 hvězdy za příjemné čtení. Nejde o veledílo, o kterém se bude za 100 let učit ve školách, ale na jedno či dvě odpoledne to spolehlivě příjemně zabaví.

26.03.2022 4 z 5

Cizinky ve vlaku Cizinky ve vlaku Lisa Unger

Cizinky ve vlaku jsou zajímavá oddechovka, která navzdory tloušťce rychle odsýpá. Knížce by ale mohlo prospět méně vypravěčů, občas se postavy mezi sebou tak trochu praly o slovo a některé úhly pohledu by klidně mohly být postradatelné. Takhle to bylo poněkud natahované.

Některé "nápovědy a vodítka" autorka omílala a popisovala tak strašlivě nápadně, že když potom přišlo rádoby šokující odhalení, čtenář už to 100 stran dávno ví a chybí tam takové to pomyslné "cvak, no jo, to dává smysl", když se na konci vše vyjasní, protože už není moc co vyjasňovat. Chtělo by ty indicie trochu zakopat do hloubky a nevystavovat je čtenáři tak na očích.

Navzdory této předvídatelnosti je to fajn kousek nad průměrem.

24.03.2022 3 z 5

Jonathan Strange & pan Norrell Jonathan Strange & pan Norrell Susanna Clarke

Kde tahle kniha nabrala tak dobrý hodnocení, to je mi záhadou.

Já se se spoustou přemáhání prokousala asi do půlky a pak už jsem to musela zahodit se slovy, že to prostě jiný nebude.

Vcelku mám dojem, že se Alois Jirásek a James Joyce dali dohromady, aby napsali fantasy, která je rozvleklá, plná zdlouhavých popisů, škrobených těžko čitelných promluv... A minimálně v té první půlce, kterou jsem dočetla, se tam ale navíc fakt vůbec nic neděje.

Je mi líto, nerada odkládám knihy nedočtené, ale dalších 350 stran tohohle prostě nedám.

22.03.2022 1 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

Nemám moc ráda, když muži píšou ženské postavy. V 95 % případů pak ty ženy v knihách nejednají a nepřemýšlí jako skutečné ženy, nýbrž tak, jak si muži myslí, že přemýšlí a jednají. A když to potom nějaká žena po nich musí číst, bolí ji oči z toho obrácení v sloup.

Tohle je těch 5 %, kdy mě oči nebolí. Sice je smutné, že to je tak vzácné, že na to musím obzvláště upozorňovat, ale muž napsal normální ženskou postavu a za to dávám 5 hvězd. (Taky je to fakt napínavý a skvěle napsaný, samozřejmě. Kdyby šlo dát šest hvězd, přidám ještě jednu za popkulturní narážky a své oblíbené kapely, a taky za song o motorkáři, ale už jsme na maximu)

Dále v komentářích hodně vidím, že čtenáři a čtenářky nadávají na anglicismy a nespisovnou češtinu. Přesně tímto jazykem já mluvím v každodenním životě životě, takže mi to přišlo dokonale přirozené, když jsme s protagonistkou Lenny cca stejný ročník. Naopak by mi přišlo divný, kdyby říkala "jestliže, poněvadž a bychom". Tohle si nechme pro Jiráska, za mě je čeština v knize autentická a odpovídající jazyku mladých lidí, výjimky možné, of course…

Tuhle knížku jsem si úplně zamilovala a hned se vrhám na Projekt Kronos, snad bude stejně dobrý.

22.03.2022 5 z 5

Stát v rozkladu: Reportáže z oblastí, na které se od sametové revoluce zapomnělo Stát v rozkladu: Reportáže z oblastí, na které se od sametové revoluce zapomnělo Pavel Šplíchal

Stát v rozkladu je souborem reportáži od čtveřice novinářů.

Jejich statě jsou citlivě psané, na ty správné otázky se ptají těch správných lidí a obecně texty přinášejí různorodé pohledy a považuji to kvalitní novinařinu, ačkoliv se s některými názory úplně neztotožňuji.

Nemůžu se však zbavit dojmu, že na knihu je to ale málo. Bylo by to super speciální číslo časopisu, to rozhodně… Ale aby to byla samostatně fungující knížka, na to mi tam furt něco chybí.

Tímto považuji oblast 'Literatura faktu' ve čtenářské výzvě za splněnou a vrátím se asi zase k fikci.

21.03.2022 3 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Když jsem knížku začínala číst, hned v prvních kapitolách mě napadl jeden možný konec, a tehdy jsem si řekla, že tak to určitě neskončí, protože to by bylo úplně stupidní a předvídatelný, když mě to napadlo v prvních pěti minutách čtení.

No a skončilo to tak... A máme tu knížku s předvídatelným a stupidním koncem s pěti hvězdičkami, protože ta knížka se stupidním a předvídatelným koncem je úplně skvělá a úžasně napsaná a naprosto báječná.

Některé životy Nory Seedové se mi líbily víc a jiné míň, ke konci se mi zdálo, že těch životů už bylo kapku moc a že se to začíná opakovat, každopádně obdivuju, že je každý z těch životů tak jiný a skvěle vymyšlený.

Na konci jsem brečela jak želva. Toto není spoiler, protože to nebylo proto, že by se tam děly nějaké smutné věci, ale protože mi ta knížka brnkala na emoce jako na harfu. Tohle si prostě musíte přečíst, pokud máte aspoň maličko podobný vkus jako já.

21.03.2022 5 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Shari Lapena je autorkou takových průměrných až mírně nadprůměrných thrillerů, které neustále píše stejným stylem, ale lidi na to evidentně letí a kupují to.

Obecně nejsem nespokojená, čekala jsem nenáročnou zábavu a taky jsem ji dostala, ovšem mám tak nějak pocit, že ta kniha měla potenciál nabídnout víc v otázce děje, hlavně ke konci.

Kdyby to byl film, asi bych řekla, že herci přehrávají, ale u knihy nějak nevím, jak to pojmenovat... Všichni dramatizují každou kravinu? Všichni jsou hysteričtí? Asi by šlo ubrat v těch emocích a jejich prožívání.

Čte se to ovšem dobře, hezky to odsýpá, takže když nečekáte hluboké myšlenky, na dva večery vás to zabaví.

18.03.2022 3 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Jsem asi jediný člověk ve svém okolí, který fakt nemá rád pana Kaplana. Přátelé, rodina i kolegové mi to vehementně doporučovali, ale já teda nechápu, co na tom kdo vidí.

Oceňuji chytré hry s jazykem, pro překladatele to musel být fakt oříšek, ale humor je stále stejný, nic se neděje a já se do čtení musela fakt nutit. Zhruba v polovině jsem to vzdala a šla číst něco jiného, jak strašně jsem se nudila. Navíc mi vadilo, že je autor vůči přistěhovalcům a jiným kulturám občas dost hrubý.

Kniha má jistě dost jiných čtenářů, kteří ji milují, ale já už to teda nikdy nechci vidět.

10.03.2022 2 z 5

QualityLand QualityLand Marc-Uwe Kling

QualityLand je kniha plná úžasného humoru a detailů z promyšleného futuristického světa. Klasický příběh na normálních bílých listech je navíc co pár stránek doplněn černými listy s doplňujícími vsuvkami, které obsahují inzeráty, internetové diskuze, novinové články atd. z tohoto "kvalitního" světa, což dodává úplně nový rozměr.

Bohužel je ale knížka postavená hlavně na tom humoru, takže pokud vám nesedí vtipy ve stylu Červeného trpaslíka, a jestli vám třeba Stopařův průvodce rovněž nepřijde vůbec vtipný, asi bych QualityLand vynechala, protože krom toho humoru vám knížka nenabídne nic navíc.

Dvě malé chybky bych ale autorovi vyčetla.

1. Autor si hodně dělá srandu z herečky Jennifer Anniston. Tak první dva vtípky byly k pousmání a těch dalších pět už byly teda hodně trapné pokusy. Co proboha autorovi udělala? Kdyby vyškrtnul tuhle hodně blbou srandu ve stylu šikany na střední škole, bylo by to mnohem lepší. Bylo to takový dětinský.

2. Hlavní hrdina Peter je strašný moula a tak nějak mi občas lezl děsně na nervy. Nemohl být úžasný a vtipný QualityLand popisován očima někoho, kdo není takový budižkničemu? Ale Petera mi vynahradili vtipní roboti.

Celá knížka je ale hlavně o těch vtipech, příběh není nějak hluboký a hluboké buddhistické myšlenky šly taky obloukem okolo. Pro zasmání je ti fakt pecka, kdo ale hledá něco složitějšího ke čtení, tady nepochodí.

10.03.2022 4 z 5

Hodná sestra Hodná sestra Sally Hepworth

Než jsem začala psát svůj komentář, přečetla jsem si pár názorů jiných uživatelů a dospěla jsem k názoru, že půlce čtenářů byla na začátku strašně nesympatická první sestra a druhé půlce ta druhá. Mně osobně nebyla moc sympatická ani jedna a trochu jsem s tím nejdřív bojovala. :) Psychologické thrillery ale většinou nejsou životními příběhy miss sympatie, ale když už od začátku v knize nesnášíte úplně všechny postavy, tak to na čtenářském zážitku úplně nepřidá.

Velmi oceňuji, že ne každý vidí lidi s autismem apod. jako z filmu Rain Man, po psychologické stránce to bylo naprosto geniální, kapitoly z pohledu poněkud "jiné" knihovnice Fern byly velmi originálně pojaté.

Příběh je postaven logicky a až do konce neztrácí nit, a ačkoliv jsem ke konci už začínala kapku tušit, co se vlastně mohlo stát, závěr je i tak velkým překvapením a knížku bych určitě ráda doporučila dál.

09.03.2022 4 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Není to špatné, není to nijak zvlášť dobré. Nelituju času stráveného čtením, ale podruhé to číst asi též nebudu.

Měla bych několik mínusů, které mi na knize vadily.

1. Kniha mě strašně bavila do doby, NEŽ zjistíme, kdo to dítě odnesl. Pak už se to jenom vleče. Autorka podle mě zařadila tohle odhalení příliš brzo a mohla to gradovat až ke konci, ne v půlce a pak čtenáře nudit vatou.

2. Postava otce dítěte je strašně ukňouranej chudák, který neumí nic než brečet, jak mu všichni křivdí. Kapitoly točící se okolo něj byly hrozné a fakt jsem se do čtení musela nutit.

3. Nechápu, proč v každým thrilleru musí být vyšetřující policista senilní bezcitný pakůň. Mohl by mít i nějaké dobré vlastnosti, ne? Ne? Tak ne, no. Škoda. Nemuselo to být černobílý.

4. Kniha je ze současnosti a všichni mají mobily, přesto furt volají na pevnou linku. Proboha proč?

5. Autorka vůbec, ale fakt vůbec nic neví o policejní práci. Moc kouká na NCIS a další seriály, mohla by hodit řeč s nějakým skutečným poldou, jak jeho práce vypadá. Tohle je scifi. Chápu nějakou tvůrčí licenci, něco si ten autor upravit samozřejmě může, ale tady je toho fakt příliš a vadilo mi to.

6. Na začátku mi lezlo na nervy donekonečna opakované slovo "večírek", pod kterým si představím party pro osm, deset, dvacet lidí... Ne nudnou večeři ve čtyřech. Ale to je jen taková drobnost.

Bod navíc za neočekávaný závěr. Celkem 3 hvězdy.

07.03.2022 3 z 5

Všechny malé zázraky Všechny malé zázraky Jennifer Niven

Pozitivní recenze na tuhle knihu jen potvrzují můj názor, že neexistuje kniha, která by se líbila všem.

Malé zázraky jsou napsané o tématu, které přímo vyhledávám, mám ráda young adult, knihy s psychologickými zápletkami apod., ale tohle mě teda strašně minulo. Dala jsem tomu šanci cca do jedné třetiny a pak jsem to odložila a už se k tomu vracet opravdu nebudu. Už dlouho mě nic tak strašně nenudilo a neštvalo. Tvorbě této autorky se budu asi vyhýbat, evidentně jedeme každá na jiné vlně a nefunguje to. :)

Dávám jednu hvězdu, nechci to označovat úplně za "odpad", odpad to jistě není. Jen se mi to prostě strašně nelíbilo.

06.03.2022 1 z 5

Hořící království Hořící království Sally Green

Tahle série má úplně nádherné obálky a na ty barevné ořízky je radost pohledět. Skvost.

Dějově už to je ale kapku průměr. Když ale vezmu na vědomí, že jde o young adult fantasy určené pro teenagery, nebudu zase zbytečně přísná.

V patnácti bych z téhle knížky opravdu skákala nadšením, jak je boží. Teď už se mi kapku změnil vkus, ale jako odpočinková trochu delší pohádka je to dobrý.

Místy se to podle mě už ale kapku vleklo, možná bych některé pasáže osekala, celá knížka by byla akčnější, údernější a příjemnější na čtení, protože v některých hluchých místech už jsem se začínala maličko nudit.

PS. Chtělo by to lepší kontrolu překlepů. Jednou se postava jmenuje "Kellen" a podruhé "Killen". V království zavládne "mít" místo "míru" apod. Maličko to kazí dojem.

06.03.2022 3 z 5

Hájovnu jsem si vybrala ke čtení kvůli instagramu, kde ji sdílela snad každá bookstagramerka, kterou sleduji, s popiskem, jak je to úžasné. Do toho pár reklam a já začala mít pocit, že si to musím přečíst.

Upřímně ale nechápu, z čeho jsou všichni tak nadšení. Obdivovaný strohý styl vyprávění mi byl spíše na obtíž, příběh je lineární a poněkud prostší...

Zároveň mě štve, že anotace otevřeně popisuje události, které se stanou na straně 150 ze 200, takže pokud jste četli anotaci před samotnou knihou, což většina lidí asi dělá, nečeká vás vůbec žádné překvapení, ale jenom rozvláčně popsaná ta anotace.

Líbil se mi závěr knihy, konec byl emotivní a pěkný, ale všechno, co mu předcházelo, byla natahovaná uondaná otrava.

A k dějí samotnému, jak se dle anotace hrdinka Linda "ozhodne se bojovat o manžela i dceru"...

Děvče zlatý, na toho ubožáka bych se já vy***la už na straně 10... Nechápu, proč za něj bojuje a snaží se ho získat zpět, když se za celou dobu ani jednou neprojevil jako muž s charakterem. Blbec.

Celkově je Hájovna dobrý průměr, ale literární překvapení roku se nekoná.

A ještě jedna poznámka. Kdo dělal tu obálku? Pět různých fontů a ta paní s dítětem v úplně jiném stylu než zbytek obálky vypadá, jako kdyby ji tam v programu Windows Malování přidalo šestileté dítě. Takhle neee... Prosím, příště lépe.

17.02.2022 3 z 5

Seznam hostů Seznam hostů Lucy Foley

Je teprve únor, ale zatím je to asi nejlepší, co jsem letos četla.

Je to sice thriller, ale není to zbytečný psychokrvák (občas mám pocit, že když v thrilleru netečou hektolitry krve a neběhá tam vrah se sekyrou, autor nemá pocit dobře odvedené práce), postavy rozumné, příběh hezky vystavěný a logický.

Moc se mi líbilo střídání dějových linek současnost/minulost, které bylo přehledné. Někteří autoři se v tom motají a člověk pak neví, co se kdy stalo. V tomto případě ale žádný zmatek nevznikl a v ději se čtenář hezky vyzná, navzdory více časovým osám.

Závěr moc hezký, pro mě osobně nečekaný... Na těch pět hvězd to má. Jsem zvědavá na knihu Štvanice od stejně autorky, kterou už mám připravenou ke čtení. :-)

15.02.2022 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Ze seriálu jsem viděla pár dílů a přestal mě bavit, chtěla jsem ale přesto dát šanci této výborně hodnocené a cenami se chlubící knize.

Wow.

Celé je to napsané naprosto excelentně, Příběh služebnice má hluboké myšlenky i uměleckou kvalitu, a zároveň neskutečný přesah.

Nadávám ovšem na nepovedenou předmluvu, ve které autorka v podstatě popisuje některé klíčové záležitosti, ke kterým během děje dojde. Jelikož jsem, jak jsem zmínila v úvodu, nedokoukala seriál, nebyla jsem moc seznámena s dějem, a chtěla jsem také nějaká ta překvapení... No a když vám toho půlku vykecá sama autorka... to jsem byla kapku zklamaná.

Tu předmluvu bych vzala, hodila na konec a změnila označení na "Doslov" nebo tak. Jestli neznáte děj a nechcete si ho zkazit, přečtěte si předmluvu až nakonec. Fakt.

14.02.2022 5 z 5

Rozvratník Rozvratník Sebastien de Castell

Série Divotvůrce má velmi kvalitní první tři čtyři díly a pak to jde ale strašně dolů.

Zrovna v tomhle díle se toho fakt moc nestalo, čekala jsem nějaký fakt velkolepý závěr, a ten skutečný mě teda kapku zklamal.

Jediní, kdo to kapku zachraňují, jsou Reichis a Shalla, nicméně kdyby to autor nějak uzavřel dva díly nazpět a s těma dalšíma dvěma nás už natahovaně netrápil, asi by to bylo lepší, rozdala bych každému dílů pět hvězd a byla spokojená.

Tyhle poslední dva mi ale fakt přijdou jako natahovaná výplň. Akorát nevím, co chtěl autor vyplnit, protože výplň to je až do konce.

09.02.2022 3 z 5

Pomalu hořící oheň Pomalu hořící oheň Paula Hawkins

Čistě z takového toho odměřeného hlediska bez emocí je to dobré.

Kdyby měl tuhle knihu podle nějaké šablony hodnotit stroj, asi by dal hodně bodů. Řemeslně je to kvalitní, zvraty na správných místech, děj tak akorát komplikovaný, nenudí, propracované...

A teď k tomu přidáme ty lidské emoce čtenáře. Všechny postavy v knize jsou otravní zmetci. Nenašla jsem nikoho, ke komu bych cítila závan sympatií. Že se někomu stalo něco zlého není důvodem pro ztrpčování života všem v okolí, vytváření nových traumat svým blízkým a spouštění nového kolotoče zla.

Já v těch knížkách prostě potřebuju někoho, kdo je aspoň kapku fajn, komu můžu fandit. Tady jsem ke všem charakterům cítila akorát odpor a bránilo mi to si tu knihu užít jako čtenář. Pokud vám ale nevadí číst o partě zmetků s pohnutými osudy, kteří vás budou akorát štvát, tak směle do toho.

Ty tři hvězdy tomu dám, ale Dívka ve vlaku byla teda kapku lepší.

08.02.2022 3 z 5

Hned vedle Hned vedle Leah Montgomery

Nebylo to úplně špatný, ale autorka se podle mě potřebuje kapku vypsat. Do první půlky to bylo rozestavěné výborně, potom se to začalo kapku vymykat z ruky a v příběhu začal být neskutečnej bordel, závěr byl poněkud uspěchaný.

Ke konci si podle mě autorka nebyla jistá, jestli píše thriller, nebo scénář k epizodě NCIS/Kriminálce Miami/Criminal Minds a podobných seriálů.

Jestli autorce vyjde v Česku ještě něco, určitě si to přečtu taky, ale potenciál ke zlepšení tu prostě ještě je.

08.02.2022 3 z 5

Až ji najdou Až ji najdou Lia Middleton

Je to velmi nelehké téma, knihu bych určitě nedoporučila těhotným ženám či ženám těsně po porodu, protože by to možná mohlo být kapku traumatizující, tak opatrně.

Literární kvalita tam ovšem je, příběh je poutavý, zápletka gradující, příjemné zvraty, logické vystavění děje a nepřemrštěný závěr... Tohle že je debut?

08.02.2022 4 z 5