Nasko Nasko komentáře u knih

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Jiří Hájíček je čarodějem slov a atmosféry. Během psaní opravdu kouzlí a okouzluje a to všechno pořád dokola a čtení jsem si opravdu užila. Slovní zásoba na maximu, psaní jako smysl života a to vše na cca 300 stranách.

Jednu hvězdu ale musím sundat za to, že je Marie prostě "ženská postava napsaná chlapem". Plácnutí po zadku je legrácka a lichotka (není), dorty se přepočítávají na minuty ve fitku (to dělají jen teenage instapipiny, kterým se všichni smějou), extrémní sexualizace, každý po ní vyjíždí jak puberťák... a dále sbírka stereotypů o ženách, který nejsou pravda, ale muži si myslí, že jo. Jinak bych dala pět.

19.06.2022 4 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Silný a kontroverzní příběh o nepříjemných věcech, Dvořáková se toho teda nebojí. Knížka je velmi krátká, ale o to údernější, umí vyvolat vskutku silné pocity. Skvěle uchopené téma a jednoznačně pět hvězd.

Jedna věc mě ovšem štve, a to je anotace, která je zezadu na obálce knihy. (Jiný text než zde na Databázi knih.) Mám na beletrii ráda takové ty zvraty a překvapení, ovšem v tomto případě mi onen šokující převrat v ději úplně zkazil právě autor anotace, který onu hlavní zápletku, kterou má čtenář postupně a pozvolna objevovat při čtení, snad už ani nemohl vyzradit méně názorně. -_-

Trochu tedy závidím například uživatelce Arkagas, která tady v recenzi pár hodin přede mnou napsala: "Do poloviny jsem si říkala ‚ oukej, tak už mi řekni, o co tady jde a proč se pořád točíme v zahradě...‘ ", protože já to věděla předem a přesně tenhle pocit bych při tom čtení chtěla zažít taky, ovšem byla jsem o něj okradena. :)

To ovšem není vina autorky, takže v hodnocení dolů nepůjdu. Každopádně jak si mám jinak proboha vybírat knihy, když ne podle anotací, a zároveň zůstat překvapená? :(

29.12.2022 5 z 5

Kniha se spíš měla jmenovat "Co si Y. N. Harari myslí o dějinách lidstva".

Napsat objektivní text je strašně těžké, to vím, ale autor se o to ani moc nesnažil a občas mi vadilo, že jeho "názory na věc" a podložená fakta mají v knize zhruba stejné postavení. Jako jedna z mnoha knih na toto téma je to super, ale je potřeba přečíst i další tematicky podobné knihy, aby to člověka opravdu někam posunulo a něco mu to dalo.

Jako populárně naučná literatura je to zábavné a zajímavé, kdybych to ale posuzovala jako odborný text, strašlivě to zkritizuju. Takže to budu brát jen jako čistě to první, popularizující příručku "Anthropology for Dummies", sloužící hlavně k pobavení. A z tohoto úhlu pohledu je to dobré.

08.08.2022 4 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Knihu jsem přečetla v podstatě kvůli filmu, který mě zaujal… Načež mi pak kamarádka říkala, že kniha jde víc do hloubky a oproti filmu tu je i více postav a že mi to rozhodně doporučuje. Byla jsem tedy zvědavá.

Obecně jsem příjemně překvapená, na ženské romány moc nejsem, ale Bábovky jsou napsané čtivě a poutavě, Třeštíková chrlí vtipná přirovnání a celé je to takové strašně milé a úsměvné, navzdory místy tíživým tématům. Prolínání osudů mi přišlo originální a navzdory velkému množství postav jsem vůbec neměla problém si pamatovat, kdo je čí příbuzný/kolega/kamarád atd., vše bylo velmi přehledné a nenucené.

Mrzí mě, že ve filmu jsem si zamilovala postavu teenagerky Nikoly, která byla na plátně velmi lidská, sympatická a kvůli rodičům mi jí bylo fakt líto, zato v knize byla strašně otravný spratek a nemohla jsem ji vystát.

Dávám 4 hvězdy za příjemné čtení. Nejde o veledílo, o kterém se bude za 100 let učit ve školách, ale na jedno či dvě odpoledne to spolehlivě příjemně zabaví.

26.03.2022 4 z 5

Zmizet Zmizet Petra Soukupová

Tohle bylo celé takové teskné a tíživé, ale taky fakt reálné a skutečné. Soukupová patří mezi strop aktuální české literární tvorby. Mám moc ráda její současné knihy, ale i tahle malá exkurze do minulosti se vyplatila. Toxické čecháčkovství, napjaté vztahy, děti svázané očekáváním rodičů a malé české obce, kde si lidé koukají do talíře... Skvělé to bylo.

28.11.2023 5 z 5

Pláňata Pláňata Petra Dvořáková

Potřebovala bych, aby mě po dočtení této knihy někdo objal okolo ramen a řekl: "Neboj, nebylo to tenkrát takhle špatný. Je to jenom knížka a autoři mohou občas trochu přehánět."

Ale trochu se bojím, že takový rodiny fakt jsou a budou. Je to skvělá knížka, ale do kategorie "příjemné čtení" bych ji nezařadila. Je maličko pokřivená a s hořkými plody, podobně jako planý stromek. Líbila se mi téměř celá, až na posledních cca 10 stránek, kdy mi konec připadal takový narychlo uplácaný a z ničeho nic utnutý. Jako když někdo na místě podřízne planý stromek.

Ale věci někdy nejsou plynule uzavřené ani v životě, někdy se prostě něco stane přesně takhle, jak bylo popsáno. Takže jasných 5 hvězd.

01.03.2024 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Ze seriálu jsem viděla pár dílů a přestal mě bavit, chtěla jsem ale přesto dát šanci této výborně hodnocené a cenami se chlubící knize.

Wow.

Celé je to napsané naprosto excelentně, Příběh služebnice má hluboké myšlenky i uměleckou kvalitu, a zároveň neskutečný přesah.

Nadávám ovšem na nepovedenou předmluvu, ve které autorka v podstatě popisuje některé klíčové záležitosti, ke kterým během děje dojde. Jelikož jsem, jak jsem zmínila v úvodu, nedokoukala seriál, nebyla jsem moc seznámena s dějem, a chtěla jsem také nějaká ta překvapení... No a když vám toho půlku vykecá sama autorka... to jsem byla kapku zklamaná.

Tu předmluvu bych vzala, hodila na konec a změnila označení na "Doslov" nebo tak. Jestli neznáte děj a nechcete si ho zkazit, přečtěte si předmluvu až nakonec. Fakt.

14.02.2022 5 z 5

Mám doma nejnovější vydání, které začíná předmluvou, ve které se autor napůl alespoň předstíraně zkroušeně vyjadřuje, že tohle dílo psal na začátku, nezkušený a literatury neznalý, a dneska by většinu z toho napsal jinak. Lépe.

Ještě že mu to ale v redakci přepsat nedovolili. Za mě to byla jedna z nejlepších Kotletových knih. Syrová, perfektně nedokonalá ve své nestrukturovanosti a neobvyklosti. Nechci generací prověřené vzorce. (Expozice - krize - kolize - peripetie - katastrofa).

Chci víc nadšenců, kteří nevědí, jak psát. Takže ignorují poučky, které neznají, a napíšou to po svým. Jinak. Líp.

Pecka to byla. Víc takových. A díky za ni.

30.01.2024 5 z 5

Dům pod náměstím Dům pod náměstím Markéta Hejkalová

Docela mě překvapuje, že má kniha hodnocení tady na databázi v modrých procentech, protože mně teda přišla naprosto skvělá.

Námět originální, prolínání osudů mistrně naplánované, (úplně vidím ty myšlenkové mapy a provázky na zdi jako v americké detektivce), vybroušený jazyk... No krása.

Čím více jsme byli v minulosti, tím mě to bavilo víc, moderní zakončení v současnosti mi přišlo o něco málo horší, ale i tak je to jednoznačně plný počet hvězd. Autorce moc děkuji.

17.12.2023 5 z 5

Temné blues v New Orleans Temné blues v New Orleans František Kotleta (p)

Sice mi trochu neleze do hlavy, jak je možné, že největší (ovšem taky nejlepší) braky pod sluncem píše člověk s IQ odhadem okolo 200, ale evidentně ho to baví. :D

Tomáš Kosek v téhle knize hodně cestuje po světě, takže o exotiku není nouze, přesto se mi nejvíce líbila povídka veskrze česká - Jezinky jako záporáci byly excelentní. Za ten Vatikán ho podle mě církev zažaluje, ale co už, napsal toho už dost a ve vězení si aspoň promyslí nějaký nový příběhy.

Doufala jsem teda, že se ke konci dostane víc času na vedlejší postavy - Elišku, Dominiku a děti, bohužel jsou ve všech povídkách buď vzácně nebo vůbec. Tady bych určitě ocenila víc informací, co se s nimi dělo a tak dále...

Btw. doufám že v tom babička moc nelistovala, než mi to zabalila pod stromek.

11.01.2023 4 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Úžasný příběh odhalující Snowovo politické a rodinné pozadí, motivace a názory.

Původní Hunger Games dostávají větší smysl, dozvídáme se, jak a proč vznikly, bavila mě i Tigris a informace o Kapitolu.

Moc se mi nelíbil český překlad balad, ale s poezií je to prostě těžké. :)

Za mě naprostá spokojenost a doporučila bych to všem fanouškům původní trilogie.

12.06.2022 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Když jsem knížku začínala číst, hned v prvních kapitolách mě napadl jeden možný konec, a tehdy jsem si řekla, že tak to určitě neskončí, protože to by bylo úplně stupidní a předvídatelný, když mě to napadlo v prvních pěti minutách čtení.

No a skončilo to tak... A máme tu knížku s předvídatelným a stupidním koncem s pěti hvězdičkami, protože ta knížka se stupidním a předvídatelným koncem je úplně skvělá a úžasně napsaná a naprosto báječná.

Některé životy Nory Seedové se mi líbily víc a jiné míň, ke konci se mi zdálo, že těch životů už bylo kapku moc a že se to začíná opakovat, každopádně obdivuju, že je každý z těch životů tak jiný a skvěle vymyšlený.

Na konci jsem brečela jak želva. Toto není spoiler, protože to nebylo proto, že by se tam děly nějaké smutné věci, ale protože mi ta knížka brnkala na emoce jako na harfu. Tohle si prostě musíte přečíst, pokud máte aspoň maličko podobný vkus jako já.

21.03.2022 5 z 5

Hodná sestra Hodná sestra Sally Hepworth

Než jsem začala psát svůj komentář, přečetla jsem si pár názorů jiných uživatelů a dospěla jsem k názoru, že půlce čtenářů byla na začátku strašně nesympatická první sestra a druhé půlce ta druhá. Mně osobně nebyla moc sympatická ani jedna a trochu jsem s tím nejdřív bojovala. :) Psychologické thrillery ale většinou nejsou životními příběhy miss sympatie, ale když už od začátku v knize nesnášíte úplně všechny postavy, tak to na čtenářském zážitku úplně nepřidá.

Velmi oceňuji, že ne každý vidí lidi s autismem apod. jako z filmu Rain Man, po psychologické stránce to bylo naprosto geniální, kapitoly z pohledu poněkud "jiné" knihovnice Fern byly velmi originálně pojaté.

Příběh je postaven logicky a až do konce neztrácí nit, a ačkoliv jsem ke konci už začínala kapku tušit, co se vlastně mohlo stát, závěr je i tak velkým překvapením a knížku bych určitě ráda doporučila dál.

09.03.2022 4 z 5

Hájovnu jsem si vybrala ke čtení kvůli instagramu, kde ji sdílela snad každá bookstagramerka, kterou sleduji, s popiskem, jak je to úžasné. Do toho pár reklam a já začala mít pocit, že si to musím přečíst.

Upřímně ale nechápu, z čeho jsou všichni tak nadšení. Obdivovaný strohý styl vyprávění mi byl spíše na obtíž, příběh je lineární a poněkud prostší...

Zároveň mě štve, že anotace otevřeně popisuje události, které se stanou na straně 150 ze 200, takže pokud jste četli anotaci před samotnou knihou, což většina lidí asi dělá, nečeká vás vůbec žádné překvapení, ale jenom rozvláčně popsaná ta anotace.

Líbil se mi závěr knihy, konec byl emotivní a pěkný, ale všechno, co mu předcházelo, byla natahovaná uondaná otrava.

A k dějí samotnému, jak se dle anotace hrdinka Linda "ozhodne se bojovat o manžela i dceru"...

Děvče zlatý, na toho ubožáka bych se já vy***la už na straně 10... Nechápu, proč za něj bojuje a snaží se ho získat zpět, když se za celou dobu ani jednou neprojevil jako muž s charakterem. Blbec.

Celkově je Hájovna dobrý průměr, ale literární překvapení roku se nekoná.

A ještě jedna poznámka. Kdo dělal tu obálku? Pět různých fontů a ta paní s dítětem v úplně jiném stylu než zbytek obálky vypadá, jako kdyby ji tam v programu Windows Malování přidalo šestileté dítě. Takhle neee... Prosím, příště lépe.

17.02.2022 3 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Soukupovou miluju. Dokonale napsané rodinné vztahy, zajímavé dialogy, celý příběh je vlastně poměrně jednoduchý, ale přitom je to celé tak hrozně hluboké. Super práce s jazykem. Doufám, že něco od Petry S. bude tak za 15 let v povinné četbě. Ať se taky od Babičky konečně někam posuneme.

Jenom se jako zástupce mladší generace musím trochu ozvat, že postava mladší dcery už byla maličko karikatura. Přijde mi, že si autorka dělala research na twitteru a na novinkách.cz, kde v diskuzi starší generace nadává na "ty děsný dnešní děcka, to my byli jiní, lepší..." a ve výsledku to pak dopadlo trochu neuvěřitelně vypadajícím odstrašujícím příkladem.

Ale jinak jsem naprosto spokojená. Skvělé to bylo.

30.01.2024 5 z 5

Perunova krev I. Perunova krev I. František Kotleta (p)

Kotleta jako vždycky.

Oddechovka pro den, kdy vám není dobře a potřebujete zůstat v posteli, tak si sáhnete po porci akčního násilí a sarkastického humoru. A fungovala skvěle.

Bavila mě i autorem mimoděk zakomponovaná nostalgie, kdy se luxusní byt v Praze dá koupit za 4 mega a v restauraci se vás po příchodu ptají, zda chcete kuřácké či nekuřácké prostory. No jo, rok 2013. :D

29.09.2023 4 z 5

Jeřabinový dům Jeřabinový dům Marie Hajdová

Jeřabinový dům je moc milý, hezký, a v záplavě současné české scény pořád originální a vystupující z nudné šedi ostatních tematicky podobných děl. Uvěřitelní lidé v realistickém příběhu, který se opravdu mohl stát těm sousedům od vedle.

V některých momentech mi přišlo, že se autorka snažila být až "přehnaně básnická", např. u popisů přírody, což mi ovšem s častým opakováním začalo připadat maličko strojené. Na tomhle bych možná trochu ubrala.

Jinak to bylo příjemné svěží čtení. Snad od ní vyjde ještě něco dalšího. :)

16.08.2023 4 z 5

Kateřina v říši kimči Kateřina v říši kimči Kateřina Kang

Autorku sleduji už dlouho na Instagramu, takže když se rozhodla svoje komiksy vydat knižně, hned jsem je musela mít.

Knížka je milá a vtipná, u některých věcí mi akorát maličko chybí delší vysvětlování, které Kateřina dává na Instagram, ale v knize na něj není prostor.

Ilustrace jsou super a dozvíte se i méně známé věci o Koreji a jejích obyvatelích. Opravdu doporučuji.

Varování: Bohužel mám po přečtení strašnou chuť podívat se do Koreje, takže mě to asi bude ve výsledku stát dost peněz. :D

13.05.2023 5 z 5

Netvoři a krásky Netvoři a krásky Soman Chainani

Jedna hvězda za nápady.

Druhá hvězda za feminismus u autora - muže.

Třetí hvězda za zpracování s LGBT a people of colour motivy.

Čtvrtá hvězda za pocity, které kniha vyvolá.

Pátou ale nedám. Pohádky měly strašně kolísavou kvalitu. Zatímco jedna byla boží a úžasná, ta následující byla taková divná... Což se různě střídalo. Grafické zpracování nádherné, ale některé WTF povídky hezká ilustrace nezachránila. :)

07.09.2022 4 z 5

Revoluce Revoluce František Kotleta (p)

Tentokrát mě teda Kotleta kapku zklamal.

Nejsem žádná princezna, co si koupila Bruntálského řezníka a nevěděla, do čeho jde. Naopak jsem věrná čtenářka jeho knih už od dob Hustého nářezu, což bylo někdy v roce 2010.

Druhý díl Undergroundu mi oproti jedničce ale bohužel přišel takový nenápaditý, nepřekvapilo mě ani odhalení padoucha, jeho pozadí, vývoj postav, dynamika Petrova vztahu s Fay... Všechno takové nemastné neslané, předvídatelné a neoriginální.

Vzhledem k tomu, že je mi 24 a písničky od Zagorové neznám, omílaná Duhová víla mě moc nebavila, ale tady chápu, že chyba je na mé straně vysílače.

Tentokrát to bylo i míň vtipné. Kde není prostor na humor, tam nacpeme víc sexu, ale na úkor děje, což byla trochu škoda. Další díl už bych ale asi nepotřebovala. Radši nový kus Legie, prosím. :)

PS. Zarazila mě fyzika dámských vlasů v knize. Jak se proboha dělá cop jehlicí? Jehlice je na drdoly. Cop tím neuděláte, alespoň ne bez vteřinového lepidla, izolepy apod. Možná tu knihu v redakci měli dát přečíst i nějaké ženě.

31.07.2022 3 z 5