Michalka98 Michalka98 komentáře u knih

Ze života knihomolky Ze života knihomolky Debbie Tung (p)

Skvělé čtení pro každou knihomolku.

04.10.2019 5 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Skvělá kniha. Ze Směšných lásek mám rozporuplné pocity, ale tento příběh byl úplně o něčem jiném. Skvěle napsané, zajímavé myšlenky a ještě zajímavější vývoj hlavního hrdiny. Pocházím z Moravy, takže folklor je mi blízký, a příběh příjemně oživil. Doporučuji.

25.03.2019 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Skvělá kniha, která na pár stranách popisuje de facto zánik civilizace. Příběh je úžasný, ale zároveň děsivý, protože k tomuto stádiu jsme se již přiblížili a možná už jsme v jeho začátku. Líbily se mi také myšlenky, které celé dílo doplňovaly. Doporučuji k přečtení i k zamyšlení.

01.06.2018 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Příběh, který na několika málo stránkách zachycuje odvěký boj člověka s přírodou. Boj, který člověk vždy musí prohrát, protože ve své namyšlenosti si neuvědomuje sílu a genialitu přírody. Kniha se dobře četla, ale vadila mi přemíra monologů nad dialogy. Každopádně doporučuji k přečtení.

21.12.2017 4 z 5

Deník Deník Anne Frank

Toto se mi opravdu těžko hodnotí. Protože jak můžu hodnotit životy osmi naprosto odlišných lidí, kteří spolu museli nedobrovolně strávit dva roky v těžkých podmínkách a každý den se museli bát o svůj život? Jak můžu hodnotit něco, co si nedovedu představit? Proto můžu jen smeknout, Anne. Smeknout před tvým literárním talentem a před tvou schopností popisovat i ty nejhorší chvíle s nadhledem a ironií. Tvůj deník by si měl přečíst každý a zvláště ti, kteří jsou tak hloupí a mají tu drzost, že i dnes obhajují nacismus. Navzdory všemu sis splnila svůj sen a stala ses slavnou spisovatelkou. Tvůj odkaz tak žije dál a jen my ho můžeme chránit a postarat se o to, aby nebyl zašlapán do země.

02.09.2017 5 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Moje první setkání s autorkou ( protože sehnat její knihy v knihovně je někdy téměř nadlidský výkon :) ) a musím říct, že mě navnadilo dostatečně na další díla. Poslední dopis od tvé lásky je mimořádně čtivě napsaná kniha, ve které se střídá několik časových rovin. Během četby jsem byla rozhodnutá dát knize čtyři hvězdičky, protože, hlavně ze začátku, tam na můj vkus bylo příliš nevěry najednou a taky Jennifer mi příliš sympatická nebyla. Ten konec mě však tak dostal, že i slzička ukápla a averze vůči Jennifer se taky vytratila. A navíc ty Anthonyho dopisy!! Která žena by po tom netoužila. Kniha nám taky ukazuje, že největší zhoubou pro ženu je vztah se ženatým mužem. Jednoduše doporučuji k přečtení všem ženám, protože tato kniha není jen sladkobolnou romancí, ale je protkaná realitou dnešního světa.

25.08.2017 5 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Klasika nad klasiky, která i po více než 400 letech dokáže vzbudit emoce. Kdyby tak Shakespeare tušil, že se jeho nejslavnější dílo bude i po takové době hrát na divadelních prknech, bude základním stavebním kamenem pro mnoho dalších romantických knih a filmů a samozřejmě bude součástí povinné četby. Snad nejslavnější tragédie světové literatury, která se bude ještě dlouho hřát na výsluní.

26.07.2017 5 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Seriál podle stejnojmenné knihy zbožňuji​ již od malička, ale přesto jsem se ke knize dostala až teď v rámci povinné četby. Kniha je milá, úsměvná, plná dětské fantazie. Myslím, že je toto dílo poselstvím pro dospělé, aby se občas zastavili a zkusili svět znovu vnímat těma dětskýma očima, které zůstanou v každém z nás ať chceme či nechceme. A také je pro nás památkou na Karla Poláčka, který ji napsal během nejtěžšího období naší historie a přesto nám dokázal zanechat dílo v němž se objevuje radost ze života.

21.05.2017 4 z 5

Těžká hodina Těžká hodina Jiří Wolker

Nádherné básně, které popisují sociální rozdíly. Rozhodně kniha právem patří mezi povinnou četbu. Ukázka toho, co všechno mohou lidé ztratit jen proto, že jsou chudí mě zasáhla a dnes si to většina lidí neuvědomuje, ale toto dílo je stále velmi aktuální. Bohužel stejně jako tenkrát ani dnes se o chudobě příliš nemluví a raději se tváříme, že všichni žijí nadstandardně. Těžká hodina je opravdu kniha na zamyšlení.

10.03.2017 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Česká klasika, kterou musí každý Čech přečíst. Neexistuje snad nikdo, kdo by neznal alespoň úvodní verše Polednice, Vodníka či Kytice. Doporučuji.

24.01.2017 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Má nejoblíbenější kniha. Naprosto ji zbožňuji, stejně jako filmové zpracování

31.12.2016 5 z 5

Zimní zámek Zimní zámek Alexander Stainforth (p)

Velké překvapení a naprostá pecka! Ocitáme se v raném viktoriánském období a mladá Isabel si z dětství nese cejch žhářky a vražedkyně. Dívka je přesvědčená, že se kvůli klepům nikdy nevdá, ale jaké je její překvapení, když ji o ruku požádá hrabě Nicholas Hamilton - muž, kterému zapálila sídlo a který je kvůli ní zmrzačený. Co za jeho nabídkou stojí? Chce z Isabel smýt vinu, nebo je to "Modrovous", který se bude své ženě krutě mstít?
Romantika, napětí, skvělý styl psaní - tahle kniha má vše, co jsem teď potřebovala. Úplný závěr byl za mě sice zbytečně překombinovaný, ale to v tomto žánru dokážu odpustit. Doporučuju všem milovníkům romantiky a staré Anglie.

19.02.2024 5 z 5

Pomocnice Pomocnice Freida McFadden

Pomocnice má na DK neuvěřitelných 90 %. Dle mnohých blogerů se jedná o jeden z nejlepších, ne-li přímo nejlepší thriller, který kdy četli. Očekávaní jsem tedy měla velká, avšak Pomocnice jim nedostála. Tento žánr čtu jednou za uherský rok, a přesto jsem dokázala v knize najít mnoho styčných bodů s jinými díly (Pomocnice je za mě nejvíc podobná méně známé Hospodyni od Natalie Barelli, ale viděla jsem rovněž shodu s Dívkou ve vlaku či knihou Za zavřenými dveřmi). Při čtení jsem opravdu měla pocit, že autorka pouze vybrala motivy z jiných knih a spojila je do jedné. Proto nechápu to vysoké hodnocení. Ano, děj odsýpal, ale prvek napětí tomu výrazně scházel - už cca v první třetině mi bylo jasné, kdo je tady psychopat (nic nového pod sluncem, bohužel). Celkově to pro mě byla vlastně taková odpočinková jednohubka, na kterou brzy zapomenu.

08.01.2024 3 z 5

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Společně s Pýchou a předsudkem je Rozum a cit nejikoničtější román Jane Austenové (velkou zásluhu na tom patrně má skvělá filmová adaptace). Příběh Elinor a Marianne není ani tak o lásce romantické, jako spíše o lásce sourozenecké. Austenová zde bravurně vykreslila sesterské pouto a lásku. Jedná se o pomalu plynoucí příběh, během kterého se dívky musí naučit, že rozum a cit nejsou "nepřátelé" a nestojí proti sobě. Naopak se doplňují a jejich vztah je takřka symbiotický. Knihu jsem četla podruhé a určitě ne naposledy.

24.09.2023

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Evelyn Hugo - dívka z chudých poměrů i legenda stříbrného plátna, žena upřímná i falešná, citlivá i bezohledná. Herečka, manželka, milenka i matka. Taylor Jenkins Reid vytvořila "šedou" hlavní postavu, kterou budete nenávidět i chápat. Kniha je neskutečně čtivá, prostředí Hollywoodu skvěle vykreslené a Evelyn originální. Dávám však "jen" čtyři hvězdičky. Zaprvé z toho důvodu, že mě nebavily kapitoly s Monique (byť jich není moc), zadruhé proto, že se autorka občas motala v kruhu a psala pořád o tom stejném. Evelyn Hugo nebude mou životní knihou. Je to však žena, jejíž příběh stojí za přečtení.

26.05.2023 4 z 5

Mapa dní Mapa dní Ransom Riggs

Svět Ransoma Riggse mám moc ráda, ale Mapa dní mě bohužel zklamala. Kniha má skoro 500 stran a působí spíše jako road trip po USA, což mě příliš nebavilo - kouzlo smyček z původní trilogie zde autor bohužel nedokázal zopakovat. Celkově se jednalo o průměrnou (trochu vycpávkou) knihu. Nicméně do dalších dílů se pustím.

19.09.2022 3 z 5

Královna Alžběta II. a královská rodina Královna Alžběta II. a královská rodina kolektiv autorů

Knihu jsem začala číst v době oslav sedmdesátiletého výročí vlády Alžběty II. a dočítám ji v době jejího úmrtí. Myslím, že je to symbolické. Tato publikace vás provede celou historií monarchie a představí vám královskou rodinu. Královna Alžběta pro mě byla výjimečnou osobností. Byla tím prvním, co si v souvislosti se Spojeným královstvím vybavím. Žena, která chápala význam slov jako povinnost, loajalita, důstojnost, elegance. Byla častokrát kritizována - někdy oprávněně, jindy neoprávněně. Nikdo jí ovšem nemůže upřít to, že až do konce svého života sloužila svému lidu a splnila tak slib, který dala ještě jako velmi mladá dívka. Budu si ji pamatovat jako dámu v barevném kostýmku, obklopenou psíky corgi, dívající se láskyplným pohledem na milovaného manžela prince Philipa. Tyto všechny podoby královny v knize najdete. A teď naposledy píši God Save the Queen.

19.09.2022 5 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Ruta Sepetys je skvělá spisovatelka, u které si nesmírně vážím toho, že vytahuje na světlo opomíjenou historii. Mlčící fontány jsou dobře napsaný a propracovaný román, který ve vás zanechá emoce. Přesto musím říct, že jsem trošku zklamaná. Kniha ve mně bohužel nedokázala vyvolat tak intenzivní prožitky a souznění s postavami, které jsem cítila při čtení knihy V šedých tónech. Nevím, zda to bylo tím, že je mi tematika druhé světové války bližší, stylem psaní nebo jen tím, že jsem se těšila na výraznou romantiku, která mě nakonec příliš neoslovila. Na druhou stranu jsem po dočtení cítila potřebu zjistit si o této době něco víc, což je u knih tohoto typu jen a jen dobře. Příběhy Ruty Sepetys chci dále číst, ale musím říct, že V šedých tónech u mě zatím vede.

26.02.2022 4 z 5

Král Lávra Král Lávra Karel Havlíček Borovský

Příjemné čtení na pár minut.

22.03.2020 5 z 5

Dokonalé!!!