Deník

Proslulá kniha (přeložená z holandského originálu s přihlédnutím k německému překladu) obsahuje deníkové záznamy židovské dívky, která se s rodinou za války ukrývala před nacisty ve skrýši starého domu na předměstí Amsterodamu. V průběhu dvou let 1942 až 1944, od svých třinácti do patnácti roků, zaznamenává dívka své úvahy, zážitky, pocity a drobné všední události, jak je přinášel život ve stísněném prostoru bez možnosti soukromí. Nakonec byl úkryt rodiny prozrazen a všichni jeho obyvatelé odsunuti do koncentračního tábora. Z celé rodiny přežil pouze dívčin otec, který také po válce korigované deníky své dcery vydal. Kniha pak byla po letech znovu vydána v úplné podobě....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/65_/657/big_denik-Y5M-657.jpg 4.32898
Literatura světová, Biografie a memoáry

Vydáno: , Triáda

Het Achterhuis / Anne Frank Tagebuch, 1947

Kniha Deník

Zuna1990
včera

Dnes je výročie oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau, čoho sa Anna žiaľ nedožila. Ona bola so sestrou transportovaná do Bergen – Belsen, jej rodičia práve do Osvienčimu. Tento týždeň sa na nás zo všetkých strán valí tematika holokaustu, čo je ale dobre. Nech všetci vedia, nech všetci vidia, nech všetci pochopia, nech nikto nezabudne.

Táto výnimočná knižka je autentickým denníkom, ktorý si začala 13-ročná Anna písať krátko pred tým, než sa so svojou rodinou uchýlila do úkrytu v Amsterdame pred nacistami v čase okupácie Holandska. Mimoriadne svedectvo napätej doby z rokov 1942-44 obsahuje popisy všedných udalostí sledovaných z perspektívy mladého dievčaťa. Odhaľuje jej bohatý duševný život a nesie v sebe posolstvo viery a nádeje, že ani v najťažších dobách sa nestráca nádej. Ta nádej, koľko jej len Anna mala. Kniha nie je opisom vojny, je opisom života dievčaťa, ktoré dospieva, mení sa na ženu, prvýkrát sa zamiluje a tak veľmi chce žiť.

Denník sa končí zápisom z 1.augusta 1944, ktorý urobila len pár dní pred tým, ako ich 4.augusta objavili nemeckí vojaci a kedy bola Anna so svojou rodinou deportovaná. Jej denník zostal v úkryte, kde ho objavila Miep Giesová a schovala ho. Keď sa jej otec Otto Frank po oslobodení vrátil do Amsterdamu, odovzdala mu Miep denník jeho dcéry. Ten spravil z neho niekoľko kópií, ktoré rozoslal ich rodine. Neskôr jej denník upravil do knižnej podoby a v júni 1947 kniha prvýkrát vyšla v Holandsku.

Zuzanka45

Moc krásné, ale i moc smutné. Pocity u této knihy byly všemožné.

Nyangumi
14.12.2021

(+ SPOILER) Myslela jsem si, že je to je román o holocaustu, to jsem se teda spletla. Autorka píše z úkrytu, ve kterém žije s dalšími sedmi lidmi, kteří se zde uchýlili před odsunem do koncentráku. Většinu románu tvoří popisy denních hádek a života v úkrytu. Někdy nad tím, ale zůstává rozum stát. Ze začátku šeptají, a třeba celý den se nehnou z místa, aby se neprozradili a jindy jedné schované židovce rupne v bedně a začne luxovat tepich. Nebo proč si zapínají v úkrytu třeba budík, jsem taky nepochopila. Nebo ty jejich hádky, to přece muselo být slyšet. Ze začátku psáno hodně dětsky, vzhledem k věku autorky, ale ke konci se to rozjíždí svižně a snaha o filozofické úvahy o člověku, víře, naději a lásce. Zmínky o válce bohužel jen okrajově, jednak že Anna má omezené informace a nechce se o beznadějné situaci víc rozepisovat. Román o dospívání, hledání lásky a místa v životě a hlavně o naději a nezlomné víře v dobro.

branislav1814
13.12.2021

Velký obdiv k tomu, jak Anne dokázala vyjádřit své pocity a popis různých situaci. Nedokáže to leckterý dospělý dnes. Nemluvě o dětech / dospívajících v jejím věku a v dnešní době. Na deníku je také vidět progres kterým Anne prošla za ty dva roky. V myšlení, v cítění i vyjadřovaní.

palka452
11.12.2021

Pro mne velmi dnešní

Zdenule27
05.12.2021

Velice smutný konec. Anne byla velmi vyspělá na svůj věk.

MartaTkanička
23.11.2021

Velice smutné nahlédnutí do života jedné židovské dívky,

Romanka89
22.11.2021

Myslím že vše už bylo řečeno, člověk si na jednu stranu přijde nepatřičně, když čte cizí deník, na druhou je to velmi čtivé svědectví války pohledem puberťačky, se všemi jejími sny, touhami, náladami.