mi-380 mi-380 komentáře u knih

Červenka Červenka Jo Nesbø

Po dvou lekcích zeměpisu (Netopýr a Švábi) přišel tentokrát na řadu dějepis. Nesbø má pozadí svých detektivek dobře promyšlené a to je (mimo jiné) to něco navíc, co mě na něm baví. Tentokrát jde o důkladnou exkurzi do myšlení tvrdého vikingského jádra Norů, od fašistických bojůvek až po idealisty. Od mužů, kteří šli kdysi dobrovolně bojovat proti komunismu až po nespokojence se současnými změnami, usilující o zastavení ivaze imigrantů. Harryho, a tedy vlastně spisovatelovo, politické přesvědčení je více než zřejmé, zajímalo by mě, zda si ho Nesbø udržel i po dramatických událostech v Evropě roku 2015. Wir schaffen das. Opravdu to zvládli?
90 % (aktuálně 1065 hodnotících, 87 %)

21.01.2016 5 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Autor stále ještě dolaďoval svůj styl a do party si přizval několik postav z obludária mistrů Iana Fleminga a Edgara Wallace. Úžasně čtivě ale popisuje prostředí Bangkoku a norské komunity v něm se všemi šílenostmi, zvrácenostmi, ale i kouzly buddhistického světa.
70 % (aktuálně 1131 hodnotících, modrých 79 %).

12.01.2016 4 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Fin Macleod, hlavní hrdina prvního dílu, je tentokrát tak trochu odsunut na vedlejší kolej a navíc něco v jeho povaze mi nesedí. Sebelítost? Nedostatek pokory? Občasná ich forma, kterou známe ze Skály, už sice není tak překvapivá, ale stále jde o zajímavé ponory do minulosti, zvlášť když hlavním vypravěčem je... (nebudu prozrazovat kdo). Vypointování celého pátrání je ovšem naprosto dokonalé.
85 %, těším se na třetí díl (426 hodnotících, 91 %).

12.01.2016 4 z 5

Skála Skála Peter May

Kvalitní kriminální zápletka, ano. Co mi ale vyneslo tuhle knihu mezi nejlepší v posledních několika letech, je úžasný popis prostředí. Drsný, studený, větrný ostrov Lewis se svými rašeliništi, jezery, starými kamennými domy, náboženstvím a hlavně svéráznými obyvateli - gaelsky mluvícími potomky Keltů, s nimiž prožíváme ve vzpomínkách hlavního hrdiny i během pátrání dramata, která by vydala na několik románů. Skála je jedna z těch knih, která mě současně se čtením přinutila pátrat na internetu - počínaje googlem earth a konče wikipedií - a už mi vrtá hlavou, jak a kdy a zda se na Hebridy podívám: 95 %

27.12.2015 5 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Kouzlo oddělení Q se mi vytrácí. Carlův drsný humor se změnil v prostinké žertíky, záhadné postavy Asada a Rose začínají nudit, zápletka je ještě méně pravděpodobná, než v předchozích dílech. Moc se nehýbe ani všemi díly prostupující řešení úvodního případu celé série. Naštěstí postavička Marca a hlavně jeho povaha je zvládnuta na výbornou, stejně jako jeho zoufalý, napínavý, permanentní (i když těžko uvěřitelný) útěk.
65 % (aktuálně 279 hodnotících dává průměr 86 %).

11.12.2015 3 z 5

Pomsta Pomsta Lee Child

První třetina slibná, spád a humor jako kdysi. Přelet do Londýna ale znamená zpomalení a dialogy. Obrovské množství dialogů. Většinou nezáživných, bez jiskry, bez humoru, s jedním hlavním cílem: alespoń trochu postrkovat vpřed strnulou zápletku. Oživení a pointa v úplném závěru trochu vylepší celkový dojem, ale i tak touto knihou pokračuje sestupná úroveň reacherovské série.
60 % (38 hodnotících, 81 %).

18.11.2015 3 z 5

Evropská integrace bez iluzí Evropská integrace bez iluzí Václav Klaus

Argumenty jasné a logické. Klaus nikdy nebyl proti sbližování evropských států, což spousta lidí nepochopila hlavně díky médiím, která si svým vystupováním znepřátelil (a nejen média). Jeho varování jsou o ztrátě svobod a to v současné době hrozí; silnější už zase začínají vnucovat svou vůli ostaním (malým) státům Evropy. Mám dojem, že my v postkomunistických zemích máme ke svobodě úplně jiný vztah, než starý západ. Je pro nás relativně nová a víc si jí vážíme.
Několik citátů:
... "Navzdory vznešené a často patetické rétorice není EU primárně altruistický projekt na povznesení a sbratření evropských národů. Je také či především mocenským gambitem Německa a Francie odehrávajícím se zcela v socialistickém rouše, jež má řadu prvků podobných těm, které jsme v roce 1989 s takovou radostí opustili."
... "Kromě zájmové koalice, která je na EU existenčně závislá, tedy politici EU, úředníci EU, zájmové - mediální, byznysové, vědecké, umělecké - skupiny napojené na EU a na evropských projektech parazitující lidé v jednotlivých členských zemích, už skoro nikdo jiný vývoj v Evropě nehájí. Snad kromě snílků o sjednoceném lidstvu..."

13.11.2015 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Kniha je proti filmu mnohem veselejší, film zase podstatně zestručnil občas zdlouhavé verneovské popisy technických postupů.
75 % (592 hodnotících, 90 %).

15.10.2015 4 z 5

Útěk do pekel Útěk do pekel František Niedl

Vzdal jsem to v necelé čtvrtině: už dávno jsem se nesetkal s tak odpudivým hrdinou: arogantní, nepříjemný frajer, podvodník, který nenávidí snad každého, s kým se setká a jehož jediným koníčkem je sex, který autor s gustem podrobně popisuje. Nic proti sexu, ať žije sex, ale skoro na každé stránce? Možná jsem si jen spletl žánr, s pornem jsem nepočítal. Už si ani nepamatuji, kdy jsem šel pod tři hvězdičky.
20 % (48 hodnotících je nadšeno v průměru mnohem více: 89 %? :-)).

13.10.2015 1 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Kronika kruté doby, popisy zmařených životů. První polovina je naprosto strhující, druhá vyznívá tak trochu do ztracena rozbitím formy, přenesením děje na různé vypravěče a nedotažením některých motivů. Přesto jsem tento zoufalý boj bezmocného jedince s nemilosrdným režimem dočítal se zájmem. Mladá autorka se pustila do nečekaně podrobně propracovaného díla, plného historických faktů a úvah o kolektivní vině, naší národní povaze i smutných letech fašizmu a komunizmu u nás. Jen se v knize na můj vkus málo ukazuje hlavní viník deformace našich dějin: pokud by v roce 1938 nepřišli Němci, pak by sotva v roce 1945 mohli přijít Rusové.
85 % (801 hodnotících, průměr 90 %).

09.10.2015 4 z 5

Nevracej se Nevracej se Lee Child

Humor, akce, překvapení, spád. Tentokrát ale jen v první polovině. V té druhé jde hlavně o přebytek často nudných vysvětlujících dialogů. A vysvětlovat je opravdu co, protože děj se sune těmi nejméně pravděpodobnými pátracími metodami, kde náhoda hraje hlavní roli a logika jednu z těch nejmenších.
65 % (65 hodnotících je na průměru 87 %).

28.09.2015 3 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Úžasně čtivé a napínavé, až se na úkor dramatičnosti a napětí bohužel vytrácí humor oživující úvodní díly. Je neuvěřitelné, jaký dánská společnost udělala za půl století skok. Tvrdost až krutost namířená státem proti sociálně nepřizpůsobivým Dánům se po několika desetiletích mění v obrovskou toleranci k daleko méně přizpůsobivým imigrantům.
90 % (477 hodnocení, 93 %).

17.09.2015 5 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Kazuo Ishiguro

Alternativní historie bez (až na jednu výjimku) sebemenšího popisu vizáže lidí. Smutný, pomalu se odkrývající osud hlavních postav. Velmi podrobné náhledy do myšlení hlavní ženské postavy, o to podivuhodnější, že autorem je muž a k tomu ještě v Anglii od malička žijící Japonec. V nenápadné SF zabalená melancholie a nostalgie o tom, že všichni jsme vlastně kdysi v mládí něco důležitého propásli, to vše zdůrazněno ponurou atmosférou díky převážně zimním vzpomínkám, neustávajícímu větru a skoro hmatatelné britské vlhkosti.
85 % (zatím 139 hodnotících, 82 %).

04.09.2015 4 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

V pořadí třetí napsaný a naštěstí pro mě i třetí přečtený román z kodaňského policejního oddělení Q. Autor totiž umí (mimo jiné) naprosto perfektně dvě věci: Jednak nenápadně stupňovat napětí tak, že posledních 150 stránek se napětí mění na nepřetržitý tlak na nervovou soustavu čtenáře. A za druhé: Několika zajímavými událostmi a postavami spojuje všechny (v mém případě zatím tři) knihy, takže se vyplatí číst je postupně.
90 % (aktuálně 633 hodnocení, 94 %, 38. nejlépe hodnocená kniha).

14.08.2015 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Uf, silný zážitek, občas až na hranici snesitelnosti. Dějově typická seversky temná, přijatelně překombinovaná detektivka, která má ale jedno velké plus: Ten navenek protivný, morousovatý, nemocný, drzý policajt je uvnitř plný břitkého pohotového humoru, kterým dokáže přesně charakterizovat jakoukoli postavu nebo situaci.
90 % (820 hodnotících, 88 %).

27.07.2015 5 z 5

In Nomine Sanguinis In Nomine Sanguinis Miroslav Žamboch

První třetina nevyrovnaná, jakoby hlavní postava nemohla zapadnout do našeho prostředí. Pak se ale vše rozjíždí do (u Žambocha očekávaného) strhujícího akčního dramatu, napínavějšího o čekání, zda, a případně kdy, se už konečně objeví Mathias Majer. Žambochův styl mi i zde připomíná knihy Lee Childa (rychlostí, akcí, humorem i postavou hlavního hrdiny).
70 % (46 hodnotících, 77 %)

06.07.2015 4 z 5

Jonasson je jako neúspěšný politik. V politice se vyžívá, strašně rád politické události světového významu ze široka, občas vtipně, často nudně a populisticky, komentuje, a mezi řádky z jeho závěrů vyplývá, že sám by to všechno uměl nejlépe. Jeho politické "postřehy" tvoří 90% textu, u dalšího čtení mě udržuje jen Nombeko.
Zatím v jedné třetině knihy 50% (756 hodnotících je na průměru 80%, takže to ještě nemohu vzdát).
Ještě, že jsem to nevzdal, jsem v polovině, ve Švédsku, příběh se příjemně rozjíždí a je stále vtipnější: 70% (763 hodnotících, 80%).
Dočteno s obtížemi v únoru 2016, občas velmi vtipné, občas vtipné, často jen tak ukecané: 65 % (1157 hodnotících, 80 %).

28.06.2015 3 z 5

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Olav, to je city o něco lépe vybavený Dexter: 90 % (65 hodnotících, 78 %). Norové jako by se vyžívali v traumatech. A pokud by snad traumata díky ropnému blahobytu mizela, dovedou si je opakovaně přivolávat zpět (imigranti, Breivik, Barnevernet, Nesbø...).

28.06.2015 5 z 5

Cesta sněžných ptáků Cesta sněžných ptáků Robert Lyndon

Tahle báječná dobrodružná road movie jedenáctého století právě s poslední stranou skončila a okamžitě nastal ten nostalgický pocit prázdnoty a stesku po postavách, s nimiž se musím rozloučit. Co teď? Nejvíc by mě lákalo vydat se po jejich stopách křížem krážem třemi světadíly.
90 % (aktuálně 137 hodotících a průměr 87 %).

07.06.2015 5 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Kingův typický důkladný polopatický fantasticko/realistický styl a jeho antihrdinové, řítící se (doufám) do věčného zatracení. Po přečtení první třetiny (což normálně vydá na jednu běžnou knihu) si musím dát přestávku. Nějak mi většina událostí i lidí pod kupolí leze na nervy.
Zatím 70 % (aktuálně 738 hodnotících je mnohem výš - na 90 %).

22.05.2015