Cesta sněžných ptáků

kniha od:

Cesta sněžných ptáků https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/141039/bmid_cesta-sneznych-ptaku-SbY-141039.jpg 4.3 536
Koupit Koupit eknihu Bazar

Velkolepý, zcela moderně psaný román se odehrává v 11. století a provází čtenáře téměř celým tehdejším světem. Francouzský žoldák přijme od anglického šlechtice nabídku, aby se vydal do Konstantinopole zachránit jeho syna, který je tam držen jako rukojmí. Mladý rytíř bude propuštěn výměnou za šest mimořádných dravých ptáků, bílých sokolů. Ze všeho nejdříve Vallon míří se svými společníky do Norska, pak putuje přes Grónsko a Rusko k svému cíli. Na dlouhé cestě ho provází řada výrazných postav, například sokolník se schopností porozumět divokým zvířatům nebo nebývale vzdělaný student lékařství, který s sebou tajně nese dokumenty, jež mají vést k objevení pátého evangelia. Vynikající dobrodružný příběh je napsaný svižně a s fantazií. Skvělý děj dokáže udržet čtenáře v napětí až do poslední stránky.... celý text

Série:

Cesta sněžných ptáků 1.


Žánr:
Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Knižní klub
Originální název:

Hawk Quest , 2012


více info...

Komentáře (149)

Komentáře 149 Recenze 7

Radimka
Radimka
24.06.2023 5 z 5

Ze začátku čtení mě kniha moc bavila, určitě má výbornou atmosféru, zjišťovala jsem si spoustu zeměpisných informací. Ale nečetla jsem ji v kuse a najednou jsem se nějak ztratila. Nicméně hlavní hrdinové sympatičtí chlapíci a knížka je hodně zajímavá napínavá historická road movie.

Alma-Nacida
Alma-Nacida
23.04.2023 3 z 5

Anabáze nesourodých společníků, které svede dohromady cíl cesty, k němuž ovšem spěchá každý z nich z jiného důvodu, a to nejlépe nějakého tajného. Tolik k ději v jednom dlouhém souvětí. Cesta celou Evropou v 11.století mě docela bavila, čtení jsem střídala s audioknihou, která na mě ale působila dost sedativním dojmem. Hlavní hrdina (nejspíš) Vallon je těžko uvěřitelný, v ději vystupuje jako skoro 100% klaďas, ale pak z popisu jeho předcházejícího života je to zkrátka jen zdatný mordýř z povolání. K přerodu došlo buď během vězení, nebo tak nějak nenápadně cestou, kdo ví. Celkově mám dojem, že je v knize všeho moc, takže je to někdy už otravné. Pokračování si nejspíš nechám ujít.


Luigi1
Luigi1
23.04.2023 4 z 5

Šel jsem do toho s vervou až na ten konec ten mě sklamal

Majto
Majto
29.03.2023 3 z 5

Nepamätám si, kto mi knihu doporučil, no objednal som ju z antikvariátu a asi rok čakala v poradovníku. Mám ju za sebou a zas nejaký ten rok asi bude čakať, kým ju do rúk zoberiem znovu. Nebolo to úplne zlé, dokonca som spočiatku myslel, že to bude parádna jazda, no s pribúdajúcimi stránkami som strácal koncentráciu a vzdialene mi to dejovo začalo pripomínať román Proroci z Fjordu věčnosti od Kima Leine. No páčili sa mi aj nejaké popisy, abo udalosti. Nie je to úplne stratené, asi treba viac náhľadov, no mám toho veľa.

PitoR
PitoR
25.02.2023 5 z 5

Nedokončená cesta je ako nedopovedaný príbeh!!!!!
Uděly lidí, Exeter Book, Anglicko, 10. storočie: „Jeden bude bavit hosty v hradní síni, pijáky v náladě udržovat... Druhý ochočí dravého sokola, až poddá se hrdý pták a usedne na jeho pěst.“

Dobrodružný historický román Cesta sněžných ptáků je zasadený do 11. storočia, kedy armáda Seldžukov poráža na hlavu vojsko byzantského cisára pri Mantzikerte (dnešné východné Turecko), čo nakoniec povedie k prvej križiackej výprave. Medzi zajatcami sa nachádzajú potomkovia vznešených rodov, za ktorých ich príbuzní vyjednajú výkupné. Jedným z nich je aj normánsky žoldnier Walter, ktorého rodina v Anglicku neovplýva zvlášť rozsiahlym majetkom, aby za neho mohla zaplatiť takú vysokú sumu, akú stanovil emir Sulajmán ibn Kutulmiš. Emir ponúkne za omilostenie žoldniera jednu alternatívu; za jeho prepustenie požaduje dva páry vzácnych vtákov – najväčších, najvzácnejších a najvznešenejších dravcov – bielych loveckých sokolov. Farba ich peria je rôzna, ale najčistejšiu bielu a teda aj najvzácnejšiu, majú sokoly zo severu, z ostrovov Island a Grónsko. Kto sa podujme na túto neľahkú cestu, aby vzácnych operencov dopravil do Konštantínopolu (dnešný Istanbul)? Aké tajomstvá ukrývajú samotní aktéri tohto dobrodružstva? A aké tajomstvo ukrýva Walter, že ho chcú dostať na slobodu?

„Na tuto cestu jsem se vydal, abych činil pokání za smrtelný hřích, a slíbil jsem, že nezmařím život, jen v sebeobraně nebo na ochranu lidí, za které zodpovídám. Uplynulo půl roku a ztratil jsem prěhled, kolik lidí zemřelo mojí rukou. A bude jich víc.“

Anglický autor Robert Lyndon – historik, cestovateľ, horolezec a sám vášnivý sokoliar, nás vo svojom prvom historickom románe prevedie takmer celým vtedajším známym svetom. Na ploche cca. 600 strán rozohral veľmi zaujímavý príbeh. Mne sa jeho kniha veľmi páčila a teším sa na jej voľné pokračovanie – Císařský oheň.

Mirka2778
Mirka2778
21.12.2022 1 z 5

Když čtu historický román:
první stránka - v lesích jižně od řeky Tyne ... kde asi teče řeka Tyne? mapy....
o dvě stránky dále: - to musí být onen val, který postavili Římané ...aha, vybavuju si Hadriánův val, wikipedie mi to dopoví...
patnáct řádků a: řeka Humber.... mapy....
dvacet řádků: v Durhamu.....
další strana: průsmyk svatého Bernarda, uf aspoň ten hledat nemusím...

Tímto způsobem jsem s knihou začala a věřila, že mě bude bavit.
Bohužel s přibývajícími stránkami moje chuť ke čtení vyprchávala.
Autora tipuji na zdatného televizního diváka. Protože: hlavní hrdina je ještě ublíženější než hrabě Monte Cristo, jen nemá nic z jeho šarmu a dělá jedno hloupé rozhodnutí za druhým. Sokolník: něco mezi Tarzanem a Robinem Hoodem. Žoldák, to je převtělený Sindibád. Nedochůdče (student medicíny) hotový MacGyver. Atd, atd... Kdybych byla pilnější bednočumil, jistě bych mohla knížku rozebrat na mnoha stránkách.
Nejzbytečnější postava: islandská princezna
Nejzbytečnější zápoletka: vikingové
V celkovém hodnocení váhám mezi: zbytečně dlouhá kniha a zbytečná kniha.
Knížku jsem dočetla, ale říkám si jak chudá je čtenářská zkušenost toho, kdo o této knize prohlásí: "nelze zapomenout" , " vynikající, napsaný svižně s fantazií".

Jirka92333
Jirka92333
20.08.2022 3 z 5

Prostě a jednoduše. Moc zdlouhavé. Knihu bych zkrátil klidně i o 200 stran. Oceňuji spisovatele za jeho znalosti. Ale zdlouhavé líčení sokolnictví a natahování některých pasáží kazí dojem z jinak dobrého příběhu.

witiko
witiko
05.07.2022

Další do mé smutné sbírky nedočtených (a tedy nehodnocených) knih. Pořád jsem se do ní nutil s pocitem, že přeci námět, doba a prostředí by mě měly bavit a zajímat. Jenže nebavila, a místo, abych si užíval děj, přemýšlel jsem, čím to je. Podle mě je to mainstreamová historicko-dobrodružná kniha psaná dost na efekt. Nic, co by člověkem pohnulo, nebo nějaký hlubší podtext, který by v člověku rezonoval, se v ní asi neskrývá. Nevěřím postavám ani ději. Nakonec jsem si nalistoval zdejší negativní komentáře, a ty formulují moje dojmy tak přesně a trefně, takže nemá smysl to opakovat. Snad bych jen připojil, že pokud se do této silně přeceňované knihy nedokážete začíst, nejste sami a rozhodně nejste divní.

georginaa
georginaa
24.06.2022 3 z 5

Pro mě strašně dlouhé čtení, prokousávala jsem se, četla po částech, prokládala to jinými žánry, prostě jsem nedokázala číst v tahu. Takže jsem zjistila, že to není čtení pro mě to pravé ořechové. Nehledě to byl tak velký formát, že se mi kniha špatně i držela.

Elapheg
Elapheg
07.06.2022 5 z 5

Na Cestu sněžných ptáků jsem byl moc zvědavý. Je to dobrodružný historický román, který pojednává o cestě žoldnéře Vallona a jeho přátel z Anglie přes mnoho zemí až do Anatolie. V Anatolii je zajatý anglický voják, jehož otec v Anglii zaplatil Vallonovi, aby jeho syna ze zajetí vykoupil od sultána. Sultán jako výkupné požaduje 2 páry sněhobílých sokolů. Cesta za sokoly, jejich odchyt, stejně jako pouť až do Anatolie je náročná a plná nástrah. Podaří se Vallonovi a jeho přátelům splnit tak náročný úkol? Je tady navíc ještě ve hře existence svitku, který má vést k odhalení pátého evangelia. Knihu jsem četl dlouho. Neměl jsem na čtení tolik času. Místy je příběh zdlouhavý, ale mi se velmi líbil a určitě si brzy přečtu pokračování. Dávám pět hvězd a doporučuji. Konec je otevřený právě pro druhý díl. :-)

Anniee
Anniee
26.03.2022 3 z 5

Re-reading. Náročnej, ale krásnej.

Babsie
Babsie
22.03.2022 4 z 5

Zábavné jednoduché čtení. Originální a napínavý dobrodružný příběh plný děje, jen postavy mi přišly trochu ploché a čekala jsem možná více zvratů.

vlaben
vlaben
19.02.2022 1 z 5

Takové dobré téma, výprava složená z různých národností a charakterů, zasazeno do 11.stol, o kterém se toho ví málo, takže to dává spisovateli možnost si vymýšlet ... ale nic z toho není. Popisy přírody bídné, milostné zápletky bez nápadu, bojové situace vyřešeny spíš zázrakem, než šikovností, smrtelná zranění vyléčena za nejvýše dva dny. Úvaha o pátém ztraceném evangeliu příliš jednoduchá, nedala žádný podnět k zamyšlení. Dočetl jsem to, ale do druhého dílu nepůjdu.

Vzpoměl jsem si na Vladimíra Neffa a jeho příhody Petra Kukaně z Kukaně (Královny nemají nohy a další). To je jiná liga.

kytikyti
kytikyti
31.12.2021 2 z 5

To byly utrapy.... dlouhe umorne cteni. Dej byl porad dost stejny. Cela kniha velke plato s hrdiny kteri me krome Hera nedokazali k sobe pripoutat.

Schary
Schary
20.12.2021 3 z 5

Knížka se četla dobře, ale nějak mě nechytla, musela jsem se ke čtení nutit. Možná to bylo mým rozpoložením, že jsem si potřebovala od čtení odpočinout....

Xaveza
Xaveza
23.10.2021 5 z 5

Tak tuto knihu jsem si vážně užila! Dokonalá. Uznávám, že je kniha zdlouhavá. Táhne se to, ale takový styl s nadšením přijímám, přesná trefa do mého šálku kávy. Okamžitě sahám po dalším díle.

Šnek86
Šnek86
21.09.2021 4 z 5

Dobrodružná cesta za bílými sokoli, plná nástrah a nebezpečenství, přátelství a vzniklých vztahů.Sympatické postavy i celé jejich putování.Bavil jsem se, pokračuji druhým dílem.

jitka7047
jitka7047
16.07.2021 2 z 5

Předvídatelné, žádný zvrat, zdlouhavé...na knížkách je krásný to, že probouzejí fantazii. V hlavě se v podstatě odehrává film. Tady chybělo tolik skutečnosti, že bylo těžký si něco představit a zasadit to do nějakého obrazu. Spoustu situaci naprosto bez smyslu zmíněno, spoustu situaci vynecháno, nepopsano.
Cesta to byla dlouhá, která by se dala rozepsat na ságu, popsana v podstatě na pár stránkách.
Jak někdo může procestovat celou Rus až do Černého moře bez zanesení hlubších informací? Já lovila na internetu, abych dala vyprávění souvislosti. Podle obsáhlosti kapitol to vypadalo, že Dněpr má možná pár kilometrů, jezy jsou splavné mrknutím oka...atd. Národnostní rozdíly v podstatě taky žádné. Mělo to potenciál, avšak nevyužit. Pokud je tohle autorův nejlepší román, myslím, že víc od něho číst nebudu.

Rihatama
Rihatama
04.04.2021 5 z 5

Úchvatný zážitek! Středověk pokládám za dobu hrůzy a temna a vím, že oprávněně. Ale vypadá to, že si nemůžu pomoct a často si tak nějak podvědomě vybírám právě středověké romány. Moje dobrodružná dušička zaplesala. Autor si vyhrál s každičkou postavou svého příběhu o dlouhé cestě, na němž měl pracovat 5 let, přitom každou z nich zasadil do naprosto skutečných reálií "své" země původu - Frank, Řek, Germán, Ital, Islanďan, Viking..... Jeho popisy povah postav, jejich uvažování, půvabů krajin a zemí, kterými projíždí ať na koni nebo po moři, a které Vallon, Hero, Wayland & spol. postupně navštíví na svém putování od Anglie přes severské země, Rus a dále do Konstantinopole, jsou v Lyndonově podání jednoduše dokonalé. I když hlavní postava Vallona je možná až příliš dokonalá. Charakter, kterému záleží na lidech (ve středověku?), nadto silný, chytrý, spravedlivý, zásadový... obávám se, že mu není co vytknout :-).

Nejvíc mě Lyndon oslovil s Islandem a Grónskem, zeměmi sněhu, ledovců a mnohem víc..., které jsem měla možnost projet. Úplně jsem se tam viděla. Jsou to veskrze nádherné země. A ve středověku to muselo být mnohem, mnohem náročnější. I když Grónsko je i dnes civilizované jen v těch několika malých městečkách a osadách, které tam jsou, a které ani dnes nejsou (nemůžou být) propojené žádnou silniční sítí. Nádherný, dramatický příběh, postavený na reálných základech. Bílí sokoli představují více než zajímavou hlavní zápletku, i když Waylandova bezejmenného psa jsem si oblíbila víc. Cesta sněžných ptáků je nabitá příběhy a jedinečnými postavami, to vše spojeno do jednoho smysluplného celku. Téměř 600 stran, ale ani řádek navíc.

Luvy
Luvy
08.01.2021 5 z 5

Nikdy bych podle podobne anotace nerekla, ze me kniha bude bavit, ale byla jsem z ni zcela unesena. Cist ji bylo, jako se divat na nejaky strhujici bijak.

VerčaFF
VerčaFF
09.11.2020 3 z 5

Zajímavá kniha, čtivá, plná dobrodružství, akce a dějových zvratů, ale poněkud dlouhá. Mám ráda, když kniha začíná jakýmsi úvodem, její děj se postupně rozvine, přijde pár vedlejších a pak jeden hlavní zvrat a nakonec šťastné, nebo ještě lépe reálné finále. Tato kniha má ale na každých sto stranách vlastní velký zvrat a spoustu malých podřadných zvratů a rozuzlení a pak následuje další dějství s novým problémem a dalšími zvraty... A pak už mě to nebavilo.

Sitth
Sitth
07.11.2020 4 z 5

Krásná kniha, koupil jsem, protože jsem si myslel, že se bude jednat o fantasy. Ale tato knížka je stejně napínavá i v tehdejším reálném živote. Někdo píše, že plyne v pomalém tempu, je to pravda, ale tady to vůbec nevadí. Pár silných momentů, hezké reálie historického života, mírná zmínka o El Cidovi, co více si přát? Vřele doporučuji!

Sahir
Sahir
21.10.2020

Dobrý napínavý příběh, jen občas zdlouhavé

Allena24
Allena24
21.10.2020 5 z 5

Dobrodružný historický román jak má být.

Nočnípták
Nočnípták
27.07.2020 5 z 5

Moc zajímavá kniha. Je pravda, že se chvílemi dost táhne, ale mně nevadí číst zdlouhavé příběhy. Je tam všechno co mám ráda - dobrodružství, historie, cestopis, boje, tajemství, fantazie i láska. Někdy dost kruté, ale co by člověk čekal od vikingů, že?
Snažila jsem se s Valonem, Waylandem a ostatními cestovat s mapou v ruce. Byl to krásný zážitek, ale moje mapa byla málo podrobná, musím si pořídit lepší.
Dávám 4 hvězdičky. A za moc pěknou obálku přidávám pátou.

ujira
ujira
03.06.2020 4 z 5

Zprvu mi jazyk autora neseděl k námětu, ale jak jsem se postupně prokousávala(a občas i uněšeně polykala) dějovou linku a zapamatovala si kdo je kdo, kniha mne zcela zaujala.
Zajímavý cestopisný historický příběh.

fénix56
fénix56
28.03.2020 3 z 5

Na knihu jsem se moc těšila, zaujala mne svým názvem, tématem, obálkou.... Ano, cesta za sněžnými ptáky přes půl zeměkoule byla zajímavá, napínavá, ovšem také moc zdlouhavá. I když styl psaní byl vytříbený, přece jen jsem některé pasáže přeskakovala. Nejvíce mne bavila linie Waylanda.

Vlk.kh
Vlk.kh
09.03.2020

Vzdávám se - prokousal jsem se asi za polovinu a zkrátka to nejde. Dobré, zajímavé období, originální zápletka, ale stráááášně zdlouhavé a místy i nezáživné ( ani potyčka s vikingy to nezachrání ). Tenhle románský cestopis mi bohům žel nesedl.

Barča9
Barča9
17.01.2020 4 z 5

Krásný příběh o strastiplné cestě. Odvaha,dřina 11.století a láska. Zvlášť Wayland a jeho děvče mě překvapili,že došli až na konec své cesty.
Určitě doporučuji k přečtení, i když některé pasáže můžou být zdlouhavé.

Svamburger
Svamburger
11.01.2020 3 z 5

Tohle byla hodně dloooouhá cesta. Jen zřídka kdy sáhnu po historickém románu, ale tohle bylo dobré počteníčko. I když... občas už jsem si i přál, aby hrdinové tohoto putování konečně dorazili do cíle. Někdy to bylo zdlouhavé a těch stránek mohlo být i méně. Na Valona a Waylanda asi hned tak nezapomenu, ale do dalšího pokračování se hned tak nehrnu. Jinak tou nejlepší postavou (pro mě osobně) byl vůdce Vikingů. Úplně jsem si zdlouhavé popisování přírody a různých zemí nevychutnával. Chápu, že právě u tohoto žánrů je to nezbytné. Naopak super byly souboje – muž proti muži nebo různé potyčky, přepady a šarvátky. Vzápětí jsem se ocitl v hnusným a krutým středověku, kde vás každý lump chtěl okrást, znásilnit a zabít; v jakém pořadí to tenkrát chodilo, to si netroufám raději ani domýšlet. PS: vydařená obálka zvědavce jednoduše přinutí, aby po knize sáhl a koupil si ji.

avi8
avi8
12.12.2019 5 z 5

nádherné poutavé čtení

Kačaba79
Kačaba79
09.12.2019 5 z 5

Kniha byla příjemným cestováním jak zeměpisným, tak i historickým. Příjemně se četla a poznávala jsem tak kraje a dobu pro mne naprosto cizí. Konec překvapil, ale nechci dávat spoiler.

Standa24
Standa24
10.11.2019 5 z 5

Krásný, napínavý a místy až pohádkový příběh o putování, tajemství, zradě, přátelství i lásce. Od knihy jsem se nemohl odtrhnout a četl jsem ji každou volnou chvíli.

Klarinecka
Klarinecka
05.11.2019 5 z 5

Mně se to líbilo. Bylo ti svižné, akční a někdy jsem autora proklínala, když nechal umírat mé oblíbence. Velmi příjemné čtení. Doporučuji.

danielavachova
danielavachova
27.10.2019 4 z 5

Užasný historický román z ranného středověku ,cestování po Evropě a Asii,skvělé popisy krajiny,surové,středověk na mě přímo dýchl ,určitě dám i druhý díl.

Sibork
Sibork
27.09.2019 5 z 5

Jednoznačně skvělá kniha, která mne nadchla. Žánrově to není úplně pro romantické duše, protože ormán líčí takové to surové pojetí světa v 11. století.

ladycatelyn
ladycatelyn
10.08.2019 5 z 5

Jak je u knihy uvedeno , nedá se na ní zapomenout. Četla jsem před lety a nezapomněla, ráda se k ní zase někdy vrátím. Jsem ráda, že jsem tu cestu pro sněžné ptáky s hrdinou prožila.

BlackBlade
BlackBlade
25.06.2019 2 z 5

Odloženo na neurčito, nedočteno. Nechytl mě styl románu a kromě pár záchvěvů zatím bez akce...

Rawen616
Rawen616
26.05.2019 5 z 5

Parádní road trip středověkou Evropou a kusem Asie. Je fakt, že styl jakým to je psané nemusí každému sednout. On je to totiž takový trochu fantasy dračák a trochu historický dobrodružný seriál. Dračák je to hlavně podle sestavy hlavních hrdinů, to je totiž klasická parta dobrodruhů, která se časem rozšiřuje či řídne podle situace (drsný šermíř, lučištník s oddaným psem, medik a vědátor, dobrosrdečný silák...) a taky podle hlavní zápletky. Donést něco velmi cenného v daném čase na určené místo aby byl splněn úkol. Prostě klasika.
"Seriál" je to zase kvůli tomu, že je hrozně epizodické. Hrdinové cestují a neustále se mění lokace i kultura kterou navštěvují a prakticky všude se dostanou hned do několika průšvihů, ze kterých se jim ale povětšinou podaří se štěstím dostat. Díky tomuhle konceptu se to dobře čte po večerech, jakoby člověk opravdu sledoval dobrodružný seriál. Autor si dal záležet aby neustále přicházel s něčím novým, ať už se to týká prostředí, problémů nebo postav. Celá kniha je takový ranný středověk v kostce s určitou uměleckou licencí:-) Potěšilo i to, že závěr knihy nakonec trochu narušil onu epizodičnost(nové místo-průšvih-zvládli jsme to-další nové místo...) a vyvrbil se trochu jinak než jsem čekal. Ať tak či onak, tu neuvěřitelně namáhavou cestu jsem si ve společnosti hrdinů opravdu užil. I když to rozhodně nebyla žádná procházka růžovým sadem a o smrt spousty postav zde není nouze.

MartinH
MartinH
30.04.2019 5 z 5

Tohle se hodně povedlo, takových knih jen víc.