Melic Melic komentáře u knih

Vojna a mír I. díl Vojna a mír I. díl Lev Nikolajevič Tolstoj

Poměrně dlouho mi trvalo vytvořit si k postavám nějaký vztah. Je to dáno tím, že těch hlavních je poměrně dost. Takže čas k začtení byl ještě o kousíček delší. Ale nakonec to stálo za to, jsem už zvědavý na druhý svazek. Tolstoj opět ukazuje realistické vykreslení charakterů a emocí způsobem, že je i já jako čtenář zažívám. To dokáže i přesto, že prostředí je pro mě nepřirozené a cizí. Jinak naprosto souhlasím s komentářem pode mnou. Anna Karenina tím, že se nesnažila popsat tolik charakterů, si mohla dovolit zajít více do nitra postav a oslovila mě (zatím) více.

26.07.2017 4 z 5

Král Krysa Král Krysa China Miéville

Kapku ujetá kniha, autor ukazuje bujnou fantazii. Ne každému asi sedne, mně ano. Ale pokud chcete, aby si to někdo známý přečetl, nesnažte se mu nastínit stručně v pár větách děj, protože by to znělo jako hrozná blbost :-)

23.06.2017 4 z 5

Skála Skála Peter May

Když otevřete knížku a dáte se do čtení, jste přeneseni na realisticky popsané, temné místo. Žádný charakter není úplně kladný. Důraz je kladen spíše na život hlavního hrdiny než samotné vyšetřování vraždy. Ale je to dobře, mně se četly pasáže z dětství snad lépe než ty aktuální. Osobně bych byl raději, kdyby nedošlo k té zápletce s amnézií (nebudu zde více rozepisovat, ať nenapovídám těm, kdo ještě nezačali číst). I tak je kniha napsána tak dobře, že spadá mezi 4 a 5 hvězd.

19.06.2017 4 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Příjemný, jednoduchý příběh s určitým poselstvím. I když podle mě dost idealizovaný, alespoň do dnešního světa. Ale z literárního hlediska mě až tak neuchvátil a pak je tu jiná věc. Autor je v tom v podstatě nevinně, ale mně pořád vyvstávaly na mysli takové ty moudré příběhy, co se sdílejí na facebooku jako statusy a na které jsem alergický. Samozřejmě toto je napsáno mnohem lépe, ale jsem už tak internetově zdegenerovaný, že mi to čtení pokazilo, bohužel.

12.06.2017 3 z 5

Není cesty zpět Není cesty zpět Michael Marshall Smith (p)

Přiznám se, že na mě ta spletitost žánrů byla už kapku moc. Po dočtení jsem si říkal, že nakonec se zápletkou jednalo o takovou obdobu Věčného zatracení od Clive Barkera. Ale zpět k hodnocení. U mě by asi lépe zabralo jedno nebo druhé. Buďto zasadit tu fantasy snovou linii do současnosti a nebo naopak zůstat u kombinace futuristické sci-fi s detektivkou.
Celkově mě čtení bavilo, objevilo se tam pár nápadů, co mi přišly hodně originální (hlavně to členění světa do čtvrtí), ale nějak jsem se nebyl schopen vyloženě začíst, hltat děj.

10.06.2017 3 z 5

Do temnoty Do temnoty Pavel Stehlík

Kniha stojí za přečtení, i když mi dost vadila ta stálá přirovnání a celkově vyjadřování nebyl úplně můj šálek kávy.

07.06.2017 3 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Ze začátku jsem byl skeptický, jak se popisovaly druhy sklenitu a podobně, říkal jsem si, proč by mě mělo něco takového zajímat. Dále se ale děj poměrně rozjede a jak jsou v knize nějaké neznámé, záhadné věci, má to u mě napůl vyhráno.
Akorát že jsem porušil své předsevzetí nečíst nové série, mezi díly to znamená střídání fáze nedočkavosti a fáze zapomnění jmen a souvislostí.

22.05.2017 4 z 5

Šestá hlídka Šestá hlídka Sergej Lukjaněnko

Hlídkaři už se za všechny ty díly stali takovou mojí alternativní realitou. S nadsázkou se dá říci, že se dívám na lidi a hledám, kdo by mohl být jiný a jaké kategorie. A proto mám v sobě smíšené pocity, knížka se mi sice líbila, ale mrzí mě, že je konec. Úplně na 5 hvězd to taky nedám, jelikož jsem úplně nepochopil podstatu a důvod smlouvy.

16.05.2017 4 z 5

Čistič Čistič Paul Cleave

Půjdu kapku proti proudu. Je pravda že se jedná o něco jiného, než čteme obvykle. To mi ale nějak nestačilo. Nemůžu říct, že by kniha byla napsaná špatně, ale ani nijak skvěle. Ve spojení s tím, že k hlavnímu hrdinovi jsem si nedokázal vytvořit vztah, který by mu byť jen kapku fandil, mě v podstatě nic nezaujalo. Tři hvězdy za inovativnost a tu a tam vtipnou hlášku.

12.05.2017 3 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Dost dobrá kniha, pěkně napsaná i myšlenkově nadčasová. I dnes narážíme na situace, kdy skupina lidí má nějaký postoj, který považujeme za špatný, ale je těžké až skoro nemožné ho změnit. Sice už většinou nejde o život, ale i tak to člověka rozladí.

01.05.2017 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Nápad výborný, když se člověk vžije do představy takového osamocení, není mu úplně lehko. Po napínavém konci musím vzpomenout i na zbytek knihy, který až tak skvělý nebyl. Což o to, promyšlené je to dobře, autor je jistě odborník a dal si dost práce, čtivost ale místy pokulhává (řešení podobných potíží, technické popisy).
Kdybych měl popsat knihu dvěma slovy - Robinson MacGyver.

24.04.2017 3 z 5

Chrany Chrany Peter V. Brett

Musím říct, že jsem spíše zklamán. Prostřední povídka mi přišla nejlepší, ta v sobě měla atmosféru tajemna. Ostatní dvě byly takové spíš nemastné neslané, celkově dávám 3 hvězdy a to jsem fanoušek série.

18.04.2017 3 z 5

O lásce a jiných běsech O lásce a jiných běsech Gabriel García Márquez

Od začátku jsem se nějak nedokázal začíst, ale nepřikládám to knize jako takové, prostě začíná jaro a já čtu v hromadné dopravě plné různých rozptýlení. Když jsem ale četl posledních 30 stran, nemohl jsem se odtrhnout. Dokonce uvažuji, že si to ještě někdy přečtu jednou, abych zjistil, co mi uniklo z nepozornosti.

12.04.2017 4 z 5

Bídné roky Bídné roky Knut Faldbakken

Slušná knížka, u které se úplně nepovedlo vytěžit maximum ze zápletky. Bylo slibně rozjeto, ale myslím si, že kdyby se neobjevila postava Beana, knize by to spíš prospělo a vůbec v druhé polovině jako by autor tápal, jak s dějem naložit. Musím ale ocenit, jak se nebál vypsat určité věci, které můžeme z našeho pohledu "společnosti dostatku" odsuzovat, ale naše kultura je nedostupný luxus pro prostředí, kde se bojuje o přežití.

06.04.2017 3 z 5

Temné vody Temné vody Kodži Suzuki

Takový ten případ, kdy zdánlivě není co vytknout, ale kniha ničím nezaujme. Strach jsem nepociťoval, ani do děje jsem se nějak nevžil, s hrdiny nesdílel pocity. Mám-li si vybrat jednu povídku, nejvíc se mi líbila ta poslední.

03.04.2017 3 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Takže, začátek byl takový standardní, nedalo se z něj usoudit, jestli kniha bude dobrá. Pak pro mě následovala nejlepší část knihy - pátrání po informacích, to mělo atmosféru opravdu hutnou. Co se konce týče - když jsem viděl, že už zbývá tak málo stran, měl jsem obavy. A skutečně, z konce jsem v rozpacích, ale nebudu tu konkretizovat.
Celkově vzato mi kniha přijde jako mix To od Kinga a filmového hororu Sinister. Nechám s odřenýma ušima 4*, objektivně by to bylo asi kapku méně, přeci jen originalita pokulhává a konec mě nepřesvědčil, ale musím ocenit schopnost vtáhnout mě do děje a atmosféru v určitých pasážích.

21.03.2017 4 z 5

Nová hlídka Nová hlídka Sergej Lukjaněnko

O kousek slabší než předchozí díl, jelikož ten si držel vyšší tempo.

18.03.2017 4 z 5

Poslední hlídka Poslední hlídka Sergej Lukjaněnko

Tento díl je stejně kvalitní jako Šerá hlídka, takže 5 hvězd.

15.03.2017 5 z 5

Za ledovou bariéru Za ledovou bariéru Lincoln Child

Předchozí knihy série jsem nečetl, ale četl jsem Ledovou bariéru. Musím říct, že jsem podle hodnocení čekal slabší knížku. Přitom se prakticky vyrovnala Ledové bariéře. Jen ten nápad s množením - vystřelte předměty do vesmíru, s tím, že mají zasáhnout v nekonečném prostoru planetu, to samo o sobě není moc pravděpodobné. Navíc ještě planetu s vodou, to mám pocit, že mohli vymyslet lépe.

13.03.2017 3 z 5

Zatím dobrý Zatím dobrý Jan Novák

Tohle je vážně skvěle napsáno. Zvláštní styl, dlouhá souvětí, strhující proud slov vykládá napínavý příběh. Ze začátku jsem měl problém s tím jednoznačně pozitivním přístupem autora. Slovně "mává rukou" nad negativními aspekty činů skupiny, naopak ve zrůdnosti režimu si libuje, pěkně ji vykresluje do nejmenších detailů.
Postupně jsem měl více a více pochopení pro akce Mašínů, autorovi se dařilo mě strhnout. Ale nedá mi to a musím zůstat zpětně neutrální, protože nedokážu posoudit, nakolik se jedná o nástroj korekce jednoznačně negativní propagandy z minulého režimu a na kolik se jí dá skutečně věřit.
Nicméně jedná se o beletrii a ta je o čtivosti, která rozhodně dosáhne na 5 hvězd.

11.03.2017 5 z 5