Král Krysa

Každá legenda má svůj počátek… …najděte počátek legendy zvané China Miéville. Něco se probouzí v londýnské temnotě, v prachu a krvi se dere ze svého území. Něco zabilo Saulova otce a Saul teď má za tento zločin zaplatit. Ale do Saulovy cely vnikne stín městského odpadu a odvede ho na svobodu. Stín jménem Král Krysa. V temné území za fasádou Londýna, ve stokách a slumech a pustých prohnilých místech, se musí Saul naučit svou opravdovou přirozenost. Groteskní vražedný rock města jako výuka. Mysteriózní síly se připravují na rozhodující boj. S drum'n'bassem dunícím v uličkách Saul konfrontuje svůj bizarní odkaz – ve vykřičených částech jižního Londýna, v srdci temnoty, na shromáždění Junglist Terroru. Jak říkají DJs? Je čas Zlýho! Román Král Krysa je svěžím a nestárnoucím debutem Chiny Miévilla, podle mnohých nejdůležitějšího spisovatelského objevu na fantastické scéně počátku 21. století. Po zásluze získanou pověst stvrzuje i rané dílo z roku 1998, kritika již tehdy nešetřila chválou na tento ponurý fantastický příběh, jehož děj se odehrává v ulicích nočního Londýna. Město zde ožívá a dýchá temnou atmosférou, lákavou a nebezpečnou, prodchnutou dávnými mýty, na které nelze zapomenout. S knihou raději nevycházejte ven po setmění, v okolních stínech by vás mohlo potkat cosi děsivého…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1154/big_kral-krysa-yMo-1154.jpg 4198
Literatura světová, Horory, Fantasy

Vydáno: , Laser-books (Laser)

King Rat, 1998

Kniha Král Krysa

poulet

Místy trochu jednoduchý a předvídatelný, ale ta atmosféra mě bavila dost a přečetla jsem jedním dechem. Přišlo mi to originalní, ale možná je to tím, že jsem žádnou jinou urban fantasy nečetla a celkově čtu fantasy okrajově. Každopádně dobrý, zábavný a na dovolenou ideální.

Dámaskloboukem

Čas od času mám potřebu se čtenářsky zdokonalit. Dosáhnout vyšší literární úrovně. Přečíst si něco opravdu kvalitního, co přede mnou oslovilo spoustu lidí, a pak si to hrdě zapsat mezi přečtené.
Tak jsem opět hledala v žebříčku “100 nejlépe hodnocených knih”. Vyloučila to málo, co už jsem četla. Minula knihy, na které nemám náladu a vyskočil na mě Král Krysa.
Nechala jsem si ho odložit v knihovně. Bylo mi trosku divné, ze taková kvalitní kniha je zastrčena v archivu, ale nenechala jsem se zviklat.
Pustila jsem se s odhodláním do čtení. Děj jsem vnímala snad všemi póry a pořád mi něco unikalo.
Co zaujalo tolik čtenářů?
Autor má zvláštní druh fantazie, talent na vytvoření pošmourné atmosféry a rozhodně je skvělý vypravěč. Příběh, který úplně neoslovil můj vkus, mi připomíná něco mezi Krysařem a Spidermanem. Co je opravdu prvotřídní, to je překlad.
V půlce jsem nevydržela a koukla na Databázi.
Ohromeně jsem zjistila svůj omyl.
Knihy s identickým názvem /Král Krysa/ jsou dvě a já si zrovna půjčila tu špatnou!
Je to stejný pocit, jako když jdete na výšlap. Nahoru, do kopce, ještě výš. Konečně se dohrabete na vrchol. Šťastně vyčerpaní, odložíte batoh, na zádech vás studí zpocené tričko. S úlevou se rozhlédnete kolem a zjistíte, že ta hora, na kterou jste původně chtěli, stojí vedle.

Přesně tento pocit mám teď já.

Co mě nezabije, to mě posílí!

Poznala jsem Mievilleho.
Vysoce hodnoceného Krále Krysu snad přečtu někdy v budoucnu.
Protože mě koncem měsíce čeká třetí nejvyšší sopka, dám si, po této zkušenosti, pořádný pozor, abych se opravdu vyškrabala na T.

Rolada88
20.11.2021

No dlouho trvalo než jsem se zacetl pak když už to začínalo mít nějakou úroveň tak už to zase šlo do kytek. Ale takový odpočinkový čtení bez nějakýho přemýšlení......

andrej0867
30.10.2021

Originalny napad. Fantasticke prvky nerusia. Celkovo slusna nahanacka Londynom. Laviciarsky zaver si China mohol odpustit.

smazenaryba
21.04.2020

Neil Gaiman meets Clive Barker. Má to svoje muchy. Kvalita kolíše, nie vždy je to presvedčivé, občas pôsobí príliš strojene. No stále je to veľmi dobré temné urban fantasy. A to hlavne kvôli jazyku, spádu, nápadom a jedinečnému zakomponovaniu hudby ako aktívnej zložky príbehu. Drum n bass-ovú fantasy som veru ešte nečítal.

Silná prvotina.

Jho
30.03.2020

Zajímavé moderní pokračování staré německé pověsti o krysaři. Lehce horrorová atmosféra, spád, na Mievillovy poměry trochu méně originality, ale na druhou stranu zase přece jen více "reader-friendly" styl.

MagdaFish
19.09.2019

Je poznat, že se jedná o prvotinu a že China nebyl ještě vypsanej, jako ve svých nejlepších dílech. O to větší respekt si zaslouží, když si uvědomíte, že Nádraží Perdido, svou asi největší pecku, napsal hned po Králi Kryse.

toni-az
15.05.2019

Neurazí, ale ani nijak zvlášť nenadchne. Takové lehčí čtení když člověk nechce nad ničím moc přemýšlet.

Možná se mi to jen zdá, ale přijde mi to jako pokus o to, napsat příběh o Krysaři stylem Gaimana. Jen to tak dobře neumí. Na můj vkus trochu plytké a místy postrádá drive. Nicméně scéna na Jungle Terror byla jízda jak se patří, a konec celou knížku dost zvedl.