Král Krysa

Každá legenda má svůj počátek… …najděte počátek legendy zvané China Miéville. Něco se probouzí v londýnské temnotě, v prachu a krvi se dere ze svého území. Něco zabilo Saulova otce a Saul teď má za tento zločin zaplatit. Ale do Saulovy cely vnikne stín městského odpadu a odvede ho na svobodu. Stín jménem Král Krysa. V temné území za fasádou Londýna, ve stokách a slumech a pustých prohnilých místech, se musí Saul naučit svou opravdovou přirozenost. Groteskní vražedný rock města jako výuka. Mysteriózní síly se připravují na rozhodující boj. S drum'n'bassem dunícím v uličkách Saul konfrontuje svůj bizarní odkaz – ve vykřičených částech jižního Londýna, v srdci temnoty, na shromáždění Junglist Terroru. Jak říkají DJs? Je čas Zlýho! Román Král Krysa je svěžím a nestárnoucím debutem Chiny Miévilla, podle mnohých nejdůležitějšího spisovatelského objevu na fantastické scéně počátku 21. století. Po zásluze získanou pověst stvrzuje i rané dílo z roku 1998, kritika již tehdy nešetřila chválou na tento ponurý fantastický příběh, jehož děj se odehrává v ulicích nočního Londýna. Město zde ožívá a dýchá temnou atmosférou, lákavou a nebezpečnou, prodchnutou dávnými mýty, na které nelze zapomenout. S knihou raději nevycházejte ven po setmění, v okolních stínech by vás mohlo potkat cosi děsivého…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1154/kral-krysa-yMo-1154.jpg 4193
Literatura světová, Horory, Fantasy
Vydáno, Laser-books (Laser)

King Rat, 1998

Kniha Král Krysa

smazenaryba
21.04.2020

Neil Gaiman meets Clive Barker. Má to svoje muchy. Kvalita kolíše, nie vždy je to presvedčivé, občas pôsobí príliš strojene. No stále je to veľmi dobré temné urban fantasy. A to hlavne kvôli jazyku, spádu, nápadom a jedinečnému zakomponovaniu hudby ako aktívnej zložky príbehu. Drum n bass-ovú fantasy som veru ešte nečítal.

Silná prvotina.

Jho
30.03.2020

Zajímavé moderní pokračování staré německé pověsti o krysaři. Lehce horrorová atmosféra, spád, na Mievillovy poměry trochu méně originality, ale na druhou stranu zase přece jen více "reader-friendly" styl.

MagdaFish
19.09.2019

Je poznat, že se jedná o prvotinu a že China nebyl ještě vypsanej, jako ve svých nejlepších dílech. O to větší respekt si zaslouží, když si uvědomíte, že Nádraží Perdido, svou asi největší pecku, napsal hned po Králi Kryse.

toni-az
15.05.2019

Neurazí, ale ani nijak zvlášť nenadchne. Takové lehčí čtení když člověk nechce nad ničím moc přemýšlet.

Možná se mi to jen zdá, ale přijde mi to jako pokus o to, napsat příběh o Krysaři stylem Gaimana. Jen to tak dobře neumí. Na můj vkus trochu plytké a místy postrádá drive. Nicméně scéna na Jungle Terror byla jízda jak se patří, a konec celou knížku dost zvedl.

Tyet
06.02.2019

Zábavný, bryskně se odvíjející napínavý příběh Krysaře a jeho protivníků odehrávající se v městské džungli (B)Londýna. Proč krysí, pavoučí a ptačí králové vypadají jako lidi se nevysvětlilo, ale je to nakonec jedno, vždyť jde vlastně o fantasy. Přečetla jsem si s chutí, ale další knihy autora už vyhledávat nebudu.

Covenant
22.05.2018

Kniha byla zpočátku opravdu chytlavá a atmosféra byla jedinečná. Proměna hlavního hrdiny, sítě kanálů, pouliční strava....Bohužel pak, jak tu již Zimela zmínil, trochu ubírá na tempu. Děj zachraňuje hlavně záporná postava, než ta kladná...no a pak bych se opakoval. Jako na horské dráze. Dobré momenty, nudné pasáže, atd. Ten závěr byl taky celkem ubohej, jungle mi už lezl krkem a chtěl jsem se už dostat na konec knihy. Vcelku to byl pro mě, ale pěkný kousek a jsem rád, že jsem si knihu od tohoto autora přečetl a těším se na jeho další díla, co na mě čekají v knihovničce, když tohle má být jedno z jeho slabších děl.

B4LU
18.01.2018

Miévillovu prvotinu vnímám jako rozhodně slabší z jeho děl. Má to sice svoji atmosféru, ale tah příběhu není nic moc, a ta atmosféra není až tak silná, aby tento nedostatek vyrovnala. Je to zajímavý nápad, ale až tak dobrý prostě není.

zimela
08.08.2017

China Miéville osobitě kroutí větami, odhaluje nečekané významy...
...asi do čtyřicáté strany, kdy hodí zpátečku, zcela tuctově zprozaičtí a vy jste pak díky tomu nuceni číst jakýsi „hledámsvouidentitu“ (rozuměj ubrečený, ukřičený, navztekaný, hrdý) mix Dykova Krysaře a teenagerské vyvražďovačky praštěné po hlavě junglem, parkourem a graffiti s vitrínově dokoněným závěrem a celou dobu vroucně doufat; bude líp, bude líp..
Po skvělém úvodu 3 hodně zklamané ***

PS: Škoda, že žádná z postav neslyšela o sirénách a o tom, kterak se jim Odysseus lstivě uhnul; Jeden kvér, dva špunty do uší, přes uši mohutná sluchátka, v nich na plné pecky nějaké skalní techno a pištec i s flétnou se můžou jít klouzat.