Král Krysa

Každá legenda má svůj počátek… …najděte počátek legendy zvané China Miéville. Něco se probouzí v londýnské temnotě, v prachu a krvi se dere ze svého území. Něco zabilo Saulova otce a Saul teď má za tento zločin zaplatit. Ale do Saulovy cely vnikne stín městského odpadu a odvede ho na svobodu. Stín jménem Král Krysa. V temné ú... celý text

Každá legenda má svůj počátek… …najděte počátek legendy zvané China Miéville.

Něco se probouzí v londýnské temnotě, v prachu a krvi se dere ze svého území. Něco zabilo Saulova otce a Saul teď má za tento zločin zaplatit. Ale do Saulovy cely vnikne stín městského odpadu a odvede ho na svobodu. Stín jménem Král Krysa. V temné území za fasádou Londýna, ve stokách a slumech a pustých prohnilých místech, se musí Saul naučit svou opravdovou přirozenost. Groteskní vražedný rock města jako výuka. Mysteriózní síly se připravují na rozhodující boj. S drum'n'bassem dunícím v uličkách Saul konfrontuje svůj bizarní odkaz – ve vykřičených částech jižního Londýna, v srdci temnoty, na shromáždění Junglist Terroru. Jak říkají DJs? Je čas Zlýho!

Román Král Krysa je svěžím a nestárnoucím debutem Chiny Miévilla, podle mnohých nejdůležitějšího spisovatelského objevu na fantastické scéně počátku 21. století. Po zásluze získanou pověst stvrzuje i rané dílo z roku 1998, kritika již tehdy nešetřila chválou na tento ponurý fantastický příběh, jehož děj se odehrává v ulicích nočního Londýna. Město zde ožívá a dýchá temnou atmosférou, lákavou a nebezpečnou, prodchnutou dávnými mýty, na které nelze zapomenout. S knihou raději nevycházejte ven po setmění, v okolních stínech by vás mohlo potkat cosi děsivého… méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1154/kral-krysa-1154.jpg 4144
Originální název:

King Rat (1998)

Žánr:
Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Laser-books (Laser)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (12)

Přidat komentář
zimela
08. srpna

China Miéville osobitě kroutí větami, odhaluje nečekané významy...
...asi do čtyřicáté strany, kdy hodí zpátečku, zcela tuctově zprozaičtí a vy jste pak díky tomu nuceni číst jakýsi „hledámsvouidentitu“ (rozuměj ubrečený, ukřičený, navztekaný, hrdý) mix Dykova Krysaře a teenagerské vyvražďovačky praštěné po hlavě junglem, parkourem a graffiti s vitrínově dokoněným závěrem a celou dobu vroucně doufat; bude líp, bude líp..
Po skvělém úvodu 3 hodně zklamané ***

PS: Škoda, že žádná z postav neslyšela o sirénách a o tom, kterak se jim Odysseus lstivě uhnul; Jeden kvér, dva špunty do uší, přes uši mohutná sluchátka, v nich na plné pecky nějaké skalní techno a pištec i s flétnou se můžou jít klouzat.

Melic
23. června

Kapku ujetá kniha, autor ukazuje bujnou fantazii. Ne každému asi sedne, mně ano. Ale pokud chcete, aby si to někdo známý přečetl, nesnažte se mu nastínit stručně v pár větách děj, protože by to znělo jako hrozná blbost :-)

LadyKet
28.05.2016

Přečteno za jeden den. Chytlavá knížka. Jen mi občas trochu připomínala svojí atmosférou a vymyšleným světem Nikdykde...

parxel
19.01.2016

Jednoduchá a přímočará kniha, která je inspirovaná pověstí o krysaři. Příběh mne nepřekvapil ničím novým, ale rozhodně měl atmosféru. Vzhledem k tomu, že jsem před Králem krysou četl trilogii ze světa Bas-lagu, tak mi tahle kniha přišla jako kašička pro nedošené tuleně.

Flatcher
01.02.2015

Mievillův prvenec, který jsem četl až jako xtý v pořadí. Proto mi kniha přišla poměrně předvídatelná, přesto se jako dobrodružný příběh četla dobře. Níže zmiňovaná podobnost s nikdykde mě také trochu rušila, naopak politická agitka spíš pobaví.

stavik
27.10.2014

Velice osvěžující inkarnace letitého mýtu a na debutový román až překvapivě vyzrálé dílo, ve kterém nalezneme všechny - ať už pozitivní či negativní - znaky Miévillovy pozdější tvorby. Poměrně slabé a papírem šustící postavy, ale stejně tak barvité, neuvěřitelně sugestivní a nezaměnitelné líčení pulzujícího města. Cit, se kterým dokáže popsat šedivost a tajemnou křivolakost městské zástavby, je v rámci (nejen) fantaskní literatury jedinečný. Navíc se jedná o román, který je z hlediska čtivostI výborně rytmicky vyvážený a kompaktní. Mimo klasických tradičních miévillofilů tak dokáže oslovit i "kolemjdoucí" čtenáře. Jen škoda závěrečné, násilně naroubované politické agitky.

FillisDilla
10.01.2014

Musel jsem pořád myslet na Nikdykde.

Belatris
21.07.2013

Není to můj šálek kávy, ale napsané je to svižně a rozhodně ne hloupě. Provázanost světa krys s tím nadkanálním je výborně vyobrazené... Ale vypadávala jsem z tempa a moje pozornost si žila vlastním životem...
Zkusím si od Mievilleho přečíst něco dalšího a pak se k této knize vrátím.

Viviana
21.02.2011

Konečně příběh, který probíhal a dopadl jinak, než jsem čekala! :) Bezvadný.

joehot
18.02.2011

Zatím moje nejoblíbenější Miévilleova kniha (z trojice Město & Město, Král krysa a Kraken).

nmkcz

"Čekaj tě velký věci, synku. Pohybuj se vopatrně, tanči na špíčkách, nevydávej ani zvuk. Můžeš bejt jako já. Pokud jde vo tebe, vejšky už ti nejsou zapovězený, dole se nemáš čeho bát. Seš krysí hošek. Akorát se musíš naučit všecky finty. Nabrousíme ti zoubky.... musíme získat zpátky království."

Vynikající a slibující prvotina dnes již hvězdy stylu "new wierd" vás vezme za oponu Londýna, do špinavého ráje, který je předurčen stát se kulisou pro finále legendy. Pokud začnete s Miévillem touto knihou, jistě nezalitujete.

charvi

Čtivý příběh pro milovníky dějových zvratů a tajemství prolínající se s jiným dobře známým příběhem, na který mistrně (velmi velmi volně) navazuje.


Autor a jeho další knihy

China Miéville

China Miéville
britská, 1972

všechny knihy autora

Podobné knihy

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených1x
v Přečtených205x
v Čtenářské výzvě3x
v Doporučených11x
v Knihotéce77x
v Chystám se číst64x
v Chci si koupit5x