Vojna a mír I. díl

4 svazky - ediční čísla 6 - 9. Popis napoleonských válek (resp. ruského tažení). Popisuje rodinu šlechtice Andreje Bolkonského. Bolkonskému zemře při porodu žena, on odchází do války, proslaví se. Nebojí se smrti a nezáleží mu na životě. Na dovolené se seznámí s mladou Natašou Rostovou a postupně v něm vzrůstá odpor k válce. Dále zde vystupuje Pierre Bezuchov, který je nositelem Tolstého myšlenek, hodnotí dění kolem Napoleona. Bezuchov šel do války ze zvědavosti, postupně se v něm zrodí odpor k násilí a prochází válkou jako pozorovatel. Tolstoj v tomto díle odsuzuje války a násilí, a to i obranné. Na náměty románu Vojna a mír složil stejnojmenou operu Sergej Prokofjev....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56902/vojna-a-mir-i-dil-9JP-56902.jpg 4.6424
Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, SNKLHU - Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění

Vojna i mir, 1869

Kniha Vojna a mír I. díl

Sjuzz

Táto 768-stranová výzva ma stála 23 dní života a neviemkoľko momentov, kedy som mala chuť ju hodiť do ďaleka a už nikdy ju neotvoriť.
Vedela som do čoho idem, veď klasika...tie sa čítajú ťažko.
Lenže pán Tolstoj to tak vygradoval, že posledné strany som čítala rýchlosťou 60 strán za dve hodiny (začiatky boli ťažké, ledva som dala 10 strán za deň). A teda môj plán dať si pauzu pred jeho 778-stránkovým pokračovaním a prečítať si niečo ľahšie zlyhal....

jprst
31.10.2020

Můj dluh ze studentských let, zkusil jsem to přečíst několikrát, ale chyběla mi potřebná pevná vůle. Ve věku značně pokročilém jsem to konečně zvládl, ale přiznám se, byla to docela "šichta", ale jsem rád, že jsem se tím prokousal s poznáním, že k četbě takového díla musí čtenář prostě dozrát.

Y.F.N.
22.10.2020

Po Anně K. mé druhé setkání s Tolstém a znovu brilantní. Úžasně napsané, rozmanité a hlavně uvěřitelné charaktery postav, a to jak mužské, tak ženské, které se vyvíjejí v čase. Opětovně nádherně vykreslená scenérie ruských měst, stavů i přírody a do toho velmi dobře popsané tažení vojáků k bitvě u Slavkova. Kolikrát jsem měl chuť navštívit alespoň wikipedii a přečíst si víc o bitvě u Ulmu, caru Alexandrovi apod.
Přečteno jedním dechem za maximálního nadšení a obdivu k autorovi.

Jho
18.01.2020

Čím je Michelandgelův David mezi sochami, tím je Vojna a mír mezi romány. Pro mě spolu s Bratry Karamazovými a Pánem prstenů to nejlepší, co kdy bylo napsáno. Tahle kniha obsáhne celý lidský život s jeho radostmi, smutky, touhami, zklamáními, nadějí i vykoupením. Je v tom i onom slova smyslu epická - velké množství postav a perspektiv, děj pokrývající velké území i relativně delší časový úsek (myslím, že pravzorem některých dnes populárních epických fantasy ság byla právě Vojna a Mír - s tím rozdílem, že Tolstoj si neukousl větší krajíc, než na jaký stačil, a příběh tu drží pohromadě a nerozpadne se pod rukama). Eseje o povaze dějin, kterými je příběh zbruba od poloviny (a ke konci víc a víc) prokládán, může většina čtenářů přeskočit bez toho, že by o něco přišli, pro fajnšmekry to je však další bonbónek navíc. Po tom všem pak autorovi odpustíte i ten roztahaný a přeslazený epilog.

Florindela
06.10.2019

Na prázdniny se u nás zavírala knihovna a tak jsem využila možnost mít doma knihy dva měsíce - a tak jsem se dala do Vojny a mír. Překvapilo mě, že je docela podrobně vykreslen příběh postav, vč. vztahů a lásky, jenže stejně podrobně a syrově byly vykresleny napoleonské války a v závěru knihy i utrpení zajatců... No, některé odstavce jsem přeskakovala. Ale přečetla a stálo to za to. Dokonce jsem si dohledávala informace o Napoleonovi.

16.06.2019

Rusko první poloviny 19.století ve všech podobách.Určitě těžké už jen svou obsažností ale také naprosto strhující-propracovaností,dějem,charakteristikou postav i novým popisem známých historických událostí.Rozsah vyčerpávající ale stálo to za to!

B-artX
13.04.2019

Očekával jsem, že bude maso přečíst Vojnu a mír, ale že až tak moc? Páni. Toto Tolstojovo veledílo mi dalo ale šíleně zabrat, a to jsem teprve v první čtvrtině celé knihy. Kvadrilion postav, ve kterých se jde vyznat dost obtížně je asi největší mínus knihy. Děj odehrávající se v Rusku mě moc nebral, ale když jsme sledovali osudy Andreje nebo Rostova v tažení proti Napoleonovi, tak to jsem byl z děje napůl nadšený. Boje, pohledy postav na válku a celková atmosféra v Rakousku byla skvělá. Napoleonské války jsou moje nejoblíbenější historické téma a toto mě vskutku bavilo. Čtenář, co nezná toto období víc do podrobna s tím ale musí mít problém... mě pomohla moje znalost, protože jsem znal postavy jako Kutuzov, Bagration, Miloradovič, Weyrother, Murat nebo pojem Toulon.
Přesto jsem z Vojny a míru napůl nadšený. Jedná se o ohromné dílo, u kterého jsem rád, že jsem se k němu dokopal.

Ewilka
11.04.2019

Ač bych to nikdy neřekla, knížka se mi překvapivě líbila. A to i přesto, že jsem nejdříve viděla seriál, takže jsem už předem věděla, jakou cestou se postavy vydají. Vojna a mír se mi četla lehce, rozhovory mezi postavami jsou zábavné, ale skrývají se v nich i myšlenky aktuální i v dnešní době.