Melic Melic komentáře u knih

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

Mám rád fantasy, kde jsou příšery, čarodějové, bohové a zároveň působí dospěle. To zde rozhodně platí. Od začátku jsem se potýkal s nejistotou správného pochopení děje a postav a s napětím čekal, kdy se vše rozjasní. A ono to ne a ne přijít, musel jsem stavět na domněnkách. Dokonce jsem si na internetu asi v půlce knihy začal hledat, jestli jsem nepřehlédl nějaký předchozí díl. Ale z nějakého záhadného důvodu mě to přesto bavilo, dokonce jsem jednou večer i vyměnil hraní PC her za četbu a to se mi už moc nestává. Jdu na další díly.

14.04.2024 4 z 5

Odhalené emoce Odhalené emoce Paul Ekman

Oceňuji zejména fotografické doplnění kapitol s praktickou ukázkou emocí. Ten foto-test na konci knihy je také fajn, i když já v něm vcelku pohořel i po dočtení.

04.03.2024 4 z 5

Lidé lži Lidé lži M. Scott Peck

Zkušený a znalý psychiatr, avšak nepochybně velmi silně věřící, si nejspíš splnil sen, když si dokázal implementovat náboženství do svého oboru. Já jakožto ateista jeho nadšení nesdílím. Naopak se obávám, že občas ho odvádí od hledání jiných možností. Čtení knihy mi tak přinášelo dvě fáze - zájem a hltání textu během popisu konkrétních případů a opačný dojem během filosoficko-náboženských úvah.
Vezmu-li třeba samotný akt exorcismu - věřím, že může zafungovat na určité případy. Ani ne kvůli vyhánění satana, ale jak sám autor zmiňoval, jednalo se o lidi osamělé - v osamění je snadné utápět se ve vlastních myšlenkách, spřádat si rozsáhlé teorie o svém životě a společnosti a do jisté míry žít ve snu. A tak silné probuzení do reality, jaké může přinést snad celodenní obřad exorcismu, bude asi trochu účinnější probrání z fantazírování než hodinové popovídání si s doktorem.

Čtení mě nutilo k zamýšlení se a dobré myšlenky kniha obsahuje též, obdivuju autorovu schopnost odhalit pozadí problému, který se zdál být zcela ukrytý. Nicméně to na sílu protlačování náboženství mi dojem prostě kazí.

29.01.2024 2 z 5

Les mytág Les mytág Robert Holdstock

Musím přiznat, že jsem čekal více. Za mě nejlepší věc na knize je samotný nápad mýtického lesa. Příběh samotný pak sice nijak nenudí, ale ani mě nějak nestrhnul. (Navíc mi bylo v skoro i smutno ze vztahů v rodině hlavního hrdiny.) Takže celkově to vidím jako průměrné čtení a momentálně nemám nějak potřebu číst další díly, alespoň prozatím.

22.06.2023 3 z 5

Bídníci (zkrácená verze) Bídníci (zkrácená verze) Victor Hugo

Je to hezké, dobře se čte a napínavé. Nevím jak nezkrácená verze, ale v průběhu čtení jsem si říkal, že je to v podstatě pohádka a tak na rozdíl od mnoha jiných knih ze školních osnov jsem postrádal pocit prožití děje, jako by se jednalo o realitu.

21.05.2023 4 z 5

Hemživý chaos a jiné příběhy Hemživý chaos a jiné příběhy Howard Phillips Lovecraft

Po prvních povídkách jsem si chtěl nafackovat, že jsem se nechal takhle nalákat na mistrovo jméno a koupil zajíce v pytli. Pak se naštěstí úroveň zdvihla, nejlepší povídky zmiňují už komentáře přede mnou.

22.04.2023 3 z 5

Temný experiment Temný experiment Gwenda Bond

Tedy přikláním se k hodnocením čtenářů, kterým se četba knihy dost vlekla. V podstatě by se dalo říct, že vzhledem k popularitě tv seriálu bylo jasné zadání vymyslet příběh, který by dával smysl z hlediska možné minulosti. Napojení se tak nějak povedlo, ale asi nebyl čas lámat si hlavu s hlubším přiblížením charakterů čtenáři, větší smysluplností děje samotného a stupňováním napětí.

03.08.2022 1 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Marťan mě nějak moc neoslovil, přesto jsem autorovi dal šanci a vyplatilo se. Tento příběh je pro mě zajímavější. Nebudu nic spoilerovat, co se děje týče, ale myslím si, že stylově je knížka podobná detektivce - u čtení vás drží zvědavost, jak vše dopadne a hrdina používá své inteligence k postupnému řešení problému. Z toho ale vyplývá, že opakované čtení asi nemá moc smysl, aspoň dokud vše nezapomeneme.

05.05.2022 4 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Moc jsem od knihy nečekal, ale docela mi sedla. Ač nejvíce se mi zamlouval začátek, kdy se hrdina díval na svět tak nadšenýma očima, i zbylá část měla něco do sebe. A velký dojem na mě udělal jazyk, tak květnatý a na slova bohatý. Obzvlášť proto, že u sebe s přibývajícím věkem vidím problém nalézt i běžně užívaná slova, tohle na mě působilo dost osvěžujícím dojmem.

21.02.2022 4 z 5

Eon Eon Greg Bear

Ale jo, líbilo se mi to. I když nutno přiznat, že autor má větší představivost i vědomosti než já, tudíž tvrdit, že jsem vše pochopil, by byla jednoduše lež.

26.11.2021 4 z 5

Netrpělivost srdce Netrpělivost srdce Stefan Zweig

(SPOILER) Zweig u mě umí navodit stavy, že emoce jeho postav vnímám, jako bych vše prožíval sám. Zde jsem s postavami taky poměrně soucítil, to Editino vydírání mi nepřišlo tak extrémní jako ostatním tady, spíš zračilo určitou nedospělost a nahrávala tomu její situace (rodina, zdraví). Stejně tak poručíkovo chování bylo nevyzrálé, neustálé změny rozhodnutí (ale to známe asi všichni, když se v nás něco pere) a k tomu strach "co by si oni pomysleli". Věřím, že jako starší člověk, který autorovi příběh vyprávěl, už by dokázal jednat se silnější vůlí. Líbil se mi i vložený příběh, kterak starý pán k majetku přišel. A zaujala mě i myšlenka o "netrpělivosti srdce" jakožto jednoho z druhů soucitu.

03.07.2021 5 z 5

Stopařův průvodce zeměkoulí Stopařův průvodce zeměkoulí Slávek Král

Až se bojím, že se roztrhne s cestovateli pytel a ne každý bude mít takhle šťastný příběh. Protože vše vypadá téměř jednoduše. Ale k samotnému obsahu - bylo to zábavné čtení, i zajímavé informace si čtenář najde. Chvilku mi trvalo přivyknout si na rychlé tempo cestovatelských zážitků, ale pak jsem si zvykl a nakonec je to dost možná pozitivum, člověk se vážně nenudí.

12.06.2021 4 z 5

Endymion Endymion Dan Simmons

Nevím, stále slušné čtení, ale nemůžu se zbavit dojmu, že série se s každým dílem jakoby zplošťuje, je přímočařejší. To někomu vyhovuje a někomu ne. Mně spíš ne, první díl považuji za nejlepší. Ale i další si seženu, pořád se jedná o dobré čtení.

17.04.2021 3 z 5

Pád Hyperionu Pád Hyperionu Dan Simmons

Opět kvalitní četba. 4 hvězdy zejména proto, že první díl se mi líbil více, byl takový rozmanitější.

26.02.2021 4 z 5

Začátek konce Začátek konce Manel Loureiro

Vesměs se shodnu s mnohými hodnoceními zde. Jedná se o ohrané téma (nemrtví, vznik samozřejmě v Rusku), avšak poměrně slušně zasazené do našeho světa. Dobře se čte, nenudíte se (na druhou stranu pokud knihu odložíte na nějakou tu chvilku, netrpíte nedočkavostí, jako u některých strhujících děl) a navíc mám rád kočky :-)

23.01.2021 3 z 5

Na sever Na sever Scott Jurek

Dávám 4 hvězdy, protože se nemůžu ubránit srovnání s Jez a běhej. To mě oslovilo o trochu víc. Ale není divu, vždyť tato kniha popisuje jen měsíc a kousek ze života Jurka, zatímco předchozí obsahuje snad desítky závodů, receptů a mnoho let života. To při podobném rozsahu připomíná situaci, kdy by hudební fanoušek srovnával "best of" a řadové album oblíbené kapely. Přesto super knížka, krom děje samotného obsahuje i pár stran s pěknými fotkami dobrodružství z apalačské stezky. A musím přiznat, že když jsem knihu dočetl a prohlížel si ty fotky, byl jsem celkem naměkko.

18.12.2020 4 z 5

Golem z Hollywoodu Golem z Hollywoodu Jonathan Kellerman

Podle zdejšího hodnocení jsem čekal něco horšího. Takže jsem byl spíše příjemně překvapený. Není to sice takový ten strhující děj, který vás nutí neodložit knihu až do rozuzlení, ale zajímavý je. Ten příběh z minulosti mě po pravdě moc nebavil, ale zase tomu záživnějšímu současnému dodal aspoň špetku vysvětlení.

03.12.2020 3 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

(SPOILER) Bude obsahovat silné spoilery. Do třetího dílu jsem se rovněž začetl a hltal, dokonce jsem si říkal, že je dost možná nejlepší ze série. Setkání našich lodí s bublinami a prstencem, luštění pohádek, kosmická města. Neustálé ohrožení temným lesem. Ale právě od útoku "stvrzenky" jako by se vše zvrtlo. Změna rozměrů, setkání s loďmi, které taky měly prostorový pohon (??), černé domény, pak dokonce alternativní minivesmíry. Tam se přiznám, že už jsem se ztrácel a i princip temného lesa jako by ke konci neplatil.

08.08.2020 4 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Jsem velmi spokojený. Ze začátku mi trvalo se začíst a říkal jsem si, že první díl byl lepší. Navíc hrdinové se z velké části proměnili. Ale to se postupem času srovnalo, zvykl jsem si na nové a ve výsledku jsem se nemohl odtrhnout.

30.07.2020 5 z 5

Nová Země Nová Země Eckhart Tolle

Knihu jsem četl až snad rekordně dlouho. Ale nebylo to tím, že by mě nebavila. Naopak, byla zajímavá a poučná. Seděla mi až tak, že jsem si mohl dovolit vynechávat čtení po delší dobu, aniž bych zapomněl na myšlenky dříve zmíněné. Nejedná se totiž o učení, které je potřeba nějak memorovat, stačí jej pochopit. Další krok bude cesta osvobozování od ega, která může být kratší nebo delší, ani se nemusí povést, ale to není důležité :-)
PS: Jsem přesvědčený, že knížka se dá číst opakovaně a věřím, že některé myšlenky za pár let teprve objevím nebo mi budou dávat jiný smysl.

16.07.2020 5 z 5