Melic Melic komentáře u knih

Odsouzené město Odsouzené město Arkadij Strugackij

Tak zkusím přidat pohled na knížku, která podle mě zobrazuje nezvyklým, až absurdním způsobem náš život a svět. Hlavní hrdina (a s ním čtenář) je v roli zkušenosti získávajícího člověka, snažícího se o správný život. Zákonitosti, kterými se náš svět řídí, z našeho pohledu připomínají experiment, neboť jsme do nich vrženi a jejich změna nepodléhá vůli nás samotných (Nezměníme sami věci nastavené společensky jako zákony a zvyklosti, v knize představované třeba střídáním profesí, ani přírodní podmínky jako rozsvěcení slunce). Snažíme se najít odpovědi na otázky, snad i smysl života a při tom nás provázejí různé typy osob - různé Selmy, Icikové, Geigerové, Wangové a Jurové.

15.12.2018 4 z 5

Hladové hry Hladové hry Dan Simmons

Musím říct, že mi čtení příliš neodsýpalo. Kniha není špatná, ale přišla mi zbytečně natahovaná. Některé okamžiky byly velice dobré, něco se mi zase nepozdávalo. Nenechám se vyburcovat napínavým vyústěním a budu se držet průměrného hodnocení, 3*

28.11.2018 3 z 5

Umění rychlejšího běhu: Zlepšete techniku, trénink a výkon Umění rychlejšího běhu: Zlepšete techniku, trénink a výkon Don Melvin

Knihy psané sportovci na mě mají vždy pozitivní účinek, nadchnou pro věc. Tahle navíc přináší dost užitečné rady, hned asi po 14 dnech jsem pozoroval zlepšení časů.

26.11.2018 4 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Někdo by mohl namítnout, že kniha je psána poměrně jednoduchým jazykem, rozhovory a události se ve své podstatě opakují a autor byl tak opovážlivý, že nám neprozradill, co se vlastně stalo. Všechno bych to odsouhlasil a dodal, že to je dobře. Minimálně pro vykreslení atmosféry je to podstatné. Dokážeme muži porozumět, je to člověk jako my, neseme břímě pravděpodobně beznadějné cesty spolu s ním.

23.11.2018 4 z 5

Na plechárně Na plechárně John Steinbeck

Že je Steinbeck vynikající spisovatel, to jsem zjistil už dvakrát a přesto mě to zase zaskočilo. Příběh je jednodušší, celá knížka mi přijde pocitová a jednoznačně převládajícím pocitem je pohoda. Nechybí moudrá slova, jak je u autora zvykem, ale tu pozitivní atmosféru, uvolněnost a vtip jsem nečekal. A že místo a charaktery jsou skvěle vystižené, to asi ani nemusím zmiňovat.

26.10.2018 5 z 5

Belzec, Sobibor, Treblinka Belzec, Sobibor, Treblinka Jicchak Arad

Z hlediska čtivosti to úplně na 5 hvězd není, zejména pasáže s popisem táborů, které jsou si vesměs dost podobné, se vlečou. Naštěstí pak začínají odlišné kapitoly, jako portréty zúčastněných nácků, běžný den vězňů v táborech a pro mě nejzajímavější část o povstáních. Což po vší té temnotě v člověku vyvolá alespoň lehký pocit zadostiučinění.

12.10.2018 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Celkem všestranně zajímavá knížka, jak pasáže ve hře, tak v "běžném" životě. Zajímavé i zasazením do Číny, o které vlastně nic moc nevím a ani netuším, jestli ta jména čínských osob občas zmiňovaná (a vysvětlovaná pod textem stránek) jsou z reálné historie nebo té fiktivní knižní.

18.09.2018 5 z 5

Apač, který chtěl být orlem Apač, který chtěl být orlem Patrick Chauvel

Pro mě překvapivé zjištění takhle zpětně po dočtení je, že ona část z Vietnamu mě vlastně nějak nenadchla. Až v Evropě jsem se skutečně začetl a našel celkem dost podnětů k zamyšlení. Je zajímavé, že válkou poznamenané mysli na jednu stranu nejsou schopné se začlenit do společnosti, na druhou stranu jakoby s nadhledem vidí až nesmyslnost některého počínání běžných lidí.

07.09.2018 4 z 5

Smrt pro tři ministry Smrt pro tři ministry Zora Dvořáková

Z hlediska přínosu knížky jasných 5*, já jakožto člověk, který hodiny dějepisu "prokecal" (i když pochybuju, že se tam v knize uvedené činy zmiňovaly), jsem o popsaných událostech neměl ani tušení. A obecně, pokud se má poukázat na něco špatného, vždy se to vykreslí lépe na konkrétním případu než obecnými frázemi. Čtivost je lehce snížena snahou o přesné faktické vykreslení. A ještě musím vyjádřit obdiv autorce, to pátrání po informacích a jejich poskládání asi nebylo nic jednoduchého.

30.08.2018 4 z 5

Já legenda Já legenda Richard Matheson

Předně, vůbec jsem nevěděl, že jdu do povídkové knížky a film jsem neviděl. Zbytek, který jsem chtěl napsat, naprosto vystihl uživatel Atlantis. Do těch kratších povídek jsem v podstatě už ani neměl chuť, pár jsem jich ani nedočetl.

20.08.2018 3 z 5

Hyperion Hyperion Dan Simmons

Kdysi jsem Hyperion již četl, ještě jako teenager a nějaký dojem na mě neudělal (oceňoval jsem tehdy spíše akci a napětí a další aspekty jsem v knihách neviděl). Ale na základě hodnocení jsem mu dal další šanci a stálo to za to. Jednotlivé příběhy se mi líbily, nejlepší ten kněze. Ještě musím přečíst pokračování, 5 hvězd si šetřím až podle toho.
Edit: Konečně jsem sehnal pokračování, tak čtu knihu potřetí, abych si připomněl postavy a přehodnocuji na 5*

17.08.2018 5 z 5

Jiskra života Jiskra života Erich Maria Remarque (p)

Už jsem četl několik knih, kde byly popsány hrůzy z koncentračních táborů. Takže tato stánka pro mě nebyla ničím novým. Ale oceňuji, že autor se věnoval i uvažování nácků. A vyvrcholením pak bylo vykreslení myšlenkových pochodů obou stran, když bylo jasné, že osvobození je na dosah.

27.07.2018 5 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Popsaná společenská situace v této době připomíná procesy z knihy Kladivo na čarodějnice, avšak v mnohem větším (celostátním) měřítku. Pociťujeme stejnou bezmoc obviněných, kdy obvinění je rovno rozsudku a kdy mučení zajišťuje přiznání. Na pozadí popsaného společenského stavu se mi hrůznost nějakého sériového vraha až ztrácela.

10.07.2018 4 z 5

Devět dní Devět dní Zuzana Strachotová

Přiznám se, že mě kniha nebavila. Vinu na tom nese hlavně postava Sery, která mě doslova otravovala. Když si odmyslíme exotičnost vykresleného světa budoucnosti, zbude nám taková akční love story. Věřím, že čtenářkám se bude líbit více než čtenářům. Za mě jen 2 *.

29.06.2018 2 z 5

Ostrov Ostrov Robert Merle

Není to bez chyby, ale autor výborně vystihl lidské vlastnosti a chyby a zasadil je do konkrétního děje na zmenšeném prostoru. Alespoň u mužských charakterů, u žen mi to tak úplně nepřišlo. Kniha se četla poměrně dobře, některé pasáže ale byly zdlouhavější. A nutí k zamyšlení, což je vždycky dobře. 3-4*

14.06.2018 3 z 5

Barmské dny Barmské dny George Orwell (p)

Knížka, která poukazuje na některé nehezké lidské vlastnosti. Prakticky od prvních stránek mě bavila, je vidět, že Orwell umí, protože u těchto společenských kritik mi jinak obvykle trvá déle, než mě osudy osob začnou nějak zajímat.

04.06.2018 4 z 5

Pokání Pokání Ian McEwan

Ve výsledku pěkná kniha, která mě nebavila na začátku, ale postupně gradovala.

26.05.2018 4 z 5

Transport ledu Transport ledu Alastair Reynolds

Dost dlouho mi trvalo, než jsem se dokázal začíst. Ne, že by mě kniha vyloženě nudila, ale to přivyknutí na pro nás cizí realitu prostě chvíli trvá. Posledních asi 150 stran jsem už děj vysloveně hltal.

14.05.2018 4 z 5

Čierna hra: Vláda mafie Čierna hra: Vláda mafie Jozef Karika

Čtivé. Od komunismu ke kapitalismu a hle, k moci se bez ohledu na režim dostávají "ti nejlepší". Ale přeci jen pro obyčejného člověka je to dnes příjemnější. Teď jsem četl vůbec zajímavou posloupnost knih - Mít, nebo být?, Kladivo na čarodějnice a tuto. Všechny tři jsou propojeny tématem touhy po moci a majetku a člověku dohromady utváří ne moc pěkný obrázek o světě, který asi bude celkem reálný.

24.04.2018 4 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Neviděl jsem film a tak jsem se pustil do čtení bez větších znalostí děje. Věděl jsem, že to bude temné, tušil jsem, co se bude asi odehrávat, ale to nijak neubralo na intenzitě dojmu. Opravdu silné kafe, celou dobu jsem pociťoval tu nemohoucnost v tváří tvář člověku, co se neštítí ničeho a ať už pohodlní, nevzdělaní nebo vyděšení lidé jen přihlížejí.
Ještě dodám, že ač nevěřící, zcela bych to neházel na náboženství. Bobligové se hladově derou tam, kde se dá uchopit moc a získat majetek. Dnes by možná byl úspěšným politikem. Pro mě zatím nejnenáviděnější postava, na kterou jsem narazil, kniha ovšem výborná.

20.04.2018 5 z 5