Pokání

To, co se odehrálo jednoho letního dne poloviny třicátých let ve venkovském domě jedné středostavovské rodiny, nás v mistrovské psychologické drobnokresbě vtáhne do vztahů a atmosféry, v níž tušíme, že se stane něco, co zcela rozvrátí dosavadní řád a poklid. Tragédie nastává jako důsledek omylu třináctileté hrdinky, která si chování lidí okolo sebe špatně vyložila a v touze po pozornosti a uznání ze strany dospělých obviňuje nevinného. Po této ouvertuře se příběhy jednotlivých postav rozvíjejí až v průběhu 2. světové války. Nyní již dospělé hrdince dochází, jak se mýlila a snaží se napravit, co způsobila. Postupem času se rozvine a uplatní její literární talent, a tak se jejím osobním pokáním na závěr života stává příběh, jímž oživuje to, co jejím přičiněním nemohlo nastat ve skutečnosti. Stylisticky bravurní dílo se skvěle propracovanou strukturou, přesvědčivou psychologií postav a velmi silým příběhem je také zamyšlením nad rolí spisovatele a nad vztahem literatury a skutečnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/38391/pokani-WmR-38391.jpg 4.3860
Vydáno:, Odeon

Atonement (2001)

Kniha Pokání

foxi_ii

Knihu jsem začala číst ze dvou důvodů:
1. miluju film a jako milovník knih jsem chtěla vědět jestli si zamiluju i ji
2. je opravdu tak těžká na čtení jak všichni tvrdí? To jsem chtěla zjistit snad ještě víc než to, jestli se mi bude líbit.
Těžké čtení to opravdu je, trvalo mě se prokousat prvníma stránkami, ale stálo to za to!
Snad nejsem jediná, které během čtení zněla v hlavě melodie z filmu :D a musím říct, že mě díky tomu mrazilo po zádech a asi v půlce knihy jsem po zaklapnutí řekla nahlas: "Já ji miluju!"
Ve filmu si pár věcí poupravili a tedy i samotný závěr, ale myslím si, že kápli na herce naprosto dokonale ! Protože jsem si je i pak ráda přiřadila k postavám v knize.
Film bude asi pořád mým větším miláčkem, ale kniha je prostě krásná!
Myslím si, že hodně lidí ocení jakým stylem autor píše, protože napřed si říkáte, proč to tak motá? A pak ty motanice milujete..

MIA-chan

První jsem viděla film a úplně mě okouzlil, proto jsem si musela povinně přečíst knihu. Jsem ráda, že jsem tak učinila. Je to tak skvěle napsané až se mi tají dech. Musím si od autora ještě něco přečíst.

petrarka72

Jeden z nejnesnesitelnějších a zároveň nejlíbeznějších McEwanových románů. Jako v Betonové zahradě o dětech, které zplodí zlo - zlo nevratné a neodčinitelné, neomluvitelné i před sebou samým; zlo, které inspiruje k tvorbě alespoň alternativní skutečnosti - ale ani to nic neřeší. O smrtelném nedorozumění, vině, (sebe)obviňování a ranách v duši, smíření, které přece snad někde čeká a slovech, slovech, slovech... Konec je zdrcující. A Wrightův film kongeniální...

betys6914

Film zbožňuji a proto mi přišlo skoro jako povinnost si přečíst jeho předlohu a nemohla jsem být více překvapená. Tolik myšlenek, bolesti, lásky a utrpení na tak malém prostoru. Skoro bych až řekla, že čtení bylo o to náročnější a bolestnější právě protože jsem znala konec a úzkostlivě jsem se snažila mu nepřiblížit. Nešlo to, posledních 100 stran jsem přečetla za odpoledne a nelituji jediné chvíle s touto knihou.

Fillipa

Velké zklamání. Je mi líto těch postav přivedených v první části na scénu, a pak zahozených jako už nepotřebné rekvizity. Přes krásný jazyk pouze *.

Kopretina

Do knihy jsem se pustila s chutí a pak ji chtěla tolikrát odložit. Nemohla jsem ji přijít na chuť, nic se nedělo. Četla jsem recenze - velmi pozitivní. A zase nic. Tak jsem koukla na film a pak s chutí dočetla. Je to zase nový styl, na který jsem si dlouho zvykala, nový a neobvyklý, skrývající tolik mezi řádky. Téma mě velmi oslovilo a musím uznat, že mě nenapadá jiný příběh, kdy by se řešila vina, která by chtěla být odčiněna a odpuštěna a nevede k tomu cesta.

MesLivres

Knížku jsem si přečetla podruhé po hodně dlouhé době...a ten konec mě zase dostal. Naději střídá beznaděj. Fňukla jsem si a to je pro mě znamení mimořádné knihy.

hs777

Připojuji se k těm komentářům, které tato McEwanova kniha nadchla a pohltila. Nekonečné detailní popisy počasí, prostředí, atmosféry, osob, emocí a k tomu očekávaná tragédie visící v tom dusném horkém vzduchu jednoho odpoledne, která všem změní celý život. První a třetí část je bezchybná, závěr naprosto dokonalý.