Já, legenda

Já, legenda je jedním z nejslavnějších upírských románů dvacátého století. Svět postihla hrůzná epidemie a ti, kdo neměli to štěstí a přežili, byli přeměněni v krvechtivá stvoření noci. Až na Roberta Nevilla. Zdá se, že pouze on byl vůči nákaze imunní, jenže krutá ironie z něj učinila vyvržence. Ve dne zabíjí a v noci se schovává s nadějí na další den prázdného života. Je legendárním monstrem, které musí být zabito, protože se odlišuje od všech ostatních....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/19056/ja-legenda-v7Y-19056.jpg 4.1262

I Am Legend (1954)

Literatura světová, Povídky, Sci-fi
Vydáno:, Laser-books (Laser)

Kniha Já, legenda

Vlk.kh
11.12.2018

Pokud bych měl hodnotit pouze příběh Já legnda, dal bych plný počet hvězd. Ale co se týče hodnocení knihy, jako celku tak jednu ubírám - některé povídky, co jsou v knize krom ústředního příběhu jsou slabší. Ale jinak jsem s knihou a investicí za její koupi spokojen. V příběhu Roberta Nevilla jsou marnost a zoufalství poslední lidské bytosti až hmatatelné a ponurá atmosféra je misrně vykreslená. Například scéna se psem je hodně silná.

Nelli84
16.11.2018

A ja som sa tak tešila keď som ju zbadala..velké sklamanie keď som sa dostala do polky knihy a ona jednoducho skončila..:(

st18321
28.10.2018

Kniha je koncipována jako sbírka několika povídek. Nevím proč to není uvedeno na titulní obálce. Povídka Já legenda je, ale skvělá od filmu se hodně odlišuje a je velmi napínavá a zajímavá, bohužel v polovině knihy Já legenda končí a je zde mnoho dalších kratších povídek, které v tuto chvíli nemám chuť číst. Časem možná přečtu.

Gematria
27.09.2018

Zvláštní kniha. První cca polovina knihy, tvořená stejnojmennou kapitolou, víceméně zpodobňuje filmové zpracování, jemuž je předlohou, jen umí lépe vykreslit pochmurnou atmosféru. Ovšem zbytek knihy na tento děj nikterak nenavazuje, jedná se o sbírku nesourodých, většinou až surrealistických povídek, což moc nechápu. Po první skvělé kapitole celkem nepříjemné zklamání.

SONP
16.09.2018

Kdysi kdysi dávno jsem viděl film s Willem Smithem, ale tuhle zásadní novelu, řekněme základní kámen žánru zombie survival, jsem tak nějak míjel. Je to přitom příjemné svěží a krátké dílko v zásadě o jedné postavě, kterou je zdánlivě cynický chlapík s citlivou duší, mající svůj opevněný dům ve světě, který po epidemii ovládli živí i mrtví upíři. Ostatní komentující mají pravdu, že náhlé ukončení příběhu v 50% elektronické knihu trochu naštve. Zbývající povídky jsem proto ani nečetl, nechám si je na později.

Niraj
10.09.2018

Stejně jako pro některé ostatní bylo i pro mě trochu zklamáním, že se jedná o povídkový soubor. Což ale zjistíte až v polovině knihy, kdy najednou, zcela nečekaně "Legenda" končí a objeví se další povídka. No a pak další a další .... Jsou též celkem povedené, většinou, ... ale celkový dojem z knihy mi to pokazilo. Dávám 4*
Nicméně samotná "Legenda" určitě stojí za přečtení, kdo má rád postapo, bude spokojen.

Lenny33
30.08.2018

Povídka Já, legenda byla skvělá. Čtivá, zajímavá a napínavá, i když mě překvapilo jak odlišná je od filmové verze. Bohužel zbytek povídek mě velmi zklamal, už jen tím, že jsem myslela, že alespoň budou ze stejného prostředí jako povídka Já, legenda. Bohužel.
Mnohem raději bych byla za útlou knížečku pouze s povídkou Já, legenda. Zde mi přijde, že jsou zbytečně nahnány stránky povídkami, kde dobrá polovina z nich je kvalitou spíše podprůměrná.

Melic
20.08.2018

Předně, vůbec jsem nevěděl, že jdu do povídkové knížky a film jsem neviděl. Zbytek, který jsem chtěl napsat, naprosto vystihl uživatel Atlantis. Do těch kratších povídek jsem v podstatě už ani neměl chuť, pár jsem jich ani nedočetl.

Atlantis
30.07.2018

Já, legenda je naprosto fenomenální povídka. Skvěle vystavěný svět, do kterého pomalu pronikáte, dostatek tajemství, aby vás děj táhnul dopředu a hlavně inteligentní hlavní představitel.
Proč tedy jen tři hvězdy, když jde o jeden z nejlepších příběhů, které jsem v poslední době četl? Problém je právě v tom slově povídka.
Já, legenda je jen jednou částí této knihy a tato skutečnost je poměrně mistrně upozaděna, takže čtete, jste v půli knihy a on je najednou konec. Zbytek tvoří krátké hororové povídky, které jakoby vypadly z pořadu Věřte, nevěřte a ze kterých si nyní (asi týden po dočtení) nepamatuji ani jednu.

Israha
27.07.2018

Nechápu sice, proč vydání této knihy z roku 2018 od Argo nemá nějak v názvu zakomponováno, že se jedná o povídkovou sbírku, a ne o samostatný román, ale budiž. Daleko více totiž nechápu, že Matheson coby autor nemá mezi horrorovými spisovateli mnohem větší věhlas, protože literární strašení mu jde ale zatraceně dobře. Jeho styl je poměrně jednoduchý a přímočarý, nezdržuje se obsáhlou popisností, ani nikterak pečlivě nebuduje charaktery, proto mají jeho texty spád a i díky jednoduchému jazyku se snadno čtou. Používá standardní horrorová témata a rekvizity, a nezachází do žádných extrémních bizarností a hnusů; jeho hlavní silou jsou totiž úderné pointy a zneklidňující až skličující atmosféra. Titulní novela "Já, legenda" sbírce vévodí a právě tou skličující atmosférou dokáže doslovně ubíjet. Spíš než o horror jde o depresivní, smutný příběh člověka se srdcem bojovníka, který se neumí vzdávat a pokračuje dál, i když zůstal na vše sám ve světě, který ho chce zničit. Kromě ní bych vypíchl ještě neurotický a intenzivně nepříjemný "Nepříčetný dům", ve kterém sledujeme precizně vystavený psychický rozklad jednoho průměrného muže; zlověstnou "Oběť", excentricky pojaté, divné "Tanec mrtvých" a "Válku čarodějek", nebo klidně i "Za pět minut dvanáct", která se stává mrazivou sice až svou úplně poslední větou, ale to tak, že zatraceně.

Jo, a pokud máte rádi horrory, ve kterých se protagonisté postaví zlu a hrdinně jej zapudí s vyústěním do spokojeného happyendu, tahle kniha se vám líbit nebude...

Nymphetamine
21.07.2018

Přemýšlím, zda jsem četla stejnou knihu jako ostatní komentující, protože Já, legenda sice zabírá větší část knihy, rozhodně zde ale není osamocená a doprovázejí ji další povídky, o kterých se nic moc nedozvíme...
Vyznění filmu a knihy je zcela jiné a film se knihou pouze inspiroval. A taky je o dost brutálnější. Knize dominující Já, legenda se svému filmovému jmenovci podobá jen v něčem. Kdo tedy čeká něco na způsob filmu, bude rozhodně zklamaný... Ale dost k legendě, není v knize jediná...
Ostatní povídky nesou vlastně v podstatě všechny nějaké prvky hororu. Některé jsou více mrazivé, jiné méně. Některé jsou velmi smyslné a jiné trochu sušší. Ale i tak se jedná o povedenou povídkou knihu. Rozhodně jsem se u jejího čtení nenudila. Na to, že jsem čekala něco úplně jiného, se mi dílo velmi líbilo...
Vybavuje se mi šamanský rituál, dále pak se mi vybavuje dárek v podobě pidi panenky... Ještěže už žádné panenky nemám, protože po těchto povídkách, bych je stejně musela dát všechny pryč... A ještě se mi vybavuje povídka o muži, který byl tak zahořklý, až jeho nenávist a zahořklost začala prosakovat do jeho okolí a vedlo to k nemilému konci...

Taurusfairy
19.07.2018

Skoro celá knížka super, ale ten konec mi přišel hodně rychlej jako by autor už nevěděl co si s příběhem dál počít. Nicméně stálo to za to.

Pasadenka
22.06.2018

Malá knížka s dobrou atmosférou. Po vidění filmu pro mě nebylo snadné pořád nehledat rozdíly v předloze a filmovém pojetí. Naštěstí rozdíl mezi oběma dílky je tak markantní, že se na obě dá pohlížet jako na samostatné jednotky, které mají základní východiska stejná.

A teď malinko lidštěji. Líbilo se mi to. Takové správně zoufalé a docela lidské. Bobova sklíčenost a nesmyslnost existence s kombinací výrazného konce = Krásná jednohubka. K přihlídnutí k tomu, jaký je rok vydání originálu, se rozhodně jedná o velice dobře napsanou knihu.

Za zmínku stojí i pokus o vědecké vysvětlení existence „nemrtvých“. To mě bavilo hodně. :)

thorir
13.05.2018

Obvykle podobné knihy nečtu, zombie/upíři mě v literární podobě příliš neoslovují. O Mathesonově knize jsem samozřejmě věděl již delší dobu a vyhýbal se jí. Po přečtení mohu s čistým svědomím prohlásit, že jsem se jí vyhýbal zbytečně.
Kniha je o samotě, frustraci, samotě fyzické i psychické, o hledání smyslu bytí navzdory značným těžkostem a ranám osudu, o vůli přežít, přetrvat a přitom si zároveň udržet zdravý rozum, nezešílet.
Autorův popis, sonda do mysli hrdiny, je brilantní. Jen si představte, že se ocitnete v jeho kůži, z toho mrazí. Bezútěšný život. Vše je na hony vzdálené akčnějším příběhům. Přesto má kniha spád, nikde nezadrhává, kombinuje popis současnosti s několika vzpomínkami na minulost pro dokreslení motivace.
Jak již bylo napsáno níže, kniha je docela jiná než filmové zpracování, počínaje hlavním motivem, přes rozdílné hrdiny, a v neposlední řadě též odlišným závěrem.
Závěr se dá od určitého momentu předvídat, nicméně i tak působí značně silným dojmem. Úplná proměna, reverz situace.

KAREL6725
13.05.2018

Kniha naprostá pecka , tohle se četlo samo. Já měl smůlu před lety jsem viděl film a až ted jsem četl knihu. Kniha plný počet hvězd , nedá se srovnat s filmem , to je odpad. Tohle je surové, drsné , čtivé, kdo má rád postapo a nečetl vřele doporučuji .

AlexAlex2340
03.05.2018

“Já, legenda” od Richarda Mathesona je už docela starší záležitost. Poprvé byla vydána v roce 1954. Proto, když jsem četla o roce 1976 jako o daleké budoucnosti, trochu jsem se bavila.
Ale to je asi vše, co bylo v knize k smíchu, zbytek jen napětí a strach, jenž se stupňovaly tak, že jsem nebyla schopná knihu odložit, dokud jsem ji nedočetla. Kniha je napsána mistrovsky. Ačkoliv je to upírské téma, moc akčních scén tam není. Autor nádherně popisuje pocity hlavního hrdiny, jeho vzpomínky a současný život se prolínají mezi řádky.
Moc hezké čtení, napínavé od první do poslední stránky. Tento styl psaní mám moc ráda. Autor si pohrává se slovy a popisy, a přitom to není nudné. Nemusí všude cpát nějakou akci aby udržel čtenáře v pozoru. Super.

Mergirus
28.04.2018

Z této knihy jsem nadšená a půjdu si vyhledat nějakou autorovu další knihu. Zpočátku jsem byla rozčarovaná, protože jsem nejdříve viděla film a hlavní hrdina knihy se ani omylem nepodoboval Willu Smithovi. Ale nakonec to nebylo na škodu a knížka se četla sama. Konec byl vše říkající. A povídky v knize? Naprosto skvělé. Občas mi naháněly hrůzu.

RunningWolf
27.01.2018

Určitě nejde srovnávat s filmem.Film je natočen na motivy ne podle knihy
Takže je určitě lepší nejdří přečíst knihu a pak kouknout na film.
Mě se to ze začátku celkem míchalo ale pak jsem se do toho dostal a nakonec super!
Já legenda je první polovina knihy,druhá má 10 povídek s jinou tématikou.Knihu celkově obohacuje i když jsou úplně někde jinde a o něčem jiném než Legenda
Já jsem spokojen 8/10

Lorej
11.11.2017

Občas jsem se musela příběhem dost prokousávat, ale stálo to za to a příběh jsem si vcelku užila.

danny_21
03.09.2017

Sakra příjemné překvapení mi přinesla kniha pro mě neznámého autora, po které jsem sáhl ze zvědavosti díky před pár lety zhlédnutému stejnojmennému filmu s Willem Smithem. Depresivně surový postapokalyptický příběh, který jsem přelouskal za odpoledne mě pohltil, skvěle přednesené myšlenkové pochody v nezáviděníhodné situací hlavního hrdiny, které do situace neskutečně seděly, prostě výborný nápad s nečekaným koncem a to se sakra cení stejně jako fakt, že i když je kniha značně fousatá, čtenář to vůbec nepozná, děj se mohl odehrávat před 60-ti lety stejně jako dnes, zítra nebo za 60 let. Jsem moc zvědavý, co přinese další setkání s autorem - 90 %

micha-ella
01.09.2017

Pěkně napsané, ale škoda, že je to o "krvechtivých stvořeních noci", líbila by se mi jiná přeměna...

fifoj8786
14.08.2017

Upírský subžánr to bohužel solidně koupil zprofanováním teenagerských pseudoromantických braků, avšak Matheson zde nabízí poměrně slušný crossover mezi upírskou tématikou a zombie apokalypsou. Kniha je bohatá na tíživou atmosféru, myšlenkové pochody izolovaného jedince i dějové zvraty. Příjemné je, že autor konfrontuje bájnou stránku s vědeckým pohledem. Jediné, co bych vytkl je rozsah, jelikož si autor připravil solidní základ, který měl však daleko větší potenciál. Každopádně doporučuji, jde to sejmout za den.

Raysee_97
28.01.2017

Já ty upírské věci prostě nemusím, ale tohle rozhodně stálo za to. Knížka je rozhodně jiná, než filmová podoba, takže se neochuďte ani o jedno.
Může se zdát, že příběh plyne a vy si říkáte, že to přeci o ničem není, ale knížka je docela skromná a nemá zbytečné stránky navíc takže si jen tak neřeknete, že o sto stránek míň by bylo lepší. Za mě moc pěkné počtení na odpoledne.

midloch
14.11.2016

Přečteno skoro na jeden zátah. Na upírské knihy moc nejsem, ale tohle bylo velmi dobré - surové a depresivní. Rozhodně doporučuju.

Insignitka
10.09.2016

Tato tématika mě moc neoslovuje, ale celkem se to číst dalo.

Nomad67
01.09.2016

Film jsem viděl, ale kniha s ním nemá téměř nic společného. Kniha je mnohem lepší než film. Knihu jsem četl a hodlám to udělat ještě několikrát... Protože tato kniha za to stojí! Osobně bych ji doporučil každému, koho baví Scifi.

makyna03
11.05.2016

Filmové zpracování této knihy se mi líbilo mnohem víc...zase na druhou stranu kdybych neviděla film, knihu bych považovala za skvělou

MinaHawke
29.02.2016

Skvělý příběh. Sice nemám moc ráda postapokalyptické příběhy, ale tenhle se mi líbil. I film je super.

Finn69
04.02.2016

Trošku jiná knížka o upírech.
Je to spíš postkatastrofická scifi než horror, svět obrácený naruby po záhadné nákaze. Člověk se ve světě upírů sám stává nestvůrou. Je to docela zajímavé, jen mi přišlo že ten nápad je tak akorát na výbornou povídku, těch 300 stran sám neutáhne. Je tam hodně řídkých míst.

frukeška
27.12.2015

Málokdy se mi to stává, vlastně téměř vůbec se nestává, že by se mi film líbil víc jak kniha... a teď se to stalo. Asi jsem čekala něco úplně jiného. Neříkám, že se někomu kniha nezalíbí, ale zrovna mě neoslovila..

zfilmováno postkatastrofická upíři

Richard Matheson