Ostrov

Posádka britské lodi Blossom plující směrem k Polynésii se vzbouří krutému velení zabitím kapitána a druhého důstojníka. Podle britských zákonů jsou ovšem všichni vzbouřenci vystaveni trestu smrti. Proto, po doplutí na Tahiti, se skupinka mužů, kteří nechtějí padnout do rukou zákona, a několik Tahiťanů a Tahiťanek, jež se po obeznámení se situací dobrovolně přihlásili, vydá opět na moře se záměrem najít pustý ostrov a dožít na něm až do smrti. Takový ostrov najdou, ale už na začátku společného života se objevují potíže.......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12234/big_ostrov-fN1-12234.jpg 4.3209

Kniha Ostrov

TeraBla
10.10.2020

Jako všechny knihy Roberta Merleho se i Ostrov četl příjemně. Mám ráda jeho vyprávění, popisy dramatických situací a umění vtažení čtenáře do děje. U Ostrova mi vadilo obsáhlé rozebírání obyčejných věcí. Děj mohl být kratší a ke konci bylo náročné knihu dočíst. Závěrečný boj s mořem byl ovšem skvělý.

Adapa
18.07.2020

Velice příjemné dobrodružné počtení se zajímavými myšlenkami o náboženství, střetu civilizací, morálce. Robert Merle si zde vypůjčil vzporu na lodi Bounty a přežití jediného námořníka na Pitcairnu. Udělal z toho jen kulisy, přejmenoval loď, postavy a vymyslel si vlastní originální příběh, co se mohlo stát. Střet mezi důstojníky, námořníky a Tahiťany – tři odlišné skupiny a do toho ještě bezstarostné tahitské ženy.
Všichni chtějí jen svou svobodu, svá práva – ale na úkor ostatních, protože ti ostatní jsou druhotní a svá práva si nezaslouží.
Jediný přeživší vzbouřenec, který na počátku odmítá jen držet pušku, který chce žít podle Bible nakonec dochází k poznání, že někdy je potřeba pušku použít a vystřelit.
Kniha zaujala a bez obav ji mohu doporučit.

Yorika
02.03.2020

Umístěte pár lidí na prostor ohraničený mořem a sledujte, co se bude dít...Takový předchůdce Big Brotheru. V nadsázce.
Jak ty různé charaktery a motivace vyplouvají na povrch je fascinující. Merle opět nezklamal.

elcapitano
02.01.2020

Poutavé a inspirující, dobrodružné, poučné, opravdu dobrý román.
Kniha má více vrstev - námořní, etnologickou, politickou, morální, .. víceméně souhlasím s obsáhlým komentářem od milan3144.
Chtěl bych vyzdvihnout jednu podobnost s Malevilem: podle mého soudu autor v zásadě stejně chladně a až s matematickou přesností hraje partii s postavami románu. Ve fiktivním a uzavřeném herním poli studuje jednotlivé postavy, jejich psychiku, touhu po moci, hledání "alfa-samce", ustanovení pořádků atd. Zde obohaceno o rasismus a střet myšlení Angličanů a Tahiťanů.
Dále bych chtěl vyzdvihnout působivé a znalé zobrazení tehdejší mořeplavby a to včetně závěrečné scény v bárce.
A ještě jeden moment: proměna a nejistota Purcella ke konci románu, ač zůstal věrný svým zásadám, do duše se mu vkradly sžíravé pochyby, které hraničily ze šílenstvím.
Ano, doporučuju.

luckyluke001
24.10.2019

Super!

milan3144
20.10.2019

Představte si množinu lidí, kteří se vylodí na neobydlený ostrov. Tato množina má ještě další tři podmnožiny a to Tahiťany, Tahiťanky a námořníky. Tyto podmnožiny se ještě různě prolínají a mají tedy své průniky. Na konci dojde k velkému sjednocení, ale ze dvou původních podmnožin zbude jen po jednom prvku a třetí podmnožina také utrpí ztrátu. Schválně jestli uhádnete kterých se to týká... Tak asi poprvé jsem skutečně v praxi k něčemu použil učivo, které se do mě snažili dostat (už nevím v kterém ročníku) na ZDŠ. Fakt mě tahle podobnost při čtení napadla. No ale radši toho množinování nechám, protože by mohla normální čtenáře odradit a to by byla škoda.
Knížka ve mě pomalu, ale zato s každou strnou o trochu více a více, vzbuzovala čím dál tím větší zaujetí a asi v půlce dosáhla vrcholu, kdy jsem jí už přisoudil pět hvězd. Pak to trochu zakolísalo, ale přeci jen se v mém hodnocení jedním drápkem na té páté hvězdičce udržela.
Kniha je vlastně takovou fikcí na osudy osádky lodi Bounty. Do té doby jsem o tomto příběhu věděl jen to, že to byla loď na které došlo k nějaké vzpouře a že se posádka vylodila na ostrově, aby tam žila dál. Dokonce jsem si myslel, že tím ostrovem bylo Tahiti. A to bylo vše. Všechny ostatní informace mě bezpečně míjely. Že to pravé drama je vlastně především onen pobyt osádky složené v té době už i z Tahiťanů, na Pitcarinově ostrově, jsem vůbec netušil.
Autor, dle mého soudu, velmi zdařile rozehrává vícevrstvé drama, kdy se na ostrově má vlastně zrodit zcela nová, od světa odříznutá společnost. Při pokusu zavádět v tomto, pro ně novém domově, jakýsi pořádek a společenský řád se zákony, na sebe ihned od počátku narážejí naprosto odlišné kultury, zájmy a morální zásady aktérů. Ač Merle technické stránky, jako stavba obydlí a společně užívaných zařízení, obstarávání potravy a péči o plodiny, příliš nerozvíjí, tak v popisování vztahů fungující uvnitř této společnosti se dostává do role mu vlastní a v jeho podání mistrné. Stručně řečeno je zde zastoupeno rasistické rozdělení a nadřazenost "bílých" nad Tahiťany, na druhou stranu jejich takřka živočišný, do jisté míry bezstarostný a radostný pohled na život, s intuitivním vnímáním spravedlnosti a zcela jiným poměrem k vlastnictví. Vedle toho tu vystupuje i vysoká morálka i zásadovost, která se snaží vše řešit smírem a odmítá vzít do rukou zbraň k prolévání krve. Paradoxně tento přístup lze označit za jeden z důvodů, proč právě nakonec k tak tragickým koncům vše dospělo.
Váhal jsem mezi čtyři a pěti. Vzhledem k tomu, ale že jsem prvním třem knihám v sérii Dědictví otců od stejného autora, dal čtyři, a vždycky si říkal "však ono to pravé teprve přijde" a ve čtvrtém díle to pak vzdal, tak tohle je prostě mnohem lepší a proto ten rozdíl chci zohlednit, byť alespoň jednou hvězdou.

Motorhead
01.08.2019

Absolútne sa mi nepáčil už Merleho Malevil. Asi som voči Majstrovi trochu zaujatý. Ostrov mi pripadá ako vykrádačka príbehu lode Bounty. K tomu ženy plocho načrtnuté a postavené do role pre Merleho diela typickej, nebudem vysvetľovať, kto čítal Merleho, vie, za čo Majster ženy pokladá. Zámienka na vzburu - veeeľmi stará vesta, to isté už použilo toľko autorov, že... Nepáčilo sa mi to a čítal som to nasilu.

Hobo
09.05.2019

Už je to hodně dlouho od přečtení poté, co kniha vyšla v Klubu čtenářů, takže se neodvažuji detailně hodnotit. Ale vím, že je to po čertech dobré čtení.