Temné vody

Temné vody https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/9196/bmid_temne-vody-XcJ-9196.jpg 4 280 57

Autor slavného hororu Kruh přichází s knihou, v níž dokazuje, že mu kromě rozsáhlejších románů není vzdálen ani žánr hrůzostrašné povídky. Ač má všech sedm próz, zařazených do tohoto svazku, nejrůznější námět i zpracování, to hlavní, co je spojuje, je vodní živel. V Temných vodách se tak setkáme s tajuplným pozadím tragédie, která měla vliv na kvalitu pitné vody v činžáku na okraji Tokijského zálivu, s šokujícím průběhem divadelního představení, s nebezpečím číhajícím na účastníky speleologické výpravy, s podivnými obyvateli jednoho pustého ostrova, s pochmurnou lodí duchů, s nečekaným vyústěním plavby snů či se strašlivým tajemstvím skrytým na dně sádky rybářské lodi. Kodži Suzuki píše své povídky v nejlepší tradici Edgara Allana Poea, aby nás přesvědčil, že život v moři nejenom začal - ale že tam často také končí... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Knižní klub

Honogurai mizu no soko kara 仄暗い水の底から , 1996

Profesorskey
05.08.2023 4 z 5

Povedené hororové povídky. Vzdáleně mi připomínají tajemno Kingových prvotin. Za mě osobně příjemné čtení na pár dní.

kiki11
14.05.2023 4 z 5

Pěkná knížka. Některé povídky byly lepší, některé horší, ale jako celek se mi líbila. Nejlepší byla první povídka Neklidná voda a Podmořský les, nejméně mě bavily Akvarely.

iv.ča
03.10.2022 5 z 5

Výborná kniha, krásně napsané příběhy. Tohohle spisovatele mám moc ráda. Opět mě nezklamal.

ozzak
09.08.2022 4 z 5

Moc pěkná kniha hororových povídek se společným prvkem vodni živel

jfialova
24.07.2022 4 z 5

Kniha hororových povídek, jejichž společným jmenovatelem je voda. Japonské reálie jednotlivé příběhy ozvláštňují. Mně osobně se nejvíc líbily povídky Podmořský les (s hlavním hrdinou jsem se vyloženě ztotožnila a nebylo to teda vůbec příjemné) a Osamělý ostrov (to byla sice z hlediska možnosti, že by se to skutečně mohlo stát, asi blbina, ale zaujal mě autorův nápad). Neklidná voda měla sice zajímavý námět, ale přišlo mi to dost nedotažené... Akvarely jsem asi nepochopila :-/ V Plavbě snů mi hlavní hrdina přišel nějaký psychicky vadný, takže i přes dobrý námět mi to nějak nesedlo. Sádka byla velmi dobrá a Na širém moři taková trochu ujetá :-)

Olous1
22.05.2022 4 z 5

Mé první setkání s autorem. Hned první povídka se mi líbila, šel mi mráz po zádech. Chtěla jsem si přečíst od autora...kruh,ale bohužel v knihovně ho nemají. Určitě kniha stojí za přečtení,za mě 80%.

danny_21
08.07.2021 3 z 5

Po povedené trilogii o trestající, pomstychtivé a cílevědomé Samaře, která mě moc potěšila svým celkovým vyzněním bylo nevyhnutelné dostat se k poslednímu zatím vydanému svazku Suzukiho v našich končinách. Povídky jsou častokrát dobrým zrcadlem kvalit autora a pro Kodžiho tato sbírka příběhů z vodního živlu dopadla tak nějak na půl cesty - u většiny s dobrou atmosférou, ale předvídatelné a mohly být temnější. U mě zabodovaly nejvíce Na širém moři, Podmořský les a titulní, na druhé straně slabý Osamělý ostrov a Akvarely, takže ve výsledku lepší průměr a doufám, že se dožiju autorových dalších českých vydání - 60 %

Vesper001
17.06.2021 5 z 5

Na Kruh nemám odvahu, ale povídkám o moři jsem nemohla odolat. A musím říct, že se mi líbily všechny, přestože jsou hodně rozdílné. Autor umí velmi dobře budovat atmosféru obav a nejistoty, postavy jsou přepečlivě vykreslené, napětí by se dalo krájet…, ale ve chvíli šokujícího rozuzlení se Suzuki skoro pokaždé zadře (nejvíc se zasekl v Osamělém ostrově). Pointy jsou přitom silné, ať už tušené či překvapivé, jen gradace vyprávění ztrácí v posledním kroku dech. Musím říct, že i když jsem u části povídek rozuzlení uhodla, po dočtení ve mně silně rezonovaly. Jako když se po delší době na lodi vrátíte na souš a pořád máte pocit, že cítíte houpání pod nohama a šumění v uších. Nejvíc se mnou zamával Podmořský les, pak Plavba snů a nakonec Neklidná voda.

Domulenka
08.06.2021 5 z 5

Kniha příběhů , chtěla bych napsat strašidelných, ale ony nejsou. Přirovnala bych to " i tohle může byt realita" ....je až neuvěřitelné, pomyslet si, nebo vcítit se do nich, je tak lehké....opravdu přečteno z dychtivostí, co bude dál?, jak to může dopadnout?...,po přečtení jsem dlouho jen tak ležela a o příbězích přemýšlela... zanecháváji pocit, že i nepatrná věc, nebo myšlenka změní běh události...

666Jitka
26.04.2021 4 z 5

Moje první kniha od K.S. mě příjemně překvapila a dobře se mi četla - autorův styl psaní mi sedí. Soubor sedmi povídek, z nichž jsou některé protkané tajemnem, jiné strašidelné, další napínavé a všechny spojené s "temnými vodami".

Nazli
14.03.2021 4 z 5

Bomba. Četla jsem to před lety, ale čas od času se k tomu vracím.

Scathia
17.07.2020 4 z 5

Příjemná oddychovka. Příběhy nebyly nějak zvlášť strašidelné, ale z celé knížky dýchala mystická atmosféra. Stojí za přečtení.

Karimah
23.06.2020 3 z 5

Nijak jsem se nebála a většina povídek byla lehce předvídatelná. Nejvíc se mi asi líbilo propojení začátku a konce - takový koloběh vody.

čika
13.01.2020 5 z 5

Voda je moj oblubeny zivel a tu je zastupena viac nez dostojne. Pacili sa mi vsetky poviedky, dozvedela som sa dokonca o sfilmovani prvej, tak to sa tesim.

PabloFuentes
17.12.2019 3 z 5

Tohle hodnocení neberte nějak přísně. Je to taková zasloužená trojka. Některé povídky byly moc pěkné, jiné byly slabší. Moc se mi líbilo, jak autor stavěl atmosféru a budoval charaktery postav. Některé konce však bohužel vyšly trochu naprázdno, přitom námět sám o sobě by byl dobrý.
Neklidná voda 4/5 - Hodně dobré a lehce morbidní. Dobře vystavěná atmosféra o ztracené holčičce a labilní paní.
Osamělý ostrov 3/5 - ta myšlenka byla hezká. Líbilo se mi, jak si hlavní hrdina uvědomoval, že celá ta pointa o tom, co mu řekl kamarád je asi blbost, ale celou tu dobu mu to hlodalo v hlavě. Kdyby autor skončil o trošku dřív a méně vysvětloval, mohlo být hodnocení malinko vyšší.
Sádka - 4/5 Velmi morbidní finále se ztracenou ženou, o které všichni víme, že se brzy najde.
Plavba snů - 1/5 - spíš taková nuda. Do stejné situace jako hrdina jsem se sám kdysi dostal. Teda až na tu mrtvolu a moře.
Na širém moři - 3/5 - škoda toho finále. Autor měl skončit o pár vět dříve a bylo by to nádherné hororové dílko. Trošku mi přijde ujeté, aby si hrdina četl kapitánův deník, ve kterém řekne, že ta nejdůležitější poznámka byla jen malá zmínka a pak se dozvídáme, že tam o tom kapitán vypsal dvě A4. Nevím, co pak znamená velká zmínka :)
Akvarely - 4/5 - Hezké, zajímavě vystavěné.
Podmořský les - 3/5 - Taková příjemně motivační záležitost o tom, co všechno dokáže jedno poselství v láhvi.

alva1
07.12.2019 4 z 5

Pro mě nejlepší povídka Akvarely.

Faila
09.11.2019 3 z 5

Na hororové povídky autora Kruhu jsem se moc těšila. Hned první mě navíc uchvátila temnotou a tajemností a mé očekávání se ještě více zvýšilo. Bohužel pak přišlo trochu zklamání. U většiny povídek jsem tušila, jak dopadnou a nic překvapujícího mi nepřinesly. Určité napětí a temnost si však udržely a oceňuji také jisté filozofické přesahy.

Shimy
15.08.2019 5 z 5

Tuhle knihu jsem četla už podruhé, znovu jsem si na ni vzpomněla díky čtenářské výzvě. Před lety se mi moc líbila a přečetla jsem ji jedním dechem, ani tentokrát tomu nebylo jinak. Povídky jsou krátké a většina z nich opravdu rychle vtáhne do děje. Rozhodně doporučuji a jsem přesvědčená, že se k ní opět za nějaký čas znovu ráda vrátím.

happy-smile
16.07.2019 4 z 5

Pěkně napsaná kniha. Po Spirále a Smyčce jsem byla zvědavá, jestli se Kodži bude pouštět do dalších fantasmagorií. Naštěstí se jednalo o velmi slušné hororové povídky, kde byla dobře vystavěná tajemná tísnivá atmosféra a strach hlavních hrdinů. Doporučuji.

Miruš
08.05.2019 3 z 5

Celkem zajímavé povídky, trochu strašidelné

Japonsko povídky japonská literatura

Část díla