Do temnoty

Osobní vyprávění českého vojáka, ve kterém otevřeně líčí své osudy od motivace pro vstup do armády přes náročný výcvik a půlroční nasazení na základně v Afghánistánu až po boj s těžkou nemocí po návratu domů… Kniha nepřináší líčení superhrdiny, jde v prvé řadě o příběh člověka. Zachycuje jeho zrání – od nadšeného kluka ve vyzrálého muže-vojáka, který musel projít řadou profesních, ale i životních zkoušek, překonat nástrahy, které mu osud vmetl do cesty, a najít sám sebe....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/222649/do-temnoty-222649.jpg 4.5385
Literatura faktu, Biografie a memoáry, Vojenství
Vydáno:, Computer Press (CPress)

Kniha Do temnoty

Rawen616

Kniha je sympaticky rozdělena na tři části. První částí je výcvik, kde se dozvíme jak o samotném autorovi a jeho povaze, ale i o tom jak probíhá přijímač a fungování během výcviku v AČR. Autor píše zcela upřímně a celé to má spíš punc emailu od kámoše, takže čekejte poctivou jadrnou mluvu a vše řečeno "na férovku". Příjemné je také, že autor je správný magor v pozitivním slova smyslu(prostě armádu žere a plní si svůj sen, což naprosto chápu) ale nic nemaluje v růžových barvách. Druhou zajímavější částí je mise v Afghanistánu. Je docela zvláštní poznat, co tam vlastně "naši" dělají a jak tráví čas. Tady bude rozhodně zklamán každý kdo čeká velkou akci. Naopak se dočkáme popisu tamější krajiny a života obyvatel, fungování vojenských jednotek atd. Autor se sympaticky vyhýbá filozofování o tom jestli je to správná nebo špatná válka a jestli tam mají být či nemají. Pouze popisuje co tam dělá a co se děje. Jsem mu za to velmi vděčný. Názor ať si každý udělá sám až po přečtení. Třetí částí knihy je jeho vlastní, největší, boj s rakovinou. Tahle část je zajímavá čistě z hlediska popisu duševního rozpoložení a boje člověka, který sice přežil kdejaký nelidský výcvik i válku ale možná ho zabije doma něco, s čím absolutně nepočítal. Celkově jde o svižnou četbu o ne vždy příjemných věcech. Popravdě, dostat se mi tohle do pazour když mi bylo 18, tak se asi nechám naverbovat. Ostatně jsem o tom tehdy uvažoval. Kniha ale rozhodně není nějaký tendenční propagandistický plátek k verbování naivních nováčků. Je to opravdu působivý příběh člověka, který jde do všeho naplno a nic nevzdává. Fajn, že se o to podělil.

Alena1234

Chtěla jsem nahlédnout do AČR jaké to je na misích a příběh vojáka, který si sáhl až na dno a postupně se dostal zpět na nohy.Moc se mi knížka líbila.

Edus
25.11.2018

Strhující čtení kde jsem si sice zezačátku musel trochu zvykat na autorův neformální vypravěčský styl, ale netrvalo dlouho a kniha mě úplně pohltila.

Popis motivace pro vstup do AČR, přijímač, zařazení k útvaru, různá cvičení a zážitky z misí jsou podány neskutečně autenticky (tady ten neformální vypravěčský styl oceníte) a co chvíli si člověk musí v duchu říct, že o takových věcech se dovídá poprvé - a tím víc je na tyhle lidi hrdý.

Nicméně to je jen jedna část knihy - tou druhou je naprosto devastující nemoc, kde je autorovo utrpení popisováno tak syrově, že jsem několikrát knihu odložil a teprve po chvíli znovu pokračoval.

Z hlediska autobiografické literatury se jedná o opravdu vyjímečný kus - kdyby někdo takto načrtl příběh fiktivního hrdiny, řada lidí mu vyčte šablonovitost a snad i ten "happy end". Tady je to realita a člověk je neskutečně rád, že svůj boj Pavel Stehlík vybojoval a dokázal se vrátit do normálního života, protože lidí jako on je málo a měli bychom je znát, vědět o nich a hlavně - být na ně hrdí.

fan_tomas
03.11.2018

Vřele doporučiji všem těm, co tvrdí, že naši vojáci na misích nemají co dělat. Určitě to stojí za to.

Dandy1
03.09.2018

Život vojáka je tu hezky popsaný. Málokdo si dokáže představit podmínky ve kterých vojáci pracují. Ať je to stres, horko, zima, únava... Ale je to jejich rozhodnutí takto žít. A jak je vidět, jsou i jiné boje o život. A ty si člověk bohužel vybrat či odmítnout nemůže.

pobijecmuch
01.09.2018

Hned ze začátku upozorňuji, že tato kniha je určena zejména těm, kteří něco ví o české armádě, mají něco načteno o oblasti Afghánistánu a možná také těm, kteří se nacházejí ze zdravotního hlediska ve stejné sračce, jako se nacházel autor této knihy. Kniha, ale není jenom o vojenské misi v zahraničí, ale jde spíše o pravdivý příběh jednoho českého chlapa, který je hrdý na svoji zem a měl vůli bojovat s nepřízní osudu. Takových to knih, tedy příběh novodobého vojenského veterána, je tu docela málo, nebo spíše řeknu rovnou, že se jedná asi o první počin. Kniha mně zaujala nejenom svým obsahem, ale i jednoduchostí vyprávěného jazyka. Autor přece jenom není profesionální spisovatel, ale jen obyčejný člověk, jeden z nás. Tato kniha je také spíše záznam pravdivých myšlenek a pocitů, které nejsou vymyšleny, ani jinak přibarveny. Za tuto knihu ti Pavle moc děkuji.
Dovětek pod čarou:
Docela jsem se podivil, když se zde objeví od mladé čtenářky komentář, kde píše, že autorovo popisování mise nevidí tak tragicky. Nevím, jak to myslela, ale napsat něco takového pár týdnů po tom, kdy v Afghánistánu, jsou zavražděni tři naši vojáci, to zní dost dětinsky, dokonce napíšu, že i hloupě. Slečna by měla přestat číst romantiku a asi se více věnovat reálným věcem. Vím o čem mluvím, můj synovec v Lógaru také půl roku působil.

RavenKate91
22.08.2018

Příběh o boji o holý život byl opravdu velmi emotivní. Jen líčení zážitků z mise bylo, nevím... jelikož znám více pohledů mnoha lidí ohledně misí, tak bych to neviděla uplně tak tragicky, jak to místy autor popsal. Každopádně, kniha se mi velmi líbila a odkaz v ní je opravdu velmi silný.

marketa4853
07.07.2018

Tak silný příběh, že jsem myslela, že ho ani nedočtu. Dlouho ve mě zůstane a zatím není dne, kdy bych si na něj nevzpomněla.