Do temnoty

Do temnoty https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/222649/mid_do-temnoty-222649.jpg 4 476 122

Osobní vyprávění českého vojáka, ve kterém otevřeně líčí své osudy od motivace pro vstup do armády přes náročný výcvik a půlroční nasazení na základně v Afghánistánu až po boj s těžkou nemocí po návratu domů Kniha nepřináší líčení superhrdiny, jde v prvé řadě o příběh člověka. Zachycuje jeho zrání – od nadšeného kluka ve vyzrálého muže-vojáka, který musel projít řadou profesních, ale i životních zkoušek, překonat nástrahy, které mu osud vmetl do cesty, a najít sám sebe.... celý text

between
23.10.2014 4 z 5

Styl jakým je kniha psaná mi ze začátku moc nevyhovoval. Ačkoliv jsem pražák, tak pražsky psaná kniha je pozornost rvoucí a ty koncovky mě vždycky vytrhly ze čtení. Forma vyprávění proložená tykáním a otázkami směřovanými na čtenáře mi taky zrovna nevyhovovala. Postupem času jsem si na to zvykl a už mě to tak nevytrhávalo ze čtení. Vulgarismy mi nečinily problém a celkem se tam hodily s ohledem na situace. Zato slovo "taktický", to je zřejmě armádní zaklínadlo, když je potřeba nezajímavé věci dát nádech důležitosti.
V průběhu knihy jsem postupně získal dojem, že kniha je psaná jako "náborovej leták" do armády. Celé to budí dojem, že je to vlastně jen takové velké dobrodružství. Jak armáda, tak válka samotná. I přes to, téma a příběhy byly zajímavé, takže jsem četl dál.
Na mých předešlých dojmech se nic nezměnilo až do konce knihy s jednou změnou. Uvěřil jsem, že autor je vážně takový nadšenec do armády a věcí s tím spojených, že to pro něj všechno bylo v podstatě tak pozitivní a dobrodružné jak to líčí. Respektive, že mu to zato stálo a že ten armádní život miluje. Což je super, když člověk dělá co má rád.
Bylo to tedy zajímavé nahlédnutí do armádního prostředí, do duše vojáka a jeho motivace, ale i do duše člověka, který musel bojovat o svůj život mimo bitevní pole.

Nemerose
22.10.2014 5 z 5

Kniha je velmi čtivá, přestávky jsem dělala pouze proto, abych přečtenou část vstřebala. Ano, je zde spousta vulgarismů, ale naprosto jejich užití odpovídá prožívání autora. Je, tedy alespoň pro jako pro civila, přínosná v tom, že vytváří základní představu, co se v Afgánistánu s našimi vojáky děje. Ráda bych vypíchla jednu větu:" Neschopnost české armády mediálně prodat práci svých vojáků." Po tom, co se stalo na misi v létě se hodně probíralo toto téma a bohužel to nevyznívalo positivně. Rozdělili jsme se na skupiny- jedna naše vojáky obdivuje a ctí, druhá část říká, že si tam vlastně jen hrají za velké peníze.
Já je ctím a za tuto knihu jsem opravdu vděčná!