Já, voják v Afghánistánu

Nová kniha od autora bestselleru Do temnoty zachycuje životní příběhy deseti novodobých českých válečných veteránů. Opírá se o osobní rozhovory s vojáky, kteří si prošli zahraniční misí v Afghánistánu, a na jejich základě rozebírá otázku válečných veteránů v několika různých rovinách. Pavel Stehlík se zaměřil nejen na to, co zažívali váleční veteráni na samotné misi, ale i jak prožívali loučení s rodinou a přáteli, jak na ně prožité události na misi působily, co pociťovali při vítání doma, jaký pro ně byl návrat, i případně jakým těžkostem byli nuceni čelit. Přináší tak obraz „neobyčejně obyčejných“ životů vojenských profesionálů na zahraniční misi se všemi každodenními radostmi, strastmi i vnitřními pocity. Jde o ojedinělý ucelený pohled na téma, kterému dosud nebyla takto do hloubky věnována pozornost....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/332771/big_ja-vojak-z-afghanistanu-p9M-332771.jpg 3.6115

Kniha Já, voják v Afghánistánu

RadimB.

Knížka má jen 118 stránek a k tomu ještě tak 30 stránek jen obrázků takže opravdu žádný rozsáhlý dílo. Je rozložena formou otázek, které jsou pokládány veteránům co prošlí misí v Afghánistánu. Proložena o zážitky autora, který Afghánistánem sám prošel. Bohužel čekal jsem od ní více. Moc věcí co mi zůstalo v hlavě po jejím přečtení není.

kkouzlo

Kniha se ke mě dostala náhodou, tak jsem se do ní pustila,původně jsem myslela, že budu číst mnohem déle, ale byla to taková jednodenní jednohubka, která mě nutila číst a číst. Asi nejvíc se mi líbila forma "diplomky" a odkazovani na zdroje. Zaregistrovala jsem několik překlepů. První kniha autora zaujala více, nicméně po nedávnem odchodu vojsk jsem některé kapitoly vnímala více.

Albydeeere
06.04.2021

Když jsem si knihu kupoval, byl jsem natěšený až ji začnu číst. Mne jako "misaře" z řad policie ČR, který byl ve dvou zahraničních mírových operací (Kosovo, Irák), zajímalo zda pocity, vnímání prostředí, stresu apod. je stejné či obdobné.

Autor se diplomovou práci snaží psát nezaujatě a objektivně, ale z textu je cítit, že Pavel Stehlík je tělem i srdcem voják. V knize jsou krásně vystiženy psychologické aspekty, osobní pocity a názory, stres, talismany apod.

V knize se najde několik překlepů. Jinak kniha se čte dobře. Koho zajímá "misijní život" vřele doporučuji přečíst.

callowsick
10.02.2021

Čekal jsem úplně něco jiného. Kdybych si knihu prolistoval v knihkupectví, nekoupil bych si ji, bohužel momentálně to tak nejde.
Nechci napadat, zlehčovat, nebo snad hodnotit knihu jakožto diplomovou práci a svědectví insidera. Jen jsem čekal příběhy, bez té fakultativní omáčky, korektních formulací, hromady odkazů a nekonečného úvodu (prakticky první padesátka stran mi nic neřekla).

Pro mě by stačila publikace složená pouze z textu vyvedeného v kurzívě - přepisy vyprávění dotazovaných kolegů.

Květinka008
29.04.2019

Je výborné, že publikace, která vznikla původně jako akademický text, vyznívá jako čtivá monografie. Přestože si zachovala strukturu a prvky výzkumné práce (patrná metodologie, teoretické ukotvení, úvod a závěr), je přepracovaná do srozumitelného jazyka běžného čtenáře a rozhodně neodpuzuje a nenudí. (Ve srovnání např. s ČS spartakiádami.) Velmi se mí líbí také doslov vedoucího práce a souhlasím, že autor-výzkumník nevystupuje nezaujatě, naopak jeho obhajoba armády je z textu patrná, přestože se snaží o objektivitu.

Na druhou stranu bych text nenazvala agitačním a mně osobně přinesl mnohé zajímavé postřehy, včetně jednoduchého osvětlení historie Afghanistánu a pozadí účasti českých vojáků v tomto konfliktu. Nejvíce se mi líbily "psychologické" aspekty účasti na misi - jak kluci prožívají odjezd, návrat, talismany... Pomůže mi to i v osobním životě.

Kdybych byla oponent, zeptala bych se ještě autora, proč neoslovil i vojáky s nejnižšími hodnostmi a na těch nejobyčejnějších pozicích, kteří nesedí celou dobu někde na štábu či základně, ale jejich pracovní náplní je vyjíždět pravidelně na patroly, střílet, být přímo v ohrožení. Protože takové kluky znám, jistě by měli k tématu co říct a asi i z jiného úhlu pohledu než "ti s frčkami". Takový pozorovatel, právník nebo chirurg asi moc do pouště nevyjede a kolikrát držel prst na spoušti a rozhodoval se, jestli vystřelí dřív než ten druhý...? Jestli on pak ten výzkum není trochu zkreslený.

Perseus
12.01.2019

Zajímavá kniha. Změnila můj pohled na současné veterány a zároveň s její pomocí může čtenář nakouknout za oponu do světa zahraničních misí. Po přečtení si čtenář uvědomí, že nepřítelem není jen chlápek se zbraní, který vás chce zabít, ale i věci, které si my, co žijeme v pohodlí a daleko od války, nepřipouštíme.
Knihu mohu jen doporučit.

barca9312
12.12.2018

Skvělá kniha

Dagros
11.06.2018

Kniha Já, voják v Afghánistánu se mi moc líbila, bylo to zase trošku jiné oproti Do temnoty, ale rozhodně bych doporučila přečtení obou těchto knih. Je to něco, co normální člověk nezná a asi si vůbec nedovedeme představit, jaké to je být někde v Afghánistánu na misi. Děkuji tímto autorovi za možnost nahlédnout do vojenského světa :)