Martina852 Martina852 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Na knihu Hana jsem párkrát koukala v knihkupectví, moc nejde přehlédnout knihu s dobrým zákuskem na obalu, ale půjčila mi ji až spolupracovnice, která ji dostala k Ježíšku a prý ji přečetla za dva dny. Podle toho, co jsem zběžně věděla o obsahu jsem se domnívala, že většina knížky se bude právě odehrávat v Osvětimi v či jiném koncentračním táboře. Proto mě dost překvapilo, že vlastně kniha začíná pár let po válce a sledujeme malou holčičku, která nedostala chutný zákusek. Tím pak rozplétame sled událostí a sledujeme jak dobu před válkou, tak i po ní. Zjišťujeme motivy osob, které nám nejdříve ze svého pohledu představuje malá Mira a dozvídáme se jak vlastně jejich rozhodnutí ovlivnilo životy ostatních a jich samotných. Hlavně se dozvídáme životní příběh podivínské tety Hany, která i přes svůj stav poskytne Miře střechu nad hlavou a dozvídáme se, že ke své malé neteři vždy chovala vřelý vztah a lásku, ale přes všechny ty hrůzy zažité v Terezíně a Osvětimi ji nedokázala vyjádřit slovy. Kniha se četla doslova sama, není to kniha jen o holocaustu, ale taky plná lásky a rozbitých srdcí. Proto nechávám zde všech pět hvězd za hodnocení, protože tato knihy si je rozhodně zaslouží.

24.01.2021 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Jen neuvěřitelné příběhy píše sám život.

Jiné už by Annin příběh dostal až na samé dno, ale naše hrdinka i ty nejkrušnější chvíle prošla se vztyčenou hlavou a vždy se snažila vidět na všem to nejlepší.

Velice emotivní příběh, kde nechyběly slzy, když jsem dočítala poslední stránky Annina života.

24.02.2022 5 z 5

Bez dcerky neodejdu Bez dcerky neodejdu Betty Mahmoody

Velice silný a emotivní příběh o matce a její malé holčičce, které se snaží utéci z Íránu.
Kniha byla i zfilmovaná a věřím, že asi každý podvědomě ví, o co vlastně jde. I když je to nějaký pátek, co jsem film viděla, neřekne toho tolik, co kniha.
Betty popisuje kulturní rozdíly nám tak neznámému světu, kde je úplně jiný pohled na celý život. Jazyková bariéra, cizí jídlo, válečný stav, předpisy oblékání pro ženy a mnoho dalšího, čím si musela projít. Nejvíce mě zaráželo, že i když Moodyho rodina patřila k té "bohatší" vrstvě v Íránu, stále jim po domě běhali švábi a jejich pohled na osobní hygienu byl také katastrofální a to nemluvím o sňatcích mezi příbuznými. Hlavně kniha obsahovala to nejdůležitější, co už se do filmu nevešlo a to flashbacky jak se Betty seznámila s Moodym a mapovala bod po bodu, kdy se z velice chytrého muže stal velice zarputilý zastánce Ájatolláha Chomejního. Myslím, že právě Moody je příkladem toho, že nic jako integrace, v jeho případě "Amerikanizace", vůbec nefunguje u lidí z tak vzdálených zemí jako je ta jeho. Betty asi doufala, že ta Americká část v Moodym převládne, ale sama před cestou do Íránu podstoupila jistá opatření a sama si představovala nejhorší scénáře, které se bohužel uskutečnily. Samozřejmě nikdy Íránce neházela do jednoho pytle a vždy našla nějakého spojence, který ji nějak pomohl malými krůčky dostat se bezpečně i s dcerkou zpátky domů.

19.10.2022 4 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Kdo by neznal příběh o chlapci, který zůstal na živu?

Na filmech o Harrym Potterovi jsem vyrůstala, ale ke knížní sérii jsem se dostala později, když už byl asi natočen pátý či šestý díl. Zastávám názor, že knížní verze jsou o mnohdy lepší než filmové či seriálové zpracování. Proto nebylo pochyb a dala jsem se do čtení příběhu o chlapci s nachovou jizvou na čele ve tvaru blesku. Protože jsem ji poprvé přečetla někdy na základní škole, tak jsem se rozhodla zakoupit si celou sérii nyní a znova si připomenout ten napínavý příběch naší trojce plné čar a kouzel.

Spisovatelce J. K. Rowlingové se podařilo vytvořit úžasný svět, do kterého se vždy rádi vracíme a vždy bude v našich srdcích.

I po takové době?
Navždycky.

04.06.2022 5 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Zaklínačská sága přečtená mnou již už po druhé. Zprvu jsem Zaklínače znala jen z doslechu až k přečtení mě donutil připravovaný seriál, kde měl hlavní roli sehrát herec Henry Cavill. Bohužel kvalita seriálu podle mého dosti klesá z důvodu velkých odchylek od knih a ještě k tomu velké přeobsazení hlavní postavy, mě donutilo přečíst si znova všechny knihy.
Spisovatel nám vytvořil svět plný příšer, magie a politických intrik. Skvělé promyšlené postavy, které naopak od ostatních fantasy knih, nejsou dokonalost sama a plných velkých hrdinských činů, právě naopak. Postavy prohnilé, vypočítavé, ambiciózní a hlavně lidské.
První dva díly ve formě sbírky povídek mi vyhovovaly asi nejvíce. Jako každý autor má i Sapkowski svůj styl psaní. Bohužel často měnící se pohledy ani ne tak důležitých postav či skákání v čase a vyprávění úplně jiného příběhu pro mě bylo občas matoucí a někdy podle mého názoru i zbytečné.
Celou ságu hodnotím jedině kladně. I když nejsem žádná "pařmenka" musela jsem si zakoupit i hry, které podle mě zdařile navazují na konec celé ságy a tak nám dávají možnost prožít další dobrodružství s naším Zaklínačem Geraltem z Rivie.

05.02.2024 4 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

(SPOILER) Krásný, vtipný a hlavně smutný příběh. Hazel, které už život prodlužují jen zázračné léky. Potká Guse, který kvůli rakovině přišel o nohu, ale jinak se těší dobrému zdraví. Kniha je plná vtipů jak dotyčný "bojuje a je ispirací pro ostatní" s tou smrtelnou nemocí jménem rakovina. Ale bohužel, tu statečnost někdy vystřídá rezignace nad nemocí a strach, co způsobí ne jen jim samotným, ale taky těm blízkým kolem nich. Jste šťasní za Hazel, že s těmi dny, které ji zbývají prožije svoji životní lásku a dokonce podniknou cestu do zahraničí za autorem jejich oblíbené knihy. Bohužel v románu dojde na to, že někdo rakovině podlehne a tím je Augustus, které mu se rakovina vrátí a svůj boj s ní prohraje.

Musím se přiznat, že poslední stránky jsem mohla jen brečet, kdy se z optimistického Guse stala jen chodící nemoc a sám věřil, že to bude on kdo přežije Hazel, která měla větší pravděpodobnost umřít a hlavně ji slíbil dokončení její oblíbené knihy Císařský neduh. Bohužel život není továrna na splněná přání.

28.10.2021 5 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Velice čtivá detektivka. Půjčila mi ji spolupracovnice, tak jsem bohužel netušila, že je to druhý díl. Podle toho jak se dobře četla si asi přečtu i první díl, i když vím jak dopadne.

01.06.2021 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Už je to nějaký pátek, kdy jsem viděla filmové zpracování a musím říct, že film od knihy se liší asi jako den a noc.
Ve filmu mi přišlo, že některé postavy nemají pořádný konec a proto jsem sáhla po knize. Bohužel podle mě i v knize chybělo pro některé postavy nějaké zakončení. Propojení postav byl velice originální nápad a líbilo se mi jak navzájem ovlivňují životy těch druhých. Čekala jsem trochu více vtipu, než taková vážná témata a neustálé hádky, kdy si navzájem přejí smrt či vychrstnout nějaký teplý nápoj tomu druhému do obličeje.
Bohužel i takový je život. Plný nevěr, zklamání a nesplněných snů.

02.03.2024 4 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Další skvělé dobrodružství Geralta z Rivie, které se odehrává ještě před hlavní ságou. Myslím, že není co dodat, než že román byl úžasný. Geralt společně s Marigoldem se zapletou, jak již tradičně, do nějaké šlamastyky, ať už omylem či kvůli nějakým úkladům z třetí strany a jen čekáme jak si s tím náš Zaklínač poradí a při tom odhalí velká tajemství a kde taky porubá mnoho nestvůr, dokonce i ty v lidské podobě.

05.02.2024 5 z 5

Vikomt, který mě miloval Vikomt, který mě miloval Julia Quinn

Tentokrát z klanu Bridgertonových sledujeme nestaršího z potomků Anthonyho.
Knižní a seriálová verze, už se od sebe dosti liší. Musím říct, že knižní byla dosti zajímavější. Bylo snadnější pochopit Anthonyho a tak společně čelit jeho i Katinýmu strachu v jejich životech a následně jejich překonávání.
Pěkná odpočinková četba.

17.03.2024 5 z 5

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Jakož to velká čtenářka fantasy a sci-fi, jsem dokonce i já vzala do ruky nějakou tu klasiku, která mi nemusela být zadána povinnou četbou.

Příběh Jane Austen jsem viděla jako filmové zpracování z roku 1995. Protože plukovník Brandon v podání Alana Rickmana, to jsem si nemohla nechat ujít. Tak přirozeně jsem doufala, že v knize bude toho o něm a Marianne více. Bohužel v tomto směru jsem zůstala neukojena a bylo tam skoro o nich nic jako ve filmu. Pro mě je trochu těžké si tu dobu představit, kde jediné na čem záleží jsou peníze a vysoké postavení, ale přesto Jane Austen se nám snaží vylíčit tu dobu a hlavně silné ženy, které v ní museli žít a přes strasti si jdou za svými sny.

Asi se nestanu skálopevnou fanynkou tvorby paní Austenové, ale ráda bych ze zvědavosti přečetla pár jejich dalších děl a to Pýchu a předsudek a Emmu.

13.06.2022 3 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Po přečtení trilogie Smrtka a Sucho jsem si musela přečíst další dílo z pera Neila Shustermana.

Sepsáno to bylo bravurně, každý z našich hrdinů měl svůj vlastní příběh a kapitoly z jejich pohledu nám ještě více objasňovali pocity a tím pádem i rozhodnutí, které v knize udělali.

Neobvyklý námět vyvolával úzkost zvláště, kdy dojde k samotnému rozpojování. Samotný akt byl napsán tak jednoduše a přesto ve mě nechal, tak silnou odezvu jako kdybych se koukala na nejkrvavější horor všech dob. Samozřejmě se zde naskytují mnoho otázek. Kdy takový život začíná a kdo má právo nám ho od nás odejmout? Či existuje něco jako duše a stále bude schopna přežít, i když každičký kousek bude vlastnit někdo jiný a bude vzdálený od sebe kilometry daleko?

Jak to v životě už bývá, na některé otázky nelze najít odpověď...

09.06.2022 5 z 5

Vévoda a já Vévoda a já Julia Quinn

Ano, i já jsem propadla kouzlu Bridgertonových z Netflixu. Protože to bylo natočeno podle knižní předlohy, bylo jasné jaká bude moje další četba. Seriál trochu podléhá moderním normám, ať už je to hudba či obsazení, ale pořád je to pěkná oddychovka na deštivé dny.
Díky seriálu znám budoucnost našich hlavních hrdinů, ale stejně jsem přečetla knihu jedním hltem. Knižní Daphne mi byla sympatičtější než ta seriálová a ostatní postavy jako Simon, Violet a trio starších bratrů byly napsány velice dobře a vtipně.
Červená knihovna sice není můj žánr, ale občas si přečíst nějakou tu slaďárnu nikdy neuškodí a už se těším na další příběhy ostatních sourozenců.

10.03.2024 5 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Knihu jsem dostala jako dárek. Jak Neil Gaiman popisuje na prvních stránkách své knihy, objevil Tóra pomocí komiksů a dnes tento severský bůch patří neodmyslitelně k partě jménem Avengers a k celému Marvel Universe. Mé objevení severské mytologie bylo podobné jen to, že jsem obdivovala boha lstí Lokiho v podání šarmantního britského herce Toma Hiddlestona. Kamarádka se trefila do černého a kniha mě velice potěšila. Bylo zajímavé, čím se vývojáři Marvel inspirovali a hlavně si přečíst původní povídky a dozvědět se něco více o božstvu vzdálených Severských zemí.

05.06.2022 5 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Proslulá partička z Barellu se vrací a chtějí si vzít to, co jim po právu náleží. Přesně jako v prvním díle, jste nemohli tušit jaká další překvapení si Kaz Brekker vymyslí, aby dosáhl svého. Dočkali jsme se i toho, že Wylan dostal pár vlastních kapitol a dokonce jsme se zase setkali se starými přáteli z Griši. I konec byl pro některé postavy dost strhující a pro mě nečekaný.

20.02.2022 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Úžasná kniha. Na každé stránce čeká další zvrat, který zamíchá celým dějem. Skvělý byl popis postav. Všechny měli svůj vlastní příběh a jak skončili ve špinavých uličkách Barrelu včetně jejich minulosti, které z nich udělalo to čím jsou. I když to moje hodnocení nezmění, je pro mě těžko uvěřitelné tak nízký věk hlavních postav, ale je zase pravda že spisovatelka cílí na trochu mladší čtenéře než jsem asi já.
Musím se hned vrhnout na druhý díl!

08.01.2022 5 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

(SPOILER) Trilogie mě zaujala díky svým obálkám a nešáhla jsem vedle. Budoucnost, kde lidstvo nezná smrt a o všechny potřeby se stará umělá inteligence Nimbus. Aby populace nepřerostla v únosnou mez, protože zdroje na Zemi nejsou nekonečné, byl ustanoven ctihodný cech smrtek, který se stará o redukci populace. Bohužel i v dokonalé budoucnosti se odehrávají intriky a boje o moc, hlavně v cechu a smrtky využívají svého vysokého postavení a odchylují se od původního úkolu smrtek zakladatelek.

První díl mi přišel trochu nedostatečně popsaný a bylo pro mě těžké se v této nové budoucnosti orientovat, kterou nám spisovatel chce nastínit. Bohužel i vztah mezi Rowanem a Citrou jako by byl vyčarovaný ze vzduchoprázdna. Přesto se mi kniha četla doslova sama a nemohla jsem se dočkat až otočím další stránku. Pokračování mi vzalo dech, kde figurovalo navrácení Goddarda i přes vážná zranění, které na konci prvního dílu utpěl, až po potopení Trvalky, což podle mě byla třešnička na dortu. Bohužel poslední díl trochu utrpěl a hlavně tím koncem. Děj mi ubíhal, ale asi jsem čekala nějaké triufálnější pokoření Supersekáče Goddarda, i když zrada z roukou smrtky Randové také není k zahození. Je pěkné, že Rowan a Citra se ve zdraví shledali, ale stvoření Ciruse a jeho plán obydlet okolní planety pomocí lodí, které na atolu postavil mi moc nesedly.

02.12.2021 4 z 5

Zaklínač – encyklopedie Zaklínač – encyklopedie Alain T. Puysségur

Krásně zpracovaná encyklopedie o světě Zaklínače.
Seznámení s konjunkcí sfér. Poté souhrn všech zemí s popisem včetně vládců, měny a hlavních měst i některých významných měst. Další část se zabývala postavami a poslední byly tvorové. Takový bestiář, na který jsme mohli narazit i v počítačových hrách, kde byla popsána charakteristika, výskyt a i způsob boje. To doprovázelo úryvky z knih, kde jsme se s danou postavou či tvorem setkali a velice krásné ilustrace namalované na stránkách připomínající pergamen.
Krásný doplněk ke knižní sérii.

11.02.2024 5 z 5

Užívej života! Užívej života! Halina Pawlowská

Oddychové čtení, u kterého se lámete smíchy.

08.02.2023 5 z 5

Zjizvený král Zjizvený král Leigh Bardugo

Bylo mi jasné, že rozhodně nemůžu vynechat knihu o mém oblíbenci. Už když nám ho spisovatelka představila jako nebezpečného korzára Sturmhonda a následně se z něho vyklubal následník trůnu, bylo jasné že kolem něj bude dobrodružství požehnaně. Mohli jsme o něm konečně dozvědět něco více o jeho dětsví a jeho vztahu k Ravce a těžkému údělu panovníka.
Více prostoru dokonce dostala i Zoja a my jsme mohli pohlédnout za její masku a dozvědět se o ní něco více.
Dost mě překvapily kapitoly o Nině, která uzavírá svojí bolestivou kapitolu s Matthiasem ve Fjerdě a hned na to se pouští do dalšího napínavého dobrodružství, kdy samozřejmě nechybí její úhlavní nepřítel Jarl Brum.
Konec vyvolává spoustu otázek a jsem zvědavá, co mě čeká a nemine v druhém díle.

11.03.2022 5 z 5