mariva mariva komentáře u knih

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Autorka nepíše právě veselé knihy a tahle je asi nejsmutnější, kterou napsala. Opět výborně napsáno a pro nás, kteří jsme události listopadu 1989 zažili na vlastní kůži, to bylo hodně mrazivé čtení. Naštěstí jde o fikci a nemusíme už v něčem takovém žít. Teď jde o to, aby tady už nikdy nic podobného nemohlo být.

27.07.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Kniha se hodně liší od toho, co běžně čtu a kdybych se předem víc seznámila s jejím obsahem, asi bych po ní nesáhla. Ale stalo se a já ji přečetla jedním dechem. Jde o neobyčejně silný příběh z doby ještě před mým narozením, příběh smutný, ale věrně popisující část našich dějin. Spoustu knih člověk přečte, ale okamžitě na ně zapomene. Tato kniha je z těch, na které se nezapomíná a která zůstává ve čtenáři ještě hodně dlouho po přečtení. Někdy opravdu stačí jen málo, třeba neuposlechnout zákaz rodičů, a nepatrná událost změní člověku celý život.
A nevím, jestli si ještě někdy dám v cukrárně věneček...

23.10.2017 5 z 5

Černé lekníny Černé lekníny Michel Bussi

Autorovy knihy mám ráda a tato mi v přečtených chyběla. Nějakou dobu se mi zdálo, že nebude tak napínavá a zajímavá jako jiné jeho knihy, ale líbilo se mi prostředí, ve kterém se děj odehrával - Giverny a Monetovy zahrady bych ráda někdy navštívila, v Rouenu před katedrálou, kterou Monet maloval, jsem kdysi také stála. Zajímavé střídání tří hlavních ženských postav dostalo v závěru úplně jiný rozměr a stejně jako u ostatních autorových knih to najednou bylo něco nečekaného. Právě tohle mám u autora tak ráda.

19.11.2018 5 z 5

Podle komentářů jsem očekávala zklamání, přece jen, když se něco pořád natahuje dál, už to obvykle není tak dobré, jako první díl. Aspoň u druhého a třetího dílu jsem měla ten pocit. Čtvrtý díl mě ale příjemně překvapil. Tím, že autor přidal další postavy, podle mě kniha jen získala a byla to více než hodinová nálož humoru. Už dlouho jsem se u knihy tak nezasmála. Jistě, jde o humornou knížku, takže neočekávám hluboké myšlenky a náročnou četbu. Je to prostě výborný relax. Ještě štěstí, že jsem u čtení byla sama doma a nemusela tak každé 2 minuty odpovídat na otázku, čemu se pořád tak směju. Pokud smích prodlužuje život, tahle knížka k tomu určitě hodně přispívá.

07.11.2018 5 z 5

Fotografie Fotografie Debbie Rix

Příjemná pohodová četba, knížka se moc hezky četla. Dvě časově rozdílné dějové linie se odvíjejí samostatně a protnou se vlastně až v závěru, což mě trochu mrzelo, protože mám raději, když se dějové linky více prolínají.

15.03.2020 5 z 5

Tiše a přesně Tiše a přesně J. D. Robb (p)

Nevím, čím to autorka dělá, ale nikdy bych nevěřila, že budu číst více než 40 dílů detektivky a pořád mě to bude strašně bavit a nebudu se moct dočkat dalšího dílu. Zatímco posledně čtená kniha (jiné autorky) mě spolehlivě uspávala, od této se nešlo odtrhnout a jít spát. Od prvních řádků mě děj chytil a všechno ostatní šlo stranou, dokud jsem knihu nedočetla. Je fajn, že autorka mezi drastické scény a zločince dokáže vložit i příjemné a pohodové chvíle a čtenář má tak pocit, že pořád má smysl hledat v životě to hezké.

31.10.2017 5 z 5

Sedm sester Sedm sester Lucinda Riley

Knížka mě vtáhla do děje hned od prvních stránek a potěšilo mě, že kromě zajímavého příběhu ukazuje i historické události spojené s obří sochou Krista tyčící se nad Riem. Každý někdy viděl fotografie (a ti šťastnější i originál), ale s historií její vzniku jsem se zatím nikde nesetkala. Chvílemi se mi sice kniha zdála už dost dlouhá, ale děj byl pořád zajímavý, takže to zas tolik nevadilo. Trochu mě mrazí představa, že jde o první ze sedmi dílů - takže se mám na co těšit.

25.11.2016 5 z 5

Skryté zlo Skryté zlo Sandra Brown

Výborná napínavá knížka, jedna z těch, kterou je problém na chvíli odložit. Příběh mě okamžitě zaujal a napětí vydrželo až do konce, který byl tentokrát opravdu nečekaný a překvapivý. Protože jsem nedávno četla jinou autorčinu knihu a tam bylo jedno za závěrečných odhalení stejné, trochu jsem zvažovala, zda tomu tak nebude i tentokrát , ale vypadalo to, že to stejné být nemůže. Nakonec bylo, ale závěr byl přesto překvapivý a pachatele jsem tentokrát opravdu neodhalila. Zatím asi nejlepší kniha z těch, co jsem od autorky četla.

14.01.2019 5 z 5

Co neodvál ani čas Co neodvál ani čas Hana Marie Körnerová (p)

Opět příjemné překvapení, i když autorka patří k mým oblíbeným a líbily se mi všechny její knihy. Tohle byl zase bonus navíc v tom, že všechny tři kamarádky, o kterých píše, jsou mi věkem blízké a proto mě vzpomínky z jejich mládí vrátily na čas do vlastních vzpomínek. Krásné čtení.

22.06.2018 5 z 5

Milostný dopis Milostný dopis Lucinda Riley

Ještě žádná knížka této autorky mě nezklamala a zpočátku jsem byla trochu v rozpacích, když mi knížka připomínala styl Jackie Collinsové a romány o filmových hvězdách. Ale pak děj nabral obrátky úplně jiným směrem a knížka mě naprosto dostala. Úžasně napínavý příběh, který stále nabývá na dramatičnosti, takže knížka se už nedá odložit a přerušit čtení. Vůbec se nedivím tomu, co autorka píše v předmluvě a ani reakci britské královské rodiny, ale knížka je i přesto výborná.

21.11.2019 5 z 5

Myslela jsem, že tě znám Myslela jsem, že tě znám Penny Hancock

Na jedné straně napínavý příběh, na druhé skvěle propracovaná psychologie dvou kamarádek v kritické situaci, kdy na jedné straně stojí dlouholeté přátelství a na druhé mateřský cit k vlastnímu dítěti. Knížka se těžko odkládala, nemohla jsem se dočkat rozuzlení příběhu.

04.11.2019 5 z 5

Sestra bouře Sestra bouře Lucinda Riley

Protože jsem ještě před touto knihu četla třetí díl, něco málo z děje už jsem znala. Zpočátku na mě rušivě působil příběh Anny, chtěla jsem, aby se děj už zase vrátil do současnosti, ale pak jsem se do knihy tak začetla, že mi střídání dějových rovin přestalo vadit a já hltala stránku za stránkou. Autorčiny knížky jsou prostě úžasné a já už se nemůžu dočkat osudů dalších sester.

21.10.2019 5 z 5

Léto divokých květin Léto divokých květin Kathryn Taylor

Knížka se výborně četla, z romantického příběhu dýchala atmosféra cornwallského pobřeží. Děj byl sice předvídatelný, ale bylo to báječné odpočinkové čtení.

09.09.2019 5 z 5

Těžká noc Těžká noc Lenka Lanczová

Po několikaleté přestávce jsem se na novou Lanczovou těšila a rozhodně nezklamala. Potěšilo mě, že hrdinkám už není patnáct a nepřipadám si tak divně, že v mém věku čtu knížky pro náctileté. Knížka se výborně četla, bylo to příjemné oddychové čtení. Jen jsem z ní cítila trochu pesimistický pohled na vztahy, protože z Eričiných kamarádek téměř žádná neměla pěkný partnerský vztah, vztahy dalších postav jsou ještě horší a co dál čeká Eriku, to bude možná námět na další knihu.

29.05.2019 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Autorka opět velmi čtivým způsobem popisuje nelehký život tří generací žen jedné rodiny na pozadí těžkého období našich dějin. Tentokrát byl mi byl příběh trochu vzdálenější, protože tuto dobu jsem neprožila, na rozdíl od některých románů z pozdější doby, ale i tak se kniha výborně četla. Autorčiným knihám nedokážu odolat a kdykoli se mi nějaká nová dostane do rukou, jdou všechny ostatní knihy stranou.

18.03.2019 5 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Skvěle a s humorem popsaná cesta mě chytila od prvních stránek. Zajímavé je i zjištění, že zatímco u nás by podobný poutník z východních zemí asi nepotkal tolik laskavých lidí, v zemích, kde jsou lidé mnohem chudší, se s ním bez problémů dělili o jídlo a zvali ho do svých domovů. Doporučuji nejen knihu k přečtení, ale mladším generacím i samotné poznávání cizích zemí, dokud tyto možnosti mají.

01.06.2016 5 z 5

Levandulová zahrada Levandulová zahrada Lucinda Riley

Poslední dobou mám pocit, že mě neodolatelně přitahují knížky, které mají něco společného s Provencí a proto nešlo odolat "levandulové" v názvu. Určitě nelituji. Krásný příběh s prolínajícími se časovými rovinami mě chytil a i když se dalo celkem brzy odhadnout, jak to dopadne, stejně jsem se od knížky nemohla odtrhnout.

03.02.2016 5 z 5

Záměna Záměna Caro Martini

Nečekaně zajímavá a zábavná kniha, podle obalu jsem nic zvláštního neočekávala. O to příjemnější překvapení to bylo. Záměna duší mladé a staré ženy může být zajímavá, ale že bude popsána s takovou dávkou humoru na jedné a vážného ponaučení na druhé straně, bych nevěřila. Velmi dobře napsaná kniha.

30.08.2022 5 z 5

Hluboká modř moře Hluboká modř moře Marie Lamballe (p)

Kniha mě nadchla, bavilo mě prolínání historie a současnosti a s napětím jsem očekávala rozuzlení historické dějové linie, protože ta současná byla předem zřejmá. Nejvíc mě ale nadchlo prostředí Bretaně, kde se většina děje odehrává. Saint Malo jsem měla možnost před léty navštívit a město mi učarovalo a teď jsem měla možnost se tam alespoň v duchu vrátit. Už se těším na další bretaňský román autorky.

09.11.2021 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Pokaždé si říkám, že další díl už nemůže překvapit, ale autorovi se to vždycky podaří a každý díl má svoji dávku humoru. Bavila jsem se a už se těším na pokračování.

21.06.2021 5 z 5