marimari marimari komentáře u knih

Noc v Lisabonu Noc v Lisabonu Erich Maria Remarque (p)

Tak jsem se vrátila po mnoha letech ke krásné klasice. Působivý a smutný příběh z druhé světové války- zrůdnost nacismu pořád nahání strach a varuje před nebezpečím podobného smýšlení. Je dobře, že knihy E.M. Remarqua se stále znovu vydávají. Krásné čtení!

31.08.2019

Clayův most Clayův most Markus Zusak

Třetí kniha od Markuse Zusaka mě opět uchvátila. Dočetla jsem před týdnem, mám nachystanou další, ale ještě jsem ji neotevřela, protože se v duchu pořád vracím. Neuvěřitelná autorova schopnost proniknout až na kost. Celý příběh je prosycený bratrskou a synovskou láskou, vzájemnou soudržností ve všech životních situacích. Drsná mluva zde nepůsobí vulgárně, ale umocňuje a odlehčuje určité chvíle. Pro mne je to Pan spisovatel. Jsem ráda, že Zlodějka knih a tato nebyla vrchol a určitě se dočkáme i dalších.

28.05.2020 5 z 5

Skleněný vrch Skleněný vrch František Niedl

Autor mistrně odhaluje lidské nitro, boj se sebou samým, radosti, prohry, morální hodnoty, odvahu a spokojenost. Zvlášť v dnešní povrchnosti a pohodlnosti,bych knihu zařadila do doporučené literatury pro školy. Zůstalo po ní milé teplo v duši.

09.05.2015 5 z 5

Lazarovy ženy Lazarovy ženy Marina Lvovna Stěpnova

Je tam všechno- láska, víra, naděje, zoufalství, nenávist, strach a všechny ostatní projevy a vlastnosti, kterými se projevuje lidská bytost. Výstižně, drsně a otevřeně popsaná podstata ruského člověka, společnosti s mocenskými a politickými vztahy v Rusku na konci 19. století až téměř do konce 20. století. Určitě si kniha ocenění zaslouží, doporučuji přečíst!!!

15.07.2019 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Další zdařilá kniha, kterou by si měli všichni přečíst- jako varování před nebezpečnými činy a myšlenkami, souvislost mezi příčinou a následkem a nikdy nezapomínat na lidskost, morálnost, sounáležitost a soucit.

19.06.2019 5 z 5

Mramor a plátno Mramor a plátno Stephanie Storey

Skvěle napsané, zvlášť příběh Michelangela. Mám ráda životopisné romány, četla jsem i Kámen a bolest. Skláním se před vytrvalostí, urputností a touhou spojenou s uměleckou tvorbou i překonávání nedůvěry v sebe sama. Nevím, jestli by současníci byli schopni tohle všechno ustát.

09.01.2019 5 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Přikláním se k těm, co chválí. Nemám moc ráda sladké milostné romány, ale na dovolené se hodila. Každá žena potřebuje být pro někoho ta jediná a pak se cítí jako královna. V případě hlavní hrdinky na jedné straně manžel, který je neschopný cítit lásku k ženě, na druhé vztah plný porozumění a lásky s milencem. Kdo by odolal?

03.09.2018 4 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Krásná klasika, obraz anglické společnosti 19. století. Morálka, sociální postavení ženy, chudoba a bohatství, veřejné mínění, pokrytectví. Lidská podstata je pořád stejná a přetrvává i dnes.
Ke knize jsem se vrátila v rámci čtenářské výzvy.

22.02.2018 5 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Opravdu lahůdka! Krásně psané- když chceš svobodu, vzdej se toho, na čem lpíš, řeší se maličkosti, závažné problémy zůstanou nevyřešené a mnohé další, které nenechají čtenáře, dokud není konec. Téma je tak aktuální, až člověka mrazí. Lepší napínavou knihu jsem nečetla. Dávám 5 bodů!

04.09.2017 5 z 5

Nová doba Nová doba Marie Lamballe (p)

První z nové série se povedla. Vděčné téma a uvěřitelné příběhy hlavních postav. Uvidíme, jak to bude pokračovat. Pohodové nenáročné čtení.

20.08.2020 5 z 5

Vitka Vitka Kateřina Tučková

Další úžasná kniha oblíbené autorky. Obdivuji její schopnost vystihnout podstatu všeho takovým způsobem, že všechny její příběhy jsou čtivé, obohatí čtenáře o nové poznatky, i smutné věci jsou podány s citem a jemností. Zaslouží si plný počet bodů.

22.01.2020 5 z 5

Klasika. Každý by ji měl číst zvlášť v dnešní době, když tolik lidí projevuje nespokojenost se svým životem, jak hlavní hrdina přežíval v podmínkách, které si nikdo z nás neumí ani představit a jak málo stačí člověku, aby prožíval pocit štěstí.

07.02.2019 5 z 5

Deník Deník Anne Frank

Pozoruhodné úvahy čtrnáctileté dívky, zralost úsudku a projevu. Dovede si někdo představit být tak dlouho uvězněný v uzavřené společnosti bez možnosti volného pohybu s pocitem strachu z prozrazení a uchovat si sny, touhy a zdravý rozum?
Určitě by si to měl každý přečíst!

15.02.2016 5 z 5

Parfém bláznivého tance Parfém bláznivého tance Tom Robbins

četla jsem první vydání, byla jsem nadšená a pak jsem ji dostala pod stromeček, po několika letech přečetla znovu, jsem ráda, že ji mám. Doporučuji!

06.11.2014 5 z 5

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

Opět musím dát 5 hvězdiček a čekám na dodání DONALÉ TICHO

11.08.2020 5 z 5

Náš manžel Náš manžel Jo Jakeman

Co je horší - psychické nebo fyzické týrání? Těžko rozhodnout. Asi hodně záleží na povaze týraného. V tomhle příběhu obojí vrchovatě. Věřím, že se to děje a každý by měl co nejrychleji vyhledat pomoc. Mě kniha zaujala, byla čtivá a hlavně, že dobře dopadla.

27.04.2020 4 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Pro mne nejslabší z autorových knih. Píše poutavě, ale tenhle příběh je překombinovaný, plytký,nereálný, až moc morbidní. Četla jsem všechny jeho knihy, ale myslím, že už stačilo. Nemusí být všude krev a chorobná mysl, aby detektivka byla dobrá. Ale je to můj názor a druhý to vidí jinak. Proto je tolik knih, abychom uspokojili svoji závislost na čtení.

14.01.2020 3 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Klasika! Boj starého unaveného rybáře s velkou rybou, samotou, vzpomínky na uplynulý život- mládí, sílu.

25.01.2019 5 z 5

Motýlí křik Motýlí křik Jan Tománek

Stojí za přečtení! Lidé by měli přemýšlet nad způsobem života, jak snadno a ochotně podléhají manipulaci a jsou ochotní věřit čemukoliv, co se hlasitě předkládá.

21.01.2019 5 z 5

Zatím dobrý Zatím dobrý Jan Novák

Skvělá kniha, příběh, který napsal sám život. Každý, kdo tuto dobu prožil, se k tomu staví podle toho, na které straně byl. Když se něco děje z pozice moci, je to správné, pokud to samé dělá druhá strana, jde o zločin. Nikdy na tyto události nebude stejný názor, nikdy se nenapraví zlo a bezpráví spáchané na nevinných, ztracené a zničené životy, pokřivený pohled na svět následkem lživé propagandy. Ale pravda by měla vždy zůstat pravda a slušnost, morálnost a důstojnost by mělo být vlastní všem lidem.

28.02.2018 5 z 5