Mramor a plátno

Příběh je zasazen do renesanční itálie a popisuje dnes téměř zapomenutou rivalitu mezi dvěma největšími umělci své doby – Leonardem da Vinci a Michelangelem Buonarroti. Zatímco Leonardo již zažil téměř vše, od uznání davů po válečnou vřavu, a nyní zoufale hledá novou múzu. Michelangelo je naopak mladý, bez úcty ke starým mistrům, zoufale toužící proslavit se vlastními silami. Jejich setkání změní svět. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/344208/mramor-a-platno-Z3G-344208.jpg 4.819

Oil and Marble (2016)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Knižní klub

lapagerie

Příjemné čtení o Michelangelovi a Leonardovi, jejichž příběh se prolíná ve Florencii v letech, kdy Michelangelo tvoří Davida. Líbil se mi kontrast mezi "hejskovským" snílkem Leonardem a "dělníkem" Michelangelem. Kapitoly jsou přehledně členěné, každá se střídavě věnuje vždy jednomu z hrdinů. Román vystihuje jen krátký časový úsek v životě obou umělců, který ale myslím leckoho povzbudí, aby si o nich přečetl více.

Eorin

Ze začátku jsem měla tendence porovnávat s Kamenem a bolestí od Schulze, ale hned po dvou stranách jsem s tím přestala - je to úžasně psaný příběh dvou rivalů a klidně věřím, že se to celé takto mohlo odehrávat. Jako milovník a student dějin výtvarné kultury, stejně jako milec historie, mohu vřele doporučit, neboť od obého je tam požehnaně a nadto spisovatelčin styl, který mi opravdu dobře sedl.
Skvělé, tleskám a děkuji, paní Storey

V28

Nejsem velkým příznivcem historické beletrie, ale díky doporučení jsem se dostal k této knize a musím opět s díky říct, že je to jeden z nejkrásnějších a nejčtivějších příběhů, co jsem tenhle rok četl. Nejradši bych se hned rozjel po stopách těch dvou. Krásně napsaný, napínavý a barvitě vypravěný příběh "fiktivního" souboje dvou Mistrů nejen své doby. Pro každého pět hvězd i když jsem víc přál Michelangelovi.
Grazie mille!

Imor

Krásný román o dvou velikánech. Doba ve které žili nebyla jednoduchá a přitom dokázali tak nádherné věci. Ano i já bych hned sedla do auta a jela do Florencie. Úplně ideální by bylo vzít knihu a začít ji číst přímo na místě a nasávat atmosféru - tak to by byl dokonalý zážitek. Také oceňuji poznámky autorky na konci knihy.

darinakovacova

Příběh mě přenesl do renesanční Florencie, líčí setkání a soupeření dvou umělců postaršího Da Vinciho a mladého Michelangela. Oba se v lásce moc nemají, zároveň ve skrytu duše jeden druhého respektují a obdivují. Po přečtení knihy toužím zase o kapku víc Florencii navštívit a Davida si osobně prohlédnout. Oceňuji poznámky autorky na konci knihy, popisuje zde, které události jsou skutečné a které jsou fiktivní. Navíc jsou k dispozici pro další informace webové stránky www.oilandmarble.com v sekci History Behind the Novel. K Leonardovi a Michelangelovi už nikdy nebudu přistupovat jako dřív...

hs777

Okouzlující román o dvou geniálních umělcích, jejichž vzájemná rivalita pomohla na svět dvěma jejich nejznámějším dílům. Mám ráda ty knihy, které ve mně probudí touhu dozvědět se víc, takže neustále googlím další a další informace. Mimořádně nádherný zážitek z italské Florencie.

Lucka11

Autorka ponúka svoj pohľad na to, ako to mohlo vyzerať vo Florencii v 16.storočí, keď sa preťali životné cesty dvoch velikánov umenia. Leonarda,v tej dobe už slávneho a výstredného a Michelangela, vtedy ešte neznámeho umelca. Rivalita týchto dvoch, teda skor neznášanlivosť je aj historicky podložená, ako to na konci knihy autorka spomína. Kvitujem, že spisovateľka vysvetľuje a objasňuje, čím sa inšpirovala, čo bola len jej fantázia, fikcia a ktoré udalosti v knihe sa zakladajú na historických faktoch. Čítanie je to zaujímavé, páčili sa mi striedajúce pasáže z pohľadu Leonarda a Michelangela. Odporúčam. Ide o chytľavé a pútavé čítanie.

zuzana2599

Mramor a plátno je úchvatný román podložený historickými skutečnostmi. Zachycuje dobu let až 1501 až 1505, kdy Leonardo a Michelangelo žili oba ve Florencii, genialitu i vzájemnou rivalitu obou velikánů.
Vřele doporučuji, je to fascinující a obohacující čtení !!!

Babouš

Perfektní čtení na léto. Horké uličky Florencie a v nich ambice a sny dvou největších géniů italské renesance, kteří se chtějí zapsat do historie. Tohle klání mě bavilo číst, i když už člověk tuší, jak to asi dopadne, a z principu asi spíš drží palce Michelangelovi coby mladšímu a "neotesanějšímu". Pro mě kniha kromě výborně popsaného děje přinesla i hromadu nových znalostí a střípků o renesanci. A čte se to samo - nejspíš i díky výbornému překladu, doporučuju!

tibicards1710

Rivalita dvoch géniov svojej doby. Rivalita Leonarda da Vinciho a Michelangela Buonarottiho. Priznacny je aj nazov knihy. Olej symbolizuje maliara Leonarda a jeho majstrovske dielo, Monu Lisu. A mramor? Material, ktory dokazal premenit na takmer hovoriace sochy slavny Michelangelo. Dej sa odohrava na zaciatku 16. storocia, ked Florencia nutne potrebuje novy symbol. Taky, ktory zmobilizuje obcanov tohto slavneho mesta. Symbol, s ktorym sa vsetci stotoznia... Mesto vlastni kus mramoru, kus neopracovaneho kamena. Kamena, ktoremu uz len treba vdychnut dusu... A to je hlavna vyzva pre velkych rivalov. Leonardo na jednej strane a Michelangelo na strane druhej. Mile, prijemne a oddychove citanie. A tych par faktov z dejin nikoho neurazi, ani neunavi.