Mramor a plátno

Příběh je zasazen do renesanční itálie a popisuje dnes téměř zapomenutou rivalitu mezi dvěma největšími umělci své doby – Leonardem da Vinci a Michelangelem Buonarroti. Zatímco Leonardo již zažil téměř vše, od uznání davů po válečnou vřavu, a nyní zoufale hledá novou múzu. Michelangelo je naopak mladý, bez úcty ke starým mistrům, zoufale toužící proslavit se vlastními silami. Jejich setkání změní svět....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/344208/mramor-a-platno-Z3G-344208.jpg 4.4111

Oil and Marble (2016)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Knižní klub

Kniha Mramor a plátno

Anasa

Historické romány nevyhledávám, zlákalo mne výborné hodnocení na databázi. Nelitovala jsem, že jsem po knize sáhla, chvílemi jsem cítila napětí, jako kdybych četla detektivku. Jen si nejsem jistá podáním postav. Leonardo u mne dost často vyvolával negativní pocity, ale zaslouží si to? Příběh neskončil, zůstaly otázky.

Rozmarýna Rozm

Dobře se to čte. Oceňuji, že jsem se dozvěděla, že Leonardo se pokoušel regulovat tok řeky. Ale čekala jsem víc.

marimari

Skvěle napsané, zvlášť příběh Michelangela. Mám ráda životopisné romány, četla jsem i Kámen a bolest. Skláním se před vytrvalostí, urputností a touhou spojenou s uměleckou tvorbou i překonávání nedůvěry v sebe sama. Nevím, jestli by současníci byli schopni tohle všechno ustát.

iveta3689
15.12.2018

Stridani deje z pohledu obou postav je velmi zajimave. Bohuzel je to asi to jedine zajimave na knize. Dej byl stale jen o tom, ze obe postavy narikaly "musim neco vytvorit, ale nechce se mi nic delat, ale hlavne to musim udelat driv, nez ten druhy". Styl vypraveni byl dost nudny.

Adush
17.09.2018

Úžasná kniha, miluji Itálii, Florencii, Leonarda da Vinci apod. Knihu jsem četla po letošní návštěvě Florencie, kde jsem měla možnost vidět Davida na Palazzo Vecchio. Takto jsem do příběhu ještě víc spadla. Kniha mě držela a nepustila. Vzdávám hold autorce, po přečtení toho, co všechno musela prozkoumat za písemnosti a materiály aby to mohla zasadit do příběhu a tenké knížečky, to je opravdu bomba. Klobouk dolů. Těším se, až se ke knize opět vrátím.

raffi
07.09.2018

Pekná kniha, na skutočných faktoch si vymyslieť pekný príbeh nie je jednoduché a často to dopadne katastrofálne. Ale tento súboj Leonarda a Michelangela sa autorke podaril, bol verný a sugestívny... A opäť ma utvrdil s mojom obdive k Michelangelovi. Kto dokázal z kameňa vytesať takú krásu (nemyslím iba sochu Davida, ktorého kniha zachycuje), musel byť výnimočný človek poháňaný presne tým vnútorným žiarom, čo poháňa umelca dopredu.

Radunka78
15.07.2018

Knihu tohoto žánru jsem četla úplně poprvé - na doporučení, že by se mi mohla líbit. Většinou čtu současnou krimi a proto mne překvapilo, jak kniha z dob minulých a s tímto tématem mne od začátku doslova pohltila. Velmi lehce se četla, kapitoly jsou poskládané tak, že se pravidelně střídá téma Michelangela a téma Leonarda a možná i proto má kniha takový spád. V průběhu čtení Vás samo nutí si určitá uváděná fakta o těchto velikánech vyhledat a na fotografiích zmiňovaná díla alespoň trochu prozkoumat. Na konci knihy jsem cítila hmatatelné dojetí a už dlouho jsem se po dočtení knihy necítila tak hezky, knížka mne opravdu nadchla.

adelinka
20.05.2018

Skvelá kniha, skoro rýchle čítanie....samotné čítanie je rýchle, lebo dej je naozaj zaujímavý, ale pri takomto čítaní ja musím aj googliť. Ja som si musela pozrieť, či má Michelangelo čapatý nos.....a samozrejme aj jeho aj da Vinciho diela. Aj keď sú známe, teda najznámejšie, ja som ich musela vidieť aj pri čítaní....

ivakola
10.05.2018

Věčné spory a rivalita mezi umělci. To bylo, je a bude. Této knížce to ale vůbec neuškodilo, je na ní vystavěn celý příběh a je skutečně dobrý. Na jedné straně Leonardova Mona Lisa a na druhé David od Buonarrotiho. Autorka si historická fakta trošku pozměnila, jak sama přiznává, ale zde to nebylo vůbec na škodu, jen to spestřilo už tak dobré vyprávění.

Ivanule
04.05.2018

O této knize jsem ze začátku vůbec nic nevěděla,ani si nečetla anotaci,jen jsem ji někde uviděla a řekla si ,co kdyby ji měli u nás v knihovně a ono opravdu měli,takže půjčit a přečíst:)Četla se mi jedním dechem,historii mám ráda,konkrétně teda tuto až tak moc dopodrobna neznám,jako vím že někdo maloval,sochal a tak ale víc jsem se o tom nezajímala,čistě jen ve škole co nám řekli,a když vyšla tato kniha chtěla jsem se dozvědět víc.A Itálie další plus:) Upřímně jsem daleko víc měla Michela,nevím jestli tím,co si prožíval,co dělala a jaká byla jeho rodina a že byl mladíček,ale Leonardo se mi moc nelíbil svým chováním,přišlo mi,že vlastně Michelovi závidí to,že je mladý a má toho spoustu před sebou a on starý i když teda jeho obraz Mony Lisy byl jeho nejlepší dílo,co se říká,neviděla jsem ho:) A nejvíc mě teda štval tím,že nedokončoval svoje díla,prostě odjel a bylo....Rozhodně si ji přečtěte!!

Janis97
08.04.2018

Jelikož jsem zpočátku vůbec nevěděla do čeho jdu,neboť jsem si o knize nic nezjistila, tak to nakonec byl příjemný zážitek :) ze začátku mi dělalo problém se začíst, spousta historických názvů a jmen, jinak je to napsáno čtivě. Tato část historie mne moc nezajímá, takže to byl nejdřív docela boj, ale jsem neskutečně ráda, že jsem se do knihy ponořila a dočetla ji. Krásný příběh, příjemné zopakování historie. I když mne Leonardo dost rozčiloval :D

Nočnípták
06.04.2018

Moc pěkný příběh.Každého,kdo má rád životopisy,historii a umění,určitě potěší.Já měla knihu docela dlouho připravenu k přečtení.Pořád jsem ji odkládala.Pak jsem dělala na Virtuální Univerzitě třetího věku semestr Život a dílo Michelangela Buonarroti.Parádně mě četba doplnila přednášky.Navíc se zde seznámíte s dalšími velkými italskými umělci a jejich díly. Dáte si do souvislosti jejich životy s historií papežů a dalších mocných rodů.Budete mít touhu vidět Davida a Sixtinskou kapli na vlastní oči.

Manyna
04.04.2018

Uvěřitelné, že takhle nějak to fakticky bylo. :)

speciale88
15.03.2018

Zajímavý a poutavý děj, který se čte velmi lehce a svižně. Mistrovská díla italských velikánů. Od jejich začátků až po samotný konec a tím pádem vznik děl samotných.

Makec
08.03.2018

Poutavý příběh o rivalitě umělců a jejich uměleckých výtvorů. Škoda, že čas plyne jako voda v Arnu a spousta děl zůstala nedokončena. V průběhu čtení prostě musí člověk shlédnout i tyto mistrovské díla alespoň na fotografiích.

OnlyFour
19.02.2018

Knižka na 2 poobedia, oddychová, krásny príbeh. Hneď mám chuť vidieť tie majstrovské diela na vlastné oči :)

Sova15
12.02.2018

Oba umělce obdivuji (a nejen je). V příběhu je krásně popsaný vznik děl. Leonardo a Michalangelo byl každý jiný, ale oba měli společné to, že chtěli vytvořit dokonalá díla. Co by říkali tomu, že je obdivujeme ještě teď. Až v létě uvidím Davida, vzpomenu si na strasti jeho vzniku. A moc se těším. Budu se na něj dívat, díky románu, trochu jinak - důvěrněji.

janasim
03.02.2018

Jako bych se procházela po florentských cestičkách. Tolik fascinujících umělců,jako kdybych s nimi žila jejich životy,prožívala příběhy... Výborný román!

Lolila
17.01.2018

Pekný príbeh, kde je zobrazená rivalita medzi Michelangelom a Leonardom da Vinci v krásne zobrazenej Florencii. Škoda, že autori musia využívať v deji viac fikcie, keďže sa neuchovalo veľa z ich života, hlavne čo sa týka da Vinciho. Michelangelov život je krásne opísaný v knihe Agónie a extáze od Irvinga Stona.

raidmnoid
11.01.2018

Pro mě velice zajímavá kniha. U převážné vetšiny knih již od začátku mám osobního hrdinu a s ním následně prožívám celý příběh (díky stylu psaní některých autorů, je mým hrdinou ten špatný, bohužel), ale v této knize jsem to nepociťoval. Příběh jsem si užil, ale vnímal jsem jej z pohledu někoho třetího - občas se jako malý spratech choval Michelangelo, občas Leonardo. Ale i tak jsem si knihu užil a vůbec mi to nevadilo.

Tereziee
07.12.2017

Není to román pro každého, to se musí říct hned na začátek, ale já jako blázen do umění (hlavně do období renesance) jsem si z toho sedla na zadek. Kniha mě hned první stránkou vtáhla do děje a ještě větší radost mi dělalo prostředí Florencie. Souboj umění mezi Michelangelem a Leonardem mě bavil celou dobu. Leonardo se sice občas choval jako vůl, ale i tak jsou oba prostě velikáni. Krásná kniha.

Lemurka
20.11.2017

Na knihu jsem se těšila, renesance je má oblíbená jako tito dva mistři. Některá jejich díla jsem měla možnost vidět na živo. Bohužel u knihy jsem vydržela do půlky, pak jí odložila. Moc mi neseděl styl psaní, nevtáhla mě do děje....

Dandy1
08.11.2017

Krásné přiblížení vzniku dvou nádherných uměleckých děl. Teď už zbývá vidět je naživo. Budu se na ně dívat úplně jinýma očima. Původně byl Leonardo v mých představách hodný snilek. Ale tady je zobrazen jako nepřející sebestředný člověk.

Ewik
26.10.2017

Úžasný román z prostředí nádherné a fascinující renesanční Florencie, která ke svému čtenáři promlouvá skrze mistrovská díla italských velikánů. Kniha mě naprosto pohltila svojí otevřeností, barvitostí a láskou k umění. Fascinovaně jsem hltala rivalské půtky mezi zkušeným arogantním Leonardem a odhodlaným hrdým Michelangelem. Okamžitě jsem se přenesla do doby vlády Borgiů, vzniku Mony Lisy, do doby kdy pitva byla vrcholem kacířství a ne přínosem pro vědu.
Právě v této době vznikla všechna tato díla, která uvádějí v němý úžas celé generace. Vychutnala jsem si každou stránku a věřím, že milovníky historie a umění tato kniha potěší.

parvitas
17.10.2017

Úžasne som si pri tejto knihe oddýchla. Milujem Michelangela, jeho socha Dávida je geniálna, vlastne, všetky sú. A aj Da Vinciho obrazy sú prekrásne. Jeho schopnosť venovať sa toľkým oblastiam ma vždy udivovala. Mala som možnosť vidieť niektoré diela oboch umelcov naživo a bol to dokonalý zážitok. Dej knihy sa odohráva počas rokov 1499-1504, kedy obaja vytvorili nezabudnuteľné diela - Michelangelo Dávida z mramoru a Leonardo obraz Mony Lisy. Mihnú sa tam aj iní umelci, štátnici a známe osobnosti, ale len v pozadí. Historický román, fiktívny výrez zo životov oboch umelcov - ale ich obavy o budúcnosť, získavanie zákaziek, či pohŕdanie rodiny Michelangelovou prácou, politické machinácie (a lá Machiavelli), rivalita na všetkých frontoch, vojna za bránami mesta, Leonardove vynálezy - toto všetko je podané veľmi presvedčivo a reálne. Prevažná väčšina textu je v dialógoch, výstižné, svieže, vôbec nie zdĺhavé. Odporúčam všetkým, ktorí milujú renesančných umelcov a najmä týchto dvoch konkrétne.

iška
17.10.2017

Rivalita dvou géniů. Dopředu víme, že díla obou budou i v budoucnosti obdivována a i tak kniha nepostrádá napětí a čte se takřka jedním dechem.

JezinkaJ
21.09.2017

Pěkný příběh o boji, usilování a víře. Kdo chce někam dojít, bojovat prostě musí i když jsou to osobní bitvy, i když to pak třeba nevyjde.
Ráda jsem četla o Davidovi a Moně Lise. V příběhu zmiňovaná Pieta je pro mě nejlepší sochou, kterou lze vůbec spatřit a nic se jí nevyrovná.
Určitě doporučuji k přečtení a za Pietu dávám pět hvězdiček.

hajrys
19.09.2017

Kouzelný román. Ještě ve mně doznívá. Nemohla jsem se odtrhnout od života geniálních umělců. Při čtení jsem hned několikrát otevřela stránky o umění a zkoumala tato díla v jiném světle. Příběh dvou rivalů, popsaný pohledem obou. Plný počet si určitě zaslouží a vřele doporučuji.

orinka3
27.08.2017

Nemám příliš ráda tento pompézní až hysterický styl vyprávění. Ale to je můj problém. Autorka se jistě poctivě vynasnažila namalovat vlastní obraz dvou soupeřících umělců v neklidné Itálii v době renesance. Zatímco jeden je téměř univerzální génius, ten druhý propadl celou duší sochařství (v tomto románu, jinak byl i vynikajícím malířem) a jakoby nebyl z tohoto světa. Čelí nepochopení ze všech stran. Leonardo je líčen spíš jako lehce zhýčkaný a společností oblíbený lev salonů, sochař Michelangelo jako šmudla páchnoucí na sto honů, který je ochoten obětovat pro svůj ideál všecko. I vlastní život. Co mě se týče, víc mě zaujal příběh zrodu Davida, než Mony Lisy. Svou dramatičností, nebezpečím i tím úlevným zaslouženým koncem. Na knize mi ale vadily tiskové chyby, kterých nebylo málo. Bohužel, knize s takovým tématem se odpustit nedají.

akinomV
27.08.2017

Knížka mě nečekaně okouzlila a vzbudila zájem vidět některá díla v reálu. Ačkoliv je to fikce, je postavena na reálných faktech a o to víc mě asi i bavila. Rozhodně doporučuji!