Noc v Lisabonu
kniha od: Erich Maria Remarque (p)

Německý emigrant Josef Baumann-Schwarz vypráví příběh své velké lásky člověku, kterého náhodou potká v lisabonském přístavu, posledním útočišti těch, kdo prchají před Hitlerem na západ. Instinkt pronásledovaného mu napovídá, že neznámý je stejný štvanec jako on. Musí někomu vylíčit svůj příběh, aby přetrval, aby se uchoval obraz jeho zemřelé ženy, protože se obává, že jeho vlastní paměť podlehne časem vlivem pudu sebezáchovy milosrdnému zapomnění. Věnuje krajanovi i dva lodní lístky, pas a vízum do Ameriky, jako by mu symbolicky odkazoval svou osobnost i svůj osud, tu strastiplnou "neutěšenou a vzrušující odyseu strachu, komiky, útěku, byrokracie, zoufalství a lásky", křížovou cestu "věčného milence a paroháče".... celý text
Literatura světová , Romány
Vydáno: 2008 , Ikar (ČR)
Originální název:
Die Nacht von Lisabon , 1962
více info...
Komentáře (95)
Komentáře 95 Recenze 2


Posloucháno jako audiokniha v podání Václava Neužila. Skvělý výběr hlasu pro daný text. Celý příběh se odehrává jedné noci roku 1942, kdy se náhodně setkají 2 muži. Jeden potřebuje uprchnout ze země, druhý chce někomu říct svůj příběh. A tak se z úst emigranta dozvídáme o hrůzách, kterých jsou lidi schopni. O tom, co jsou schopni si udělat příbuzní. O začátku 2.světové války. Ale i o síle lásky a lidskosti. O tom, že naše svoboda začíná v nás. Příběh je vystaven čtivě a uvěřitelně.


Prostě Eriček! Kdysi jsem ho přečetla celého, něco i víckrát, tak jsem se k němu teď ráda s Výzvou vrátila v podobě audioknihy. Knížka nepatřila mezi mé nejoblíbenější, ale jako vždy v Eričkových románech najde čtenář spoustu hlubokých citů, myšlenek a pravd, nespravedlnosti, hlouposti, krutosti a naopak lidskosti, ale také nějakou komplikovanou nebo nemocnou ženskou, která je štíhlá, ale vždycky ráda jí. Hlavní je, že mu člověk prostě všechno věří, protože tolik zážitků z emigrace, všechny podvůdky, všichni ti zvláštní a osudem poznamenaní lidé, ironie, drzost a černý humor mohl člověk pouze potkat a zažít a to v té možná nejtvrdší době. Přednes byl skvělý, doporučuji! I když už se těším na ty největší Eričkovy pecky.


Po Remarquovi jsem sáhla po poměrně dlouhé době a nelituji. Sice občas jede na podobnou notu, ale jeho příběh měl vše, co má román obsahovat - lásku, bolest, cestu někam, útěk před něčím a k tomu hrozbu. K tomu všemu je to čtivá knížka, kdy mě zajímalo, kudy vedly (a kam povedou) cesty jednotlivých hrdinů.


Pokud se rozhodnu být upřímná, tak tato kniha mě nebavila. Miluji knihy, od kterých se nemohu odtrhnout a toto nebyl ten případ. Určitě to byl silný příběh, ale mě to prostě nechytlo.....


I když jsou mnohé z knih od pana Remarque žánrově i příběhově dosti podobné, tak mě žádná z nich nenechává chladnou. Nad každou musím přemýšlet a to je podle mě tou největší poctou jakou spisovateli mohu složit. Tato kniha je dramatem o lásce a o touze po svobodě. A také o lidských prioritách, které se mění zároveň s tím jak se mění životní okolnosti. Obdivuji jak Remarque do každé ze svých knih dokáže nenásilnou formou vložit tolik citu a lásky. Audiokniha je také velice povedená a načetl jí pan Václav Neužil.


Milovanou knížku z mládí jsem si poslechla jako audioknihu v podání výborného Václava Neužila. Neztratila nic ze svých bolestně romantických půvabů.

Toto bol sobotný deň v Lisabone. Komorná klasická oddychovka z vojnových čias, ktorá mi veľmi dobre padla. Pamätám si, ako som týždeň chodila po byte v zúfalstve po prečítaní Cesta späť, pokračovanie knihy Na západe nič nového. Táto Remarqueova "romanca" nemá podobný účinok, hoci zanechá v človeku smútok decentných rozmerov. Aj možno túžbu byť tiež takto vypočutý, lebo si myslím, že nejeden človek by rád vyrozprával svoj príbeh niekomu úplne cudziemu, niekde ďaleko v zahraničí bez strachu a pocitu, že ho za to budú súdiť. Prečo si nedoprajeme ten luxus, skúšajú to iba starí ľudia, neraz sa mi stalo, že ma zastavil starký/starká a spustil tirádu o svojom živote. Keby to spravil mladší človek, okamžite sa mu pripíšu pofidérne motívy, či je to muž alebo žena.


Náhodné nahlédnutí do seznamu přečtených knih jednoho neznámého, který dal palec mému hodnocení knihy o hledání Eichmanna, jsem zjistila, že z prvního období četby Remarquových knih, mi jich pár vypadlo. Tato je jedna z nich! Tohle je prostě vytříbený styl, perla, která neztrácí na kráse a cennosti. Pozoruji však, že čím jsem starší, tím se mě toto téma dotýká bolestněji....


"V zúfalstve a v nebezpečenstve sa človek naučí veriť v zázraky, inakšie by to neprežil."
Krásny citát... a čo dodať ?
Erich Maria Remarque v tejto knihe dômyselne vykresľuje predvojnové obdobie a náladu v Európe. Zároveň čitateľom približuje realistický obraz vtedajšej spoločnosti, ktorá mám pocit, sa svojimi zvláštnosťami alebo problémami nezdá príliš vzdialená od našej súčasnosti.
Najviac sa mi páčilo, že okrem utrpenia, prenasledovania, smrti a nešťastia zohráva v príbehu rozhodujúcu úlohu aj láska.
Úžasné litarárne dielo.


Opäť ma to nutkalo siahnúť po E.M.R., tento krát som skúsil Noc v Lisabone. U mňa to bolo niekoľko večerov a nocí s touto knihou a opäť to bolo smutno-krásne (aj keď zo začiatku sa mi čítalo ťažko) ako som si už u autora zvykol. Tento krát ešte viac smutné ako inokedy, koniec ma dostal.


Co dodat, byl to Remarque, tady nebylo pochyb o tom, jak moc dobrá kniha bude. Způsobem, jakým autor otiskl tuto retrospektivní lovestory na pozadí dopodrobna líčených politických kulis v Evropě, kterou postupně zachvacuje stín nacismu, to jak moc se věnuje filozofickým úvahám, to vše mi hrozně moc připomínalo Kunderu, a ani nevím proč. Takové házení hrachu na zeď...velká oběť na oltář lásky, kterou nečeká žádný úsměvný konec, a kterou doba smetla z povrchu Zemského ve všech jejích iluzích a přesto vše bylo tak důležité pro těch samotných pár okamžiků.


Je vůbec nějaká kniha od Remarqua špatná? Nevzpomínám si... I tato je skvělá.


Jedna z těch méně známých. Mě okouzlila. Moc se mi ten něžný příběh lásky líbil. Bylo v něm všechno: naděje, víra, odvaha, bolest i nezměrná láska, sebeobětování i strach, nejistota a žal.
Nezapomenutelný příběh lásky, která sahá až za hrob...


Trvalo celkem dlouho než jsem se do knihy začetl. Příběh mě ale nakonec chytil a dočetl jsem jedním dechem. Je to velmi smutná kniha.


Nevím, proč mi trvalo tak dlouho, než jsem se dostala ke čtení tohoto skvostu! Každopádně jsem ráda, že se mi Noc v Lisabonu nakonec dostala do ruky, protože to bylo naprosto vynikající čtení. Pravda, kniha se mi četla trochu pomaleji, než jsem očekávala, ale to si vůbec nestěžuji. Naopak jsem za to ve výsledku ráda, že jsem s Nocí v Lisabonu strávila více času. Jsou knihy, které si to prostě zaslouží, aby s nimi byl člověk trpělivý a věnoval jim více prostoru. Já tak díky tomu mohla lépe zpracovávat všechny dojmy, emoce a obrazy, které ve mně tato kniha vyvolávala. Čtení to bylo sice místy bolestivé a úzkostné, ale přesto svým způsobem krásné. Smutné to bylo v tom, že čtenář už dopředu tuší, jak to asi dopadne, ale nemůže s tím nic udělat, ačkoliv by rád.
Nacházíme zde typická "remarquovská témata" - zmar, strach, boj (ať už boj se sebou nebo proti utlačiteli), vnitřní rozkol hrdiny, zároveň ale také naději a lásku - sice bolestivou, ale zároveň krásnou, silnou, hlubokou. A já si to i přes ty deprimující momenty stejně hodně užívala, jak jen to vůbec tento typ literatury umožňuje. Příběh je skvostně napsaný - silně se mi vryl pod kůži a já na tuto knihu budu ještě dlouho vzpomínat.


Kniha se mi vcelku líbila, avšak Na západní frontě klid nebo Tři kamarádi se mi líbily víc. Trochu se mi občas pletly ty postavy a časová osa. K dobru bych přičetla nápad, jak je čtenáři zprostředkován příběh a je zřejmá znalost a zkušenost autora s emigrací. K tíži bych přičetla trochu klišé příběhu jako takového a to, že některé 'náhody' byly poněkud okaté. Takže vcelku dobré, ale za srdce mě to nechytilo, příběh mě nepohltil. Myslím, že není od věci vzít v potaz, kdo kolik knih přečetl a s jakými knihami může srovnávat. Myslím však, že třeba pro mladé lidi je dobré si to přečíst, aby si udělali představu, jaká byla ta doba a co se v Evropě odehrávalo. Při čtení této knížky se dá udělat velmi dobrá rámcová představa.

Noc v Lisabonu - to byla má první kniha od Remarqua. Když jsem si ji vybírala, netušila jsem, jaký poklad se z ní pro mě stane.
Vypravěč se v knize stává posluchačem a možná i přítelem, který má za jednu noc vyslechnout německého uprchlíka. Ten mu tímto způsobem chce předat svůj životní příběh, počítá totiž s tím, že sám vše časem zapomene. Přeje si, aby byl na světě někdo, kdo bude jeho životní cestu uchovávat u sebe.
Kniha se odehrává v časové linii pouze jedné noci, přitom si ale čtenáři vyslechnou osudy německého emigranta za několik let.
Noc v Lisabonu je nadčasová kniha, v podstatě co stránka, to věta, která platí stále, a to i v dnešní době. Je to zkrátka světová kniha od světového autora a určitě patří do nejlépe napsaných knih, které jsem doteď četla.


Remarqua čítam rada. Aj keby príbeh bol o jedinom motíve, takmer z každého odstavca kuká veta, použiteľná v každej dobe. Možno preto je jeho text taký nadčasový a akoby zastretý závojom poloskutočnosti, ako keď má romantický obraz rozostrené a zamlžené kontúry.
Ja som si v ňom našla toto:
"Bola to odveká scéna ľudstva - služobníci násilia, obeť a večný tretí, pozorovateľ, ktorý nepohne rukou na obranu obete a nesnaží sa ju vyslobodiť, pretože sa obáva o vlastnú bezpečnosť, no jeho bezpečnosť je práve preto vždy ohrozená."
"Žandár mi uvoľnil cestu. Človek musí byť vrahom, pomyslel som si trpko, aby si ho vážili. "
"Načo toľko rečí, či toho máme viacej alebo menej, keď klamlivé slovo mať znamená iba toľko ako objímať vzduch."


Trošku jsem váhal mezi čtyřmi a pěti. Občas se tam vyskytly (naštěstí jen v první polovině) pasáže, kdy to občas trochu zavánělo stylem "dva týpci se potkají a předhánějí se, kdo řekne banálnější rádobychytrou myšlenku", ale jak už jsem řekl, bylo jich jen pár a jen v počátku knihy. Takže nakonec pět - ač je to vlastně "jen" o prokecaném večeru po barech, je to napínavé, má to hloubku a zajímavé uspořádání postav, kdy vypravěč je zde vlastně spíš posluchač. Zajímavé. Je to můj první Remarque - ano, vzal jsem to od konce - a určitě ne poslední.
Jen si dovolím ještě pár ukázeček, které jsem si musel poznamenat:
Zdálo se mi to také příznačné pro prázdnou, temnou posedlost dnešní doby, která jde plná strachu a hysterie za hesly, lhostejno, zda je někdo vykřikuje zprava či zleva, jen když odejme mase nepříjemné přemýšlení a odpovědnost, aby nemusela zodpovídat za to, čeho se bojí a čemu stejně neujde. (líp bych dnešní dobu asi nepopsal)
Léto je krátké a život je krátký. Ale čím je to, že jsou krátké? Je to proto, že víme, že život je krátký. Vědí kočky, že je život krátký? Ví to pták? Motýl? Domnívají se, že život je věčný. Nikdo jim to neřekl! Proč to řekli nám?
Nenaučil se ve svém životě nic, než všemu nedůvěřovat. Na nic jiného si nevzpomínal. Když nositelé kultury třetí říše rozbili jeho dědečkovi lebku, byly chlapci tři roky - když oběsili jeho otce, bylo mu sedm, a devět let, když šla jeho matka do plynu - pravé dítě dvacátého století.


,,Ale měl bys vědět, jak bezútěšní jsou všichni tihle donchuáni. Jako šaty, které člověk jednou nosil. Ale ty - ty jsi srdce."


Nechci se rouhat, myslím to spíše jako ohromnou poklonu: Kdo by tohle nechtěl zažít? Ne, samozřejmě se nechci hrnout do války, do nemoci, do bídy, ale na pozadí této vševyplňující surovosti a smutku se rodí city a pocity, které jinak nemáme nikdo šanci plně prožít. Zahlédneme možná jejich odlesky, to ano, ve vlastním životě nebo při čtení knih jako jsou ty Remarqueovy, ale o to více víme, jak po nich vlastně toužíme a že nám budou unikat navždy nebo velmi dlouho. Nejspíš... a vlastně v to doufejme, jelikož jsou vykoupeny - utrpením? Nevím, nebudu předstírat, že bych na to byla odborník, většina z nás zná tyto pojmy jen jako abstrakce. Každopádně Remarque dokáže vzbudit emoce, ty správné emoce, abych tak řekla. Člověk je po přečtení jeho knih jak přejetý. A zůstane jen klid a mír. A touha.


Vždycky když začnu číst knihu od Remarqua, říkám jsi "Tak co najde se tu něco, co mě ještě překvapí/dojme/dostane" a ano, vždycky, jsou to maličkosti, jsou to titěrnosti, ale jsou příliš důležité, než aby je sám život opomenul. Láska mezi emigranty, odloučení, za každým rohem četník nebo SSman a všechno líčené v době bezpráví a nelidskosti. Říkám si, že najednou nejsem ve svém životě, ale sedím někde ve Francii s panem Schwarzem a čekám než se na mě dostane řada s vízem a mám neskutečnou touhu žít, žít další obyčejný den, který strach dělá neobyčejným. Obyčejné příběhy lásky nečtu rád, ale příběh života jako jsou příběhy od Remarqua dělají život o něco málo lidštější....


Silný příběh ve válce, která byla dříve hojne využívána mocnými k tomu, jak změnit deni a majetkove poměry ve svete.


Autor zanechal ve svých knihách jednoznačné poselství svým čtenářům :
" Nezapomeňte na to co jste četli ! V tom jsou dějiny děsivé. Važte si každého dne, který prožíváte, to je váš bonus do budoucnosti".
I tato kniha je hluboce lidská a je na straně těch ubohých - emigrantů, kteří přežívají ze dne na den. Přes ta všechna příkoří je drží při životě naděje. Je slaboučká, ale oni věří...


Tak jsem se vrátila po mnoha letech ke krásné klasice. Působivý a smutný příběh z druhé světové války- zrůdnost nacismu pořád nahání strach a varuje před nebezpečím podobného smýšlení. Je dobře, že knihy E.M. Remarqua se stále znovu vydávají. Krásné čtení!


Bez zbytečných emocí se krátce vracím k R. myšlenkám v textu: Svět se nikdy nezdá člověku krásnější, než v okamžiku, kdy ho vedou do vězení, nebo když umírá, když ho musí opustit.
Zázrak, když ho člověk prožívá není nikdy dokonalý. Teprve vzpomínka ho činí dokonalým. A když štěstí zemře, nemůže se už přece proměnit ve zklamání. Nejkrásnější místo na světě je to, kde je člověk šťastný. Je možné, že člověk, kterého milujeme, nám skutečně patří? A co nám ve skutečnosti patří? Nač tolik povyku pro něco, co jako to nejlepší je propůjčováno na jistý čas, vždyť liché slovo ,,patřit,, přece jen znamená: objímat vzduch. Většina z nás Evropanů nemá ponětí o hodnotě dvou dokumentů, které lehce získáme za malý poplatek. Pro emigranty je pas a povolení k pobytu mnohdy nedosažitelný drahokam. Je to dobrý-klasický Remarque.


Na knihu jsem měl pozitivní reference, celkově příběh není špatný, ale nijak zvlášť mě neuchvátil. Začátek byl přitom velmi dobrý a napínavý, postupem času moje nadšení ale zlehka uvadalo. Dočetl jsem, ale vracet ke knize se nebudu. Takový zážitek jako Na západní frontě klid to prostě není.


Pan Remarque se opět trefil do mého citového rozpoložení. Jeho knihy jsou vrcholným dílem literatury poloviny minulého století. Krásný příběh o touze prožít naplno život do jeho poslední minuty, bez ohledu na to, v jakých podmínkách člověk žije. O síle, lásce a cestě za svobodou. O těžkém údělu uprchlíků, ale i o naději v lepší život. Kritika nacismu i Hitlerova režimu, před kterým museli utíkat i “vlastní lidé”. Pod statutem uprchlíka pak čelit represím a nedůvěře i za strany národů, kteří stáli na straně proti Hitlerovi. Nelehký úkol a složitá doba. Je těžké se vžít do kůže člověka, který vlastně nepatří nikam. Vztah Heleny Josefa jakoby se nad vším tím válečným marasmem vznášel. S lehkostí, bez zbytečného patosu. Připomnělo mi to italský válečný film “Život je krásný”. I přes hrůzy války si člověk může zachovat důstojnost. Josefovi se to povedlo možná právě díky nekonečné lásce k Heleně a Heleně snad díky neustálé předtuše konce... Jsem ráda za takové romány, a měli bychom se k nim vracet.


Tyhle příběhy mě vždycky dostanou a zůstanou v hlavě hodně dlouho,ne-li navždy.


Co k tomu říci...další Remarque, který mě naprosto pohltil a jsem si jistá, že ne naposledy.


Remargue - při četbě jeho knih mám někdy pocit naprosté marnosti a nesoulad mé povahy věčně se smějícího člověka a jeho tvorby je zřejmý. Přesto jeho knihy čtu a ráda čtu. Dostávají mě do světa, který byl, kdy ne všechno šlo jak po másle a kdy se řešil podstatně závažnější problém. Už jen ta představa, že bych teď, v zimě, v lednovém večeru, kdy venku chumelí, a je mráz a já se těším do tepla bytu, přišla dom a na prahu domova by mi někdo oznámil- tak se sbal a jedem .... pryč .... do neznáma.... bez jistoty návratu... bez rozloučení s rodinou, bez věcí, o kterých si myslím, že bez nich nemůžu žít....Je to vůbec možné, takhle odejít???Přesto si po přečtení téhle knihy, kdy se mnou emoce mlátily ode zdi ke zdi , pořád říkám - ale měli možnost záchrany, tito lidé měli šanci utéct a začít znovu- což milióny židů v koncentračních táborech nemělo. Neřešme v tuto chvíli otázku toho, proč , když měli šanci tak neodešli- seděli na majetku a stálo j to život, nejen jejich , ale i jejich rodin, jejich dětí, jejich budoucnosti... řešme to, že nedaleká budoucnost nás, lidi, nepoučila . Je jedno, jestli na stranách barikády stojí Češi, Slováci, Židé, muslimové - prostě zas proti sobě stojí lidské rasy , aby se vzájemně vybily - skvělá budoucnost pro rodící se generace.....


Klasický Remarque- silný,emotivní,drastický příběh a hodně úvah nad smyslem všeho bytí. Možná,že té filozofie bylo tentokrát na mě až moc, ale možná jsem jenom momentálně moc spokojená, že se nedokážu úplně vcítit do zoufalého člověka. U těchto knih na tom opravdu záleží nejvíc- v jakém rozpoložení je čtete.


Neskutečné, co všechno museli uprchlíci z nacistického Německa (a nejen z něj) prožít! Mě osobně by odrovnal jen nepatrný zlomek ze všech příkoří, kterým byli na útěku vystaveni. Neustálé ohrožení ze všech stran, nejen od stoupenců Hitlera, ale bohužel i ze strany byrokratických aparátů (dosud) svobodných evropských států, které uprchlíky nemilosrdně pronásledovaly, vypovídaly ze země a zavíraly jako nežádoucí osoby. Jejich život byl nepřetržitý boj o holou existenci. S postupujícími německými vojsky se zužoval prostor, kde mohli přežívat. Spásu pro ně znamenal odjezd do vysněné svobodné Ameriky, uprchnout před Hitlerem z Evropy se ale podařilo jen šťastným z nich.
Hlavní linií knihy je vývoj vztahu mezi hrdinou a jeho ženou, který je vystaven mnoha nelehkým zkouškám. Remarqueovy úvahy nejen o vztahu dvou lidí jsou často hodně filozofické, místy se nečtou úplně lehce, někdy mně připadají až překombinované, ale jsou v každém případě hodně zajímavé.
Remarque píše na základě vlastních zkušeností, sám jako antifašista musel odejít z Německa a na počátku světové války emigroval do New Yorku, takže jeho díla jsou velmi autentická.
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) útěk Evropa manželství emigrace
Autorovy další knížky
1967 | ![]() |
1962 | ![]() |
1969 | ![]() |
2005 | ![]() |
2006 | ![]() |
Kniha Noc v Lisabonu je v
Právě čtených | 12x |
Přečtených | 1 448x |
Čtenářské výzvě | 96x |
Doporučených | 70x |
Knihotéce | 480x |
Chystám se číst | 189x |
Chci si koupit | 33x |
dalších seznamech | 4x |