maple34 maple34 komentáře u knih

Povídky z jedné a z druhé kapsy Povídky z jedné a z druhé kapsy Karel Čapek

Knihy Karla Čapka mne dlouho odrazovaly svoji náročností, ale rozhodl jsem se, že mu dám šanci,bez předsudků. A vyplatilo se, sbírka převážně detektivních povídek je ideálním společníkem pro nudné odpoledne či dlouhou cestu MHD :o) Některé povídky skutečně nadchnou, mají skvělý spád a rozuzlení, které jednou čekáte, jednou zase ne. Jsou zde však i povídky, které mi připadají, že jen vyplňují prostor. Celkově však vřele doporučuji a chystám se na další "čapkovky"

Poštovní úřad Poštovní úřad Charles Bukowski

Skvělý román z poštovního prostředí, každý chlap se v tom najde. S obdivem, jak dobře Bukowski umí navodit tu atmosféru, jako bychom tam byli, sympatie i antipatie s hlavním hrdinou jsou u něj klasikou. Ideální volba pro lidi, kteří Bukowskiho začínají číst "jen kvůli jménu".

Všechny řitě světa i ta má Všechny řitě světa i ta má Charles Bukowski

Sbírka povídek, ve které zažíváme spoustu příběhů obestřených chlastem, šukáním a tou největší děvkou-životem. Pesimistický pohled na svět pohledem romantika Chinaskiho. Vřele doporučuji na dlouhé zimní večery.

Účastníci zájezdu Účastníci zájezdu Michal Viewegh

Už je tomu pár let, co jsem román přečetl. Chystám se na to znovu. Četl jsem knihu ještě dříve, než se do kin dostal film. Kniha klasicky lepší, kdo nelení a skočí do četby, přečte knihu za dva dny. Příběh je poutavě psaný a težko se kniha odkládá, je to psané vtipně, realisticky, napínavě. Pamela Vám pije krev, ale takovým správným způsobem, protože je znázorněna parádně. Btw. skvělý výkon od Kocurové ve filmovém ztvárnění. Doporučuji

Ekonomie v jedné lekci Ekonomie v jedné lekci Henry Hazlitt

Proč se párat s ekonomickými termíny? Protože si to doba prostě žádá a alespoň ty základní znalosti je třeba mít. Ideální způsobem, jak tyto znalosti získat, je přečtení Hazlittovy knihy Ekonomie v jedné lekci. Kniha otevře oči, pobaví i zaujme.

Ekonomie dobra a zla Ekonomie dobra a zla Tomáš Sedláček

Odložil jsem ji. Knihu jsem pořídil především kvůli popularitě autora i knihy samotné. S nadšením jsem se začetl a nadšení mne rychle opustilo. Zřejmě budu muset ještě dospět. Na běžného člověka příliš filosofická. Dám ji jěště šanci - věřím, že chyba je především ve mně :D

Netopýří muž Netopýří muž Jo Nesbø

Alternativa pro Larssona, jelikož byl v knihovně zabrán, popularita Nesba mne nemohla minout, tak jsem po něm sáhl. Přes kolísavý start se kniha slušně rozjede a i když i ke konci mi přišlo, že ztrácí dech, tak jsem ji přečetl překvapivě rychle, mohu doporučit, řadí sek poctivým dobrým detektivkám s kvalitní zápletkou, těším se na další pokračování Harryho Díry...

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Velmi časově, prostorově a postavově náročný úvod knihy je odpuštěn, jakmile se dostaneme všem zásadním aktérům pod kůži a nechceme odtud pryč. Kniha má pomalejší tempo na začátku, snad i občas mohou vadit přílišné detaily, ale možná právě proto tento thriller, či detektivka, vyčnívá z řady. Přes 500 stran strhujícího příběhu Harriet, Mikaela a Lisbeth utečou jako voda a Vy litujete toho, že jste si nedali rezervaci na druhý do knihovny o něco dříve. :o)

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Často slýchávám názory lidí kolem sebe, že vstupují do druhého dílu knižní Larssonovy trilogie s otazníky, o čem to vlastně ještě bude. Pokud pominu těch pár lidí, co již měli tu možnost zhlédnout švédskou filmovou adaptaci. Zpočátku to tak trochu na mě působilo, že ani sám autor nemá nějak promyšleno, jak linii mezi jedničkou a dvojkou spojit. Chvíli jsem se musel nutit, abych se vůbec v knize posunul, ale od takové třetiny knihy jsem již využíval každé volné chvíle, abych mohl zase nějaký ten tucet stran zhltnout. Larssonovi se samozřejmě omlouvám a je mi jasné, že to měl moc dobře spočítané již od začátku, jen mně to prostě trvalo, než jsem si to spojil. Třetí díl již čeká.

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Je to zatraceně dobré čtení. Ale přesto to není ono. Nevím, čím přesně to je, ale manželé Ahndorilovi mně způsobili něco, co se mi ještě nestalo...líbilo se mi to nebo ne? :o) Kniha má slušný, skoro bych řekl skvělý spád, ale tu a tam prostě přijdou zatraceně nudné party, absolutně nezapadající do kontextu a časoprostorové linie. Něco tomu prostě chybí, nezůstanete u toho s pusou dokořán jako u Larssona. Samozřejmě, tahle detektivka je super, pobaví i postraší, ale být filmový režisér a mít za úkol filmovou adaptaci, tak bych se asi zbláznil. Může to být také mnou, protože jsem knize nevěnoval patřičnou pozornost. Každopádně doporučuji a půjčuji si další keplerovský počin.

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Působivý "cestopis" ověnčen několika superlativy recenzentů jsem si nemohl nechat ujít. Semiautobiografické díla Kerouaca může číst patnáctiletý znuděný puberťák, prací znavený podnikatel i život balancující senior. Je to dobré čtení o cestování, které vlastně ani cestováním není, ale jakýmsi metaforickým ztvárněním životní cesty a osudu. Kdo z nás v okolí nemá podobného týpka, jakým je Dean Moriarty a kdo z nás by se rád vydal "na cestu" a hodil za sebe strasti všedních dní. Super čtení před spaním, kniha neztrácí dech i přes trochu cyklický děj.

14.02.2013 4 z 5

Je to prostě PRČA ! :) Na nahrávky to samozřejmě nemá, protože Šimek byl geniální narator, ale člověk se zasměje.

14.02.2013 5 z 5

Tady bych dal 6 hvězd. Kniha ověnčena recenzními superlativy ze všech koutů světa. Asi netřeba proto říkat něco dalšího. Snad jen, že takto velkolepé finále jsem nečekal. Viděl jsem předtím švédský film, který mě nijak valně nenadchl. Ale kniha je kniha. Opravdu skvěle napsaný thriller, každá stránka se otáčí s přesvědčením, že ta skvělá, napínavá, poutavá dějová linie už musí skončit. Ona také skončí, ale hned ji plynně vystřídá linie jiná. Každá stránka je detailně vybroušená. Se slzou v oku jsem po přečtení epilogu zavřel knihu, a s ní i celou trilogii, a už se těším, až si ji za nějakou dobu znovu připomenu.

Medorek Medorek Petr Placák

Chaotické psaní z 80. let socialismu. Drobná próza nabízí fragmentovaný příběh Karla Medora. Karel Medor nastupuje v 16 letech do práce ve fabrice, kde však nenajde zalíbení a vůči společnosti se bouří pomocí básnických textů, kvůli nimž ho začne stíhat i StB. Střídá se zde děj poutavý, popisující nástup do fabriky a nutnost práce alespoň předstírané, a poetické ztvárnění snu Medorka. Zdánlivě nesourodý tok kapitolek a kapitol nám při čtenářském odstupu poskytne poměrně celistvý náhled na osobnost člověka v 80. letech. Popisuje zhnusenost prací v kolektivu a jakékoli své sebeprezentace. Autor užívá různých nástrojů výstavby texty, najdeme pejorativy, prvky argotu, slangu ale také výrazné poetismy. Čteno jako povinná četba, tudíž nelze názoru přikládat kdovíjakou váhu :o)

Příběhy obyčejného šílenství Příběhy obyčejného šílenství Charles Bukowski

Bukowského šílené příběhy obyčejnosti jsou pomyslnou branou do Bukowského díla. Povídky pobaví i odradí. I zde najdeme autorovy oblíbené scenérie dostihových závodišť, zaplivaných putik a tlustých mrduchtivých paniček.

Planeta Google Planeta Google Randall E. Stross

Detailní cesta do hlubin počátku a vzrůstu jednoho fenoménu. Dílo není zatíženo přílišnými odbornými termíny, proto se v něm vyzná i laik. Vhodná příručka pro zvědavce, které zajímá, jak to vlastně bylo s tím gůglem...

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Začínám mít Nesbøho v oblibě. Nesetkávám se s ním poprvé a jsem potěšen svou koupí, protože i přes některé nedoporučující internetové recenze, jsem se rozhodl věřit té většině doporučujících. Poutavá detektivka, která zaujme dvěma souběžně vyprávěnými pásmy, navíc je přidána zápletka s Harryho bývalou kolegyní, která bude rozpletena v dalších dílech. Knihu velmi doporučuji, je to skvělé čtení. A nesrovnávejme už každou detektivku se Stiegem.

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Moje první setkání s Kunderou. Nejsem asi dostatečně vyzrálý a dostatečně obeznámený se všemi okolnostmi provázejícími toto dílo. Ale je potřeba říct, že jsem knihu neodložil a vydržel u ní až do konce. Charakterizoval bych ji, jako světoběžnické tažení za láskou a její marností.

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Už si ani nepamatuju, o čem to vlastně celé je, snad jen, že to bylo výchovné a zajímavé :)

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Bezvadné čtivo na zimní večery, knižní předloha jednoho z nejlepších a nejoblíbenějších filmů všech dob. Nemyslel jsem si, že to v tomhle případě řeknu, ale kniha smázne film raz dva. Je to skvěle napsané, žádné hluché pasáže, prostě paráda...