Příběhy obyčejného šílenství

Příběhy obyčejného šílenství

Čtyřiatřicet povídek z neobyčejně plodného období v životě Charlese Bukowského, konce šedesátých a začátku sedmdesátých let. Tehdy svými provokativními texty pravidelně zásoboval undergroundové časopisy, aby nonkonformním, drsně originálním stylem reflektoval své existenciální zoufalství, pijáckou samotu, smysl pro laškovnou perverzi a morbidní humor, ale i silnou potřebu lásky a upřímnosti. Samozvaný „starý prasák“ americké literatury ve svých povídkách brázdí bary, kriminály, milostná lože i psychiatrické léčebny, přežívá v drsných ulicích velkoměst, upíjí se k smrti, ubíjí prací, užírá láskou. Rád se oddává podivuhodným formám sexu, s gustem trousí životní moudra, tepe do literátů i politiků, utahuje si z hippies, je pronásledován šíleným ložním prádlem. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/405/pribehy-obycejneho-silenstvi-405.jpg 4399

Tales of Ordinary Madness (1990)

Literatura světová, Povídky
Vydáno:, Argo

Arturo.Bandini

Jsem velký Bukowského fanoušek. Ale tato sbírka je zatím tím nejslabším, co jsem od něj četl. Přeskakoval jsem nejen celé řádky či odstavce, ale občas i celé povídky. Nic se v nich nedělo. Nic, co by mi mělo alespoň na pět minut utkvět v paměti. Sáhnu po jiné jeho knize, ať si napravím chuť.

davidurban1973

Některé povídky zajímavé, vtipné a čtivé. Některé mě nenadchly.

Terata
25.01.2016

Pár povídek mě opravdu pobavilo, nad většinou jsem jen kroutila nechápavě hlavou. S panem Bukowským asi nemáme stejný smysl pro humor. Škoda, čekala jsem od něj hodně, ale zklamaní přišlo.

Dreamless
27.12.2015

Bukowski má skvelú tvorbu, ale až toľko ma neberie.

anisek989
11.11.2015

Já nevím no.. První knížka od Bukowskiho, co jsem četla a uplně nevim jakej názor mít. Mě to prostě přijde celkem o ničem.. Ale zároveň to neni uplně blbý. Takže možná až po přečtení více knih si udělám lepší názor.

SmallLucia
12.08.2015

Pár příběhů dobrých, ale jinak nic pro mě.

Rubas
29.07.2015

Knížka mě (častečného abstinenta ((nepiji tvrdý))) naprosto nadchla. Četl jsem před pár lety Formánkovy Úsměvy a po nynějším objevu Bukowského musím říct, že je to až neuvěřitelně podobné. Akorát Buk mi přijde dospělejší.
Mno, každopádně je to naprosto super četba pro lidi, co se nebojí samoty, alkoholických zvratků a sexu v sedmi pádech.

megranity
15.06.2015

Skvělá kniha, nějak nemám náladu psát sahodlouhou recenzi, takže se musíte spokojit s: je skvělá.

01.06.2015

není to můj šálek čaje...týpek co si potřebuje dát pár piv, aby nějak fungoval, nemá rad lidi, nemá rád práci....možná byl "cool" ve své době, ale teď už je to jaksi pasé

palec
28.04.2015

Pro mě zatím nejslabší Buk.

Standa Šebek
14.07.2014

„Svět patří těm, co se neposerou.“

Bukowski je prostě jedinečný úkaz, který budete buď milovat nebo nenávidět nebo obojí najednou.
Poloožralé blekotání a svinění papíru se kouzelným a zábavným způsobem mísí se záblesky geniality odhalující nahé, tvrdé a nepříjemné životní pravdy nečekaně poetickým, až romantickým způsobem.

Abyste měli představu, o co jde, překlikněte si do profilu autora a přečtěte si některé citáty Starého prasáka. Dostanete koncentrovanou dávku jeho skvělých životních zjištění, rad a mouder, která nachází zásadně na dostizích, při chlastání, mrd*ní macatej ženskejch do zadku, držkování, blití a tak vůbec.

Povídky v této knize, kterou jsem zatím četl jako jedinou, kolísají v kvalitě, některé jsou vysloveně povedené, jiné zase nemají skoro žádný smysl. Stačí přečíst jen pár povídek jednou za čas, Bukowského se snadno přejíte.

Maruska_Babca
19.06.2014

Aktuálně čtu tuto knihu v angličtině a některé povídky suverénně přeskakuji, protože je to nuda.

Zkusím podle rad některých čtenářů přeskočit do druhé půlky. Zatím musím říci, že se mi mnohem víc líbily "Všechny řitě světa i ta má".

Lenna75
02.06.2014

Bukowski - jak jen popsat moje pocity při čtení. Od začátku do konce jsem se skvěle bavila a smála. Příběhy čistě o životě a různých situacích, nejen o tom, co se vyskytuje v názvu. Autor a styl jeho psaní mne okamžitě zaujal a já se začetla naplno. V životě jsem četla spoustu knih, ovšem jen některé mě dokázaly tak dokonale zaujmout až nebylo vyhnutí a já se do nich zamilovala - a tahle kniha je jedna z nich. DOPORUČUJI!

Lenourt
15.02.2014

Předně všem doporučuju přečíst Poznámky o moru, které jsou až ke konci knihy. Původně jsem to chtěla po půlce utnout, ale nejlepší povídky, nebo spíš filosofické statě, jsou až ke konci. Leč dost často to byla nuda nuda šeď šeď a nechápala jsem, co chce jako autor sdělit? Jiné povídky zas měly šťávu a četly se moc dobře. Ale nejvíc viditelný byl prvek fekálnosti, násilí, prostituce a dostihů..a tohohle syrového stylu se člověk velmi rychle (i když nejsem žádný puritán!) přesytí...

smaille
25.10.2013odpad!

Bohužel jsem nedočetla, kniha mě nebavila a žádnou hloubku jsem v životě "alkoholika a bůhví co ještě" nenašla.

MissBlack
28.09.2013

Po "Dalších zápiscích...", "Zápiscích..." a "Nejkrásnější ženské..." byla tato sbírka pro mě asi nejslabší. Většina tu u Bukowského mám tak, že se moc líbí skoro všechny, jen pár není úplně ono. Tady to bylo naopak - jen pár jich bylo skutečně ono. Netvrdím, že by se ostatní nedaly číst, daly a mnohdy byly zajímavé, ale....přeci jen trochu nudnější.

Skjaninka
08.06.2013

Typicky Bukowské, nenútené, trošku nechutné a obdivuhodne surové. Poviedky s autobiografickými prvkami, ktoré sú viac než len obyčajne šialené.

Punky
10.05.2013

Sbírka povídek,některých mírně nudnějších,jiných naopak výtečných, ale i tak dávám plný počet...

maple34
14.02.2013

Bukowského šílené příběhy obyčejnosti jsou pomyslnou branou do Bukowského díla. Povídky pobaví i odradí. I zde najdeme autorovy oblíbené scenérie dostihových závodišť, zaplivaných putik a tlustých mrduchtivých paniček.

Daft
20.11.2012

Erekce ejakulace exhibice a jiné příběhy obyčejného šílenství, pouze v jiném (aktuálnějším) překladu.

fan_tomas
15.10.2012

Tato kniha byla moje první kniha od Bukowského a musím říct, že se mi líbila. A to hlavně jeho stylem života: chlast, sex, dostihy,...

Daft
02.10.2012

Bukowského sebrané povídky mají hodně kolísavou úroveň od geniálních až po nudné a nezajímavé. Jako celek tato knížka nedosahuje kvalit jeho jiných próz.

"Díval se na spící dítě, na Tinu, byl to zázrak, jak spala a žila navzdory tomu okolnímu peklu. I pro něho to bylo peklo, ale taky to vězelo v prosté a zásadní skutečností, že nedokázal vystát tu ženskou. A nebylo to jen v ženských jako takových; existovalo pár žen, které by snesl, a spousta z nich k němu byla taky nespravedlivá - dávaly mu pěkně zabrat; ale dítě - proč to jsou děti, které nakonec vždycky dostanou na prdel? Necelý metr vysoká, bez zaměstnání, bez pasu, bez šance. Začínáme je zabíjet v té chvíli, kdy vylezou z kundy. Staráme se o jejich růst a strkáme je přímo do té druhé díry. Naklonil se a políbil spící dcerku, ale skoro stydlivě."

sachista
24.09.2012

Zjistil jsem, že Bukowskiho si vychutnám tehdy, pokud mezi čtením jeho dvou děl uplyne docela dlouhá doba. M. Malátný měl pravdu v tom, když prohlásil, že od Bukowského je nejlepší ta kniha, kterou si přečtete jako první. Nechci křičet, že je od něj vše na jedno brdo, ale člověk musí mít zkrátka náladu a nesmí se těch jeho fantazií, vulgarismů, nechutností a břitkého humoru přesytit. Mně se to u Příběhů obyčejného šílenství málem stalo.

JP
28.01.2011

Přikyvoval jsem, smál se, občas kroutil hlavou a než jsem se vlastně nadál, byl tu konec knihy, kde Buk napsal: "Přeskočilo mi. Definitivně jsem se zbláznil." A mě v ten moment zase definitivně došlo, že jsem konečně našel svého autora, který mě baví a který mi i něco dá, kterému rozumím, kterého jsem prokoukl od začátku do konce.

[os. pozn.: první Buk. kniha, co jsem koupil, v Olomouci (Kosmas), bylo mi 14 let, na internetu jsem předtím četl povídku Kopulující kalifornská mořská panna - takové první seznámení]

Hoďo

Príbehy obyčajného šialenstva je prvá kniha, ktorú som od Bukowskeho prečítala vôbec. Je to kniha poviedok, ktoré sú niektoré skutočne nezáživné, tie sa dali len tak preletieť pohľadom, ale takisto, kniha obsahuje poviedky, ktoré doslova vyrazia dych... nad takými sa treba pozastaviť, zamýšľať... Skutočne neľutujem, že som na ňu narazila, i keď som spočiatku čakala niečo úplne iné.

hanca

Řekla bych, že tato kniha je tématicky podobná jeho dalším dílům, některé povídky jsou úplně dokonalé a člověk se u nich opravdu od srdece zasměje, ale jiné jsou takové docela nezáživné a stojí o to je přeskočit.

Charles Bukowski

Charles Bukowski