maple34 maple34 komentáře u knih

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Patetický milostný příběh, jemuž pozadí tvoří světová válka. I přes to je to ale inspirativní oddychová četba, která do povinné literatury patří zcela právem

28.11.2013 3 z 5

O rodičích a dětech O rodičích a dětech Emil Hakl (p)

Chytlavá povídačka taťky se synem, výměna názorů na každodenní zbytečnosti, generační spory, prostě klasika

08.11.2013 4 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Cajk, úplně něco jiného než Holeovky. Podle mě něco lepšího, ale těžko soudit. Kniha má strhující tempo, je skvělé, že nemá 500 stran. Velmi dobře napsaná část, kdy člověk neví, kdo co vlastně udělal. Je to super příběh s patřičně Nesboovským rozuzlením.

31.10.2013 5 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Má smysl to číst postupně, proto nechápu myšlenku nakladatelství začít od Nemesis, ale zřejmě pro to měli svůj důvod, takže do toho se pouštět nebudu. Oproti Nemesis mi to přišlo trochu více zamotané, občas přišla hlušší část, nicméně je na místě, abych opět řekl, že je to skvělá kniha. Hole je klasicky na dně, aby ho odtud zvedl interesantní případ. Řeší rovinu osobní i pracovní. Je to prostě mrda :o)

31.10.2013 4 z 5

Národní třída Národní třída Jaroslav Rudiš

První setkání s Rudišem. cajk. cajk. Novelka z prostředí sídliště a plná existenciálních otázek lidského bytí. Přečteno jedním dechem, ale žádný zázrak se nekonal. Četba pobaví, dokonce i na několika místech. Ale to je zase jinej příbeh

17.10.2013 3 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Suprová krátká novelka, která se stala slavnou zejména díky Menzelovu zfilmování. Takové osudy dobrého nádražáka Hrmy za druhé světové války. Působivě psané, má to spád, Hrabal mě baví!!!

05.10.2013 4 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Kdyby to šlo, tak dám těch hvězd víc...Skvělý příběh plný napětí, příběh typu "uzavřená lokalita, omezený počet lidí, postupně umírajících a navzájem se podezřívajících"...záměrně jsem nečetl žádné recenze ani komentáře a byl jsem unešen. Je to opravdu výborně napsaná detektivka s velmi překvapivým vyvrcholením a zvratem.

02.06.2013 5 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Vzhledem k časovému presu jsem stihl pouze ShawShank a musím potvrdit dosavadní komenty...je to slast číst...

Čeština - řeč a jazyk Čeština - řeč a jazyk Marie Čechová

Vedle Příruční mluvnice češtiny je to jedno z nejucelenějších děl o naší mateřštině a zároveň má člověk jistotu faktické správnosti...

Krkonošská pohádka Krkonošská pohádka Božena Šimková

bomba, tohle neomrzí :o)

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

dětská klasika :o) základ

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

dětská klasika, jedna z mála, které jsem slupnul v dětství...

28.05.2013

Intimní schránka Sabriny B. (final cut) Intimní schránka Sabriny B. (final cut) Emil Hakl (p)

Moje prvotina od Hakla. Na doporučení jsem vynechal původní verzi a četl jsem final cut. I přesto, že Hakl píše, že z toho vysekal vše, co mu přišlo nadbytečné a soustředil se, aby zůstal syrový základ, občas mi přišlo, že je to takové zbtyečně rozplizlé. Na druhou stranu je potřeb říct, že jsem rád, že vedle Viewegha je tu jiný současný autor, který se dá s klidným srdcem doporučit i nečtenářům. Nebudu tomu říkat román, ale tahle sbírka životních příběhů jednoho reklamního agenta s teplou vodou mě velmi bavila a bez váhání dávám 4 hvězdy.

23.05.2013 4 z 5

Sluha dvou pánů (program) Sluha dvou pánů (program) Carlo Goldoni

Tahle dnes už klasika je vhodná na každou chvíli života, je to vtipné, trefné a tak reálné...Zhlédl jsem i představení, v němž exceloval Miroslav Donutil

11.05.2013 5 z 5

Revisor Revisor Nikolaj Vasiljevič Gogol

klasika, každý o ní slyšel, každý ví, o čem je...na dobu vzniku neotřelá zápletka, kritika společnosti, absurdnost, která je všudypřítomná i dnes, aneb jak vznikají klepy...svižně napsané, vtipné dialogy

11.05.2013 5 z 5

Klapzubova jedenáctka Klapzubova jedenáctka Eduard Bass (p)

Bomba...jedna z prvních přečtených knih, čte se to jedním dechem, sportovního fanouška pobaví, nadchne, uspokojí. Doporučení všem...

07.05.2013 5 z 5

Písničky bez muziky Písničky bez muziky Emanuel Frynta

Soubor básniček, říkadel a povídaček z prostředí říše zvířat a lidí. Velmi bohatě užitá čeština, všechny básně se velmi svižně čtou, děti zaujmou a poučí. I když didaktická funkce je zde v ústraní. Primárním cílem sbírky je zábavnost, rýmování a vtip.

06.05.2013 5 z 5

Chlapec a hvězdy Chlapec a hvězdy Jaroslav Seifert

Soubor básniček psaných podle ilustrací Josefa Lady. Zde je vidět básnické umění Jaroslava Seiferta, jenž dokáže podle obrázku vymyslet poetický příběh vztahující se k němu. Básně jsou většinou z prostředí vesnice, nechybí zobrazení přírodních úkazů (rozpuk přírody na jaře, rozkvetlá louka apod.).

06.05.2013 4 z 5

Modré nebe Modré nebe František Hrubín

Sbírka dětských říkadel a básní. Tematicky řazené básně jdou za sebou podle časové následnosti v roce, nejprve počínáme jarem, přes letní dny, pouštění draků, až po bruslení na zamrzlém jezeře a stavění sněhuláků.

06.05.2013 2 z 5

Nevídáno - neslýcháno Nevídáno - neslýcháno Josef Kainar

Sbírka říkadel, rozpočítávadel a veselých básní. Zaměřeno na nejmenší čtenáře – jednoduché rýmy, jednoduchá stavba a užitá slovní zásoba odpovídá tomuto zaměření. Je zde řada zajímavých říkadel, která si děti mohou lehce zapamatovat, při různých hrách mohou využít i rozpočítávadla. Zařazeny jsou i básně s mravním ponaučením – když se dva perou, třetí se směje, apod.

06.05.2013 2 z 5