maple34 maple34 komentáře u knih

Bačkůrky z mechu Bačkůrky z mechu Milena Lukešová

Soubor básniček a říkadel, ve kterých nacházíme veškeré rozmary přírody a věcí v ní. Básně jsou psány krátce, výstižně, přesně dodržují nadpis, nenajdeme zde přílišnou alegorii, vše je zobrazeno tak, jak to známe. Sbírka je doplněna odpovídajícími ilustracemi Mirko Hanáka. Sbírka je určena těm nejmenším čtenářům, zobrazuje pochody v přírodě a seznamuje tak dítě s projevy přírody. Nejsem příznivcem poezie :o)

06.05.2013 3 z 5

Devatero pohádek Devatero pohádek Karel Čapek

Jeden z nejpovedenějších souborů autorských pohádek české literatury. Velmi barvitá čeština, děti jsou neustále vtahovány do děje prostřednictvím přímého oslovování. Pohádky na různá témata všedních dní a povolání nahlížejí s vtipem a snaží se o ozvláštnění. Díky propracované češtině jsou pohádky velmi zábavné a mají vtipné pointy. Nejznámější je nám asi Pohádka loupežnická a část Pohádky doktorské, které se staly předobrazem pro filmovou adaptaci s názvem Lotrando a Zubejda.

06.05.2013 5 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Poutavý spis chlapeckých vylomenin Petra Bajzy a jeho spolumluvících. Někdy přílišně široký záběr událostí, jindy by zas neškodilo trochu rozvést. V zásadě velmi dobré čtení pro chlapce každého věku. Ke knize jsem se dostal až dlouho po několikerém zhlédnutí seriálové adaptace, a tak jsem se neubránil projekce seriálových charakterů do knihy, což mi asi v některých částech knihy uškodilo.

06.05.2013 4 z 5

Výborně napsané, Hrabalův osobitý styl psaní vás nenechá knihu odložit. Zfilmovaná verze kopíruje téměř doslova knihu, ale ta je přeci jen o fous lepší.

29.04.2013 5 z 5

Nikola Šuhaj loupežník Nikola Šuhaj loupežník Ivan Olbracht (p)

Baladická próza o zbojníkovi z Koločavy, který bohatým bral a chudým dával. Příběh o lásce, individuální vzpouře, absurditě doby a také o tom, že ne všichni kamarádi jsou našimi přáteli. Poměrně složitější četba, ale syžetový základ velmi dobře propracovaný, je to dobrá četba...

27.04.2013 3 z 5

Vraždy v ulici Morgue a jiné povídky Vraždy v ulici Morgue a jiné povídky Edgar Allan Poe

Přečteno jedním dechem, a to jsem na ni narazil čirou náhodou...velké doporučení pro všechny čtenáře detektivního žánru

Šmírbuch jazyka českého Šmírbuch jazyka českého Patrik Ouředník

Skvělý a zábavný způsob, jak si obohatit nekonvenční slovní zásobu. Skvěle pobaví na cestách, u ohně, prostě kdekoli...

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Začínám mít Nesbøho v oblibě. Nesetkávám se s ním poprvé a jsem potěšen svou koupí, protože i přes některé nedoporučující internetové recenze, jsem se rozhodl věřit té většině doporučujících. Poutavá detektivka, která zaujme dvěma souběžně vyprávěnými pásmy, navíc je přidána zápletka s Harryho bývalou kolegyní, která bude rozpletena v dalších dílech. Knihu velmi doporučuji, je to skvělé čtení. A nesrovnávejme už každou detektivku se Stiegem.

04.04.2013 4 z 5

Tajemná Řásnovka Tajemná Řásnovka Jaroslav Foglar

Dobrá Foglarovka zdárně sekundující Rychlým šípům.

04.04.2013 3 z 5

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Úvodní díl trilogie Rychlých šípů. Málokterá kniha dokáže vzbudit tak velkou vášeň k pokračování.

Tajemství Velkého Vonta Tajemství Velkého Vonta Jaroslav Foglar

Bezvadné zakončení trilogie Rychlých šípů. Pro většinu slečen nezajímavé, pro většinu kluků bomba.

Stínadla se bouří Stínadla se bouří Jaroslav Foglar

Pokračování Záhady hlavolamu. Povinná četba každého kluka.

Rychlé šípy Rychlé šípy Jaroslav Foglar

Soubor veškerých rychlošípovských komixů, paráda...

Kronika Ztracené stopy Kronika Ztracené stopy Jaroslav Foglar

Pro určitou strohost kronických záznámů odloženo, nedočteno...zřejmě se ani na druhou šanci nedostane

04.04.2013 2 z 5

Hoši od Bobří řeky Hoši od Bobří řeky Jaroslav Foglar

Poctivá dávka dobrodružství, dnes téměř nepředstavitelné...Rikitan je super, těším se, až si najdu čas na repete...

04.04.2013 4 z 5

Boj o první místo Boj o první místo Jaroslav Foglar

Moje první foglarovka. Už si ani nepamatuju, kdy se s ní začal. Ve všech pádech zajímavé čtení, které ve mně vzbudilo zájem pěstovat čtení tohoto žánru

04.04.2013 5 z 5

Finále na dosah: Euro 2004, Portugalský deník Finále na dosah: Euro 2004, Portugalský deník Jaromír Bosák

Sbírka postřehů ze života komentátorského během mistrovství Evropy ve fotbale. Trefné, vtipné, výstižné, zajímavé...

04.04.2013

Pygmalión Pygmalión George Bernard Shaw

Opravdu velmi dobré čtení. I přes zahlcenost povinnou četbou při studiu jsem si řekl, že to zkusím. A ani jsem se moc s tou četbou nezdržel, za den přečteno. Je to vtipný počin z pera GBS, zfilmované si matně pamatuji jako My Fair Lady, ale doporučuji četbu. Příběh má spád, čtenář neni ničím zdržován a rozuzlení potěší :o)

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Soubor autorských pohádek Jana Wericha, z nichž řada je nám známa z filmovo-loutkového zpracování. Četba zábavná, poučná, zajímavé prolínání pohádkového světa se světem moderním, kde se objevují automobily, motocykly apod. Významnou je především pohádka Tři veteráni, která byla kvalitně filmově adaptována. Z hlediska jazykového vyčnívá pohádka poslední – Chlap, děd, vnuk, pes a hrob, v níž jsou užita pouze slova jednoslabičná.

04.04.2013 5 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Několikrát omletá komedie. Skvělá výstavba dramatu, trošku ukvapený konec, snad proto jen 4 hvězdy. O 50 stránek více a mohlo to být super. Na druhou stranu je potřeba říct, že alespoň takhle krátkou povinnou četbu snad donutíme naše děti číst a ne dozblbnutí opisovat internetové anotace a recenze na takovýchto webech :o))

20.02.2013 4 z 5