Šmírbuch jazyka českého

Slovník nekonvenční češtiny 1945–1989.

Třetí, rozšířené vydání jedinečného díla v historii české lexikografie: přes šestnáct tisíc výrazů z oblasti argotu, slangu a „nekonvenční češtiny“ z let 1945 až 1989.

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14192/big_smirbuch-jazyka-ceskeho-H85-14192.jpg 4.864

Kniha Šmírbuch jazyka českého

JancaMia

V roce 2007-8 jsem knihu zasílala v knihkupectví Luxor všem co si ji objednali, to bylo poprvé co jsem měla tušení že kniha existuje, zapsala si ji do sešitu tzv. "chtěných knih", v roce 2012 mi jí půjčil manželův bratranec , po vrácení jsem jí od něj dostala novou k svátku a od té doby se k ní ráda vracím , vždy v ní objevím něco nového . Snad se brzy dočkám i slovníku nespisovné češtiny (pro srovnání) .

R47
02.02.2021

Konečně pořádný slovník češtiny, který se dá číst v posteli jak beletrie. Kam se na něj hrabe Hacknutá čeština.

Allotte
30.09.2020

Bible našeho učitele češtiny na gymnáziu. On a Šmírbuch se zasloužili za surrealistické chvíle, kdy jsme vděčně zapomínali na aktuální větné členění a dozvídali se, jak "přeručkovat šaška", mrtví smíchy. Díky za ten originální pokus nás nadchnout pro rodný jazyk...

gimli35
19.09.2020

Přečteno průběžně během dvou let. Mimořádné dílo! Jen to nečtěte v tramvaji, všichni se na vás budou dívat, proč se dusíte smíchy. :D

rionka
07.01.2020

"Aniž bych chtěl prdět vysoko, mám troufáka tvrdit, že Ouředníkova kniha, obsahující zdaleka nejúplnější sbírku českých argotismů druhé poloviny 20. století, znamená průlom do české prudérie," začíná proslov M. Hyblera na samém začátku Šmírbuchu.

Tento slovník nekonvenční češtiny (Patrik Ouředník, Paseka, 2005), který mi včera večer zničehonic padl do spárů, může být pro mnohé až nestravitelný, ale já mám slovíčkování i češtin rád a tudíž se chechtám.

Šmírbuch není typickým slovníkem. Je v něm sice shromážděno na 16 000 výrazů pocházejících z argotu, slangu, expresivní češtiny a hantýrky (tj. "mluvy tuláků, žebráků, nevěstek, falešných hráčů a vůbec lidí zločinných"), kniha se ale rozhodně nesnaží být odbornou jazykovou příručkou ani popsat absolutně všechny výrazy, vyskytující se v Čechách v letech 1945 - 1989. Úvodní poznámka vysvětluje, že cílem projektu bylo zejména shromáždit dostatečné množství materiálu, jímž lze poukázat na barvitost a vtip "nekonvenční češtiny". Šmírbuch pak díky šikovným rejstříkům může posloužit k práci původní i překladatelské.
[ riončina recenze z roku 2011 ]

Pablo7
18.11.2019

Docela mi trvalo než jsem to dočetl. Autor ukazuje bohatost češtiny a oceňuji jeho práci se všemi výrazy a hlavně citáty z knih.

MayB2
27.07.2017

Nejstarší brácha jakožto student češtiny si Šmírbuch zakoupil a my s druhým bratrem jako puberťáci jsme si ho tajně půjčovali a naučili se z něj spoustu nových sprostých slov, která jsme ale nikdy nepoužili :-)

yenda1
12.01.2015

Při poslední návštěvě hospody se Šmírbuchem jsem smíchy (naštěstí jen) brečel a všichni okolo taktéž. Opravdový skvost české literatury. Zábava, co zábava, hlína jak sviň a k tomu poučení, slovní zásoba. Schola ludus v křišťálové podobě.