Tajemná Řásnovka

4.vydání vyšlo již v Olympii, poprvé jako 12. svazek Sebraných spisů Jaroslava Foglara a vs redakčními jazykovými a stylistickými úpravami. Kdo vlastně Fan-Tan vymyslil a v Řásnovce rozšířil, to byla záhada. Míra a Ríša řekli o tom Jindrovi jen toto: Kdesi ve vnitrozemí Řásnovky bydlel - nebo snad ještě bydlí - jakýsi chlapec Tonda Menčík. Ten kdysi četl nějakou knížku o dobrodružstvích v Číně a v té našel zmínku, že Číňané prý rádi hrají svou starobylou hru Fan-Tan. V knížce nebylo ani slova o tom, jak se hra hraje a jak vypadá. Ale Tonda Menčík byl pravý podnikavý chlapec, o jaké není v Řásnovce nouze ! A tak - protože se mu jméno Fan-Tan líbilo - začal přemýšlet, jak by sám nějakou hru vynalezl, aby ji hráli všichni hoši a děvčata z celé Řásnovky. Pořád prý kreslil různé plánky hry, přidával a měnil pravidla - a nedohotovenou hru ukázal svému kamarádovi Hřivnasovi... Boj o uznání autorství Fan-Tanu je jen jednou dějovou linií příběhů z tajuplné čtvrti Řásnovka. Hlavní děj knihy vypráví opět o klubu hochů, do kterého se hlavní hrdina dostane po různých příhodách, začínajících jeho útěkem z domova......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/2860/tajemna-rasnovka-2860.jpg 4.3398
Dobrodružné, Literatura česká, Pro děti a mládež
Vydáno · Olympia

Kniha Tajemná Řásnovka

VitoP

Moje srdcová záležitost z dětství. Vždy se k ní milerád vrátím.

hanak_v_exilu

Tajemná Řásnovka je netypická foglarovka, protože je téměř výhradně zasazená do města. Mnozí si vzpomenou na Stínadla, ale ty byly prezentovány jako strašidelný hrad plný nebezpečí a tajemství, do něhož se chodí v podvečer a vrací se za hluboké tmy. Řásnovka je klasická rušná čtvrť, možná trochu specifická, ovšem nijak výjimečná. Dobrodružství které se v ní odehrává ovšem výjimečné je. Asi nebudu sám koho kniha tak pohltila, že si navrhl svůj vlatní Fan-Tan. Můj bohužel zůstal jen v amatérské verzi. Přesto budu mít tuhle knihu, kterou mám nesmazatelně spojenou s vůní sladkého popcornu, vždy zařazenou mezi těmi nejlepšími, které Jaroslav Foglar napsal.

Rikitan

Druhá nejlepší foglarovka. Je tam všechno co kluk potřebuje. Čte se to samo.

LimedkaMikki
16.05.2016

Jsou knížky od kterých se neodpoutáte, a pak jsou knížky, u kterých se modlíte aby už byl konec. Tahle spadá spíš do té druhé kategorie. Ačkoliv mám Foglara velmi ráda, tuhle jsem si příliš neoblíbila. Na první čtení dobré, když jsem to po letech četla znovu, tak jsem půlkou jen prolistovala, jak mě to nebavilo.Téma dobré, ale jinak. Hmm.

tatjana1737
05.12.2015

Tuhle knihu jsem dlouho nemohla sehnat, takže první čtení bylo na základě výpůjčky od spolužačky. Další z poutavých příběhů o tom, jak obyčejný chlapec může zažít neobyčejná "obyčejná" dobrodružství, v přátelství s jinými hochy zocelí svůj charakter a pozná, co chce od života. Jediné, co čtenář oproti knížce v životě asi "nepotká" je čtvrť Řásnovka, která tvoří významné pozadí celé knížky, a která je takovými přátelštějšími Stínadly.

Líbí se mi motiv toho, že studijní cesta nekončí propadnutím, že lze zvolit podle naturelu i něco jiného než gymnázium (dnes to už tak nevyzní, ale v době, kdy se příběh odehrává, muselo být propadnutí na lyceu hrozná pohana), že i poctivé řemeslo může přinést poctivé zaměstnání a není žádná hanba pracovat rukama (to by MŠMT obzvlášť dnes v době slučování učilišť mělo více propagovat...).

Knížka obsahuje mnoho prvků z klubového života, kterými se může inspirovat každý skautský rádce či oddílový vedoucí. Strašně se mi líbila hra Fan-Tan, kterou bych (stejně jako Ježka v kleci, který se nakonec na trhu v mnoha podobách objevil) chtěla domů :-).

Luccy78
18.06.2015

Tak tahle Foglarovka se mi opravdu líbila. Nejsou zde cizí slova jako kamarádství, čestnost, odvaha, pravdomluvnost, nejste ochuzeni o dobrodružství a nějakou záhadu. Kniha se moc pěkně se četla a s velkou radostí a hrdostí ji zakládám do své osobní knihovničky..

Pepek24
18.12.2014

Stážci Řásňovky ..... co víc říct...

tyzik.cejka
29.05.2013

příběh o Jindrovi kterému profesor pohrozí že propadne a tak uteče z domova aby se to táta nedověděl prchá do tajemné čtvrti ve které potká kamarády s kterými založí klub jejich člen a vedoucí Vilda bude proti Jindrovi a Jindra navíc prožije mnoho strachu se svými nepřáteli nakonec Vilda z klubu odejde a Jindra se rozhodne vrátit se do domova a tak začíná klub Stráž Řásnovky kde se to všechno odehrává a co dál to už prozradí ten vášnivý a zábavný obsah knihy