Tajemná Řásnovka

4.vydání vyšlo již v Olympii, poprvé jako 12. svazek Sebraných spisů Jaroslava Foglara a vs redakčními jazykovými a stylistickými úpravami. Kdo vlastně Fan-Tan vymyslil a v Řásnovce rozšířil, to byla záhada. Míra a Ríša řekli o tom Jindrovi jen toto: Kdesi ve vnitrozemí Řásnovky bydlel - nebo snad ještě bydlí - jakýsi chlapec Tonda Menčík. Ten kdysi četl nějakou knížku o dobrodružstvích v Číně a v té našel zmínku, že Číňané prý rádi hrají svou starobylou hru Fan-Tan. V knížce nebylo ani slova o tom, jak se hra hraje a jak vypadá. Ale Tonda Menčík byl pravý podnikavý chlapec, o jaké není v Řásnovce nouze ! A tak - protože se mu jméno Fan-Tan líbilo - začal přemýšlet, jak by sám nějakou hru vynalezl, aby ji hráli všichni hoši a děvčata z celé Řásnovky. Pořád prý kreslil různé plánky hry, přidával a měnil pravidla - a nedohotovenou hru ukázal svému kamarádovi Hřivnasovi... Boj o uznání autorství Fan-Tanu je jen jednou dějovou linií příběhů z tajuplné čtvrti Řásnovka. Hlavní děj knihy vypráví opět o klubu hochů, do kterého se hlavní hrdina dostane po různých příhodách, začínajících jeho útěkem z domova......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/2860/tajemna-rasnovka-2860.jpg 4.4446
Dobrodružné, Literatura česká, Pro děti a mládež
Vydáno, Olympia

Kniha Tajemná Řásnovka

rumund
13.11.2020

Přečteno jedním dechem a chtěl jsem víc a víc

Aleh
24.10.2020

Foglarovky mají své kouzlo ať je to Tajemná Řásnovka nebo některá jiná, např. Boj o první místo, Záhada hlavolamu nebo Rychlé šípy. Kdysi jsme hltali jednu foglarovku za druhou a těšili se na dobrodružství kamarádů, která nás přitahovala jako málo co jiného. Dnes při čtení nostalgicky vzpomínám na dobu, do které foglarovky jednoznačně patřily. Dnešní mládež má své jiné top filmové a knižní hrdiny. Ale když se i dnes do některé z nich začteme, tak popisovaná dobrodružství neztratila nic ze svého půvabu a napětí. Jen by mě zajímalo, jak takové příběhy vnímá dnešní mládež. Tak ať tu s námi hrdinové foglarovek a jejich příběhy ˇžijí' dál, stále nám totiž mají co nabídnout.

tomasblazek
11.07.2020

Dovolenou jsem zahájil střevní chřipkou a tak jsem si chtěl navečer přečíst něco milého, klidného. Sáhl jsem po foglarovce Poklad černého delfína, kterou jsem zatím před očima nikdy neměl. Knížka je to dost slabá, no ale navnadila mne k dalším a nakonec jsem strávil ve společnosti Jaroslava Foglara tři červencové večery - přečetl jsem premiérově ještě Tajemnou Řásnovku a Když Duben přichází. Poklad černého delfína ke čtení nedoporučím, je to odvar už předtím pětkrát vyvařený, knížka víc didaktická než zábavná či napínavá. Celý děj je vlastně především až úmorným popisem jedné táborové hry. Dobře. Přečteno, odloženo. - Ovšem Tajemná Řásnovka! Ta je v nejlepší tradici Záhady hlavolamu a dalších Foglarových perel typu Chata v jezerní kotlině či Boj o první místo. Setmělé spletité uličky, intriky, záhady, temná tragédie, beznaděj i uvolnění, napětí i patologické lidské zlo... Bezvadné. Je tam všechno, co od foglarovek čekáme. Velkým a skvělým překvapením pro mě byla třetí knížka Když Duben přichází. Z mého pohledu velice netypická pro autora, cele se odehrávající ve školním prostředí, zabývající se šikanou. Příběh místy až depresivní, děsivý a beznadějný, neztrácející ale dynamiku a snad v nejhlubší intimitě odhalující Foglarovu duši. Nechybí samozřejmě vítězný boj za mravnost, krátké a co nejkratší chlapecké kalhotky (!), svalnaté paže, chmýří pod nosem a krásné (samozřejmě klukovské) tváře... ale to už prostě k Foglarovi se vší svou bizarností patří a tak to bereme. - Takže po x-leté čtenářské přestávce - Dík, dík, pane Foglar! Kouzlo stále funguje. PS. Nestává se asi příliš často, aby vydavatel knížku přímo na záložce před čtenářem poněkud pohaněl, aby se mu asi náhodu nezačala nějak podezřele líbit - jako je tomu v případě mnou čteného 1. vydání Tajemné Řásnovky z roku 1965 v Bloku. Hnus, velebnosti.

Turlogh
04.07.2020

Tak jsem včera přečetl po mnoha letech opět Tajemnou Řásnovku od Jestřába. Zjistil jsem, že kniha pro mě neztratila nic ze svého kouzla a dočetl ji ve 23.56 hodin v noci jedním dechem. Řadím tuto knihu k nejlepším foglarovkám a to nejen pro záhadnou hru Fan-Tan. Vřele doporučuji tuto knihu všem, kdo si váží přátelství. Howgh.

Blue
14.05.2020

Foglarovy knihy jsou mixem výchovného a dobrodružného čtení. V jiných knihách se mu ovšem ten mix povedl lépe. V Řásnovce má navrch výchovný prvek, převažuje tu tedy ta naivnější rovina, což je pro knihu velký hendikep v boji se zubem času. Působí proto zastaraleji, než jiné foglarovky, které dokážou čtenáře po celou dobu udržet v napětí, a ke kterým se opravdu dá i vracet. K Řásnovce já se už asi nevrátím.

Hellboy
06.05.2020

Essential Jaroslav Foglar. Tahle kniha snad obsahuje úplně všechny jeho trademarky. Ale zároveň tam něco chybí, něco, čím by mě víc oslovila a vzala za srdce. Ve srovnání s příběhy Rychlých šípů, bobřích hochů nebo Chaty v jezerní kotlině tu zkrátka chybí něco pozoruhodnějšího a pamětihodnějšího, než je jen boj o autorská práva hry Fan-Tanu.

Nočnípták
16.04.2020

Já nedokážu říct, která foglarovka je lepší. Když čtu Tajemnou Řásnovku myslím si, že je ta nejlepší po Rychlých šípech ona. Když však čtu Hochy od Bobří řeky, dávám je před Řásnovku. A naopak. A to mám favority i v některých dalších Jestřábových knihách.
Někde níž píše Rikitan, že v Tajemné Řásnovce je všechno, co kluk potřebuje. Já si myslím, že nejen kluk. Jak to vidím, tak i stará babka tam stále nachází všechno, co potřebuje.

Knihu znám snad nazpaměť, přesto pokaždé držím palce Jindrovi, aby jeho útěk skončil šťastně. Vím, že tak skončí, přesto ty palce držím.

PanTydlitát
03.04.2020

Kdyz jsem rikala, ze Hoši od Bobri reky jsou po Rychlých šípech druhá nejlepší foglarovka, neuvedomila jsem si, ze je tu taky Tajemná Rásnovka. Takze Hoši od Bobri reky se posunují a mezi Rychlé šípy a Modrou rokli zaklapla jako dílek skládanky Tajemná Rásnovka!;-D
Kdo by rekl, ze jeden zoufalý útek z domova prinese Jindrovi tolik štestí???
Krása.............