Tajemství Velkého Vonta

Tajemství Velkého Vonta

Třetí díl volné trilogie (1. Záhada hlavolamu, 2. Stínadla se bouří) dobrodružných příběhů chlapců z party Rychlé šípy. Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka se tentokrát vydávají do starých temných uliček Stínadel, aby pomohli Velkému Vontovi Vláďovi Dratušovi, o němž se šíří zvěsti , že za záhadných okolností přišel o ježka v kleci, nejcennější symbol Vontů. Odhalí přitom další podrobnosti z dávné vontské historie. Ilustroval Jan Fischer....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/2844/tajemstvi-velkeho-vonta-Ozd-2844.jpg 4.7805

Stínadelská trilogie (3.)

Dobrodružné, Literatura česká
Vydáno:, Olympia

Petroff

Drsný a dost ponurý.

Pro mne definitivně nejlepší Foglarova kniha (mám na mysli celou Stínadelskou trilogii) - četla jsem ji jako první od tohoto autora na počátku 90. let a okamžitě mě pohltila. I černobílým televizním seriálem s Janem Třískou jsem byla fascinovaná. Prostě nádhera!

Šalvěj

Předchozí 2 knihy jsou možná povedenější, ale tuhle jsem přečetla jedním dechem, doslova.

hanak_v_exilu

Tenhle díl jsem paradoxně četl jako druhý v pořadí, proto jsem některé nuance nechápal. Vadilo mi, že Stínadla ztratily část svojí nepřístupnosti a tajemnosti, a stává se z nich tuctová městská čtvrť. Postupem se ale události zamotaly a atmosféra znovu potemněla. Některé pasáže knihy jsou opravdu tísnivé a při prvním čtení jsem je hodně prožíval. Na rozluštění záhady Kočičího hrádku nejspíš nikdy nezapomenu. Pamatuji si, jak mi u toho běhal mráz po zádech.

Madlenka_Knihy
17.11.2016

Tato kniha mne vůbec nezklamala, ale více mne zaujaly předešlé díly.

spackova.p
15.09.2016

Znovu úžasný příběh.

any333
04.09.2016

Opět se tady setkáváme se spoustou zvratů, něčekaných překvapení (hlavně ukrývajících se v koši) a jednotlivé indicie do sebe zapadají kousek po kousku. Je tu jistá spojitost s předchozím dílem, ten nalezený papír se ukázal důležitým.
Nejvíce mě dostalo, když došel okousaný papír ze Stínadel a Rychlonožka se pokoušel k jeho poškození použít jejich psa Kuliferdu.

Zahonek
22.07.2016

Tajemství Velkého Vonta je posledním dílem z, dalo by se říci, trilogie o Stínadlech. První díl je sice lepší, takový kultovní, ale Tajemství podle mě zase převyšuje díl o bouření ve Stínadlech. Nechybí tu napětí ani tajemno, které se nás chytne hned od prvních stran a nepustí nás až do samého konce. Rozluštění tajemství Velkého Vonta je tak velkým lákadlem, že nás nutí číst pořád dál a dál, až do temného rozluštění, ze kterého by musel mladým klukům hodně běhat mráz po zádech. A jen to dokresluje a podtrhuje ponurou atmosféru téhle staré, tajemné čtvrti, do které nám úžasná fantazie Jaroslava Foglara dovolila nahlédnout a nastartovala dětskou touhu někdy něco podobného zažít..

Scathia
08.06.2016

Napínavě psané, opět perfektní dílko! Myslím, že kvalitou nijak nezaostává za předchozíma dvěma díly, naopak mi přijde takové "dospělejší", záhadnější... :-)

Rup
01.04.2016

Bohužel, nemohu sdílet zdejší nadšení. Řekl bych, že je to vůbec nejhorší foglarovka (psal to vůbec Foglar?). Řešení zápletky zcela postrádá onu čistou zásadu „vyššího principu mravního“, tak patrnou v ostatních autorových dílech. Navíc, jestliže první dva díly jsou psané rukou spisovatele, novináře, pak tento díl jako by napsal školák. Se zavřenýma očima za tři.

Luccy78
27.02.2016

Třetí pokračování ze Stínadel a ano, opět i tato kniha patří mezi mé TOPky. Dobrodružství Rychlých šípů jsem si oblíbila už jako malá holka, když jsem si půjčovala na prázdninách u dědy jeho svázané ročníky časopisu Hlasatel a já je úplně hltala a těšila se na každý nový komiksový příběh Rychlých šípů. Ani po letech toto nadšení nevyprchalo, jen jsem si i toto dobrodružství pořídila v knižní podobě.

ajsigirl
27.10.2015

Krásná knížka! Po přečtení prvního a druhého dílu, jsem se bála (ze zkušenosti od jiných autorů), že navazující třetí díl bude jen slabým odvarem. Opak byl pravdou! Rychlost a zajímavost příběhu se začne odehrávat již od první stránky a nabere rychlost snad ještě větší než díly předtím. Hned v úvodu dočítáme, že Stínadla, ve kterých za pomocí Rychlých Šípů došlo ke smíru a klidu se znovu ozývají. Velký Vont Drahoš, jež byl zvolen nezvládá funkci a je zastrašován tajemným dopisem. Jaký dopis a proč je tak důležitý a skličující rychlé šípy zjišťují, i když právě velký Vont jejich pomoc rázně odmítá. Sběrač dostává a vyvolává informace, že ježek v kleci je opět ztracen snad i vinou Velkého Vonta, a právě kvůli tomu, se od něj jeho přívrženci vzdalují. Naprosto zbědovaný, vyděšený Vont má opravdu tajemství... Dokážou rychlé šípy přijít co bylo v záhadném dopise a kde ježek v kleci je? Nastolí znovu pořádek ve Stínadlech, nebo jej bude vést nový Vont z nově vytvořené skupiny (Uctívači gigna nebo snad Dabinelovci?) To si určitě přečtěte a doporučuji stejně jako díly před tím!!! Perfektní četba!

Thebookman
29.06.2015

Třetí díl známé české klasiky. Prostě super čtení. Nic, co bych této knize vytkl. Velice čtivé, stránky utíkaly jedna za druhou. Pěkné kresby známých hrdinů i padouchů. Příjemné tajemno, napětí a dobrodružství. :-)

choze
23.06.2015

Nepřirozená budovatelská idyla, která ve Stínadlech zavládla na konci druhého dílu samozřejmě dlouho nevydržela a RŠ čeká jejich třetí a nejtemnější stínadelská mise, v níž opět figuruje tajemství zbavený ježek v kleci, už třetí volby Velkého vonta a především další stará tragédie vyhrabaná z prachu ponurých stínadelských barabizen. Třetí, nejdelší díl vznikl s odstupem několika desítek let (dopsán 1977, vydán 1990) po díle druhém, což se projevuje několikerým způsobem. Jestliže první dva díly působí jako organický celek rozseknutý na dvě části, jejichž události čtenáři splývají, třetí díl není dramatickým vyvrcholením a uzavřením celé trilogie. Vše podstatné bylo totiž uzavřeno už minule, a tak je pouze volným pokračováním, jakýmsi bonusovým příběhem. Pokračováním, pro které jsem měl vždycky zvláštní slabost, protože je nejhororovější (také se odehrává v “nejstarší a nejzanedbanější části Stínadel”), což je podpořeno i zcivilněním příběhu - ježek v kleci je v něm pouhou hračkou, létající kolo je zapomenuto, nikde žádný teatrální Široko. V popředí stojí strachem paralyzovaný Velký vont se svým děsivým kostlivcem ve skříni a znovu se ukazuje, že Velké vontství je spíše prokletí, které po Losnovi nepřineslo štěstí ani jeho nástupci Dratušovi. Končí se opět velmi optimisticky, ale... jak dlouho může klid ve Stínadlech vydržet?

jaja1989
17.04.2015

Záhadě hlavolamu se to nevyrovná.

Lodja
19.10.2014

"Buďme svorni."
"Žlutá je barva naše."
"Nevyzraďme nic, co víme."
"Mlčenlivost chrání nás!"

Tady bych dala pět hvězdiček jenom za systém Vontů. Paráda!

dadako
19.05.2014

Kniha se mi líbila méně než obě předchozí.

beran57
02.05.2014

maple34 : To není knížka jen pro kluky. Já jsem holka a od knížky jsem se nemohla odtrhnout. Moc se mi ta knížka líbí a ty zbylé dvě.

vana.zkraslic
02.04.2014

Celou trilogii jsem si přečetl až teď , v dospělosti spíš z hecu, ale jsem velice nadšený. Jako malej kluk bych se při četbě asi hodně bál :)

TerkaPS
20.02.2014

Skvělé - jako vše od Foglara. Foglarovky jsou mé dětství....

KattyV.
13.12.2013

Všechny "foglarovky" stojí za přečtení. A souhlasím s Kollarovic pode mnou - je to Český poklad. :-)

Mercatino
23.11.2013

Český Poklad.
Nechci být vašim pánem, ale služebníkem! Tak slibuji při památce Vojtěcha Vonta tím končím! Buďme svorní! Nevyzraďme nic co víme! Žlutá je barva naše!

tyzik.cejka
26.05.2013

jsem moc rád že nic neskončilo a pan Foglar napsal i trojku obálka knihy se mi velice líbí je dorá už ta kostra co tam na tom domě civí děj není špatný

čohynka
21.04.2013

Skvělé zakončení, až mi běhal mráz po zádech... Tohle se panu Foglarovi opravdu povedlo..

maple34
04.04.2013

Bezvadné zakončení trilogie Rychlých šípů. Pro většinu slečen nezajímavé, pro většinu kluků bomba.

kowalenska.m
25.02.2013

Zajímavé tajemství Velkého Vonta. Přejížděl mi mráz po zádech. Nádherně napsáno!

Kakho-Oto
10.02.2013

Úžasné! Foglar dokázal takřka nemožné: i třetí dobrodružství ze Stínadel je fascinující. O nic horší než dvě předchozí. Dokonce vůbec nevadí, že se příběh netočí okolo ježka v kleci.

petka-2007
22.01.2013

Jedna z knih mého mládí, od oblíbeného spisovatele. Mám na ni milé vzpomínky.

kacimilek
29.07.2012

Dílko jsem četla už dříve. Kniha byla zajímavá a napínavá, ale není to to, co by mě opravdu nadchlo. Nicméně určitě knihu doporučuji dětem (především chlapcům) ve věku zhruba do 13 let. Pak už je asi dílo nezaujme.

Lusinkaoko
07.03.2012

Naprosto úchvátná trilogie snad pro všechny generace ♥