Krkonošská pohádka

Příběhy o hezké, ale hubaté Anče, jejím milém Kubovi, nenasytném a nepřejícím Trautenberkovi a spravedlivém Krakonoši, který nenechá žádnou sousedovu podlost bez potrestání, známé z televizního Večerníčku.

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28845/big_krkonosska-pohadka-GlO-28845.jpeg 4.6131

Kniha Krkonošská pohádka

Venda32

Jak píše heavy66 níže, taky cituji rád větu Trautenberka o nespokojenosti. Spousta lidí neustále nespokojených by se v ní našla.
Příběhy laskavé, milé s poučením na konci.

heavy66

Milostpán Trautenberk z Nemanic a jeho poddaní, Krakonoš a sojka práskačka, kdo by tuhle partu nemiloval!
Když je někdo stále s něčím nespojený, rád cituji milostpánovu stížnost, "To kyselo je moc kyselý a ten bramborák moc bramborovej!"

666Jitka

"Anče, Kubo, hajnej" - kdo by nedokázal poznat, komu toto volání často vychází z pusy ? Jistě - nenapravitelnému závistivému "pánu" Trautenberkovi, který neustále vymýšlí, jak provést další lotrovinu sympatickému, spravedlivému a mocnému Krakonošovi. Skvělé pohádky z Podkrkonoší, které byly dětem servírovány v podobě úžasných večerníčků, na které se rád podívá i kdejaký dospělý, budou navždy nezapomenutelnou součástí mého dětství.

IvetaZ

Večerníček o Krakonošovi jsme v dětství zbožňovali a setkávali jsme se u něj i s našima, pohádky v knižní podobě byly taková třešinka, když zrovna běžel v TV jinej Večerník. Dá se na to dívat pořád a číst se do dá taky bez omrzení.

Jasmine111
12.11.2021

Pohádku jsme si nesmírně užili všichni v rodinném kruhu. Televizní adaptace mi samozřejmě nabíhala ve vzpomínkách, ale kniha byla úžasným zážitkem sama o sobě. Milujeme přírodu a hory a náš les, takže za nás jasná volba. Rozhodně na tom něco je, že je to večerníčková tématika, člověk si krásně odpočine. Za mě jeden z nejlepších večerníčků, samozřejmě vedle Krtečka a Makové panenky, které nejdou opomenout. Doplněno o hezké fotografie. Krakonoš. Jednoduše nestárnoucí klasika, která dělá radost už skoro padesát let! Pět hvězdiček zasloužených.

Metla
27.10.2021

Podařilo se mi ve skřítěti probudit zájem o právě vysílaný večerníček, proto mi byl udělen také souhlas zapůjčit v knihovně "Krkonošskou pohádku" a po večerech předčítat. Samozřejmě jsem se dozvěděla, jaká je to z cácorčiny strany oběť, poslouchat moje oblíbené příběhy, navíc když je v knize tak málo obrázků. Připouštím, použité nářečí mi úplně nešlo přes pysky, věty byly často překombinované různými vsuvkami a musela jsem vysvětlovat zastaralé pojmy, dnes už dětem beznadějně neznámé.
Rozhodně jsem se ráda vrátila do časů, kdy jsem netrpělivě vyhlížela večerníček v očekávání, co zas ten šmejd zákeřný, hamižný Trautenberk provede, jak ho Krakonoš převeze, chtěla jsem být kurážná jako Anče, líbil se mi Kuba a bylo mi věčně líto chudáka bojácného hajného.
A potom ten šok, slyšet v lese poprvé vřeštět sojku - vůbec to neznělo "píp, píp, Kuba!"
Jasně, je to poplatné době vzniku, idealistické až hrůza, ale za mne i tak nostalgických 5*, cácorka (zatím) odmítá jít nad 3*, musím se tedy spokojit s kompromisem: o Trautenberkův chlup z licousu těsně pod 85%.

MinaHawke
17.08.2021

Krkonošské pohádky jsem měla moc ráda, když jsem byla malá. Myslím si, že mi to zůstalo i v dospělosti. "Anče, Kubo, hajnej" je prostě klasika. Jsem zvědavá, jestli se budou líbit i synovi.

Sandik
26.04.2021

Obdobné hodnocení jako u loupežníka Rumcajze. Na jedné straně jde o nestárnoucí televizní pohádku plnou skvělých hereckých výkonů, na straně druhé to je přesně ten pokřivený obraz, který, spolu s různým "historickými" filmy, neuvěřitelně deformuje představu většinové společnosti o naší minulosti. S knihou jež posloužila téhle pohádce za předlohu (nebo to bylo naopak a kniha je až úpravou původního scénáře?) je to stejné. Asi každý chápe, že Trautenberk není reálným obrazem šlechtické majitele panství, že je to jeho karikatura, kdo ale ví jak to s takovými bylo doopravdy? A kolik lidí si naopak vytváří své představy o minulostí právě na základě podobných filmů a knih? ... celkový dojem: 75%